Premiéry

Únor 2017 | Leden 2017 | Prosinec 2016 | Listopad 2016 | Říjen 2016 | Září 2016 | Léto 2016 | Červen 2016 | Květen 2016 | starší
 
foto: Alena HrbkováTato francouzská komedie (s podtitulem "Stáří neexistuje!") o dvou mimořádných ženách a jednom velkém dobrodružství byla původně napsána pro Annie Girardotovou, v Divadle Rokoko se můžete těšit na Jitku Smutnou a Danu Syslovou. Jejich postavy, Renata a Simona, se rozhodnou vzbouřit proti konvencím a užít si na "stará kolena" ještě nějakou legraci. Podle režisérky a umělecké šéfky ostravského Divadla Petra Bezruče Janky Ryšánek Schmiedtové, která v MDP tuto inscenaci pohostinsky nastudovala, je Premiéra mládí především o touze žít a zažít. Všem ženám tak herečky vzkazují: „Nevzdávejte to. Jak se říká, pokud jde o věk, nezáleží na čísle, ale na tom, jak se cítíte. Život není zas tak dlouhý. Když máte chuť něco změnit, změňte to, ještě je čas snít. Pořád je po čem toužit… Nebojte se uskutečnit své sny!“
premiéra: 28.1.2017 | foto: Alena Hrbková
foto: jef KratochvilKdo by neznal geniálního umělce a výjimečného člověka Charlie Chaplina. Muzikál, který je napsán na motivy jeho bohatého života byl uveden na Broadway v roce 2012 a získal hned čtyři nominace na ceny Tony a šest na Drama Desk Award. Titulní role je v díle rozdělena mezi tři herce – malého chlapce, muže v nejproduktivnější fázi jeho života a zestárlého muže. Autoři vyprávějí o osudu hlavního hrdiny strhujícím způsobem a předkládají nám skvěle prokomponovaný příběh s báječnou hudbou a řadou okolností, o kterých věděli vskutku jen ti nejzasvěcenější. Základní výpovědí je pak Chaplinovo osobní poslání, které spočívá v jeho celoživotním odhodlání jít si vždy a za všech okolností za svými cíli s jednoznačným humánně akcentovaným vztahem ke světu, s kritickým myšlením vůči zvrhlé politice i s jasným názorem na bídu společnosti, ve které žil. Muzikál byl na Hudební scéně MdB nastudován v režii Stanislava Moši, který do titulní role obsadil dva herce „z brněnské líhně talentů“: jsou jimi Daniel Rymeš a Marco Salvadori. Vedle nich účinkují Jan Mazák nebo Tomáš Sagher, Lukáš Janota nebo Robert Jícha, Josef Gazdík nebo Adam Gazdík, Patrik Bořecký nebo Karel Škarka, Jiří Mach nebo Lukáš Vlček, Petr Štěpán nebo Stanislav Slovák, Lucie Bergerová nebo Markéta Sedláčková, Hana Holišová nebo Viktória Matušovová nebo Kristýna Daňhelová, Barbora Remišová nebo Barbora Goldmannová nebo Eliška Skálová, Markéta Pešková nebo Dagmar Křížová, Renáta Mrózková nebo Marianna Polyáková, Kristýna Daňhelová nebo Nikol Kotrnetzová, Sára Milfajtová nebo Petra Šimberová, Mária Lalková nebo Hana Kováříková, Barbora Goldmannová nebo Katarína Ptáčková, Pavlína Palmovská nebo Markéta Lánská, Jan Brožek nebo Ondřej Halámek, Jakub Liška nebo Robert Rozsochatecký, Aleš Slanina nebo Jakub Zedníček, Martin Křížka nebo Alan Novotný, Jiří Ressler nebo Ondřej Biravský, Kristian Pekar nebo Jakub Przebinda, Marek Kolář nebo Radek Novotný a řada dalších.
premiéra: 21.1.2017 | foto: jef Kratochvil
foto: Radovan ŠťastnýO peníze jde až v první řadě... Rodinné drama o střetu osobních a obchodních zájmů. Předsvatební veselí odkrytím firemní intriky roztáčí sérii dramatických situací, v nichž na povrch vyplouvají rodinná tajemství a lži. Každý se cítí jako oběť, nikdo není bez viny a nic už nelze vzít zpátky. Svatba jediné dcery bohatého podnikatele svede do jeho domu všechny jeho syny i jejich partnerky. Ukazuje se, že den bude dramatičtější, než se původně očekávalo. Vyřizování rodinných účtů, v němž dojde i na zbraně a ohrožení života, odhaluje nejen povahové rysy dětí z lepší rodiny, ale i jejich traumata z dětství a nejednoho kostlivce v rodinných skříních... V režii Janusze Klimszy hrají Jan Fišar, Petra Lorencová, Robert Finta, Ivan Dejmal, František Strnad, Pavlína Kafková, Anna Cónová, Izabela Firlová a Václav Klemens. Inscenace bude uváděna na scéně Divadla Antonína Dvořáka.
