Východočeské divadlo Pardubice

divadlo s bezbariérovým přístupem - obvykle nutná asistence personálu nebo doprovodu lze platit platební kartou online rezervace, eVstupenka stránka na Facebooku
Nejbližší představení:
25.06. (Ne) 19:00 Rasputin
27.06. (Út) 08:30 Pohádky ovčí babičky
27.06. (Út) 10:30 Pohádky ovčí babičky
27.06. (Út) 19:00 Rasputin
28.06. (St) 10:00 Normální debil
Nejbližší představení:
25.06. (Ne) 19:00
Rasputin
27.06. (Út) 08:30
Pohádky ovčí babičky
27.06. (Út) 10:30
Pohádky ovčí babičky
27.06. (Út) 19:00
Rasputin
28.06. (St) 10:00
Normální debil
Adresa: nám Republiky 50, Pardubice [zobrazit na mapě]
[t-bus 1-2-5-13-21 U Grandu; t-bus 11, bus 6-8-9-12-28 Nám. Republiky]
Pokladna: po-čt 10-18, pá 10-15.30
plán hlediště
Předprodej: od 1. dne v měsíci na celý následující měsíc
Začátky: 19.00
Připravuje se:
Z postele do postele - Alan Ayckbourn (Městské divadlo)
Kalibův zločin - Karel Václav Rais (Městské divadlo)
Tančírna (Městské divadlo)
Kvítek z horrroru - Howard Ashman, Alan Menken (Městské divadlo)
Mohla to být hvězdná chvíle - Paul Barz (Malá scéna ve dvoře)
Ceny vstupenek:
370-210 Kč (činohra)
400-250 Kč (muzikál)
270-240 Kč (Malá scéna ve dvoře)
380-340 Kč (Kunětická hora)
Poznámky a upozornění:
  • Pokladna předprodeje se nachází v ul. U Divadla (vedle budovy divadla).
  • Předplatné: a) pevné řady se slevou, b) volné v ceně 1920 Kč s kreditem osmi vstupenek.
  • Malá scéna se nachází mimo hlavní budovu divadla, ve vnitrobloku nedaleko divadla. Přístup z Jindřišské ul. nebo z ul. Karla IV.
  • V letní sezoně jsou vybrané inscenace uváděny na open air scéně na Kunětické hoře u Pardubic.

Repertoár - Městské divadlo

Rasputin - Petr Abraham
Premiéra: 24.6.2017. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Režie: Petr Novotný.
První uvedení nové české hry. Příběh ambiciózního muže, jenž toužil po slávě a uznání. Rasputin byl uznávaným léčitelem, míval nezřídka vidiny a stále častěji v sobě cítil božství. Pohyboval se v bezprostřední blízkosti cara Mikuláše II. a carevny, získal politický vliv, čímž se leckomu zprotivil. Spousta lidí by záhy Rasputina nejraději odstranila. Zničit muže, jemuž byla carská rodina bezvýhradně oddaná, byl tvrdý oříšek. Chtěl ovládnout svůj osud, ten se však obrátil proti němu. Víc než polovina Rasputinova života je zahalena temnotou a jeho smrt se stala legendou..
Lovecké scény z Dolního Bavorska - Martin Sperr  (1:30x)
Premiéra: 13.5.2017. Překlad: Valeria Sochorovská. Úprava: Zdeněk Janál, Filip Nuckolls. Dramaturgie: Zdeněk Janál. Scéna: Lukáš Kuchinka. Kostýmy: Lucie Šperlová. Hudba: Ondřej Švandrlík. Režie: Filip Nuckolls.
