Premiéry

Červen 2017 | Květen 2017 | Duben 2017 | Březen 2017 | Únor 2017 | Leden 2017 | Prosinec 2016 | Listopad 2016 | Říjen 2016 | starší 


foto: Pavel KřivánekPlzeňské divadlo nasazuje do repertoáru divácky velmi vděčný titul. Slavná komedie tehdy osmatřicetiletého klasika vychází ze situačního mistrovství komedie dell’arte a současně prozrazuje autorovu schopnost napsat jiskrné, životné postavy. Středem děje je vychytralý sluha Truffaldino, který přesvědčí sám sebe, že je schopný sloužit dvěma pánům současně. Ale vstupuje do vypjaté situace proměn, kdy se milenci hledají a míjejí, totožnost se skrývá i odkrývá, svatby se připravují a vzápětí ruší. Láska a přátelství jsou podrobovány zkouškám. Zmatky a nedorozumění se vrší a zauzlují s vydatným přispěním právě Truffaldina, který se situace snaží řešit, ale přitom si nezapomíná přihřívat svoji soukromou polívčičku. Plzeňským Truffaldinem bude Jaroslav Matějka. Dále hrají Andrea Mohylová, Pavel Neškudla, Štěpánka Křesťanová, Jan Maléř, Klára Krejsová, Ondřej Vacke, Antonín Procházka, Josef Nechutný, Petr Kotora a Marek Mikulášek. Inscenace v režii Natálie Deákové bude uváděna v Novém divadle.
premiéra: 24.6.2017 | foto: Pavel Křivánek
foto: Jan FauknerPříběh ambiciózního muže, jenž toužil po slávě a uznání. Chtěl ovládnout svůj osud, ten se však obrátil proti němu... Víc než polovina Rasputinova života je zahalena temnotou a jeho smrt se stala legendou. Píše se rok 1948 a Maria Rasputin pracuje na knize vzpomínek při příležitosti 30. výročí vyvraždění Romanovců, rodiny posledního ruského cara. Její otec Rasputin byl mystik, který hrál důležitou roli v životě Mikuláše II., jeho ženy carevny Alexandry Fjodorovny a mladého careviče Alexeje. Rasputinův osud sledujeme v době, kdy je už znám jako „svatý“ muž, mívá nezřídka vidiny a stále častěji v sobě cítí božství. Jeho léčitelské schopnosti jsou známy široko daleko, on sám jim nerozumí, připadá si jenom jako nástroj Boha. Léčí careviče, ale nezůstává jenom u toho. Přemlouvá cara, aby nevstoupil do války, stává se nejbližším přítelem carevny Alix a získává politický vliv, čímž se leckomu zprotiví. Spousta lidí by záhy Rasputina nejraději odstranila. Zničit muže, jemuž je carská rodina bezvýhradně oddaná, se ale ukáže jako tvrdý oříšek. V titulní roli uvidíte Ladislava Špinera, který podle režiséra a také autora hry Petra Novotného, se ruskému mystikovi docela podobá. V dalších rolích Petra Janečková, Tomáš Lněnička, Zdeněk Rumpík, Jana Ondrušková, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová, Martina Sikorová, Martin Mejzlík, Jiří Kalužný, Radek Žák, Milan Němec, Alexandr Postler, Petr Borovec, Štěpánka Fingerhutová, Josef Pejchal, Dagmar Novotná, Jan Musil a Josef Láska.
premiéra: 24.6.2017 | foto: Jan Faukner
foto: Patrik BoreckýČinohra NdB se ve své poslední premiéře této sezony vrací ke světové klasice! Červen na jevišti Mahenova divadla bude patřit Williamu Shakespearovi a jeho "problematické" a poměrně málo uváděné hře. Kníže Vincentio odcestoval na diplomatickou misi. V době jeho nepřítomnosti jej zastupuje náměstek Angelo, bezúhonný muž a strážce dobrých mravů. Usiluje o pořádek ve městě. Neúprosně. Mladého Claudia hodlá pověsit za to, že přivedl do jiného stavu Julii, s níž však nebyl právoplatně sezdán. Amnestii, zdá se, neudělí ani na základě prosebných odvolání Claudiovy sestry Isabely. Ledaže... Výchozí divadelní situace, jak vystřižená ze současného tisku, má svá „ale“, stejně jako podtext oněch dnešních zpráv. Z váženého občana a zapřisáhlého odpůrce smilstva se vyklube největší zhýralec, korupčníka chlípník a něco shnilého je nejen ve státě dánském... Téma navýsost aktuální! V hlavních rolích se můžete těšit na Václava Veselého, Martina Siničáka a Hanu Tomáš Briešťanskou. Inscenace v režii Martina Glasera bude hrána v Mahenově divadle.