premiéra: 19.1.2017 | foto: Radovan Šťastný
foto: Jiří KottasYpsilonka začne rok 2017 premiérou nové inscenace Jana Schmida Varieté Freda A. aneb Chytání větru. Titulní roli a choreografii vytvořil Jan Onder. Autor a režisér Jan Schmid postavil text nové ypsilonské hry především na nově objevených souvislostech. Nejen spolu s dramaturgem Jaroslavem Eltíkem přišel na pražský původ Freda Astaira, kterého máme během dvacátého století spojeného především s Amerikou, New Yorkem a s Hollywoodem. Jeho židovský dědeček žil totiž v Praze na Josefově a jmenoval se Austerlitz. S objevením těchto souvislostí napomohl také Archiv hlavního města Prahy. Text nicméně není tak docela v pravém smyslu divadelní hra, ale byl psán jako dramatický koncept situací a materiálů, který vznikl na základě kolektivní improvizace. Diváky bude životním příběhem fenomenálního tanečníka, spojeného především s hudebním a tanečním filmem, provádět detektiv příběhu Petr Vršek s partnerkou Kamilou Kikinčukovou, která bude vedle postavy detektivova pomocníka Watsona rovněž sestrou Freda Astaira Adélou. Vzhledem k látce bude samozřejmě hrát důležitou roli tanec, aby bylo jeviště v něčem podobné tehdejšímu zábavnému americkému divadlu.
premiéra: 12.1.2017 | foto: Jiří Kottas
foto: archiv HaDivadlaJako svou třetí premiéru sezony 2016/17 a zároveň druhou premiéru celosezonního dramaturgického cyklu MY a ONI (Sebereflexe) HaDivadlo uvede inscenaci Směšná temnota. Oceňovaná hra Wolframa Lotze bude na českém jevišti inscenována vůbec poprvé. O jakých událostech ze současného neklidného světa opravdu něco víme? A o čem může autor vůbec psát? Nepropadáme se ve zdánlivé přeinformovanosti do „směšné temnoty“ vlastních představ živených mediálními obrazy? Před hamburským soudem se obhajuje somálský pirát – kupodivu v němčině! A kupodivu jeho řeč obsahuje mnoho přiléhavých detailů, které až podezřele kopírují televizní obrazy o těch DRUHÝCH ze třetího až, bůhvíkolikátého... šestého světa. Brzy tenhle bezvýznamný monologický „případ“, vhodný tak akorát pro humanitární organizace, vytlačí (konečně!) příběh dvou vojáků z EU, kteří se do pralesní temnoty vydávají splnit svoji misi. Současný evropský mediální mýtus povstává. „Výpravná“ a ironicky necenzurovaná hra německého „übertalentu“ Wolframa Lotze svébytně parafrázuje a paroduje Conradovo Srdce temnoty i Coppolovu Apokalypsu. Z cesty do vnitra džungle se stává putování do nitra autora samotného. SEBEREFLEXE vede k vlastní kompromitaci a přiznání, že sám autor nezná to, o čem píše!!!??? Autorem „zprostředkovávaná“ realita se odhaluje jen jako vlastní imaginace a komprimát mediálních obrazů. Kdo je pak ale autorem – vlastníkem této hry? Ten, kdo slova produkuje? Ten, který hraje? A nebo ten, kdo se jenom dívá? A co režisér? Je víc než autor? Kdo má vlastně stát na scéně? V režii Filipa Nuckollse hrají Agáta Kryštůfková, Jan Lepšík, Zbyšek Humpolec, Jiří Svoboda, Jiří M. Valůšek, Jan Řezníček a Táňa Malíková.
