Z tiskových konferencí

Na vlně fantazie (s Davidem Drábkem)
vydáno: 18.2.2015
Jedinou premiérou Laterny magiky v této sezoně jsou Podivuhodné cesty Julese Verna, multimediální inscenace, která je oslavou odkazu slavného francouzského spisovatele a také holdem průkopníkům filmu. Cestu na vlně fantazie režíruje David Drábek a setkáte se v ní s řadou známých činoherců, takže se pravděpodobně dostane do hledáčku i těch diváků, kteří mají za to, že Laterna magika cílí spíše na turistickou diváckou klientelu. Navíc je to inscenace pro celou rodinu, jen bohužel s „nečinoherní“ cenou vstupenky.

Spolu s režisérem Davidem Drábkem za vznikem projektu stojí dramaturgyně a scénáristka Markéta Bidlasová, hudební skladatel Darek Král, kostýmní výtvarnice Simona Rybáková nebo scénograf Jakub Kopecký. Choreografie pohybových sekvencí se ujali Martin Pacek a Henrieta Hornáčková, které je také představitelkou jedné z ženských dvojrolí. Role Julese Verna se zhostí Jiří Zapletal, člen hereckého souboru hradeckého Klicperova divadla.

Proč Jules Verne a Laterna magika? „Myslím, že to spojení je velmi příhodné,“ říká její umělecký šéf Zdeněk Prokeš. „Už od svého příchodu v roce 2010 jsem si přál, aby toto téma se stalo součástí Laterny magiky. Vernovy vize budoucnosti nebo jeho vědeckofantastické romány jsou snad přímo předurčeny k tomu, aby se tu objevily. Verneovskou inscenací do jisté míry navazujeme na předchozí projekt Human Locomotion, v němž jsme zpracovávali téma Eadwearda Muybridge, vynálezce chronofotografie, předchůdce filmu. Jsem rád, že oslovení tvůrci téma zpracovali právě se zapojením doby začátku filmu. Věřím, že David Drábek do Laterny magiky přinese humor, který do našeho repertoáru také patří.“

Markéta Bidlasová, David Drábek (foto: Michal Novák)
Markéta Bidlasová, David Drábek (foto: Michal Novák)


Děj se odehrává v prostředí filmového ateliéru z prvních desetiletí 20. století, v němž se pionýři tohoto média pokoušejí zachytit na celuloidový pás jeden z nejslavnějších románů Julese Verna, Tajuplný ostrov. Genezi inscenace přibližuje Markéta Bidlasová: „Na počátku práce na verneovské inscenaci byla Davidova idea spojit svět Vernových románů a Vernova života s příběhem jednoho zběsilého štábu raných filmařů. Toto spojení je podloženo fakty – Vernovy romány byly skutečně předlohou a inspirací pro vznik prvních filmů (např. Meliésova Cesta na Měsíc, 1902), a stalo se tak ještě za spisovatelova života. Toto spojení je Davidově poetice blízké a vyhovuje jeho potřebě propojovat „Ed Woodovský“ svět bizarních dojemných outsiderů se svůdným kouzlem dobrodružství a tajemství, vnímaného napůl dětskýma očima. Plus to vše opepřit troškou satiry a zneklidňujících futuristických vizí. Ale především – toto spojení se nám zdálo ideální pro to, abychom si mohli hrát s prostředky Laterny magiky velmi svobodně a s humorem.“

David Drábek je známý svými odvážnými (až bláznivými?) režijními postupy, a tak se i Podivuhodné cesty Julese Verna ponesou v odlehčeném duchu. „Jsem vděčný za tuto zkušenost. Možná je to splnění chlapeckého snu, myslím, že v každém z nás je tento krásný knižní odlesk a dozvuk dětství, jsem rád, že ty vzpomínky vlastně můžu uplatnit. Chystaná inscenace samozřejmě se pokusí otevřít i další otázky. Kromě pocty Vernovi nebo počátku kinematografie se dotýkáme tématu muže, který sice napsal 88 knih, ale nevedl zrovna příkladný rodinný život. Vedle humoru až dětinskostí si všímáme i toho, jaké asi může být soužití s umělcem v rodině. Od začátku jsme pojali nápad, že určitým způsobem propojíme autora a jeho kapitána Nema. Aby se snoubila smrt kapitána Nema s labutí písní samotného Verna,“ naznačuje David Drábek.

Scénáristka a dramaturgyně Markéta Bidlasová k tomu dodala: „Psali jsme svoji vlastní fantazii na verneovské motivy. Nevznikla by, nebýt úžasné práce Ondřeje Neffa, který zpracoval Vernův životopis, dokonale popsal Vernův svět. Není to tedy příběh konkrétní, je to příběh fantazie pro široký okruh diváků.“

Markéta Bidlasová, David Drábek, Zdeněk Prokeš (foto: Michal Novák)
Markéta Bidlasová, David Drábek, Zdeněk Prokeš (foto: Michal Novák)


Inscenace čerpá motivy a situace především z Vernova obsáhlého románu Tajuplný ostrov, který spolu s téměř všemi Vernovými romány vyšel v souhrnném cyklu s názvem „Podivuhodné cesty“. Odtud tedy i název nové inscenace. Volba hlavního inspiračního zdroje není náhodná: „Jednoznačně jsme se shodli na tom, že v inscenaci nutně potřebujeme kapitána Nema, volba proto logicky padla na Tajuplný ostrov. Vzhledem k různorodosti svých prostředí (let balónem, ostrov, prales, ponorka, výbuch sopky...) je to volba asi nejvýhodnější,“ říká Markéta Bidlasová.

Dominantní složkou multimediální inscenace pochopitelně bude výrazná výtvarná stylizace. „Davidův humor se zpětně odrazil i třeba do kostýmů. Neustále mě podněcoval, aby kostýmy směřovaly k nadsázce a humoru, podtrhovaly komický děj,“ uvedla výtvarnice Simona Rybáková.

Na Laternu magiku projekt přináší nezvykle hodně činoherních rolí. „Původně jsme počítali s obsazením činoherních rolí členy činoherního souboru Národního divadla, ale s vytipovaným obsazením jsme hned měli konflikt s dvojáky a tak podobně, nebo herec v potřebné kategorii projevu nebyl k mání, a tak jsem začal oslovovat některé herce, se kterými spolupracuju už delší čas, za všechny bych jmenoval Jiřího Zapletala, a nalákal jsem i další. Tím, že se dobře známe, práce jde víc od ruky, protože oni vědí, jakým divadelně pošahaným způsobem já přemýšlím. Máloco je zaskočí, stačí jim naznačit, a už pomáhají, přemýšlí. Vznikl kreativní tým obohacený o skvělé tanečníky Laterny magiky,“ pochvaluje si David Drábek.