Premiéry

Duben 2017 | Březen 2017 | Únor 2017 | Leden 2017 | Prosinec 2016 | Listopad 2016 | Říjen 2016 | Září 2016 | Léto 2016 | starší 


foto: archiv Švandova divadlaJak snadné je v dnešním světě ztratit lidské srdce... Nekorektní pohled nejmladší divadelní generace na téma násilí ve světě, ale i v nás samotných. Jsou záležitosti srdce křehké věci, které nepojme rozum? Nebo jsou to ty nejpudovější věci, kterým rozum nedokáže včas zabránit? Naše srdce neustále tluče na poplach, krev nepřestává téct a svádí za nás boj o život. Přesto by srdce nikdo neoznačil za násilníka – je to jen naše zhmotněná touha žít... Ve studiu Švandova divadla uvidíte Martinu Krátkou, Marka Pospíchala, Jacoba Erftemeijera, Tomáše Červinku, Petra Buchtu a Kláru Cibulkovou. Režisérkou inscenace je Alžběta Burianová.
premiéra: 29.4.2017 | foto: archiv Švandova divadla
foto: jef KratochvilŽijící klasici brněnského hudebního divadla Milan Uhde a Miloš Štědroň přicházejí po trojici adaptací klasických literárních děl napsaných pro Městské divadlo Brno (Nana, Červený a černý, Divá Bára) tentokrát se zcela jinou látkou – hravou, nápaditou komedií v kabátě swingového muzikálu. Libreto má oporu ve skutečných osudech, to, co uvidíte, se opravdu stalo. Viki Bouzková by mohla být šťastná – má spokojené manželství, milujícího muže a krásnou dceru. Ale Viki šťastná není… zatímco její manžel Láďa chce jen klid a pohodlí, Viki touží po vzruchu, vznětech a silných emocích. Zkrátka po „muži s jiskrou“. A tím se pro ni stane Marek Bašta, populární zpěvák a saxofonista, který se do Viki zamiluje na první pohled, šplhá za ní v noci po okapu a zve ji na dekadentní večírky se svou skupinou Sex-tety. Viki cítí, že Marek je muž, který je jí souzen a který dává jejímu životu konečně onu vytouženou jiskru – přestože jí ho rozmlouvají přátelé, dcera i Markova bývalá milenka… Na Hudební scéně MdB hrají Lucie Bergerová, Petr Štěpán, Jiří Ressler, Aleš Slanina, Viktória Matušovová a další. Režisérem inscenace je Juraj Nvota.
premiéra: 29.4.2017 | foto: jef Kratochvil
foto: archiv Městského divadla ZlínNa královský hrad Karlštejn, který dal Karel IV. zbudovat jako pevnost střežící korunovační klenoty, je zapovězen vstup ženám. Avšak co je zákaz krále oproti lásce ženy... „Poplach, na hradě je ženská!“ Kdo by neznal zápletku Vrchlického dramatu, které tak mistrovsky pozvedla hudba Karla Svobody na piedestal české muzikálové produkce? Trůní na něm už více než čtyřicet let – písně Karla Svobody už za tu dobu zlidověly a herecké i pěvecké výkony Valdemara Matušky, Jaromíra Hanzlíka nebo Jany Brejchové se zdají nepřekonatelné. A proto se je zlínští herci nebudou snažit překonat, nechtějí napodobovat skvělé filmové zpracování, ale chopí se královského příběhu po svém a možná i trochu nečekaně. Ale nebojte se, o laskavý i řízný humor a oblíbené šlágry nepřipraví vás ani sebe. V režii Romana Vencla hrají Petra Králová, Luděk Randár, Radoslav Šopík, Radovan Král, Gustav Řezníček, Kateřina Liďáková, Tomáš David, Jan Leflík, Tamara Kotrbová, Rostislav Marek, Marek Příkazký, Josef Koller, Jakub Malovaný, Jana Drgová, Dominika Hrazdílková a Barbora Křupková.
