Blog redakce i-divadla

Cha cha cha (Mezinárodní festival DIVADLO, Plzeň)
vydáno: 12.9.2015, Kateřina Jírová

Filmovou groteskou CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska, tedy tradiční rakvičkárnou divadla Alfa na téma filmová groteska, byl zahájen třetí den Mezinárodního festivalu DIVADLO. Jedná se o inscenaci ostříleného inscenačního týmu Vašíček-Nesveda-Dvořák, a soubor divadla Alfa zde opět prokazuje, že krátké maňáskové akce jsou jeho silnou doménou. Aby byl navozen duch doby starých němých filmů, je na jevišti přítomen hudebník Daniel Čámský, který dění na jevišti, tedy na filmovém plátně, doprovází na klavír. Také občas dovysvětlí děj, či pomůže cirkusovému principálovi přeložit veleváženému publiku jeho vznešenou řeč. Kromě oblíbených honiček Chaplina, Keatona, Laurela a Hardyho s keystonskými četníky jde totiž také o tuhý konkurenční boj mezi novým médiem a starým cirkusem.

Když hlavní hrdinové utíkají před četníky, objevují se v kulisách ulic názvy obchodů, jako Muhamed & Hora store, Dv.oracculum, Wasziczek kosher, a další obrazové hříčky pro znalce. Maňásci do sebe vzorně buší, vzorně si omlacují dřevené hlavičky o hranu jeviště, hudba se dramaticky line, a vše je tak, jak od plzeňských tvůrců očekáváme. Na závěr se maňáskárna překlopí do promítání opravdové filmové grotesky, a konec inscenace tak vyzní poněkud do ztracena, protože proti „živému“ nasazení maňásků je film poněkud nudný.

Evžen Oněgin královéhradeckého Klicperova divadla a režijního dua SKUTR je spíše pohybové divadlo, které nabízí podobné stylizované obrazy jako brněnské Mrtvé duše (nemůžu si pomoct). Dokonce jedna Oněginova nevolnice uvítá svého pána slovy „Jsem vaše duše.“ Kromě roztomilého dámského žvanění na téma móda, a balerínky zvlášť, zaujme němá kočičí role „Petit chat“, která jakoby tvořila Oněginovo alter ego. Sám Oněgin Miroslava Zavičára působí poněkud oslizle, a tak si divačky říkají, že Táňa musela být ze života na vsi hodně frustrovaná, že se do něj zamilovala.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.