Národní divadlo Brno

divadlo s bezbariérovým přístupem - obvykle nutná asistence personálu nebo doprovodu lze platit platební kartou online rezervace, eVstupenka poskytovány slevy pro studenty zvýhodněné předplatné stránka na Facebooku Mahenovo divadlo, Divadlo Reduta
Nejbližší představení:
02.05. (Út) 19:00 Romeo a Julie
03.05. (St) 19:00 Paní z moře
04.05. (Čt) 19:00 Veroničin pokoj
05.05. (Pá) 19:00 Černá labuť
06.05. (So) 19:00 Strach jíst duši
Nejbližší představení:
02.05. (Út) 19:00
Romeo a Julie
03.05. (St) 19:00
Paní z moře
04.05. (Čt) 19:00
Veroničin pokoj
05.05. (Pá) 19:00
Černá labuť
06.05. (So) 19:00
Strach jíst duši
Adresa - Mahenovo divadlo: Dvořákova 20, Brno [zobrazit na mapě]
[tram 1-2-4-11, bus 67 Malinovského nám.]
Adresa - Divadlo Reduta: Zelný trh 4, Brno [zobrazit na mapě]
[tram 4-9 Zelný trh, 1-2-8-10-12 Hlavní nádraží]
Pokladna: po, čt 8.30-19, út, st, pá 8.30-18
Plány hlediště: Mahenovo divadlo | Divadlo Reduta
Předprodej: průběžně od zveřejnění hracího plánu (až pět měsíců předem)
Začátky: 19.00, víkendová dětská představení 14.00, 15.00 či 16.00
Připravuje se:
Něco za něco - William Shakespeare (červen, Mahenovo divadlo)
Ceny vstupenek:
900-100 Kč
1260-1080 Kč Vévodkyně a kuchařka
Poznámky a upozornění:
  • Nejlepší místa 3. - 8. řada (obě scény). Místa na III. pořadí v Mahenově divadle mají již výrazně sníženou viditelnost.
  • Pokladna předprodeje se nachází na adrese Dvořákova 11, Brno (vedle budovy Mahenova divadla). Večerní pokladny v budovách divadel jsou otevřeny 45 min. před začátkem představení.
  • Předplatné: 1) sezonní - pevné řady se slevou cca 25 %, včetně dalšího věrnostního programu, výrazné slevy předplatného pro studenty a seniory (prodej předplatného na další sezonu obvykle probíhá od začátku dubna do konce června); 2) sezonní volné v ceně 2100 Kč (činohra) s kreditem šesti vstupenek; 3) flexibilní karta stálého diváka s kumulovanou slevou.
  • Ceny vstupenek jsou široce diferencovány dle charakteru produkce, zájmu nebo i hracích dnů.
  • Inscenace Vévodkyně a kuchařka je uváděna v Mozartově sále Divadla Reduta při netradičním uspořádání hracího prostoru. Součástí inscenace je i konzumace (degustační menu připravuje restaurace KOISHI).

Repertoár - Mahenovo divadlo

Něco za něco - William Shakespeare  (připravuje se)
Premiéra: 22.6.2017. Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Martin Sládeček. Scéna: Pavel Borák. Kostýmy: Markéta Oslzlá-Sládečková. Režie: Martin Glaser.
Hořká komedie, která neztratila nic na své aktuálnosti. Vídeňský kníže Vincentio odcestoval na diplomatickou misi. V době jeho nepřítomnosti jej zastupuje náměstek Angelo, který usiluje o pořádek ve městě. Rozhodne se neúprosně a jednou provždy skoncovat s chtíčem a vyčistit město od prostituce. Z váženého občana a zapřisáhlého odpůrce smilstva se postupně stává největší zhýralec, korupčník a chlípník. Z původně spořádaného města jeden velký (s prominutím) bordel...
Želary (srdce mé) - Květa Legátová, Dodo Gombár
Premiéra: 31.3.2017. Dramaturgie: Martin Sládeček. Scéna: Lucie Labajová. Kostýmy: Hana Knotková. Hudba: David Rotter. Režie: Dodo Gombár.
Dramatizace známé předlohy proslavené úspěšným českým filmem z roku 2003. V zapadlé horské vesnici kdesi v Beskydech se život řídí proměnami tvrdé i očistné přírody. Osudy jejích obyvatel na pozadí 2. světové války a německé okupace, kdy se nepoddajným a bohabojným lidem ztrácí pod nohama svoboda. Jinou příchuť tady má láska, jiná je lidská bolest, jiné ticho po salvě ze samopalu, jinak zní v lidské duši. Čím blíž mají tamní obyvatelé k Bohu, tím víc se obnažují temné stránky jejich povah...
