Počet komentářů: 1
Nový komentář

Blog návštěvníků i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Jean Rets Comme Dieu: V nouzi poznáš přítele
Helsova, 10.7.2012
Divadelní léto pod plzeňským nebem uvádí letos ve dvoře plzeňské Besedy hru Jeana Rets Comme Dieu: V nouzi poznáš přítele s podtitulem historická satira na současnou frašku. Má se jednat o podezřele aktuální komedii z italského města Fonte, kde se na pozadí politických pletich a intrik odehrávají situace, které nám nejsou zcela neznámé. Příběh, který Francesco Gonin z obavy před reakcí politiků uvedl pod pseudonymem Jean Rets Comme Dieu, uvádí zrekonstruovaný z dochovaných fragmentů v české premiéře. Režie: Vilém Dubnička Hrají: Kryštof Rímský, Renáta Prokopová, Michal Štěrba, Bronislav Kotiš, Petr Borovský, Jana Zenáhlíková, Štěpánka Křesťanová, Antonín Procházka ml., Zdeněk Rohlíček, Radek Štědronský Shejbal.
Dovolím si připsat k tomuto počinu svoje hodnocení:
Úžasně zahraná komedie, která za nic nestála. Nebo dobrá politická satira bez děje. Tak by se dala v krátkosti vystihnout hra V nouzi poznáš přítele uvedená letos v Divadelním létě pod plzeňským nebem.
Tak zase zklamání. Po výborném Gogolově Revizorovi před dvěma lety se Divadelní léto pod plzeňským nebem vydalo nevděčnou cestou oprašování nepříliš úspěšných her. Obyčejně neuváděnou Shakespearovu hru Marná lásky snaha nezachránili dle mého názoru při loňském uvedení v Plzni ani výteční herci, ani výborná režie, kostýmy a scénář s moderními obrazy. A tento trend tedy pokračuje letos.
To, co se jistě dalo omluvit u autora Francesca Gonina, žijícího v 19. století, tedy naivitu příběhu a černobílé postavy, už snad nemusíme snášet dnes. Upřímně, kdyby tato hra byla dobrá, jistě by ji uvedli již jinde a jindy...
Ano, hamižnost, korupce, touha po moci, to je zde představeno velmi dobře. Škoda, že dnešní přisluhovači a podnikavci (ve hře vynikající hostinský Bronislav Kotiš) a vládci (jako starosta a dóže neméně dobří Michal Štěrba a Petr Borovský) se v této satiře stejně nepoznají a když, tak to nepřiznají. Tento silný motiv hry ale bohužel degradoval nedostatek děje, bez kterého se dobrá hra prostě neobejde.
Lid byl v této hře zastoupen důvtipně, hoši, které hráli A. Procházka ml. a Z. Rohlíček odvedli skvělý výkon a ve své lidské i komediální rovině byli naprosto věrohodní. Hostinská Š. Křesťanová už neměla takové štěstí na postavu, její žena z lidu poněkud zaváněla typem Anny Proletářky, ale to nebyla její vina. Zrovna tak ploše dopadl i farář, jehož snaha o morální obrodu městečka ztroskotala velmi dnešním způsobem. Scénáristovi se nedá upřít velká snaha z materiálu vykřesat co nejvíce.

Takže zkrátka: pěkné jeviště, hezké prostředí v areálu plzeňské Besedy, dobrý servis – deky, možnost občerstvení, skvělé využití scény, kostými a vynikající herci, ale bohužel špatná hra.

Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

ynot (23.8.2012, 14:17:31)  reagovat
ještě Král jelenem
Vcelku souhlasím, i když mám dojem, že to je poměrně přísné hodnocení vzhledem k tomu, že se jedná o letní scénu. Mně se to ale vlastně docela líbí, že pan Dubnička vytahuje staré neznámé kusy. A má dobré režijní nápady, které tomu dají šťávu.

Jen doplním, že Revizor měl premiéru před třemi lety. Před dvěma lety byl Král jelenem, který Vám z výčtu vypadl.

Plzeňskému létu nelze upřít perfektní organizaci a promo.