premiéra: 29.4.2017 | foto: archiv Městského divadla Zlín
foto: archiv Divadla Na FidlovačceSvětoznámý muzikál, který vznikl podle scénáře k legendárnímu filmu Někdo to rád horké. Co všechno se může stát, když si dva muzikanti hrají s gangstery na schovávanou... Příběh o gangsterech, milionářích, dámském orchestru, rozkošné dívce Sugar a dvou muzikantech na útěku. Když na sklonku 50. let přišel režisér a scénárista Billy Wilder za slavným filmovým producentem Davidem Selznickem s námětem na scénář, který v sobě kombinuje žánr gangsterky a komedie, producent nápad rázně zamítl s tím, že tohle spojení „rozhodně nemůže fungovat“. Naštěstí Billy Wilder producenta neposlechl a natočil geniální nesmrtelnou hudební komedii. Na základě tohoto úspěšného snímku vznikla divadelní muzikálová podoba z pera trojlístku scénáristy Petera Stonea, skladatele Julea Stynea a textaře Boba Merilla. Muzikál byl poprvé uveden na Brodwayi v roce 1972 a stal se hitem divadelních scén po celém světě. V Divadle Na Fidlovačce půjde o 20. nastudování tohoto muzikálu u nás, což svědčí o mimořádné divácké oblibě. Ke spolupráci Fidlovačka přizvala uznávaného režiséra (a velkého znalce žánru) Radka Balaše. Hrají a zpívají Aneta Krejčíková, Martin Písařík, Lukáš Pečenka, Václav Svoboda nebo Jaromír Meduna, Eliška Balzerová, Zdeněk Palusga, Zdeněk Maryška, Josef Zýka, Ladislav Trojan, Dalimil Klapka, Lukáš Adam, Jáchym Kučera, Michal Papáček, Karel Jirák, Gustav Hašek nebo Jan Fanta, David Voráček, Jan Bursa, Václav Muška, Andrej Mikulka, Vanda Chaloupková, Klára Jelínková, Radka Krninská, Barbora Mošnová, Eliška Nezvalová, Marta Sovová, Barbora Šampalíková, Martina Šťastná, Karolína Tothová a Tereza Aster Vágnerová.
premiéra: 27.4.2017 | foto: archiv Divadla Na Fidlovačce
foto: archiv Divadla A. Dvořáka PříbramPříběh Jana Dítěte, malého pikolíka, který jde za svým velkým snem. Prochází učňovským obdobím v časech první republiky, zažívá dramata druhé světové války a svůj život uzavírá v nelehkých časech budování socialismu v Čechách. Jeho dramatickou a nevšední cestu vylíčil ve známé novele Bohumil Hrabal svým nezaměnitelným a nádherným českým jazykem, typickým humorem i uměním paradoxu. To všechno ožívá i v dramatizaci Ivo Krobota a Petra Oslzlého a této inscenaci, ve které si roli hlavního hrdiny přímo před vašima očima předávají herci Viktor Kuzník, Pavel Batěk a Pavel Rímský. V dalších rolích účinkují Anna Fixová, Šárka Vykydalová, Jiří Vojta, Jaroslav Someš, Robert Tyleček, Šimon Knápek, Martin Dusbaba, Vladimír Senič, Kateřina Fixová, Daniela Šišková, Monika Timková, Petr Beleš, Petr Florián, Jaroslav Krejčí a Filip Müller. Inscenaci připravil režisér Milan Schejbal. Její premiéra přichází v roce, kdy si připomínáme dvacáté výročí úmrtí Bohumila Hrabala. Slavného českého spisovatele, pábitele, který uměl cedit skutečnost přes diamantové očko inspirace...
premiéra: 26.4.2017 | foto: archiv Divadla A. Dvořáka Příbram
foto: archiv Činoherního studiaRomán Maxe Frische Homo Faber je považován za jedno z nejzajímavějších děl německy psané poválečné literatury. Českou premiéru dramatizace románu v nastudování režiséra Davida Šiktance uvede ústecké Činoherní studio, které pro hlavní roli oslovilo Martina Fingera, který se tak po letech pohostinsky vrací na prkna Činoherního studia. Walter Faber je typ člověka, jehož racionalita a intelekt jasně převažují nad emocemi. Rozkol nastane, když potká dívku Sabeth (Marie Štípková); toto setkání mu navždy změní život.... Přestože titulní postavou je muž, hra je i o ženách, přesněji o mužích a o ženách; právě tím je naprosto současná a navýsost aktuální. Svým způsobem zábavná, i smutná. Ostatně, jako život sám. Do dalších rolí obsadil David Šiktanc Martu Vítů, Annu Fišerovou, Jana Plouhara, Matúše Bukovčana a Lukáše Černocha.