Hra o jinakosti a xenofobii v nás: metafora současné společnosti a podobenství o lidské nesnášenlivosti. V roce 1949 vládnou na německé vesnici ultrakonzervativní a pseudokřesťanské postoje, které mají s přirozenou lidskostí a humanitou pramálo společného. V každém je duše lovce i oběti. Být v tomto prostředí homosexuálem není vůbec snadné. Odlišný člověk může být pro většinu narušitelem, může zpochybňovat její hodnoty, stanovená pravidla a pravdy. Přináší tedy znejistění, čímž se stává nepohodlným, dokonce i ve chvíli, kdy se nijak útočně nevymezuje, nechce nikomu ublížit a chce jen žít...
inscenace není vhodná pro děti
Kiss Me, Kate - libreto: Bella Spewack, Samuel Spewack; hudba a texty písní: Cole Porter
Premiéra: 25.3.2017. Podle komedie Williama Shakespeara „Zkrocení zlé ženy“. Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Pavel Kocych. Kostýmy: Kristina Matre Křížová. Hudební spolupráce: Radek Škeřík. Choreografie: Alena Pešková. Režie: Kateřina Dušková.
Populární americký muzikál podle notoricky známé Shakespearovy předlohy, komedie založená na principu divadla na divadle. V provinčním divadle v Baltimoru 30. let 20. století zkoušejí herci Shakespearovu komedii „Zkrocení zlé ženy“. Vášnivá přitažlivost i nesmiřitelná nesnášenlivost se odehrávají nejen na jevišti mezi divadelními postavami Kateřinou a Petruchiem, ale i v zákulisí mezi jejich představiteli, herečkou Lilly a jejím bývalým manželem Fredem. Fred momentálně touží po pozornosti mladší kolegyně a Lilly se hodlá vdát za nehorázně bohatého a vlivného muže a chce divadlo opustit. Ale třeba dopadne všechno jinak...
recenze -dub-
Třikrát život - Yasmina Reza
Premiéra: 4.3.2017. Překlad: Renata Vejdovcová. Dramaturgie: Jana Pithartová. Výprava: Kateřina Baranowska. Hudební spolupráce: Dalibor Gondík. Režie: Milan Schejbal.
Groteskně konverzační komedie o úskalích manželství a vědecké kariéry. Tři podoby jednoho zpackaného večera dvou manželských párů. Inez s Hubertem jsou pozváni k Soně a Henrimu na večeři, jenže přijdou o den dříve, než jsou čekáni. Co s poněkud nešťastně načatým večerem...?
Hoří, má panenko! - Miloš Forman, Jaroslav Papoušek, Ivan Passer, Vladimír Morávek
Premiéra: 3.12.2016. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Hudební spolupráce: Radek Škeřík. Režie: Petr Novotný.
Nelítostná sarkastická komedie podle slavného filmu o peripetiích kolem nepovedeného bálu dobrovolných hasičů, kde se naplno projeví lidská bezohlednost, zabedněnost, arogance i prázdné fráze jazyka pochybné moci. Satirický obraz měšťácké společnosti, komunistického režimu, ale především obecnější podobenství o lidském společenství, v němž ti neschopní rozhodují o osudech ostatních. Mravní stav společnosti se tu zrcadlí především v postavách starých lidí, obětí organizačních zmatků, živelných katastrof a hlouposti jejich bližních...
Othello - William Shakespeare
Premiéra: 15.10.2016. Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Jana Pithartová. Scéna: Petr Kracik, Samiha Maleh. Kostýmy: Samiha Maleh. Hudba: Viktor Kracik. Režie: Petr Kracik.
Strhující příběh nezvladatelných vášní, které hýbou světem a které ve spojení s ďábelskými intrikami udělají z čestného člověka vraha milované ženy. Mouřenín Othello je hrdinský vojevůdce ve službách Benátské republiky. Tajně se oženil s Desdemonou, bílou kráskou z patricijské rodiny. Jeho pobočníkem je bezcharakterní prospěchář Jago. Ten zneužije Othellovy důvěřivosti k odstranění náměstka Cassia, na jehož místo se chce dostat. Vnukne Othellovi podezření, že je mu Desdemona s Cassiem nevěrná. Když mu poskytne falešné důkazy, Othello zaplane spalující žárlivostí...
Kráska a zvíře - František Hrubín
Premiéra: 11.6.2016. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Hudba: Michal Hrůza. Choreografie: Linda Fikar Stránská. Režie: Petr Novotný.
