Blog redakce i-divadla

Letní Letná No. 1
vydáno: 19.8.2013, Kateřina Jírová

Letní Letná byla v neděli 18. srpna zahájena představením francouzského cirkusu Cie Cahin Caha s názvem Rose. V anotaci k představení se uvádí, že inscenace je nevhodná pro děti do 16 let, a to kvůli nahotě. Myslím, že vzhledem k tomu, co se děje na jevišti, je tento údaj silně zavádějící. Anotace také slibuje interakci s diváky. Tu zahájila již při usazování diváků do hlediště průvodkyně pořadem, transka Rose. Vzhledem k tomu, že nás pořadatelé nejdříve nechali shromáždit před stanem, a pak nás pouštěli dovnitř najednou, chvíli trvalo, než jsme se všichni usadili. Toho Rose využila k tomu, aby konverzovala (a atakovala) již sedící diváky. Také se ptala, zda publikum rozumí anglicky, a vesměs celé hlediště dávalo najevo, že ano. Když v průběhu představení kladla Rose publiku otázky, např. kolikrát se během posledních 24 hodin milovali či masturbovali, nerozuměl již anglicky nikdo. První třetina představení je totiž nahraně lascivity, dekadence a vůbec porna. Chvíli jsem měla pocit, že sedím špatně, už proto, že zvenku byl na šapitó nápis „Originální cirkus Berousek“. Když se však artistky chopily lana, a začaly s akrobacií, cirkus byl najednou krásný, a se zatajeným dechem jsme sledovali odvážné a estetické kreace. Výtečný byl i tanec všech pěti účinkujících pouze v dvoudílných plavkách, a vystoupení jednoho artisty oděného pouze dvěma péřovými vějíři.

Inscenace mi vzdáleně připomínala Léblův Cabaret, a to nejen nevyhraněným konferenciérem a kabaretním medvědem, ale i naznačenou špínou a pokleslostí mixovanou s ideály a krásnem.

Pak následovala ohromující oslava a slavnostní zahájení 10. ročníku festivalu. V režii Rosti Nováka a za doprovodu kapely Cirku La Putyka se oslav zúčastnili téměř všichni účinkující, kteří budou na festivalu vystupovat. V příjemném přírodním amfiteátru jsme shlédli různé akrobatické kousky, ať už na zemi či ve vzduchu, ohromné římské kolo (či jak se to jmenuje), žonglování s ohněm, loutky žiraf, koně a slona v životní velikosti, a vyšší drezuru originálního bělouše s Berouskem (práce ve více stopách, úklony, vzepnutí). Na závěr odkráčela snově osvětlená provazochodkyně do koruny vysokého stromu. Část nadšeného publika odkráčela do baru, a část domů.

 

 


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.