Zprávy

Další stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>
22.3.2017
Zemřela Helena Štáchová
Ve věku 72 let zemřela Helena Štáchová. Svůj profesní i osobní život zasvětila především Divadlu Spejbla a Hurvínka, propůjčovala svůj hlas loutkám Máničky či Tety Kateřiny, psala scénáře, režírovala, po smrti manžela Miloše Kirschnera od roku 1996 zastávala funkci ředitelky. Navzdory těžké nemoci se divadlu věnovala do poslední chvíle. Působila také v rozhlase a dabingu.
22.3.2017
Dítě v Dlouhé 2017
Od 29. března do 2. dubna se bude v pražském Divadle v Dlouhé už podevatenácté konat festival pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé. Letošní ročník, stejně jako osmnáct předchozích, nabídne publiku výběr z nové tvorby mimopražských profesionálních divadel hrajících pro děti. A to pro děti menší i větší, ale také pro jejich dospělé, tedy rodiče, prarodiče či učitele, tak aby společně mohli prožít neopakovatelné chvíle porozumění mezi jevištěm a hledištěm, odehrávající se pouze tady a teď.
číst celý článek
21.3.2017
Swingový muzikál Kiss me, Kate poprvé na prknech pardubického divadla
Východočeské divadlo na první jarní víkend 25. a 26. března přichystalo premiéry slavného amerického komediálního muzikálu Kiss me, Kate, který s pardubickým souborem nazkoušela umělecká šéfka Divadla Na Fidlovačce, režisérka Kateřina Dušková. Libreto v roce 1948 napsali Bella a Samuel Spewackovi, hudba a texty písní jsou z dílny fenomenálního jazzmana, skladatele a textaře Colea Portera.
číst celý článek
21.3.2017
Divadelní soubory, jak je neznáte. Originální a neopakovatelné festivalové večery s vůní kávy. To je osmý ročník festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě, který opět zavítá do brněnských kaváren, aby představil to nejlepší z brněnské nezávislé divadelní scény. Tentokrát v trochu jiném kabátě a s novým dramaturgickým konceptem.
číst celý článek
21.3.2017
Soirée Standy Lehkého
Soirée Standy Lehkého
V sobotu 22. dubna se v Divadle Divadla Rokoko uskuteční další soirée. Od 21 hodin se vám představí herec Stanislav Lehký, dlouholetý člen Městských divadel pražských a také příležitostný hudebník. Jeho hosty budou nejen herečtí kolegové z MDP, ale i jeho spolužáci z DAMU. Vstupenky na tento večer jsou v běžném předprodeji MDP za 160 Kč.
20.3.2017
Ceny divadelní kritiky za rok 2016
NEJLEPŠÍ INSCENACE ROKU
Modrovousův hrad / Očekávání - Národní divadlo Brno (opera), režie David Radok
ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU
Pavlína Štorková - Olga (Horrory z Hrádečku), Divadlo Letí
MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU
Stanislav Majer - Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, Studio Hrdinů
DIVADLO ROKU
Komorní scéna Aréna Ostrava
NEJLEPŠÍ POPRVÉ UVEDENÁ ČESKÁ HRA
Anna Saavedra: Olga (Horrory z Hrádečku) - Divadlo Letí
SCÉNOGRAFIE ROKU
Jakub Kopecký (Pěna dní, Klicperovo divadlo)
kolektiv projektu Pomezí
/pozn.: stejný počet hlasů/
HUDBA ROKU
Jiří Vyšohlíd (O bílé lani, Divadlo Drak)
TALENT ROKU
Tomáš Dianiška (autor, režisér)
20.3.2017
Na tři dny a tři noci se opět spojí ty nejzajímavější podniky po celém Žižkově a přilehlých čtvrtích do unikátního festivalového světa ŽIŽKOVSKÉ NOCI. Sedmý ročník festivalu nabídne ve dnech 23. až 25. března 2017 přes šedesát scén v klubech, divadlech, kavárnách, hospodách i galeriích. Můžete se těšit na obsáhlý program, který bude zahrnovat přes čtyři stovky interpretů z domácí scény i z celého světa. A jako vždy za minimální jednotné vstupné na celý festival.