premiéra: 22.4.2017 | foto: archiv Činoherního studia
foto: Viktor KronbauerVeršovaná komedie největšího klasika francouzského komediálního jeviště, která se smíchem nahlíží na trpkost manželství. Arnolf se vždy vyhýbal manželství ze strachu před tím, že by mu jeho nastávající mohla nasadit parohy. Nyní se rozhodl oženit se svou schovankou, kterou vychoval k obrazu svému – nevědomou a tvárnou jako vosk. Co se ale stane, když prostá a do té doby před světem chráněná Anežka potká stejně starého Horáce? Povede se Arnolfovi uchránit její (tedy svou) čest? Nebo zvítězí přirozenost? Divadlo na Vinohradech uvádí klasickou komedii, kterou autor mohl stejně dobře pojmenovat „Žárlivec“. Hru upravil a inscenaci režíruje umělecký šéf DnV Juraj Deák. V hlavních rolích se představí Tomáš Pavelka (Arnolf, pán z Pařezova) a Tereza Terberová (Anežka). Dále hrají Dominick Benedikt, Jan Šťastný, Jiří Plachý, Simona Postlerová, Marek Holý, Václav Svoboda nebo Jiří Žák a Vojtěch Bartoš nebo Marek Adamczyk.
premiéra: 21.4.2017 | foto: Viktor Kronbauer
foto: Petr NeubertJako poslední činoherní premiéru sezóny 2016/17 připravuje Jihočeské divadlo klasickou Molièrovu komedii Don Juan. Tuto inscenaci režíruje v Jihočeském divadle Thomas Zielinski. Divadelní hra o španělském svůdci, který neuznává žádná pravidla, ženy vnímá konzumně a lehkomyslně si užívá života, na což nakonec i doplatí, byla poprvé uvedena v Paříži v únoru 1665 pod názvem Don Juan aneb Kamenná hostina (Don Juan ou le Festin de pierre). Tato tragikomedie o pěti dějstvích je považována za jedno z Molièrových vrcholných děl. Autor v ní svérázným způsobem zpracoval oblíbený divadelní námět o španělském svůdci žen. Protože v ní autor mimo jiné útočí na církev a všudypřítomné pokrytectví, byla i tato hra zakázána a cestu na jeviště si hledala složitě. Molièrův text byl knižně vydán až roku 1682, devět let po jeho smrti. Pojetí této hry v Jihočeském divadle respektuje její barokní základ, ale pracuje zároveň se soudobými scénickými technologiemi tak, aby přednostně vyniklo dramatické slovo a jím podmíněný pohyb, tedy základní principy francouzského divadla Molièrovy doby. Tento projev bude pro diváky možná překvapením, zároveň však i velkým estetickým zážitkem. Hra bude uvedena v překladu předního českého romanisty Vladimíra Mikeše. Titulní roli Dona Juana ztvárňuje Tomáš Drápela, jeho sluhu Sganarela hraje Tomáš Havlínek. V hlavních ženských rolích se představí Teresa Branna, Beáta Kaňoková nebo Tereza Vítů a Kamila Janovičová.
premiéra: 21.4.2017 | foto: Petr Neubert
foto: archiv Divadla F. X. ŠaldyNa jevišti Šaldova divadla režisér Tomáš Svoboda uvede vlastní přepis Molièrova Dona Juana pojatého jako „hudební road movie“. I tentokrát se můžete těšit na známé hudební hity zasazené do nečekaných souvislostí a překvapí vás pravděpodobně i samotná postava Dona Juana, největšího divadelního pokrytce všech dob. Svobodův Juan nepojede na koni, ale v kabrioletu, svůj idealizovaný obraz bude vytvářet nejen slovy, ale také pomocí nových médií, a terčem jeho chtíče nebudou počestné nevinné křesťanky, ale dívky a ženy různých kultur a náboženství. Kdo je Don Juan dnes a do jaké míry je naše současnost cynická a pokrytecká? Juanova cesta kolem světa může začít... V Liberci v hlavních rolích uvidíte Tomáše Impseila (Don Juan), Tomáše Váhalu (Sganerelle) a Markétu Tallerovou (Elvíra).