premiéra: 22.6.2017 | foto: Patrik Borecký
foto: archiv Západočeského divadlaVeselohra o realitní kanceláři, která jako tajný "vedlejšák" dohazuje politicky a finančně výhodné sňatky. Musíte ovšem znát správné heslo. Do toho se blíží obecní volby a lidé kolem majitele realitky (včetně něj samotného) by rádi zvítězili a ovládli radnici. Jak získat hospodské a učitelky? Čím přesvědčit živnostníky a odboráře? Stačí slíbit cokoli a hlavně - sehnat nefalšovaného šlechtice. Satirická komedie pochází z roku 1908 (známější je pod názvem Deskový statek), avšak o jejím neobyčejně současném vyznění nepochybujte. Hrají Pavla Janiššová, David Beneš, Vuk Čelebić, Radmila Urbanová, Jarmila Šimčíková, Pavel Marek, Miroslav Sabadin, Karolína Jägerová, Jindřich Skopec a Michal Švarc. Komediální inscenaci připravil režisér Ivo Kristián Kubák.
premiéra: 17.6.2017 | foto: archiv Západočeského divadla
foto: Tino KratochvilZpěvohra Brněnské kolo, která bude uváděna v open-air prostoru brněnského Biskupského dvora, se dotýká historických i místních vazeb, a to hned na několik způsobů. Jednak se v něm zjevuje příběh zřejmě nejslavnější brněnské legendy (té o koláři Birkovi, který údajně během jediného dne dokázal porazit strom, vyrobit z něj kolo a dokutálet jej z Lednice až do vzdáleného Brna). Dále se v něm objevuje řada postav spojených s Brnem, ať historických či legendárních (od Babinského přes Natašu Gollovou až k bratřím Pospíšilům). Také vypráví legendu novou, příběh o tom, že „brněnské kolo“ je vlastně krycí název pro tajemný stroj, utajeně v Brně zkonstruovaný na konci 19. století samotným Thomasem Alvou Edisonem. Konečně pak se jeho příběh týká i instituce, jíž je Biskupský dvůr součástí. Moravské zemské muzeum slaví totiž v letošním roce 200 let své existence. A právě muzejní budova na Zelném trhu skrývá v tomto příběhu večer po uzavření nejedno tajemství týkající se brněnských pověstí a legend. Navíc v ní zůstanou ukryti jak trojice dětí, které pátrají po svém zmizelém „strejdovi“, tajemném vědci Cajthamlovi, tak dvojice grázlíků Vingl a Maňas, kteří si dělají zálusk na nejproslulejší artefakt muzea, samotnou Věstonickou venuši... V inscenaci, za níž stojí osvědčené autorské trio Petr Štěpán - Stanislav Slovák - Jan Šotkovský a skladatel Karel Cón, hrají Michal Isteník, Alena Juráčková, Elena Juráčková, Jan Juráček, Dušan Vitázek, Ondřej Studénka, Jakub Uličník, Zdeněk Junák, Ladislav Kolář, Josef Jurásek, Lukáš Janota, Dagmar Křížová, Kristian Pekar, Tomáš Sagher, Ondřej Biravský, Kristýna Daňhelová a další.
premiéra: 16.6.2017 | foto: Tino Kratochvil
foto: archiv Divadla F.X.ŠaldyV Šaldově divadle bude uvedena slavná klasická komedie o intrikách a pomluvě. Do sicilské Messiny umístil Shakespeare příběh své komedie z roku 1599. Ale mohl by se odehrát prakticky kdekoliv na světě a v kterékoliv době. Záludnost, všudypřítomné a věčné drobné všiváctví, které pomluvou způsobí veliký rozruch – to je motor komedie. Claudio a Hera se milují a chtějí se brát, jenže na světě jsou lidé, kteří druhým nic nedarují, přestože jim jejich nezdar nic nepřinese. Pomluvou a intrikou svatbu znemožní. Jak milující dopadnou? Jako v komedii. Stejně jako druhý pár Benedik a Beatricie, dva singls, solitéři, kteří svatbu odmítají a štěkají se tak, že jeden bez druhého nemohou vydržet. Ženit se, či neženit? To je, oč v komedii také poběží. A k tomu přidejme snad nejpitomější strážníky světové dramatiky, v jejichž postavách povýšil autor blbost na umění. Sečteme-li to, máme komedii vrcholně vtipnou, zralou a s trochou hořkosti nad nekonečnou lidskou pošetilostí. To všechno jsou ingredience, které vás zaručeně nezklamou a zaručeně pobaví. K režii inscenace byla přizvána umělecká šéfka Divadla Na Fidlovačce Kateřina Dušková. Tvůrci sáhli po překladu Jiřího Joska. Hrají Veronika Korytářová, Zdeněk Kupka, Tomáš Váhala, Martin Polách, Karolína Baranová, Václav Helšus, Tomáš Impseil, Jan Jedlinský, Ladislav Dušek, Michaela Foitová, Štěpánka Prýmková, Přemysl Houška, Petr Hanák a Jaromír Tlalka.