číst celý článek
18.3.2017
Divadlo pod Palmovkou uspořádá Den otevřených dveří
Divadlo pod Palmovkou na 26. března od 14 do 20 hodin připravuje zážitkovou neděli. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky zákulisí, divadelní workshopy, audiovizuální show i bohatý program ve foyer divadla. Na své si přijde opravdu každý... Vstup na akci je volný.
číst celý článek
18.3.2017
17. ročník Přehlídky ke světovému dni divadla pro děti a mládež se bude konat od soboty 18. března do středy 22. března 2017 na několika místech v Praze. Přehlídku pořádá Institut umění – Divadelní ústav/České středisko ASSITEJ ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku, Sdružením Divadlo pro děti a mládež a Divadlem v Celetné.
číst celý článek
17.3.2017
Goldflamova Vratká prkna oslaví v Ypsilonce stovku
V pondělí 20. března čeká pražskou Ypsilonku jubilejní stá repríza komedie Arnošta Goldflama Vratká prkna. V březnu se měla také konat stá repríza Goldflamovy inscenace Babička se vrací. Ta ovšem vzhledem ke změně v programu z důvodu onemocnění připadne až na 20. dubna. Kulaté reprízy doplní důležité události jarní části sezony 2016/2017, mezi něž patří připomenutí nedožitých osmdesátých narozenin dlouholetého kmenového scénografa Studia Ypsilon Miroslava Meleny.
číst celý článek
16.3.2017
Druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu odstartuje v pražských Holešovicích 21. května 2017. Letošní dramaturgie bude pokračovat v konceptu divadelního festivalu s přesahem do dalších uměleckých oborů, ve kterém se v hlavní linii představí mezinárodní umělci nonverbálního divadla. Hlavním centrem dění se stane umělecký prostor La Fabrika.
číst celý článek
16.3.2017
Příbramská Balada pro banditu navštíví Prahu
Příbramská Balada pro banditu navštíví Prahu
Divadlo A. Dvořáka Příbram bude 16. dubna od 19:00 hostovat v pražském Divadle ABC s muzikálovou inscenací Balada pro banditu. Ústřední dvojici Nikoly a Eržiky ztvární Pavel Batěk a Anna Fixová.
14.3.2017
Startuje festival Bazaar
Taneční a divadelní festival Bazaar nabídne již tento týden od pátku 17. do neděle 19. března přehlídku nezávislé divadelní a taneční tvorby ze střední, východní a jižní Evropy. Heslo letošního ročníku je VÍC NEŽ NÁROD. V pátek festival zahájí inscenace radikálního režiséra Olivera Frljiće a progresivního slovinského souboru Mladinsko Černá zem pohltí toho, kdo odstoupí zrádně!.
číst celý článek
14.3.2017
Fidlovačka aneb Kdo je My?
Spielraum Kollektiv vytvořili v rámci svého rezidenčního pobytu v Archa.lab svou druhou inscenaci Fidlovačka aneb Kdo je My?. Jedním z výchozích bodů jim byl osud hry J. K. Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Spielraum Kollektiv klade otázky, které se týkají tenké hranice mezi vlastenectvím a pravicovým extremismem. Projekt o česko-německých vztazích, migraci, strachu, českých hodnotách a příslušnosti k národu oslaví své premiéry 16. a 17. března v Divadle Archa.
číst celý článek
14.3.2017
Co dnes znamená Havlův odkaz pro Evropu?
