Divadlo Ungelt
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
59 %
Hodnocení redakce
Jiří Koula 80 %
Pavel Širmer 70 %
Jan Pařízek 70 %
Jiří Landa 70 %

Divadlo Ungelt

Carlos Be

Origami

Premiéra: 13.5.2010. Překlad: Eva Hlávková. Scéna: Jan Písařík. Kostýmy: Alena Schäferová. Režie: Carlos Be.
2:50 | Poslední uvedení: květen 2011.


Jevištní báseň o manipulaci, posedlosti, zlu, lásce a vášni.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Hodnocení redakce:
(zadáno: 23.5.2011, počet hodnocení: 1005)
přínosný / zajímavý komentář
Jiří Koula 80 %
Velmi zajímavá a pro mě (zdá se na rozdíl od mnoha jiných diváků) i čitelná hra, bravurní Vilma Cibulková a Pavel Batěk, Helena Dvořáková v póze "Hortenzie" pozvolna přecházející v značně dramatičtější polohu mi též sedla. Jen s Vojtěchem Kotkem jsem měl problém, nevadil by ani tak méně výrazný projev (a vlastně by krásně ilustroval podřízenost Lenza Aldovi), ale marně jsem v jeho výstupech hledal jasně definovatelný charakter jeho postavy.
(zadáno: 23.10.2010, počet hodnocení: 1041)
přínosný / zajímavý komentář
Pavel Širmer 70 %
Ve hře by se mohlo méně mluvit, zkrácení by prospělo. Je však velmi intimní a silná, místy obtížná srozumitelnost a nejednoznačnost dodává celku zvláštní kouzlo. Skvělé, soustředěné výkony podávají V. Cibulková, H. Dvořáková a P. Batěk. Vidět je pohromadě je radost a označení jejich souhry „hereckým koncertem“ není jen frází. Bohužel V. Kotek za nimi zaostává a není to jen trochu menším rozsahem role. Inscenace stojí za vidění i proto, že podobně zajímavých a osobitých děl se na našich jevištích objevuje málo.
(zadáno: 16.7.2010, počet hodnocení: 489)
přínosný / zajímavý komentář
Jan Pařízek 70 %
Hra je to rozhodně zvláštní. Ze začátku divák pořádně nechápe o co tam vlastně jde, ale postupně se mu před očima skládá velmi zajímavý obraz, stejně jako u origami. První polovina vynikající, takový psychologický thriller s krimi zápletkou ve výborném tempu a napětí. Druhá pro mě bohužel o něco slabší. Hra zde zachází již více do absurdit, je těžší pochopit co se na jevišti vlastně děje. Krimi zápletka jde trochu ztranou a stává ze z toho spíše psychologické drama. Přesto stále velmi dobrá hra, určitě i díky výborným výkonům Pavla Batěka a Heleny Dvořákové. O něco hůře, ale stále velmi dobře zahrála též Vilma Cibulková.
Viděno na Letní scéně. Věřim, že zvláště ta druhá polovina by na komornější kamenné scéně Ungeltu vyzněla o něco lépe.
(počet hodnocení: 2392)
Jiří Landa 70 %
Hodnocení uživatelů:
(zadáno: 2.12.2013, počet hodnocení: 121)
přínosný / zajímavý komentář
Falos 60 %
dobrej petr batek
(zadáno: 5.10.2011, počet hodnocení: 506)
V.morava 60 %
(zadáno: 21.6.2011, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Misa 40 %
Líbila se mi Helena Dvořáková a Pavel Batěk. Od Vilmy Cibulkové jsem čekala víc. Hra měla zajímavou atmosféru. Ale byla absolutně nepochopitelná, člověk celou dobu čeká na závěrečné vyústění a překvapení, které se nekoná.
(zadáno: 23.5.2011, počet hodnocení: 143)
přínosný / zajímavý komentář
Ryhop 60 %
Uvedená zkratka "jevištní báseň o manipulaci, posedlosti, zlu, lásce a vášni" celkem sedí. Co ve mně po představení zůstalo? Hlavně Batěkův psychopatický úsměv, nechtěl bych ho věru potkati sám v lese...
(zadáno: 23.5.2011, počet hodnocení: 334)
přínosný / zajímavý komentář
Vladimír Rogalewicz 40 %
