Z tiskových konferencí

Stará dobrá vražda
vydáno: 4.5.2017
Do plzeňského Velkého divadla zavítá královna detektivek Agatha Christie. Dramaturgie bez dlouhého rozmýšlení sáhla po hře bezesporu nejslavnější. Past na myši měla světovou premiéru v Londýně v roce 1952 a od té doby se zde hraje dodnes; jako nejdéle nepřetržitě hraná inscenace je dokonce zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů. Po celou dobu jejího hraní platí zákaz uvést titul na Broadwayi nebo převést dílo do filmové podoby, to pro plzeňskou inscenaci znamená nespornou výhodu – diváci sice vědí o věhlasu této hry, ale vyústění příběhu je většině z nich utajeno. A pokud si přece jen odněkud pamatujete, která postava je vrahem, tvůrci této inscenace vzkazují, že dělají vše pro to, aby si představení náležitě užil i takový divák: tedy především napínavou podívanou a atmosféru pro dílo „královny detektivek“ typickou.

Děj se odehrává v nově otevřeném penzionu U Klášterní studny, sněhová bouře a odříznutý kabel elektrického vedení vytvářejí izolaci, ve které se obtížně odhalují skrytá tajemství i komplikované vzájemné vztahy. Jasné je jen to, že někdo se chce pomstít za zločin spáchaný před léty...

Martina Schlegelová
Martina Schlegelová


K režii inscenace byla přizvána Martina Schlegelová z úspěšného pražského Divadla Letí (a budoucí umělecká šéfka činohry Jihočeského divadla), ovšem také překladatelky anglicky psané dramatiky a hlavně, velké milovnice britské literatury. „Citujeme dobové filmy ve scénografii i v hudbě, jejímž autorem je Jan Čtvrtník. Má téměř filmový charakter a měla by diváky tím příběhem krásně vést,“ říká Martina Schlegelová a dodává: „Hlavně by to měla být ´stará dobrá Agatha‘.“

Návrh scénografky Pavly Kamanové znázorňuje velkou funkcionalistickou halu. „V první polovině hry skrze obrovská francouzská okna nahlížíme do haly penziónu U Klášterní studny. Všechny postavy jsou za sklem jako v pasti, nemohou uniknout našim pohledům. Vidíme tak dokonce i jednu vraždu,“ prozrazuje režisérka.

Manželský pár Ralstonových ztvární Klára Krejsová a Marek Adamczyk, seržanta Trottera Marek Mikulášek, v dalších rolích se představí Monika Švábová, Kamila Šmejkalová, Pavel Pavlovský, Jaroslav Matějka a Ondřej Rychlý.

Marek Mikulášek
Marek Mikulášek


Zrovna Marek Mikulášek přítomné na tiskovém setkání překvapil sdělením, že je členem české odnože Společnosti Agathy Christie. „Tedy zatím jsem zaplatil členský příspěvek,“ usmívá se. „Zkoušení této inscenace mi dalo poslední impuls k tomu podat přihlášku...“ Věřte však tomu, že Marek Mikulášek dílo královny detektivek zná jako nikdo jiný. A navštívil 25884. reprízu té slavné a dosud uváděné londýnské inscenace.

Martina Schlegelová pracuje s dokonalou skládačkou, přesto v tom nevidí nějaké to sešněrování. „Musíte se jenom soustředit, aby se v té stavbě nic nerozhodilo. Počet dveří musí sedět... (smích) Klasickému kánonu se nechceme příliš vymykat, kostýmy i scénografické řešení odpovídají konci 40. let v Anglii, přesto chceme vytvořit inscenaci, která bude bavit i dnešního diváka. Příběhu zkoušíme dát trochu jiný rytmus, modernější způsob vyprávění a posouváme jej do stylu noir. Ctíme, že pracujeme s hádankou pro dospělé, která je navíc dost založená na psychologii...“

Marek Mikulášek na to navázal: „V konkurenci současných drastických detektivek tady je stará dobrá vražda. Agatě stačí cyankáli do kafe, a je to. Potom spíše řeší okolí, jak se kdo zachová nebo jak psychologicky jedná a tak dále. Nakonec vždycky překvapí. Nechápu, jak to dělá...“

.....
foto: Michal Novák