Tajemný pohádkový příběh o dobru, zlu a zázraku lásky. Zchudlý Kupec utrhne růži v lese, který patří Zvířeti. A Zvíře si to nedá líbit, dokonce vyhrožuje Kupci smrtí. Kdyby se však jedna z jeho dcer obětovala, zachránila by tatínkovi život. Kráska proto bez váhání odjede na zámek, kde se potkává se Zvířetem, netvorem s lidským hlasem. Zvíře se do krásky zamiluje a láska v něm probouzí člověka. Bere na sebe lidskou podobu, zároveň však cítí osamění a blížící se konec. A Kráska také cítí neznámý krásný cit, který sílí...
inscenace je vhodná pro děti 2. stupně ZŠ
Bílá nemoc - Karel Čapek  (2:35)
Premiéra: 23.4.2016. Úprava: Zdeněk Janál, Mikoláš Tyc. Dramaturgie: Zdeněk Janál. Scéna: Petr Matásek. Kostýmy: Aneta Grňáková. Hudba: Jiří Hájek. Režie: Mikoláš Tyc.
Proslulé drama, které původně vzniklo jako ostré varování před nastupujícím nacismem, ale má svoji platnost i v době dnešní. Hra jako varování před hrozbou války a námi samotnými. Na zemi vládne z více stran touha po válce. Zbrojařské podniky navyšují výrobu. Zemi však nezaplaví jen tato touha, ale i varovná bílá nemoc, která se nedá léčit a je prudce nakažlivá. Lék objeví praktický lékař Dr. Galén, který svojí metodou léčí jen chudé. Ostatním dá podmínku, za které je ochoten svůj lék vydat všem – aby se přičinili o konec válečných plánů a o světový mír navždy...
Jistě, pane ministře - Jonathan Lynn, Anthony Jay, Kristina Žantovská  (2:25)
Premiéra: 5.12.2015. Překlad předlohy: Jan Klíma. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Režie: Petr Novotný.
Jevištní podoba kultovního britského televizního sitcomu. Dlouholetý opoziční politik James „Jim“ Hacker ve volbách získává ministerstvo pro administrativní záležitosti a okamžitě se snaží zbavit přebujelé administrativy a byrokracie. Jeho neúnavně intrikující tajemník Sir Humphrey Appleby se řídí krédem, že ani ministr (a už vůbec ne veřejnost) by nikdy neměli vědět víc, než je nezbytně nutné. Jenomže ani tak zkušený úředník někdy nedokáže svého ministra, dychtivého představit se národu v tom nejlepším světle, udržet na uzdě...
Hej, Mistře! - Věra Mašková  (2:40)
Premiéra: 17.10.2015. Námět a úprava: Michael Tarant, Zdeněk Janál. Dramaturgie: Zdeněk Janál. Výprava: Milan David. Hudební spolupráce: Bohuslav Vítek, Václav Trunec. Režie: Michael Tarant.
Hudební inscenace pokoušející se objevit nový pohled na osobnost Jakuba Jana Ryby bez nánosů a klišé, které v minulosti tohoto skladatele postihly.
Náš tip!
Mezi nebem a zemí - Pam Valentine  (2:10)
Premiéra: 6.12.2014. Překlad: Martin Fahrner. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Pavel Kocych. Kostýmy: Kristina Matre Křížová. Hudba: Petr Piňos. Režie: Kateřina Dušková.
Svižná, citlivá i dojemná romantická komedie s nadpřirozenými prvky o soužití dvou světů. Mladí manželé Simon a Flick se stěhují do venkovského domu po slavném spisovateli a jeho ženě. Simon doufá, že ho zde políbí stejná múza jako jeho předchůdce a napíše zde svůj první román. A pro nemajetný mladý pár je důležitější velmi nízká cena Cameronova domu než pověsti o tom, že v něm straší. Duchové všechny dosavadní nové nájemníky vystrašili a vyštvali, ale tentokrát je to jinak. Milující se mladý pár, který právě očekává potomka, jim začne být postupně sympatický...