Co dnes znamená Havlův odkaz pro Evropu? Může vzniknout nové spojenectví? A jak by vypadala krajina Adama a Evy na dnešní politické scéně? Tyto otázky otvírá nová hra vlámského dramatika Pietera De Buyssera Afterparty, která vznikla pro Divadlo Archa. Premiérová série představení tohoto koprodukčního projektu s Vladimírem Javorským a Christelle Cornil v hlavních rolích proběhne od 22. do 24. března.
číst celý článek
13.3.2017
Lucerna (český mýtus) v Dlouhé
Jiráskova Lucerna, tato nejhranější původní česká hra, kterou od jejího vzniku v roce 1905 uvedla dlouhá řada divadel profesionálních i ochotnických, se 17. března poprvé objeví na jevišti Divadla V Dlouhé v režii Hany Burešové. ...Všichni ji známe, všichni víme, že je to jen taková líbezná a trochu komická pohádka. Ale známe ji opravdu? A má co říci i dnes, kdy je svět tak jiný, než býval v dobách Jiráskových a „za onoho času“, v němž se hra odehrává?
číst celý článek
13.3.2017
Diváci zažijí starodávný rituál a vstoupí do jiného časoprostoru
Po Hábově krvavém Macbethovi uvádí malá vinohradská scéna Divadlo D21 další titul sezony. Euripidovy Bakchantky pro ně přepsala Lucie Ferenzová, režie se ujal Jiří Ondra. Premiéra se odehraje v pátek 17. března. D21 zve diváky, aby přihlíželi starobylým magickým rituálům a pohlédli do minulosti, ale i budoucnosti.
číst celý článek
12.3.2017
Dermot Canavan v Praze
Dermot Canavan v Praze
Britský herec a dramatik Dermot Canavan se zúčastní české premiéry své hry Třetí prst na levé ruce (Third Finger, Left Hand), která proběhne 16. března na scéně Komorní Fidlovačky.
10.3.2017
Projděte s PULSAREM vesmír a zažijte společně zázrak stvoření!
Nové taneční uskupení PULSAR, které založili Michal Záhora a Honza Malík, oba původně ze souboru NANOHACH, debutuje dne 19. března ve 20:00 hod. v PONCI – divadle pro tanec inscenací o člověku ve vesmíru s názvem Pulsar. To se snaží zachytit stvoření člověka a umožnit divákům, aby zažili okouzlení tímto zázrakem.
číst celý článek
9.3.2017
Radim Schwab exceluje v monodramatu Mistero Buffo
Skvělé monodrama MISTERO BUFFO od nositele Nobelovy ceny za literaturu Daria Fo, uvede 25. března pražské Divadlo Semafor. Inscenace je postavena na schopnosti mimického, gestického a pohybového projevu a využití stylu komedie dell’arte ve spojení s nápaditou improvizací, klaunskou neohrabanou komikou a hravým bláznovstvím. V jediné roli se představí známý muzikálový herec Radim Schwab, který s tímto projektem příležitostně vystupuje.
číst celý článek
8.3.2017
Krvavá svatba v režii dua SKUTR se představí ve Stavovském divadle
Naposledy se titul Krvavá svatba španělského básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy objevil na scéně Národního divadla těsně po válce. Připravovaná inscenace se vrací k textu, v němž se folklór mísí s avantgardou, tradiční svět svateb a nedotknutelných obřadů s vášnivostí okamžiku i nezachytitelnou láskou.
číst celý článek
8.3.2017
Olomoucké Dolní náměstí bude mít nové kulturní centrum
Přinést živou kulturu do centra města, otevřít prostor pro českou i mezinárodní uměleckou scénu a vytvořit místo pro volnočasové aktivity napříč generacemi. Tyto cíle má naplnit nové kulturní centrum v Olomouci, jehož otevření je plánováno na podzim letošního roku. S myšlenkou přišla obecně prospěšná společnost DW7, která ve městě působí jedenáctým rokem a kromě pořadatelství mezinárodního festivalu Divadelní Flora se stará také o chod Divadla na cucky.
