Západočeské divadlo v Chebu [velká scéna]

Cejch

Premiéra: 14.2.2015 | 2:40
Dramaturgie: Kristýna Čepková. Scéna: Jan Brejcha. Kostýmy: Lucie Wildtová. Hudba: Matěj Kroupa. Režie: Zdeněk Bartoš.
Poslední uvedení: březen 2018.
Adaptace zdařilého románu, jehož autor strhujícím způsobem ztvárňuje problém zvaný Sudety. Předkové rodu Schmelzerů, německých horalů, přišli v 15. století na českou stranu Krušných hor hledat vzácné kovy. Sága se odehrává především ve 20. století, kdy osud rodu a s ním spřízněných Čechů zasáhnou neblaze známé události...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Západočeské divadlo v Chebu
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
75 %
7581000
Volby

Hodnocení (8)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Cechoslovak  80 %
22.2.2018 | 97 hodnocení
+ souhlasím
Smysluplný projekt regionálního divadla, pochvala za výborný kolektivní herecký výkon. Zaujetí tématem je cítit od začátku do konce. Mimořádně působivá je stínohra i vícehlasý zpěv. Hlavní myšlenka: Fuj nacionalismu, německému i českému. Vždycky to odnesou nevinní lidé. V chebském Cejchu má všechna ta hrůza optimistické vyústění. Ano, optimismu je nám třeba, děkujeme.
Lenka Vodrážková  80 %
18.2.2018 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Viděla jsem představení v pražském Švandově divadle. Skvělá scéna, spousta nápadů (stínové divadlo, dětské loutky, nádraží), drobné detaily dokreslující situaci. Svatební scéna v kostele má takovou sílu, že mi tekly slzy.
Já osobně bych oželela přestávku, i když je představení dost dlouhé, zbytečně přerušila ten příval vjemů. Druhá část představení už neměla takový spád, ale celkově skvělé představení. A z paralel k dnešnímu děni ve společnosti mrazí.
Renáta Nová  80 %
31.1.2016 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Představení vychází z výborné knihy Z.Šmída, takže má na čem stavět. S nelehkým úkolem, popasovat se s příběhem od poloviny 16.století do 70.let století 20., tedy přemírou rozmanitých postav, se v Chebu poprali vcelku dobře. Je pravdou, že člověk, který nezná knihu se na počátku ztrácí-ale jen do chvíle, kdy přichází období 1.světové války. Musím ocenit, že J. Jedlinskému jsem zcela věřila stárnutí postavy Jakoba. Byl sedmnáctiletým mladíčkem, stejně jako starým kmetem. Nečernobílý sudetský příběh, stínové divadlo, báječná hudba a výborný nápad s nádražím, jakožto pojícím prvkem - to je Cejch.
Kraval  70 %
17.1.2016 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Kvalitní hra plná dobrých hereckých výkonů (především v mužských rolích) a strhující nápaditou scénou. Vytknul bych především značnou klipovitost vyplývající ze skutečnosti, že scénář pojednává o několika stoletích, ačkoli divák jako stěžejní vnímá až linii od konce první světové války. Předci, již mají za cíl pouze poukázat na fakt, že rodiny na Nejdecku žily opravdu dlouho, nejsou pro hru důležití, jejich charaktery jsou ploché a diváka zahltí svým množstvím.
J.anek  90 %
20.5.2015 | 476 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Tahle inscenace má řadu chyb, lze k ní mít desítky drobných výhrad, ale z jeviště se na vás valí neuvěřitelná energie, touha vypovědět příběh, zaujmout k němu stanovisko a poučeně se vyjádřit k dnešku. Téhle odvaze tleskalo vstoje vyprodané (!) chebské divadlo a já se rád přidal. Inscenace, jakých je málo.
Zzajic  80 %
17.6.2017 | 58 hodnocení
Hansel97  40 %
26.2.2017 | 25 hodnocení
Rivah  80 %
23.11.2016 | 261 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.