Konec masopustu - Josef Topol  (2:30) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 27.2.2016. Dramaturgie: Zdeněk Janál. Scéna: Ján Zavarský. Kostýmy: Eva Jiřikovská. Hudba: Petr Hromádka. Režie: Břetislav Rychlík. Poslední uvedení: červen 2017.
Vrcholné drama Josefa Topola, které se odehrává během slavností Masopustu, právě když je dokončována kolektivizace vesnice. V té chvíli přijíždí Tajemník, aby přesvědčil posledního soukromého rolníka Krále, který kolektivizaci do poslední chvíle vzdoruje. Ale nejde zde přeci jen o něj, ale o tradiční hodnoty jako takové...
Rodinný podnik - Alan Ayckbourn  (2:30) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 19.12.2015. Překlad: Zuzana Josková. Dramaturgie: Zdeněk Janál. Scéna: Nikola Tempír. Kostýmy: Šárka Bellanová. Hudba: Mario Buzzi. Režie: Robert Bellan. Poslední uvedení: únor 2017.
Dynamická ostrá komedie úspěšného autora o tom, že rozkrádání se člověk někdy těžko brání i ve vlastní rodině. Podnikatel Jack McCracken se drží pevných zásad v korumpovaném systému a světě. Jakmile se však díky své ženě dostane do područí tchánova byznysu, znamená to pro Jacka dilema. Musí volit mezi spravedlností, nebo širokou rodinou, která drží pohromadě za všech okolností. Je důležitější renomé celého podniku, nebo privátní byznys a chamtivost každého člena rodiny? Bující sobecké zájmy přerůstají všem přes hlavu a směřují v komickou hysterii a děsivé vyvrcholení...
Limonádový Joe - Jiří Brdečka, Jan Rychlík, Vlastimil Hála, Vratislav Blažek, Pavel Kopta  (2:30) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 13.6.2015. Dramaturgie: Zdeněk Janál. Výprava: Kateřina Baranowska. Hudební spolupráce: Václav Trunec. Choreografie: Martin Pacek. Režie: Milan Schejbal. Poslední uvedení: červen 2017.
Legendární česká hudební parodie westernů z Divokého západu. Limonádový Joe má přesnou mušku, zářivý úsměv a krásný hlas tenora. Popíjí jen Kolaloku, alkoholu se nedotkne. Bojuje proti padouchům Divokého západu, kteří se neštítí těch nejhanebnějších zločinů, a hájí nový spravedlivý svět, kde čestnost a pravda vyhrává, zlo se se zlou potáže. Joe jde cílevědomě za svými předsevzetími a svou láskou, krásnou Winnifred, dívkou s čistou duší. Do cesty mu však vstupují temná Tornádo Lou, Doug Badman a především Horác alias Hogofogo...
inscenace je vhodná pro děti 2. stupně ZŠ
Lháři - Anthony Neilson  (2:40) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 11.10.2014. Překlad: Alexander Jerie. Dramaturgie: Zdeněk Janál. Scéna: Jaroslav Máčal. Kostýmy: Kateřina Hájková. Režie: Zdeněk Dušek. Poslední uvedení: květen 2017.
Drsná i dojemná komedie úspěšného skotského dramatika. Dva povedení strážníci ve službě na Štědrý večer, snad právě pod dojmem radostných vánočních svátků, projeví svou citlivost víc, než by bylo zdrávo. Mají sdělit postarším manželům jednu tragickou zprávu a když pochopí, že by manžely mohla zpráva velmi otřást, pokusí se o ohleduplný lidský přístup, který se jim ale zvrtne. Namísto toho, aby řekli pravdu, vymlouvají se a využívají malého nedorozumění. Malá lež plodí další a strážníci se do nich zaplétají čím dál více...
Králova řeč - David Seidler  (2:50) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 26.4.2014. Překlad: Jitka Sloupová. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Režie: Petr Novotný. Poslední uvedení: březen 2017.