číst celý článek
7.3.2017
Katedra autorské tvorby a pedagogiky pražské DAMU zahájí ve čtvrtek 9. března již jedenáctý ročník festivalu Autorská tvorba Nablízko, na němž mohou návštěvníci vidět autorská představení studentů katedry nebo si vybrat z množství tvůrčích dílen.
číst celý článek
Z tiskových zpráv a další aktuality
(22.3.2017)
Od 29. března do 2. dubna se bude v pražském Divadle v Dlouhé už podevatenácté konat festival pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé. Letošní ročník, stejně jako osmnáct předchozích, nabídne publiku výběr z nové tvorby mimopražských profesionálních divadel hrajících pro děti. A to pro děti menší i větší, ale také pro jejich dospělé, tedy rodiče, prarodiče či učitele, tak aby společně mohli prožít neopakovatelné chvíle porozumění mezi jevištěm a hledištěm, odehrávající se pouze tady a teď.
(21.3.2017)
Východočeské divadlo na první jarní víkend 25. a 26. března přichystalo premiéry slavného amerického komediálního muzikálu Kiss me, Kate, který s pardubickým souborem nazkoušela umělecká šéfka Divadla Na Fidlovačce, režisérka Kateřina Dušková. Libreto v roce 1948 napsali Bella a Samuel Spewackovi, hudba a texty písní jsou z dílny fenomenálního jazzmana, skladatele a textaře Colea Portera.
(21.3.2017)
Divadelní soubory, jak je neznáte. Originální a neopakovatelné festivalové večery s vůní kávy. To je osmý ročník festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě, který opět zavítá do brněnských kaváren, aby představil to nejlepší z brněnské nezávislé divadelní scény. Tentokrát v trochu jiném kabátě a s novým dramaturgickým konceptem.
(20.3.2017)
Na tři dny a tři noci se opět spojí ty nejzajímavější podniky po celém Žižkově a přilehlých čtvrtích do unikátního festivalového světa ŽIŽKOVSKÉ NOCI. Sedmý ročník festivalu nabídne ve dnech 23. až 25. března 2017 přes šedesát scén v klubech, divadlech, kavárnách, hospodách i galeriích. Můžete se těšit na obsáhlý program, který bude zahrnovat přes čtyři stovky interpretů z domácí scény i z celého světa. A jako vždy za minimální jednotné vstupné na celý festival.
(18.3.2017)
Divadlo pod Palmovkou na 26. března od 14 do 20 hodin připravuje zážitkovou neděli. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky zákulisí, divadelní workshopy, audiovizuální show i bohatý program ve foyer divadla. Na své si přijde opravdu každý... Vstup na akci je volný.
(18.3.2017)
17. ročník Přehlídky ke světovému dni divadla pro děti a mládež se bude konat od soboty 18. března do středy 22. března 2017 na několika místech v Praze. Přehlídku pořádá Institut umění – Divadelní ústav/České středisko ASSITEJ ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku, Sdružením Divadlo pro děti a mládež a Divadlem v Celetné.
(17.3.2017)
V pondělí 20. března čeká pražskou Ypsilonku jubilejní stá repríza komedie Arnošta Goldflama Vratká prkna. V březnu se měla také konat stá repríza Goldflamovy inscenace Babička se vrací. Ta ovšem vzhledem ke změně v programu z důvodu onemocnění připadne až na 20. dubna. Kulaté reprízy doplní důležité události jarní části sezony 2016/2017, mezi něž patří připomenutí nedožitých osmdesátých narozenin dlouholetého kmenového scénografa Studia Ypsilon Miroslava Meleny.
(16.3.2017)
Druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu odstartuje v pražských Holešovicích 21. května 2017. Letošní dramaturgie bude pokračovat v konceptu divadelního festivalu s přesahem do dalších uměleckých oborů, ve kterém se v hlavní linii představí mezinárodní umělci nonverbálního divadla. Hlavním centrem dění se stane umělecký prostor La Fabrika.