premiéra: 21.4.2017 | foto: archiv Divadla F. X. Šaldy
foto: Jakub JíraV příběhu stárnoucí osamělé uklízečky Emmi Kurowské, a o generaci mladšího „ušlechtilého divocha“ Salema, jevištně ožívá něžně brutální motiv milostného setkání dvou diametrálně odlišných světů. Původní scénář, který pro činohru NdB nově přeložil Martin Sládeček, se ve scénické úpravě Petra KlariNa Klára a renomovaného režiséra Jana Friče žánrově posunul k romantické kabaretní romanci s pohádkovými rysy. Razantně rozverná inscenace Strach jíst duši je nevázanou, hořce ironickou oslavou mezilidských vztahů. Love story navzdory. Rozdílnému věku, národnosti i sociální skupině. Ivana Hloužková a Roman Blumaier v romanci, která tu ještě nebyla. Ve fantaskně imaginativní scénografii Jana Štěpánka, jíž vévodí groteskní naddimenzované kostýmy, a brilantním light designu Martina Špetlíka, bude odvyprávěn příběh, o němž jistě snilo mnoho žen: Popelka za zenitem a ze servisu šejk. O překážkách, jež pod kopyta milenců pokládá nepřející společnost a nezřídka i oni sami. I o lásce, jež horory přináší… V dalších rolích se představí např. Jan Grundman, Petr Bláha, Isabela Bencová Smečková, Monika Maláčová a Gabriela Štefanová. Inscenace bude uváděna v divadle Reduta.
premiéra: 13.4.2017 | foto: Jakub Jíra
foto: Alena HrbkováPříběh o chlapci, který zabil Boha. Hra o schopnosti uznat svůj omyl, smířit se s vlastní nedokonalostí pomocí nadhledu a také o odpuštění. Druhým i sobě, když na to přijde... Vedle dogmatu víry nebo vědy existuje ještě jakýsi nepsaný zákon lidskosti. A ten je „někde vedle“. Jako ta pětadvacátá hodina dne, hodina rysa. Slavná hra švédského dramatika se zamýšlí o morálních motivacích v jednání člověka, o zkratech v jeho psychice, o odpovědnosti za vlastní činy, o zárukách společnosti napravovat vyšinuté jedince, o nespokojenosti s žitím na zemi, o nepřekonatelném nutkání sahat na životy jiných a zničit ten svůj. Inscenace bude pravidelně uváděna v La Fabrice (ve Studiu 2 - Slévárna) pod hlavičkou nového uskupení nazvaného Divadlo SpoluHra. Jeho základem jsou ti, za nimiž stojí úspěšná inscenace Cock v Divadle v Řeznické, tj. herci Daniel Krejčík a Petra Horváthová, kteří ke spolupráci přizvali režiséra Radima Špačka a přední českou herečku Zuzanu Bydžovskou.
premiéra: 12.4.2017 | foto: Alena Hrbková
Honice, poctivá česká vesnice. Umělecký gang Depresivní děti touží po penězích uvádí premiéru nové inscenace Naši furianti. Doražte do Venuše ve Švehlovce a potkejte se s obyvateli poctivé české vesnice Honice. Slunce seno a světlený smog. Česká divadelní klasika z roku 1887 od Ladislava Stroupežnického vytuněná dotacemi z EU, Dominikem Ferim a největšími furianty našich dějin. Jak je to s národní povahou? Jsme spíše potomci Švejka, nebo jsme všichni furianti, jak je popsal Stroupežnický? Ochutnejte obraz naší společnosti uvařený podle Depresivních dětí a režiséra Jakuba Čermáka. Hrají: Richard Němec, Dominik Zezula, Janusz Hummel, Jana Machalíková, Jiří Ratajík, Hana Malaníková, Barbora Šupová, Ondřej Kulhavý, Eva Mezihoráková, Zoja Oubramová, Viktor Filip, Darja Jílková, Jana Holečková, Jaroslava Masopustová, Alena Kardová, Jaroslav Pěnička, Stanislav Štoček, Michal Kubát a Lukáš Štěpánek.