premiéra: 11.1.2017 | foto: archiv HaDivadla
foto: archiv Komorní scény ArénaS novým rokem přichází v Komorní scéně Aréna na řadu druhá premiéra sezony. Tou bude inscenace mezinárodně proslulé hry Obraz současné francouzské dramatičky Yasminy Rezy. Jde o originální výpověď o přátelství tří mužů. Marek, Boris a Ivan se scházejí pravidelně mnoho let, chodí spolu do restaurací a kin a užívají si mládeneckého života. Až do chvíle, kdy si jeden z nich koupí velmi drahý a velmi zvláštní obraz, který se stane zatěžkávací zkouškou jejich dosud na první pohled neproblematického vztahu. Obraz se v Komorní scéně Aréna dočká svého prvního ostravského uvedení v režii Vojtěcha Štěpánka. V inscenaci se představí toto trojice herců: Marek Cisovský, Albert Čuba a Josef Kaluža.
premiéra: 7.1.2017 | foto: archiv Komorní scény Aréna
foto: Marek MalůšekSestry Bessie a Lee žijí léta odděleně, vzdáleny mnoho kilometrů. Jedna se stará o nemocného otce a popletenou tetu - jedinou svou nejbližší rodinu, druhá z tohoto domácího "nemocničního" prostředí utekla a žije vlastní život, v němž sama vychovává, a ne vždy úspěšně, dva dospívající syny. Co nedokázaly sblížit rodinné citové vazby, dává dohromady biologie: pečovatelka Bessie onemocní a potřebuje test pro možnou transplantaci od příbuzného. Lee přijíždí zpět domů a týdenní setkání celé dosud rozdělené rodiny změní natrvalo životní vnímání všech zúčastněných. Citlivý rodinný příběh o letech odloučení a okamžicích návratů, o konfrontaci neslučitelně odlišných životních stylů a názorů, o spletitých citech, z nichž nikdy nelze vytáhnout jen ten jeden správný, o naději a sesterské lásce, která nemizí ani po letech, je poslední hrou nadějného amerického dramatika Scotta McPhersona. Příběh o životě a umírání psal v době, kdy sám umíral, s obdivuhodným humorem a lehkostí. V New Yorku hra získala Drama Desk Award za nejlepší hru roku 1992. Ve Slováckém divadle ji uvidíte v překladu Dany Hábové a režii Zetela. Hrají Jaroslava Tihelková, Dana Růžičková, David Macháček, Monika Horká, David Vaculík, Martin Hudec a Petra Staňková.
premiéra: 7.1.2017 | foto: Marek Malůšek
foto: Viktor KronbauerVrcholný smíchotvůrce, mistr situační komedie, Georges Feydeau, má na scéně Divadla na Vinohradech své domovské právo. Jeho komedie povstaly z espritu Belle Époque, období zdánlivě bezstarostného rozmachu měšťanstva; stejný duch podnítil vinohradské měšťanstvo k výstavbě našeho divadla. Jakkoli bezstarostnost a důvěru v nekončící rozvoj zajištěný pokrokem smetlo zběsilé dvacáté století, rozumíme my, potomci zakladatelů moderní společnosti, touhám i starostem našich předků, všech těch advokátů, doktorů, generálů ve výslužbě, varietních umělkyň, modistek a sufražetek, které tvoří personál Feydeauových komedií, a když se smějeme zběsilým situacím, do nichž je vhání jejich milostné puzení na jedné straně a potřeba zachovat dekorum na straně druhé, smějeme se s pochopením sami sobě a svým vlastním rozporům. Fernand de Bois v tomto feydeauovském komediálním strojku, produkujícím v šíleném tempu jednu nepatřičnou situaci výbušnější než ta předchozí, řeší vskutku svízelné osudové dilema: jak oznámit své milence, atraktivní varietní divě, že ji opouští, protože se žení s šlechtickou dcerou? A kdyby jen to: jak si má poradit s tím, že rodina jeho nastávající pozvala právě jeho nic netušící milenku na slavnostní večírek, kde má být svatba oznámena? Vinohradskou scénu prošla úspěšně Feydeauova Dáma od Maxima a dvacet let na ní kraloval jeho Brouk v hlavě. Nyní se vrací v novém překladu a v nastudování Tomáše Töpfera ke komedii, jež se zde úspěšně hrála v druhé polovině 80. let pod titulem Taková ženská na krku. Velký klasik komediálního divadla nás znovu přesvědčí, že i humor nostalgicky spojovaný se secesí, dokáže být zcela dnešní a pěkně kousavý. Hrají Tereza Bebarová nebo Andrea Černá, Marek Holý, Václav Svoboda, Petr Rychlý, Šárka Vaculíková, Kateřina Brožová, Václav Vydra, Pavel Nečas, Vendulka Křížová, Lilian Malkina, Jaroslav Satoranský, Viktor Javořík a Jiří Žák.
premiéra: 6.1.2017 | foto: Viktor Kronbauer