premiéra: 16.6.2017 | foto: archiv Divadla F.X.Šaldy
foto: Martin ŠpeldaStudio Palm off přichází s autorským textem s prvky situační komedie o strachu ze selhání tváří v tvář druhému člověku. Dotěrnosti jsou vtipnou generační výpovědí, groteskní studií o hledání blízkosti ve světě virtuálních vztahů a zkreslených představ o nás samých. Stihneme před realitou uniknout dřív, než nás všechny zabije? Je konec roku a my máme poslední šanci letos něco zažít. Potkat blízkého člověka, navázat intimní vztah, někoho obejmout, políbit. A taky přijmout předsevzetí, která náš život konečně posunou tím správným směrem. On (Jan Hušek) se těší, že zas jednou potká svoji starou lásku. Ona (Kamila Trnková) doufá, že ten večer začne kariéru tanečnice a zapomene na svou pochybnou minulost. A pak je tu ještě někdo (Tomáš Dianiška). Někdo, koho nikdo nezval a o koho nikdo ani nestojí. Režie komorní inscenace se ujal David Šiktanc.
premiéra: 16.6.2017 | foto: Martin Špelda
Dlouho očekávaná divadelní adaptace jednoho z nejslavnějších románů všech dob vkročí poprvé na tramtarijní jeviště 15. června. Z hlediska umělecké náročnosti, velikosti tvůrčího týmu i finanční stránky lze tuto inscenaci považovat za největší projekt v celé dvanáctileté historii divadla. Annu Kareninu uvádí Divadlo Tramtarie v rámci své stěžejní dramaturgické linie uvádění autorských literárních adaptací. Přestože se děj předlohy odehrává v druhé polovině devatenáctého století, tramtarijní inscenace rozhodně není historickou sondou do dobových společenských poměrů. Naopak, historizující motivy, stejně jako ruské reálie, jsou v adaptaci potlačeny, s cílem najít v předloze současná či nadčasová témata. Tím stěžejním a zásadním pro tramtarijní inscenaci je rozhodování se na nějaké stěžejní životní křižovatce, které dříve nebo později čeká každého z nás, a které má fatální důsledky, pokud se rozhodnout nedokážeme. I přes historickou předlohu vytvořil tvůrčí tým moderní inscenaci, která překvapí už samotným žánrem, protože snahou inscenátorů není diváky jenom dojmout, ale také pobavit. Hra má tak kromě pochopitelných vypjatých momentů také spoustu humoru a nadsázky, které jsou součástí osobitého rukopisu tohoto olomouckého divadla. Výrazným rysem inscenace jsou také originální filmové projekce. Anna Karenina je velkou výzvou pro jakékoliv divadlo a Tramtarie v tomto ohledu není výjimkou. Umělecká i řemeslná náročnost klade velké nároky na celý tvůrčí tým. Nesnadným úkolem je pochopitelně také pro herce. Hlavní role Anny se zhostila přední herečka souboru Jana Posníková, její dva osudové muže – manžela a milence, ztvární Miroslav Černý a nový člen souboru Vít Pišťecký.
premiéra: 15.6.2017
foto: Pavel KřivánekLibretista Radek Balaš a skvělý muzikant Ondřej Brousek stojí za původním českým muzikálem, který je strhující procházkou životem Marilyn Monroe. Na jevišti Malé scény plzeňského Nového divadla uvidíte osobnosti, které zásadním způsobem prošly hereččiným životem – matku, její tři manžely, přítelkyně, velkého učitele, režiséry i herecké kolegy a desítky dalších. V titulní roli Marilyn Monroe hostuje divadelní a televizní herečka Zuzana Kajnarová, jejím partnerem v roli Arthura Millera je pak taktéž hostující Dalibor Gondík. Všechny ostatní postavy vytváří s pomocí rychlých převleků členové souboru DJKT Stanislava Topinková Fořtová, Jozef Hruškoci, Aleš Kohout a další. Muzikál bude uveden v nastudování úspěšného televizního režiséra Jiřího Adamce.