Osobní drama o smyslu lidského poslání na půdorysu královského údělu v moderním světě, podle kterého vznikl úspěšný film. Princ Bertie, potýkající se s vadou řeči, je po smrti otce a skandální abdikaci bratra nečekaně korunován králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Králova žena domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem Lionelem Loguem, který má krále zbavit nepříjemného koktání. Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto...
Cabaret - libreto: Joe Masteroff; hudba: John Kander; texty písní: Fred Ebb  (2:40) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 1.3.2014. Překlad: Jiří Záviš. Překlad textů písní: Jiří Josek. Úprava: Jana Uherová, Petr Novotný. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Choreografie: Petra Parvoničová. Režie: Petr Novotný. Poslední uvedení: prosinec 2016.
Milostný příběh a zábavná kabaretní čísla na pozadí významných dějinných událostí v Evropě ve slavném muzikálu. Berlín, 1931. Mladý americký spisovatel naváže milostný románek s kabaretní zpěvačkou Sally Bowles. Magicky ho začne přitahovat i kabaret, který je místem, kde se lidé baví, zároveň je však i metaforou pro svět, v němž se klaunství a absurdita staly základním životním principem. A počáteční pocit svobody a nevázanosti nemůže Clifforda nechat lhostejným před plíživým nástupem falešných idejí i stále stupňujícím se vlivem Hitlerovy NSDAP...
Charleyova teta - Jevan Brandon-Thomas  (2:30) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 16.2.2013. Překlad: Zdeněk Vančura. Dramaturgie: Zdeněk Janál. Výprava: Kateřina Baranowska. Úprava a režie: Milan Schejbal. Poslední uvedení: únor 2017.
Třeskuté situace a jiskřivá anglická konverzace v jedné z nejlepších komedií všech dob. Mladí spolužáci z oxfordské univerzity Charley a Jack jsou zamilovaní až po uši do Kitty a Amy. K vytouženému zasnoubení jim jim však chybí oficiální doporučení vážené osoby. Tou by mohla být Charleyova bohatá teta z Brazílie, ovšem ta má zpoždění, které může plány zmařit. „Záchranou“ se mladíkům má stát spolužák lord Babberley, který nakonec svolí, že bude v přestrojení Charleyovu tetu představovat...
inscenace je vhodná pro děti 2. stupně ZŠ
Zpívání v dešti - libreto: Betty Comden, Adolph Green; hudba: Nacio Herb Brown; texty písní: Arthur Freed  (2:40) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 31.3.2012. Podle stejnojmenného filmu společnosti MGM. Překlad: Petr Novotný. České texty písní: František Zacharník. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Choreografie: Vlastimil Červ, Václav Muška. Režie: Petr Novotný. Poslední uvedení: březen 2017.
Muzikálová komedie zasazená do Hollywoodu konce 20. let minulého století, kdy filmovým průmyslem hýbaly převratné novinky spojené s koncem éry němého filmu a nástupem zvukového filmu. Don Lockvood a Lina Lamontová, diváky zbožňovaná hvězdná herecká dvojice mnoha němých filmů, natáčí v ateliérech svůj první zvukový film. Je zde však vážný problém – Lina má příšerný pisklavý hlas...

ARCHIV INSCENACÍ


„x“ u časového údaje = představení je hráno bez přestávky
časový údaj o délce představení je pouze orientační
aktualizace údajů:
Snažíme se udržovat informace u každého divadla aktuální, zejména u divadel, která jsou našimi partnery. Ale je možné, že jsme na něco zapomněli nebo nějakou změnu či novinku přehlédli, a proto budeme rádi, když nás na takovou skutečnost upozorníte.
Pokud jste na této stránce nalezli neaktuální informaci nebo některé informace zde dokonce chybí, napište nám, prosím, na e-mail:
aktualizace{@}i-divadlo{.}cz. Předem Vám za tuto spolupráci děkujeme.


Poslední aktualizace: 23.6.2017