Z tiskových konferencí

Divadlo je dneska hlavně o lásce
vydáno: 10.2.2017
Malá inventura, showcase nejvýraznějších projektů v oblasti nového divadla za uplynulý rok, je první významnou festivalovou akcí kalendářního roku v Praze. Domovskými scénami patnáctého ročníku festivalu budou od 22. února do 1. března 2017 Studio ALTA, Ponec – divadlo pro tanec, Alfred ve dvoře, Studio Hrdinů, Jatka78, MeetFactory, Venuše ve Švehlovce a DOX. Hlavním pořadatelem festivalu je Nová síť – český kulturní network. A nechybí ani tradiční kuře, které znáte již z minulých ročníků. Čili autorem vizuálu opět je výtvarník vystupující pod uměleckým jménem Kakalík. Kuře budí kontroverze... „Několika lidem se líbí. Mě ale zajímají spíš ti, kteří ho nesnáší, ideálním stavem by bylo, kdyby ho nenáviděli všichni,“ nechal se slyšet David Kakalík. Letošní vizuál se lehce přibližuje vytyčenému mottu festivalu.

autor festivalového vizuálu David Kakalík (foto: Michal Novák)
autor festivalového vizuálu David Kakalík (foto: Michal Novák)


Malá inventura je příležitostí sumarizovat a bilancovat, stejně jako srovnávat a vyhlížet divadelní budoucnost. Vedle projektů uváděných domovskými scénami festivalu: např. publikem i kritikou oceňované Skugga Baldur (Studio Hrdinů), Guide (Ponec) nebo Odtržení (Farma v jeskyni) opět nebude chybět programová sekce pro nezávislé divadelní projekty - Tažní ptáci (umělci bez stálé rezidentní scény) ani prostor pro nastupující generaci - Nová krev na scéně. Oživení domácí divadelní nabídky slibuje i zahraniční sekce programu (bulharské dokumentární „verbatim“ představení Mir Vam či projekt Mezi světem a mnou barbadoské performerky Valencie James). Festival začíná 22. 2. v Jatkách78 kontroverzně přijímanou performancí Black Black Woods (Cirk La Putyka). Na festivalu se během 8 večerů představí celkem 40 akcí.

ředitelka festivalu Adriana Světlíková (foto: Michal Novák)
ředitelka festivalu Adriana Světlíková (foto: Michal Novák)


Festival Malá inventura je rovněž ojedinělou networkingovou platformou. Tento rok se do Prahy sjede na 80 významných hostů (dramaturgů, programerů, ředitelů divadelních scén i festivalů, kritiků, ad.) z České republiky i ze zahraničí (Izrael, Francie, Německo, Maďarsko, Polsko, Bulharsko, ad.).

Vojtěch Mašek za
Vojtěch Mašek za "tažné ptáky" (foto: Michal Novák)


A jaké novinky chystá 15. ročník festivalu Malá inventura, prozradila ředitelka festivalu Adriana Světlíková: „Baví nás provokovat – příkladem je „kuřecí vizuál“ - a rozdmýchávat diskuze, proto jsme letos posílili možnost aktuální reflexe projektů, ať už jde o internetovou platformou THEART TERRORIST či možnost konfrontovat se s názory hostů festivalu při každodenním kritickém setkání ve Studiu ALTA. Nechceme se ohlížet za uplynulými 15 lety festivalu, ale spíše otevírat diskuzi nad tím, co české nové divadlo čeká v budoucnosti a jaké možnosti má doma i v zahraničí.“

Malá inventura není pouze pražskou přehlídkou, na podzim pokračuje do Jičína, Jihlavy, Českých Budějovic a Opavy.

Andrea Vykysalá za
Andrea Vykysalá za "novou krev na scéně" (foto: Michal Novák)


Zástupci divadel či autoři projektů následně představili, s čím se na festival „nominovali“ (o finální výběr toho „nej“ se pečlivě stará dramaturgická rada). Nejlepší asi bude, když si je skrze program proklikáte. Na řadu představení už vstupenky pravděpodobně neseženete (zájem je obrovský), na některá volná místa ještě jsou, každopádně projekty, které byly vybrány, mohou se stát inspirací pro návštěvu divadla v dalších měsících. Na tomto místě můžeme prozradit, že Praha v dohlednu získá novou středně velkou scénu pro nezávislé umění, a to vedle stávajícího DOXu v pražských Holešovicích (předpoklad otevření je rok 2018). Domovskou scénu zde bude mít například Farma v jeskyni.

Tomáš Bořil (foto: Michal Novák)
„THEART TERRORIST“ Tomáš Bořil (foto: Michal Novák)


Jak již zaznělo, organizátorům festivalu leží na srdci feedback, který invaze projektů vyvolá. Vedle formálních i neformálních diskuzí se festivalové dění stane terčem uměleckého teroristy, muže mnoha profesí, performera a publicisty Tomáše Bořila. „Vzniklo to spontánně. Už nějaký čas se snažím pojmenovávat fenomény, které občas vidím na divadelních scénách, a to až mírně nekorektním způsobem, protože spousta herců leze na ta jeviště, aniž by měli téma, nemají co říct, nemají režiséra, neví, co je choreografie, jenom mají potřebu něco dělat a být vidět. A divadelní on-line portály…slovníkem, přemýšlením o divadle, to je minulý století. Cítím potřebu do všeho vlítnout a rozhrnout to bagrem. A divadelníci tak možná dostanou určitou zpětnou reakci. Projekt bude postavený na účasti studentů divadelních oborů, avšak těch z regionů, kteří jsou nezatížení - nejsou součástí vztahových vzájemně prospěných skupin, kdy si všichni lžou do kapsy, mažou med kolem huby a dávají si ty bonboniéry. Kromě myšlenky dávat impulsy cílem je, aby studenti pracovali na základě analytického vnímání, chceme však rozvíjet i subjektivní žurnalistiku.“ (Tak a teď si přeberte, jak tohle všechno Tomáš Bořil vlastně myslí.)

tiskové setkání v Českém centru (foto: Michal Novák)
tiskové setkání v Českém centru (foto: Michal Novák)


„Tohle nás bude určitě hodně bavit, těšíme se jak na spontánní reakce twitterového typu, tak na větší práce, chceme to maximálně podpořit,“ říká Adriana Světlíková. „Celé to bude mít formu blogu a Tomáš Bořil tomu bude šéfredaktorovat.“

-mys-