Znamenitě zahrané, na maličké komorní scéně velice intimní. První polovina (120 minut!) přináší stále nové a nové překvapivé motivy. Divák je držen v napětí, jak se bude hra dále vyvíjet a kam se příběh bude ubírat. Druhá polovina výrazně slabší, hra ztrácí jakýkoli půdorys a končí do ztracena (marně jsem čekal na to překvapení). Celkový dojem: tři (V.Kotek jakoby zmizel) vyšinuté charaktery, snůška perverzit, nahozené motivy se nepropojí. Výplod ujetého grafomana. Škoda času.
(zadáno: 20.3.2011, počet hodnocení: 494)
Plys 60 %
(zadáno: 10.3.2011, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
J09 40 %
Příběh skládající kousek po kousku. Nejvýraznější a nejsilnější Aldo, se kterým se snaží držet krok Klaudie, ale daří se jí to jen místy. S odstupem pokulhává Dora (možná se jí v Dlouhé lépe dýchá). Ovšem i ta je zde zcela hvězdná vedle Lenza...
(zadáno: 2.2.2011, počet hodnocení: 95)
přínosný / zajímavý komentář
Princezna Evženka 40 %
výborný P. Batěk, jinak spíš nic než moc. Naprosto nechápu obsazení V. Kotka. To má být jako herec???
(zadáno: 15.11.2010, počet hodnocení: 165)
přínosný / zajímavý komentář
Kevinator 90 %
Jako kdybych se díval na skutečné origami. Fascinující, magické, ale rozhodně po shlédnutí téměř 3nodinového napínavého představení bych to nedokázal vysvětlit. Origami jsem v podstatě nepochopil. Ovšem sledovat Cibulkovou, Dvořákovou a Batěka bych vydržel mnohem déle.
(zadáno: 10.11.2010, počet hodnocení: 6)
Sonia.mor 100 %
(zadáno: 3.10.2010, počet hodnocení: 141)
přínosný / zajímavý komentář
Meresanch 50 %
Zajímavý text, přehrávající H. Dvořáková, neskutečně slabý V. Kotek. Herci občas dost "tlačili na pilu".
(zadáno: 1.10.2010, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
Vorisek 60 %
Čekal jsem, že hra půjde více do hloubky. Takhle vyšly některé scény jako samoúčelné, zbytečně roztahané. Obzvláště první půlka šla zkrátit na polovinu. Druhá už pak jela poměrně svižně, ale závěr byl až příliš banální. Oceňuji výkon Pavla Batěka.
(zadáno: 29.8.2010, počet hodnocení: 242)
přínosný / zajímavý komentář
Xcepek 50 %
Pro mě velké zklamání - skvělí herci, ale ve hře jsem se často ztrácel...
(zadáno: 18.7.2010, počet hodnocení: 107)
přínosný / zajímavý komentář
Agneska 40 %
Origami je pro mě víceméně zklamání.Nepopírám,že C.Be má své kvality,ale jako by nutně chtěl vytvořit mix dramatu,krim.zápletky,milostných a fil. motivů.Mnohé scény se mi zdály kontinuálně nelogické.Iritující jsou též někdy až nemístně naturalistické deskripce.Pokud má být příběh složitější,je nutné mít určité pevné body,o něž se lze opřít,ale zde chatrnou strukturu hry nezachraňuje ani ke konci usilovně hrající H. Dvorakova,ve scénách pomatení v expresivitě přehánějící P.Batek,či výborná a rozverně univerzální V.Cibulková
(zadáno: 18.7.2010, počet hodnocení: 393)
přínosný / zajímavý komentář
Jirkan 70 %
16.7. 2010 - LS - Origami = složitá papírová skládačka jako sám život a text hry. Je to inscenace, ze které jsem odcházel s řadou otazníků, spousta věcí zde zůstává otevřená, asi proto, aby si je divák poskládal sám. Rozhodně zajímavé je vidět už kvůli hereckým výkonům. Všichni hrají perfektně, ale na špici vynáším V. Cibulkovou a P. Baťka.
(zadáno: 17.7.2010, počet hodnocení: 274)
přínosný / zajímavý komentář
Jenda.matousek 60 %
viz blog
(počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Evano 90 %
velmi dobře napsaná hra, p. Cibulková skvělá, úžasný výkon, velmi náročné, je třeba se připravit na maximální soustředění ze strany diváka, které rozhodně stojí za to!!!!!

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.