premiéra: 10.6.2017 | foto: Pavel Křivánek
foto: Jakub JíraChomutovský rodák a brněnský občan, radioamatér, specialista na letadla, lustry a kotle, hudební skladatel, písničkář dlouhé klátivé postavy, anděl radosti, Jiří Bulis. Maminka. Tatínek. Básník Zdeněk Šlajs. Ženy. Stesk. Specifický Bulisův humor. Přátelé. Poezie. Písně. Dopisy. Do Bulisova světa hudebního i soukromého se na základě jeho korespondence a písní ponoříme nikoliv prostřednictvím nostalgického vzpomínání na předčasně zesnulého autora hudby k legendárním provázkovským a hadivadláckým inscenacím šedesátých a sedmdesátých let či k inscenacím Ivo Krobota v Činoherním klubu nebo Jakubiskových či Chytilové filmů. Už nedávno vydané „refresh“ CD Bulisových písní, na němž se podílela řada současných kapel, dokázalo, že Bulisovy písně „zůstanou v srdci“ i mladé generace. Nahlídneme zkrátka na Bulisovu tvorbu a osud očima generace potomků, kterým v dětství učaroval Goldflamův Proklatec aneb Soireé s písněmi J. Bulise ve zmizelé kavárně Kolbaba... Nejedná se o nostalgické vzpomínání, ale o pohled na tvorbu i osud očima generace potomků, jimž učarovala jeho hudba... Inscenaci, která bude uváděna v Redutě, připravila režisérka Anna Petrželková. Účinkují Ján Sedal, Dušan Hřebíček, Michal Bumbálek, Martin Veselý, Barbora Milotová, Klára Vojtková, Marta Zaoralová a Zdeněk Král.
premiéra: 9.6.2017 | foto: Jakub Jíra
foto: Viktor KronbauerPříběh jevištní verze scénáře filmu Ucho, kterou zpracovala spisovatelova dcera spisovatelka Lenka Procházková, vychází z děje filmu samotného. Odehrává se v 60. letech minulého století ve vile, kterou režim zabavil původním majitelům, aby do jejího luxusu ubytoval své kádrové opory. Po prezidentské recepci, kde zazní nejasné náznaky chystaných mocenských změn, prožije manželský pár dvou ambiciózních parvenue povýšených stranou mezi elitu státu, strašlivou noc pravdy. Čím více relativní moci, tím více strachu. Čím více jde o to pravdu utajit před všudypřítomným estébáckým odposlouchávajícím „uchem“, tím více se vyjevuje pravda o manželském vztahu a charakterech náměstka ministra a jeho funkcionářské paničky a jejich lidské a odborné kompetenci, o legitimitě jejich svazku, legitimitě jejich společenského postavení i legitimitě celého profízlovaného režimu. Samy dramatické kvality díla by byly dostatečným důvodem pro jeho znovuuvedení. Žel, zdá se, že víra části společnosti v pominulost doby, kdy lidské intimní osudy řídily záznamy „ucha“ a kdy manipulátoři odposlechů se snažili strachem ovládat osudy celé společnosti, byla naivní. Hra tak dnes varuje před ohrožením, které představuje restaurace v ní zobrazených společenských poměrů. Na Studiové scéně DnV hrají Daniel Bambas, Antonie Talacková a Jiří Maryško.
premiéra: 9.6.2017 | foto: Viktor Kronbauer
foto: Radovan ŠťastnýNárodní divadlo moravskoslezské uvedete v české premiéře drama Viliama Klimáčka Sissi (Útěky Alžběty Rakouské). Tato demytizující současná slovenská hra dosahující až antických rozměrů představuje Alžbětu nejen tak, jak ji známe, ale poodhaluje nám tajemství, o nichž většina z vás možná neměla ani tušení. Sissi jako moderní žena – samostatná, sebevědomá, vzdělaná a krásná, ale stejně tak osamocená, frustrovaná a trpící. Portrét ženy nejen všestranně nadané a obdivované, ale zároveň obyčejně lidské ve své bezbrannosti, v níž se nikdy nedovedla přizpůsobit přísné atmosféře dvora a autoritářské tchýni Žofii, na což doplatilo její manželství i děti. V titulní roli se představí Pavlína Kafková. Tým herců doplní Petra Lorencová coby věrná společnice Ida Ferenczyová a nebudou chybět další členové císařské rodiny – Petr Houska jako císařpán František Josef I., tchyně a věčná rivalka arcivévodkyně Žofie v podání Marie Logojdové, problematického syna korunního prince Rudolfa ztvární David Janošek. V dalších rolích se můžete těšit např. na Ladu Bělaškovou, Ivana Dejmala, Františka Strnada, Kateřinu Vainarovou a další herce jako členy všudypřítomného vídeňského dvora. Ozvěny vídeňského valčíku a nekončícího putování režijně připravil umělecký šéf činohry NDM Peter Gábor. Inscenace bude uváděna v Divadle Jiřího Myrona.