(14.3.2017)
Taneční a divadelní festival Bazaar nabídne již tento týden od pátku 17. do neděle 19. března přehlídku nezávislé divadelní a taneční tvorby ze střední, východní a jižní Evropy. Heslo letošního ročníku je VÍC NEŽ NÁROD. V pátek festival zahájí inscenace radikálního režiséra Olivera Frljiće a progresivního slovinského souboru Mladinsko Černá zem pohltí toho, kdo odstoupí zrádně!.
(14.3.2017)
Spielraum Kollektiv vytvořili v rámci svého rezidenčního pobytu v Archa.lab svou druhou inscenaci Fidlovačka aneb Kdo je My?. Jedním z výchozích bodů jim byl osud hry J. K. Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Spielraum Kollektiv klade otázky, které se týkají tenké hranice mezi vlastenectvím a pravicovým extremismem. Projekt o česko-německých vztazích, migraci, strachu, českých hodnotách a příslušnosti k národu oslaví své premiéry 16. a 17. března v Divadle Archa.
(14.3.2017)
Co dnes znamená Havlův odkaz pro Evropu? Může vzniknout nové spojenectví? A jak by vypadala krajina Adama a Evy na dnešní politické scéně? Tyto otázky otvírá nová hra vlámského dramatika Pietera De Buyssera Afterparty, která vznikla pro Divadlo Archa. Premiérová série představení tohoto koprodukčního projektu s Vladimírem Javorským a Christelle Cornil v hlavních rolích proběhne od 22. do 24. března.
(13.3.2017)
Jiráskova Lucerna, tato nejhranější původní česká hra, kterou od jejího vzniku v roce 1905 uvedla dlouhá řada divadel profesionálních i ochotnických, se 17. března poprvé objeví na jevišti Divadla V Dlouhé v režii Hany Burešové. ...Všichni ji známe, všichni víme, že je to jen taková líbezná a trochu komická pohádka. Ale známe ji opravdu? A má co říci i dnes, kdy je svět tak jiný, než býval v dobách Jiráskových a „za onoho času“, v němž se hra odehrává?
(13.3.2017)
Po Hábově krvavém Macbethovi uvádí malá vinohradská scéna Divadlo D21 další titul sezony. Euripidovy Bakchantky pro ně přepsala Lucie Ferenzová, režie se ujal Jiří Ondra. Premiéra se odehraje v pátek 17. března. D21 zve diváky, aby přihlíželi starobylým magickým rituálům a pohlédli do minulosti, ale i budoucnosti.
(10.3.2017)
Nové taneční uskupení PULSAR, které založili Michal Záhora a Honza Malík, oba původně ze souboru NANOHACH, debutuje dne 19. března ve 20:00 hod. v PONCI – divadle pro tanec inscenací o člověku ve vesmíru s názvem Pulsar. To se snaží zachytit stvoření člověka a umožnit divákům, aby zažili okouzlení tímto zázrakem.
(9.3.2017)
Skvělé monodrama MISTERO BUFFO od nositele Nobelovy ceny za literaturu Daria Fo, uvede 25. března pražské Divadlo Semafor. Inscenace je postavena na schopnosti mimického, gestického a pohybového projevu a využití stylu komedie dell’arte ve spojení s nápaditou improvizací, klaunskou neohrabanou komikou a hravým bláznovstvím. V jediné roli se představí známý muzikálový herec Radim Schwab, který s tímto projektem příležitostně vystupuje.
Rychlé zprávy
Zemřela Helena Štáchová
(22.3.2017)
Ve věku 72 let zemřela Helena Štáchová. Svůj profesní i osobní život zasvětila především Divadlu Spejbla a Hurvínka, propůjčovala svůj hlas loutkám Máničky či Tety Kateřiny, psala scénáře, režírovala, po smrti manžela Miloše Kirschnera od roku 1996 zastávala funkci ředitelky. Navzdory těžké nemoci se divadlu věnovala do poslední chvíle. Působila také v rozhlase a dabingu.
