Divadlo v Řeznické

Valeria Schulczová, Roman Olekšák

Sametová noc

Premiéra: 28.2.2017. Překlad: Yvetta Srbová. Dramaturgie: Yvetta Srbová, Roman Olekšák. Výprava a režie: Valeria Schulczová.
1:20x


Hra o moci, o touze ovládat životy jiných, o tom, co všechno je člověk ochoten a schopen udělat, aby moc získal, o lidech, kteří považují svědomí za zbytečnou přítěž a přesvědčení je jenom nástrojem k dosažení osobních cílů. Je listopad 1989, první týden sametové revoluce, nikdo zatím netuší, jak vše dopadne. Doktor, zasloužený papaláš, slaví právě narozeniny, ale vlivem událostí na oslavu nikdo nepřijde. Přitom se sem hosté dříve doslova hrnuli, také kvůli doktorově manželce, jejíž otec je vysokým funkcionářem strany. Na oslavu přijdou jen mladá sestřička, naivní doktorova milenka plná ideálů o lepších zítřcích, a kolega, průměrný doktor, před týdnem ještě aktivní člen strany, nyní člen revolučního výboru, který přijde svého nadřízeného požádat o odstoupení z funkce...
inscenace není vhodná pro děti v průběhu představení se na jevišti kouří
Divadlo v Řeznické
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
77 %
Hodnocení redakce
Jiří Landa 80 %
Helena Grégrová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

Hodnocení redakce:
Jiří Landa 80 %
(zadáno: 7.3.2017, počet hodnocení: 2691)
přínosný / zajímavý komentář
75% Ačkoli text Sametové noci přece jen nedosahuje takových kvalit jakým byl Leni, zůstává především v kontextu současných dramatických her vysoce nadprůměrným (i přes zbytečnost, která v půlce příběhu prozradí pointu). Čím se však může tato inscenace chlubit, jsou herečky Z. Slavíková, jež s přehledem zvládá střídání různých poloh postavy, a V. Khek Kubařová, která se s rolí doslova sžila a díky jejímu procítěnému ztvárnění naivní sestřičky tak závěr vyznívá hodně sugestivně. A M. Etzler dokazuje, že mu sluší mnohem víc tato část jeho hereckého já, než jakou předvádí v laciných komediích.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 4.3.2017, počet hodnocení: 1201)
přínosný / zajímavý komentář
Stěžejní plus této inscenace spatřuji v tom, jak čitelně a citelně jejím prostřednictvím rezonuje echo naší "sametové" minulosti, jejíž falešné porevoluční tóny stále slyšitelně doznívají i dnes. Solidním hereckým výkonům na premiéře se suverénním přehledem dominovaly Zuzana Slavíková a Veronika Khek Kubařová. Stěžejní mínus putuje na konto neodpustitelně nešetrného naznačení vývoje děje uprostřed hry. Opravdu je nutné takhle zbytečně vyplácnout pointu? :/
Hodnocení uživatelů:
Anex 70 %
(zadáno: 20.3.2017, počet hodnocení: 88)
Michkyse 80 %
(zadáno: 15.3.2017, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé herecké výkony všech čtyř protagonistů, především pak Zuzany Slavíkové. Velmi dobře zachycená atmosféra přelomu komunismu a demokracie v Československu s až mrazivými přesahy do současného dění, téměř třicet let poté. Hře se poměrně dobře daří připomínat a apelovat na diváky, že politika jako boj o moc se příliš neliší svými prostředky, pouze se mění kulisy a rámce, ve kterých se odehrává.
Marcela 70 %
(zadáno: 15.3.2017, počet hodnocení: 330)
Ba-jo 80 %
(zadáno: 10.3.2017, počet hodnocení: 110)
přínosný / zajímavý komentář
V roce 1989 mi bylo teprve 8 let, a já si z této přelomové doby a atmosféry pamatuji jen malé střípky. Jsem proto vděčný, že jsem se mohl do sametové noci přenést znovu prostřednictvím této povedené inscenace už v mnohem zralejším věku. Návrat to byl poněkud tísnivý a drsný, zbaven nánosu onoho sametového idealismu...chvilku jsem si říkal, že se koukám na takové pokračování legendárního Kachyňova Ucha po dvaceti letech...
Lenka458 90 %
(zadáno: 7.3.2017, počet hodnocení: 82)
Bernardblack 70 %
(zadáno: 27.2.2017, počet hodnocení: 133)
přínosný / zajímavý komentář
Ač jsem"sametovou noc" či založení"občanského fooru":)zažil jen jako dítě, tak myslím, že se hře dobře podařilo zachytit onu atmosféru strachu a převlékání kabátů...škoda jen poněkud"přepáleného a prozrazeného závěru"...každopádně otázka, kdo tady zhasne, když odejdou všichni komunisti, už zůstane navždy nezodpovězená:)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.