Paní z moře - Henrik Ibsen
Premiéra: 27.1.2017. Překlad: František Fröhlich. Dramaturgie: Lucie Němečková, Petr KlariN Klár. Výprava: Marek Cpin. Hudba: Petr Hromádka. Režie: Martin Františák.
Fascinující, mysteriózní, severská detektivka sugestivně předznamenávající drama o víře, naději a citu. Ellida Wangelová je nevšedně půvabná žena, opředená dráždivou mystikou fjordů i tajemstvím, jež skály láme a spouští katastrofy...
Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka - Ludvík Aškenazy, Jan Borna
Premiéra: 4.11.2016. Dramaturgie: Lucie Němečková, Petr KlariN Klár. Výprava: Marek Cpin. Loutky: Barbora Čechová. Hudba: David Smečka. Režie: Martin Františák.
Kultovní adaptace hravého a humorného poetického vánočního příběhu Ludvíka Aškenazyho, o malém klukovi, který se na Štědrý den ztratil ve vánoční Praze.
inscenace je vhodná pro děti 1. stupně ZŠ
Otvírání studánek Alfréda Radoka - Martin Sládeček
Premiéra: 29.4.2016. Použita kantáta Bohuslava Martinů a Miroslava Bureše „Otvírání studánek“. Dramaturgie: Martin Sládeček, Lucie Němečková. Scéna: Tomáš Rusín. Kostýmy: Zuzana Štefunková-Rusínová. Hudba: Bohuslav Martinů, Vít Zouhar. Choreografie: Jiří Bartovanec. Dirigenti: Michal Jančík, Jakub Klecker. Režie: Jan Antonín Pitínský.
Původní činoherně-hudebně-taneční inscenace na motivy životního příběhu Alfréda Radoka a kantáty „Otvírání studánek“. Švédský exil. Dva stárnoucí manželé. Český režisér Radok, proslulý „vynálezem“ Laterny magiky, který byl nejprve vykázán z divadla, potom ze země. A Marie, jeho žena, asistentka i múza. Poletí Radok režírovat do Vídně, i kdyby to znamenalo přelet nad bolestně milovaným Československem? Na vlastní kůži poznává stesk Poutníka po rodném kraji z jeho někdejšího scénického zpracování „Otvírání studánek“. Zanesená studánka vztahu k vlasti se otvírá a prameny vzpomínek se v poetickém dialogu manželů Radokových stékají ve strhující proud, který nakonec vyústí v osudové rozhodnutí...
Petrolejové lampy - Jaroslav Havlíček, Olga Šubrtová, Martin Glaser  (2:35)
Premiéra: 26.2.2016. Dramaturgie: Olga Šubrtová, Martin Sládeček. Scéna: Pavel Borák. Kostýmy: Markéta Oslzlá-Sládečková. Režie: Martin Glaser.
Adaptace známého románu, podle kterého vzniklo v roce 1971 i úspěšné filmové zpracování. Příběh o tom, co se stane, když na sebe narazí mučivá touha a strach. Když si sestřenice vezme bratrance. Když stárnoucí dívka, o kterou nikdy muži moc nestáli, doufá, že najde lásku, rozkoš a mateřství v náručí obletovaného krasavce, který chce jenom v klidu přežít s jejími penězi a uchránit si své strašlivé tajemství. Příběh o tom, že největším lidským hrdinstvím je umět přijmout svůj osud...
inscenace není vhodná pro děti recenze -st-
Saturnin - Zdeněk Jirotka, Martin Vačkář, Ondřej Havelka
Premiéra: 27.11.2015. Úprava: Jakub Nvota, Martin Sládeček. Dramaturgie: Martin Sládeček. Scéna: Szilárd Boráros. Kostýmy: Hana Knotková. Hudba: Mario Buzzi. Režie: Jakub Nvota.
„Swingová groteska“ pro celou rodinu, adaptace jednoho z nejoblíbenějších českých humoristických románů. Okouzlující příhody pána a jeho bezmála geniálního sluhy, situované do noblesní prvorepublikové atmosféry.
inscenace je vhodná pro děti 2. stupně ZŠ
Je třeba zabít Sekala - Jiří Křižan, Martin Františák  (2:05)
Premiéra: 9.10.2015. Dramaturgie: Lucie Němečková, Jan Gogola. Výprava: Marek Cpin. Hudba: Nikos Engonidis. Režie: Martin Františák.