Soirée Standy Lehkého
(21.3.2017)
V sobotu 22. dubna se v Divadle Divadla Rokoko uskuteční další soirée. Od 21 hodin se vám představí herec Stanislav Lehký, dlouholetý člen Městských divadel pražských a také příležitostný hudebník. Jeho hosty budou nejen herečtí kolegové z MDP, ale i jeho spolužáci z DAMU. Vstupenky na tento večer jsou v běžném předprodeji MDP za 160 Kč.
Ceny divadelní kritiky za rok 2016
(20.3.2017)
NEJLEPŠÍ INSCENACE ROKU
Modrovousův hrad / Očekávání - Národní divadlo Brno (opera), režie David Radok
ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU
Pavlína Štorková - Olga (Horrory z Hrádečku), Divadlo Letí
MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU
Stanislav Majer - Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, Studio Hrdinů
DIVADLO ROKU
Komorní scéna Aréna Ostrava
NEJLEPŠÍ POPRVÉ UVEDENÁ ČESKÁ HRA
Anna Saavedra: Olga (Horrory z Hrádečku) - Divadlo Letí
SCÉNOGRAFIE ROKU
Jakub Kopecký (Pěna dní, Klicperovo divadlo)
kolektiv projektu Pomezí
/pozn.: stejný počet hlasů/
HUDBA ROKU
Jiří Vyšohlíd (O bílé lani, Divadlo Drak)
TALENT ROKU
Tomáš Dianiška (autor, režisér)
Příbramská Balada pro banditu navštíví Prahu
(16.3.2017)
Divadlo A. Dvořáka Příbram bude 16. dubna od 19:00 hostovat v pražském Divadle ABC s muzikálovou inscenací Balada pro banditu. Ústřední dvojici Nikoly a Eržiky ztvární Pavel Batěk a Anna Fixová.
Dermot Canavan v Praze
(12.3.2017)
Britský herec a dramatik Dermot Canavan se zúčastní české premiéry své hry Třetí prst na levé ruce (Third Finger, Left Hand), která proběhne 16. března na scéně Komorní Fidlovačky.
Jiří Seydler uměleckým šéfem ve Slezském divadle
(7.3.2017)
Novým uměleckým šéfem činohry Slezského divadla Opava byl na základě výsledku konkurzního řízení jmenován režisér Jiří Seydler. Soubor byl po odvolání předchozího uměleckého šéfa Romana Groszmanna a krátkém působení Zdeňka Černína více než rok prozatímně veden dramaturgyní činohry Alžbětou Matouškovou.
Taneční konkurz na Krysaře
(1.3.2017)
Divadlo Kalich zve zájemce na taneční konkurz do nové inscenace muzikálu Daniela Landy Krysař. Ten bude mít premiéru v režii Mirjam Landy a s choreografiemi Lindy Rančákové 8. září. Konkurzy na 2 sólové taneční role a místa v company proběhnou 14. a 29. března v Divadle Kalich. Registrace účastníků bude oba dva dny probíhat od 9 do 9,45 hodin. „Pro tento projekt hledáme tanečníky a tanečnice, kteří ovládají techniku moderna, jazz, partnering, mají silné výrazové schopnosti, pohybový projev a osobitý styl. Zvláštní dovednosti navíc vítány (akrobacie, krump, street apod.),“ upřesňuje choreografka Linda Rančáková.
Malá inventura bez Farmy v jeskyni
(24.2.2017)
Festival Malá inventura oznamuje, že bohužel dochází ke zrušení obou představení Farmy v jeskyni Odtržení (plánovaných na 26. a 27.2.) z důvodu vážnější zdravotní indispozice v souboru.
Další stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>