Z tiskových konferencí

Bůh je zrzavý kocour
vydáno: 8.4.2017
Herci Daniel Krejčík, Zuzana Bydžovská, Petra Horváthová a režisér Radim Špaček představili v La Fabrice chystanou inscenaci V hodině rysa. Jejím autorem je přední švédský dramatik Per Olov Enquist. Téma...seversky drsné, hra...psychologická, ale nenechejte se tím odradit, vzkazují herci. Inscenace bude pravidelně uváděna v La Fabrice (studio 2 - Slévárna) pod hlavičkou nového uskupení nazvaného Divadlo SpoluHra. Jeho základem jsou ti, za nimiž stojí úspěšná inscenace Cock v Divadle v Řeznické.

V hodině rysa je hra o schopnosti uznat svůj omyl, smířit se s vlastní nedokonalostí pomocí nadhledu a také o odpuštění. Druhým i sobě, když na to přijde. Příběh o chlapci, který zabil Boha. Vedle dogmatu víry nebo vědy existuje ještě jakýsi nepsaný zákon lidskosti. A ten je „někde vedle“. Jako ta pětadvacátá hodina dne, hodina rysa...

Daniel Krejčík, Zuzana Bydžovská, Petra Horváthová, Radim Špaček (foto: Michal Novák)
Daniel Krejčík, Zuzana Bydžovská, Petra Horváthová, Radim Špaček (foto: Michal Novák)


Enquistovo psychologické drama se dotýká religiózních témat, jež jsou ale nazírána s bergmanovským odstupem. Vypráví příběh duševně narušeného chlapce, který je pro bezdůvodnou dvojnásobnou vraždu a několik pokusů o sebevraždu umístěn do ústavu, kde v rámci resocializace těch nejtěžších vrahů a narušenců provádí mladá vědkyně Lisbeth experimenty se zvířaty na tamních pacientech. Jeden však svého kocoura zabije a nikdo nechápe proč. Lisbeth se tedy obrátí na svou dávnou známou farářku, aby jí pomohla zjistit, co se v mysli tohoto mladého vraha odehrává. Během jednoho večera se tak těmito třemi postavami vydáváme na cestu do hlubin lidského mozku, podvědomí a možná ještě dál... Zuzana Bydžovská v roli Farářky, Daniel Krejčík v roli Chlapce a Petra Horváthová jako Lisbeth se v této brilantně napsané psychologické hře snaží definovat, co je „Bůh“. Ve hře, která je zamyšlením o morálních motivacích v jednání člověka, o zkratech v jeho psychice, o odpovědnosti za vlastní činy, o zárukách společnosti napravovat vyšinuté jedince, o nespokojenosti s žitím na zemi, o nepřekonatelném nutkání sahat na životy jiných a zničit ten svůj. Pozorný čtenář jistě již vystopoval paralely, které tuto hru z roku 1988 tak hrůzně spojují s dneškem.

Daniel Krejčík, Zuzana Bydžovská (foto: Michal Novák)
Daniel Krejčík, Zuzana Bydžovská (foto: Michal Novák)


Touto inscenací začíná své působení nově vzniklý divadelní spolek SpoluHra. Založen byl na konci roku 2016 dvěma přáteli - Petrou Horváthovou a Danielem Krejčíkem, kteří se potkali při inscenování hry Cock. Po počátečních peripetiích se k nim připojil Jiří Štorek, který produkčně dokázal převést ideje herců do praxe :) A bylo logické, že pro první inscenaci oslovili režiséra Radima Špačka, který s nimi v Řeznické nazkoušel již zmíněnou hru Cock. Ač filmař, opět se nechal přemluvit k divadelní práci. „Ale příště se mnou už nepočítejte,“ směje se Radim Špaček. „Je to největší depka, se kterou jsem přišel do kontaktu, na divadle určitě, ve filmu možná bych něco podobného našel. V Cockovi alespoň nějaký humor sem tam byl, tady nic, máme z toho zavařené hlavy a jsme z toho přešlí, jak ždímáme ty negativní emoce, ale držíme si klobouky a posviští to způsobem, který se bude, věříme, zamlouvat nejen překladateli Zbyňku Černíkovi, který vedle Františka Fröhlicha patří mezi největší znalce severské dramatiky, a snad by se to zamlouvalo i autorovi. Jeho hra neumožňuje víc než jeden výklad, zároveň nutí divadelníky, aby spoustu věcí si domysleli a dořešili sami.“

Právě přes překladatele Zbyňka Černíka tvůrci zvali autora na premiéru, ten byl tím velmi potěšen a možná nebýt pokročilého věku (je to již 82letý pán), snad by i dorazil. „Určitě by dorazil, prý má velmi rád párty,“ významně podotkla Petra Horváthová, ale zároveň připomněla, že tuto hru Per Olov Enquist psal v době svého těžkého (i alkoholového) období. „A pak byla uváděna po celém světě z jeho her nejvíc... Pro mě osobně je to hra o tom, co je „Bůh“ a co je zázrak a jak se ten „Bůh“ může pojmenovat. Setkají se tři osoby, které k sobě patří a zároveň nepatří. Zejména postavy Lisbeth a Farářky jsou velké protipóly. Hra se také zamýšlí nad tím, co je odpustitelné, když člověk se snaží léčit lidi v rámci experimentu, a co už je za hranou. Tento text znám už nějakých osm let a pro naši první inscenaci jsem ho vybrala i proto, jakým způsobem ukazuje, že nic nejde pojmenovat černá nebo bílá, pohledy se různě mění. Stačí se dostat do patové, krizové situace...“

Mimochodem, součástí inscenace je minimalistická, jemná, decentní hudba, kterou zkomponovala právě Petra Horváthová.

Daniel Krejčík, Zuzana Bydžovská, Petra Horváthová (foto: Michal Novák)
Daniel Krejčík, Zuzana Bydžovská, Petra Horváthová (foto: Michal Novák)


„Text výrazně krátíme, kompletní by vydal na neúnosné dvě a půl hodiny. Využíváme toho, že v textu jsou místa, která se repetetivně opakují. Takže ne brutální vykostění, jen zpřehlednění snížením kvant různých vyprávění, která se prolínají. Jinými slovy myslíme na to, aby to bylo únosné i pro zhýčkané diváky,“ říká Radim Špaček.

„Náš příběh se odehrává během v jednoho večera, během 90 minut, kterých se divák se stane svědkem. Všechny situace, o kterých je retrospektivně vyprávěno, přitom chronologicky fungují,“ přibližuje Daniel Krejčík. Radim Špaček k tomu dodal: „Není to rozdělené na situace či divadelní obrazy. Začne to a pak už jenom plyne v jednom pokoji, kde se setkají tři lidi, každý má svůj jiný svět...“

„I když příběh je temný, nekončí depresí. Byli bychom rádi, aby diváci odcházeli s pocitem, že naděje, světýlko na konci tunelu existují,“ řekl na závěr Daniel Krejčík. Katarzní linka je v textu patrná, Per Olov Enquist rozhodně nezamýšlel, aby výsledkem byl zdrchaný divák.

Inscenace V hodině rysa je na programu La Fabriky 12.4. (premiéra) a 20.4., 26.4., 16.5., 29.5., 7.6. a 12.6.2017.

Divadlo SpoluHra se dívá i do budoucna, na podzim je plánována další premiéra, bude jí komorní drama Gedeonův uzel a předběžně je ohlášeno obsazení, které počítá s Vilmou Cibulkovou a Terezou Brodskou.

-mys-