„Moravský western“, adaptace ceněného českého filmu scénáristy Jiřího Křižana a režiséra Vladimíra Michálka. V roce 1943 přichází do moravské vexnice kovář Jura Baran, který věří v nalezení bezpečného azylu. Statkáři v obci řeší naléhavý problém se Sekalem, nemanželským synem z jednoho gruntu, člověk, kterého komunita kvůli jeho původu sama vyloučila. Sekar terorizuje celou obec, využívá divokou politickou situaci za protektorátu a udává gestapu ostatní statkáře, aby se snadno dostal k jejich majetku. Vesnická rada statkářů rozhodne, že jediným řešením je Sekala zabít, k čemuž má posloužit právě Jura. Střetnutí obou mužů dospěje až k souboji na krev...
inscenace není vhodná pro děti recenze -st-
Bůh masakru - Yasmina Reza  (1:35x)
Premiéra: 21.3.2014. Překlad: Michal Lázňovský. Dramaturgie: Helena Michková, Ilona Smejkalová. Výprava: Kateřina Baranowska. Režie: Milan Schejbal.
Hořká komedie o tom, že v každém z nás dřímá sobectví, agrese a touha vrazit tomu druhému pěstí. Dva jedenáctiletí chlapci se poprali na dětském hřišti. Jejich rodiče se setkávají, aby společně sepsali hlášení pro pojišťovnu a nepříjemnou situaci v klidu a přátelské atmosféře vyřešili. Jde přece o chápavé, vzdělané a rozumné lidi. Jediné nevhodné slovo, drobná neshoda a rozmrzelost však brzy rozpoutají bouři, v níž veškeré zásady života v civilizované společnosti rázem ustupují stranou...
Ostrov pokladů - Robert Louis Stevenson, Pavel Cmíral  (1:50)
Premiéra: 13.12.2013. Překlad románu: Aloys Skoumal. Dramaturgie: Helena Michková. Výprava: Jaroslav Milfajt. Hudba: Zdeněk Kluka. Režie: Zoja Mikotová.
Jevištní adaptace oblíbeného dobrodružného románu. Chlapec Jim objeví pozůstalost starého námořníka a v ní především mapu ostrova se záznamem o pokladu slavného pirátského kapitána Flinta. Když se to dozví místní šlechtic, zorganizuje námořní výpravu za objevením onoho pohádkového bohatství. Přes varování však udělá chybu, když najme na loď jednonohého mořského vlka Johna Silvera. Na lodi posléze vypukne vzpoura a dojde ke zběsilým útokům vzbouřenců, jimž se nevyhne ani plavčík Jim. On a jeho přátelé jsou velmi často v přímém ohrožení života a zachraňují je jen statečnost, chytrost a někdy i trochu štěstí...
inscenace je vhodná pro děti 1. stupně ZŠ
A pak už tam nezbyl ani jeden aneb Deset malých černoušků - Agatha Christie  (2:15)
Premiéra: 26.4.2013. Překlad: Martin Glaser. Úprava: Martin Glaser, Olga Šubrtová. Dramaturgie: Helena Michková. Scéna: Pavol Andraško. Kostýmy: Jana Kuttnerová. Hudba a režie: Peter Mankovecký.
Slavná hororově laděná detektivka a jedna z nejrafinovanějších a nejumnějších detektivních konstrukcí. Na mořském ostrově se na zvláštní pozvání manželů Namyových ocitá deset lidí a posléze se ukáže, že se s Namyovými nikdo osobně nezná. Po úvodní večeři jsou všichni přítomní osloveni hlasem neznámého hostitele z nahrávky, který každého z nich obviní z vraždy, kterou v minulosti spáchali. Po vzoru dětské písničky Deset malých černoušků pak podivnou smrtí hyne jedna osoba za druhou...
Králova řeč - David Seidler  (2:10)
Premiéra: 15.3.2013. Překlad: Jitka Sloupová. Dramaturgie: Lucie Němečková. Scéna: Adam Pitra. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: Petr Malásek. Režie: Martin Stropnický.
Hra vycházející ze skutečných historických událostí, podle níž vznikl nejúspěšnější film roku 2010, ověnčený mnoha cenami (včetně čtyř Oscarů). Budoucí anglický král Jiřího VI. bojuje s handicapem, který by mohl ohrozit nejen jeho vlastní pozici, ale také celou společensko-politickou situaci v zemi, stojící na prahu 2. světové války. Vypjatá doba si žádá ve svém čele pevného muže, kterým jen stěží může být koktající král. Proto následník trůnu za podpory své rodiny a vlády podstupuje svéráznou léčbu u australského odborníka Lionela Loguea. Ten však není pouhým logopedem, ale také svérázným terapeutem. Mezi králem a jeho podivínským léčitelem se vytvoří zvláštní pouto...