premiéra: 8.6.2017 | foto: Radovan Šťastný
foto: Marta SobotkováJevištní podoba románu Petry Hůlové, která se v něm sebereflexivně obrací ke své vlastní masce autorky – analytičky. Revize feministické touhy po nezávislosti, po individuálním právu organizovat si svůj životní monolog, ovšem bez zábran a vědomí následků? Vypravěčka (jako Elfriede Jelinek červené knihovny) stojí v noci na balkóně a shlíží dolů na lidi. Vzpomínky jí unikají a roubují se navzájem. Na dně které lahve se ztratilo dítě, kde vyprchala láska k muži? Jeden Jarda, mlčky stínující v obrazech z minulosti, a před ním pět hereckých hlasů – pět fází života rozpité identity... Revize feministické touhy po nezávislosti, po individuálním právu organizovat si svůj životní monolog, ovšem bez zábran a vědomí následků? Inscenace vznikla v koprodukci se Studiem Hrdinů. V režii Kamily Polívkové si roli předávají Lucie Andělová, Marie Ludvíková, Táňa Malíková, Simona Peková a Kamila Valůšková.
premiéra: 8.6.2017 | foto: Marta Sobotková
foto: Alena HrbkováNová autorská inscenace režiséra Pavla Kheka a dramaturgyně Věry Maškové sleduje poslední chvíle života velkého spisovatele a velkého člověka, který musí na sklonku života čelit zbabělosti, malosti a nenávisti národa, který tolik miloval a pro nějž tolik udělal. Inscenace Čapek představuje názor tvůrců na tuto významnou osobnost československé kulturní i politické sféry. Scénář však není divadelní hrou, ale materiálem, jenž až autorským přístupem herců získal podobu divadelní inscenace – jde vlastně o divadelní rekonstrukci několika okamžiků z let 1935–1938, ale v divadle neplatí zákony času a prostoru, a tak se tento "divadelní" Karel Čapek setká například s Václavem Havlem... Zajímavostí je, že zkoušení bylo zahájeno netradičně: v Čapkově bývalém letním sídle ve Staré Huti, kde dnes sídlí Památník Karla Čapka. V titulní roli uvidíte Jiřího Hánu, Čapkova bratra Josefa ztvární Milan Kačmarčík. V dalších rolích se představí Máša Málková, Stanislava Jachnická, Viktor Dvořák, Jitka Smutná, Hana Doulová, Jan Vlasák, Petra Tenorová, Aleš Bílík, Michael Vykus, Petr Klimeš a Jan Řezníček. Inscenace bude uváděna na scéně Divadla Rokoko.
premiéra: 3.6.2017 | foto: Alena Hrbková
foto: KIVAVe svém náhradním působišti, v Divadle Komedie, soubor Divadla Na zábradlí pod vedením režiséra Jana Mikuláška připravil již druhou premiéru. Fantazii na motivy Andersenových pohádek a dětských nočních můr. Spatříte pohádkový svět, ve kterém si víla vezme život, opuštěné děvčátko umrzne na chodníku, cínový vojáček s jednou nohou se rozpustí, a další jímavé příběhy se smutnými konci se proplétají s autentickými vzpomínkami herců. Svobodné parafráze Andersena dávají modelovým příběhům konkrétní, reálné obrysy, přibližují je našim zkušenostem, našemu světu. Dětství jako kombinace Andersenových hororů, strachů ze tmy pod postelí i hádek rodičů... Ne, toto opravdu nebude inscenace vhodná pro děti. Účinkují Dita Kaplanová, Magdaléna Sidonová, Jana Plodková, Anežka Kubátová, Petr Čtvrtníček, Miloslav König, Ivan Lupták a Jiří Černý.
premiéra: 2.6.2017 | foto: KIVA