premiéra: 10.4.2017
foto: KIVASoubor DNz uvede svou první premiéru ve svém dočasném působišti v Divadle Komedie - originální variaci na Shakespearova Macbetha, ve které tak docela nevíme, jestli se odehrává v minulosti, současnosti nebo nedaleké budoucnosti. Nevíme, jestli se v ní vracíme ke starým modelům, kdy „muži byli ještě muži“, „ženy byly ještě ženy“ a kdo chtěl moc a peníze, musel se potřísnit krví, a nebo se díváme do budoucnosti, kde kultivovanost, korektnost a empatie opět ustoupily nejnižším pudům. Zlo se nerodí v temném kotli, ale vyrůstá z neochoty přiznat sobě i okolí to, co nás uspokojuje. A tam, kde nemůže být ukojena přirozená touha po štěstí, nastupuje touha po moci. Moci, která nám dovolí pomstít se za vlastní traumata a pocity méněcennosti. Autor adaptace a režisér David Jařab se pokusil vyložit Macbetha jako člověka, který se bojí své vlastní identity, sexuální orientace a především bytí ve svému prostředí neakceptovatelné pravdy. Svět Jařabova Macbetha mluví univerzálním jazykem, ve kterém už ale není prostor pro vzletnost a filozofické úvahy. Jazykem, který pojmenovává realitu prostě a neúprosně. K dorozumění v tomto světě už stačí jen jeden jazyk a několik slov. Čeští herci v inscenaci se na jevišti dorozumívají jednoduchou, prostě rytmickou, zkratkovitou angličtinou, které rozumí každý začátečník - a pokud ne, přečte si české titulky. V rolích ústřední dvojice se představí Anežka Kubátová a Miloslav König. Dále hrají Jiří Černý, Václav Vašák, Petr Jeništa, Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Ivan Lupták a Johana Matoušková.
premiéra: 7.4.2017 | foto: KIVA
foto: archiv Divadla KampaVášnivý příběh o niterné podstatě lásky... Světově proslulý román Lva Nikolajeviče Tolstého nás inspiroval režisérku Ivetu Duškovou k tvorbě dramatizace, ve které by se odvíjely dva hlavní proudy příběhu. První příběh je příběhem vášnivé ale sebezničující lásky, jejíž tragické vyústění klade otázku: „Proč?” V druhém se před námi odvíjí milostné tápání, jehož pravdivost a čistota vede k naplnění a štěstí. Každá cesta má svou opodstatněnost, nesoudíme, jen sledujeme rozmanitost a bohatost emocí, pohnutek a charakterů, které Tolstoj dokázal jako mistr psychologie nauvěřitelně přesně vykreslit. Co je v životě člověka to nejdůležitější? Vztahy! A který je ten nejpodstatnější? Vztah k sobě. Tato dramatizace je komorní, předkládá niterné a nadčasové drama, které se může odehrát kdekoliv a kdykoliv. Vnější okolnosti nejsou tak důležité, jako ty vnitřní. A v nich i hledáme důvod, proč je osud Anny Kareninové tak tragický. Hrají Pavla Drtinová, Agáta Dušková, Petr Herold, Pavel Kryl a Marek Menšík.