Apartmá v hotelu Plaza - Neil Simon  (2:40)
Premiéra: 14.12.2012. Překlad: Ivo T. Havlů. Dramaturgie: Martin Dohnal. Výprava: Marie Blažková. Režie: Lucie Málková.
Světově proslulá situační komedie neméně proslulého amerického dramatika. Luxusní hotelový pokoj je svědkem tří nezávislých příběhů dvojic, které vtipně i nemilosrdně demaskují partnerské vztahy. V příběhu prvním si chce v pokoji starší manželský pár zavzpomínat na líbánky, které v něm kdysi strávil, ve druhém se úspěšný hollywoodský producent pokouší svést svou někdejší kamarádku a spolužačku a ve třetím se rodiče snaží přemluvit dceru, jež propadla v den svatby panice a uzavřela se do koupelny...
Romeo a Julie - William Shakespeare  (2:35)
Premiéra: 13.9.2012. Překlad: Martin Hilský. Scéna: Daniel Dvořák. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba: David Rotter. Texty písní: Kamil Bouška. Režie: Zdeněk Černín.
Snad nejslavnější tragédie o lásce. Střet mladých a starých, citu a rozumu, neodvratného osudu a svobodné volby, ale i poznání o lidské nepoučitelnosti, jíž se v nerovném boji může vzepřít pouze milostný cit dvou mladých lidí jako hodnota ze všech nejvyšší. Romeo a Julie, potomci dvou znepřátelených rodů Monteků a Kapuletů, jsou nuceni dopouštět se ve jménu své „zakázané“ lásky leckterých zapovězených skutků a čelit zásadám rodové cti povýšeným nad zákon, což má fatální důsledky...
Jak je důležité míti Filipa - Oscar Wilde  (2:35)
Premiéra: 23.3.2012. Překlad: Jiří Zdeněk Novák. Dramaturgie: Martin Dohnal. Výprava: Sylva Marková. Hudba: Miroslav Ondra. Úprava a režie: Roman Groszmann.
Světově proslulá komedie, neuctivě útočící na viktoriánskou morálku, především na její vážnost, která je zobrazena jako pouhopouhá směšnost. Eskapáda aforismů, bonmotů, epigramů, dvojsmyslných výroků, jiskřivé ironie, úsměšků podává neobyčejně vtipný a zároveň povážlivý obraz světa, který ztratil orientaci. Jack v Londýně vystupuje pod pseudonymem Filip, zatímco na svém venkovském sídle se tváří, že jezdí do Londýna za bratrem Filipem, kterého ale nikdo nikdy neviděl. Vše se zamotá, když se na venkově nečekaně objeví Jackova snoubenka a nezávisle na ní také Jackův přítel Algernon vydávající se za bratra Filipa. Záměna obou „Filipů“ způsobí mnohá nedorozumění a přinese i nečekaná zjištění...
inscenace je vhodná pro děti 2. stupně ZŠ
Král Oidipús - Sofoklés  (1:40x) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 19.12.2014. Překlad: Petr Borkovec, Matyáš Havrda. Dramaturgie: Marta Ljubková. Výprava: Marek Cpin. Hudba: Nikos Engonidis. Režie: Martin Františák. Poslední uvedení: březen 2017.
Proslulá tragédie. Mor vylidňuje Théby. Zoufalé město hledá pomoc u svého vládce Oidipa, jenž město už jednou zachránil. Oidipus proto hledá pomoc ve věštbě. Podle ní pohroma neskončí, dokud nebude nalezen a potrestán vrah předchozího krále. A Oidipús, ve snaze zachránit Théby, se sám ujme pátrání...

ARCHIV INSCENACÍ


„x“ u časového údaje = představení je hráno bez přestávky
časový údaj o délce představení je pouze orientační
aktualizace údajů:
Snažíme se udržovat informace u každého divadla aktuální, zejména u divadel, která jsou našimi partnery. Ale je možné, že jsme na něco zapomněli nebo nějakou změnu či novinku přehlédli, a proto budeme rádi, když nás na takovou skutečnost upozorníte.
Pokud jste na této stránce nalezli neaktuální informaci nebo některé informace zde dokonce chybí, napište nám, prosím, na e-mail:
aktualizace{@}i-divadlo{.}cz. Předem Vám za tuto spolupráci děkujeme.


Poslední aktualizace: 10.4.2017