premiéra: 7.4.2017 | foto: archiv Divadla Kampa
foto: Richard KocourekHru významného amerického dramatika Tennessee Williamse si zvolila pro svůj režijní debut na divadle herecká legenda Iva Janžurová. V cituplné komedii Báječná neděle v parku Crève Coeur si Iva Janžurová zahrála v půlce 80. let v Divadle na Vinohradech v režii Stanislava Remundy. Nyní stejnou postavu svěřila své dceři Sabině Remundové, do dalších rolí obsadila Barboru Munzarovou a Lucii Žáčkovou, sama se také objeví v jedné z rolí. Z veliké vášně a touhy po štěstí se v žáru horkého dne proplétá příběh čtyř ženských hrdinek. Ve společenské rubrice místního nedělníku se objeví oznámení, které - v každé z nich jinak - vyvolá nečekanou aktivitu! Nechtějí nic víc a nic míň než kdokoli z nás: vymanit se z nijakosti obyčejného života, žít romantický život plný vzruchů i vykřičet svou žádostivost navzdory tušené šedi dnů. A když Dorothea v jedné situaci říká své bytné: „Bodey, ty žiješ ze zážitků druhých!“, pochopíme, jak dojemnou, ale i komickou aktivitou duše může být, když v nemožnosti vlastního prožitku vložíte všechny své naděje a sny do životů svých nejbližších. Do jiskření a vzrušení vstupuje, jako tragikomický záblesk pomíjivosti lidského bytí, slečna Glucková. V jejím pokoji o patro výš totiž straší. A my se smějeme, abychom přehlušili tíseň. Helena se tolik nechce podobat všemu, co by jen stínem připomínalo malost prostřednosti, finanční nejistotu, samotu v utajování zvláštností své schopnosti milovat. Ale i ji, tak jako každého z nás, zaráží poznání, že to, co si nepřejeme, čeho se bojíme, čemu se bráníme, do svého života právě proto snad i přitahujeme.
premiéra: 6.4.2017 | foto: Richard Kocourek
foto: archiv divadla MinorZlý čaroděj kdysi zhotovil zrcadlo, které mělo zvláštní moc. Všechno krásné a dobré se v jeho odrazu rozplývalo, zato veškerá ničemnost a zloba jevila se v něm mnohem jasněji v podobě ještě mnohem ošklivější. To zrcadlo se jednoho dne rozbilo a tisíce střepů se rozletěly do světa. Jeden z nich zasáhnul i chlapce jménem Kaj. Není mu pomoci? Promění se jeho srdce nenávratně v mrtvý kus ledu? Nebo ho dívka jménem Gerda dokáže zachránit? Příběh jedné velké dětské lásky, oběti a vykoupení. Příběh křehký jako sněhová vločka. Příběh, který se stal anebo nestal. Se Sněhovou královnou se do Minoru vrací tvůrčí tým, jež stál za úspěšným muzikálem Robin Hood, v čele s choreografkou a režisérkou Lenkou Vagnerovou. Inscenace tedy bude syntézou všech jevištních složek – hudby, pohybu, scény, kostýmů, světla a projekcí – každý detail je podstatný, má svou nezaměnitelnou roli. Vypráví se často obrazem, režisérka klade velký důraz na preciznost pohybu účinkujících, využívá sílu a dynamiku skupiny. Autorem dramatizace známého příběhu Hanse Christiana Andersena je Tomáš Jarkovský, v roli Sněhové královny se představí herečka, zpěvačka a šansoniérka Monika Načeva. Dále hrají Fanny Barrouquére nebo Andrea Opavská, Anna Bubníková, Kristýna Pangrácová Franková, Monika Načeva, Hedvika Řezáčová, Branislav Bašista, Michal Heriban, Petr Reif, Pavol Smolárik a samozřejmě nebude chybět minorská kapela.
premiéra: 2.4.2017 | foto: archiv divadla Minor
foto: archiv Divadla J.K.TylaHořká komedie hvězdy současného ruského dramatu vypráví příběh dvou manželských párů, kteří bilancují své dosavadní životy a vztahy. Denni těsně před smrtí vyznává lásku své ženě. V jeho vyznání je všechno – strasti, pokora, usmíření, štěstí. O čem se může hrát, když je vše vyřčeno hned v úvodu? Jenže tohle je opravdu jen začátek. Přichází další a další interpretace lásky, které oběma párům, přes jejich v podstatě spokojeně prožitý manželský život, nečekaně ovlivní poslední rozloučení s tímto světem. Text Iluzí je zvláštní svou formou, kdy interpreti se pohybují mezi ztotožněním se s postavou a hodnotícím odstupem. V režii Adama Svozila a Kristýny Kosovové hrají Jana Kubátová, Kamila Šmejkalová, Michal Štěrba a Pavel Neškudla. Inscenace bude uváděna na Malé scéně DJKT.
premiéra: 1.4.2017 | foto: archiv Divadla J.K.Tyla