Blog redakce i-divadla

O chytrém Matějovi
vydáno: 14.1.2020, Kateřina Jírová

Šestnáct krásných řezbovaných marionet v tradičním iluzívním loutkářském kukátku. Zadní prospekty jsou krásné řezbované obrazy, výtvarnice Bára Hubená si tentokrát dala záležet ještě více než jindy. Hlavní protagonisté, Martin Veliký a Peter Varga (sekce Velvar), se pohybují po scéně jako opravdoví andělíčci. Košile s křidýlky navrhla a ušila Zuzana Rusínová (doufám, že šije i v dámských velikostech).

Na motivy lidové pohádky text hry sepsal člen konkurenčního divadla Martin Matejka. Veselý text je doplňován mnoha zcizovací efekty, asi v polovině udělá Varga přestávku, a ptá se dětí, co se má dělat o přestávce. Jeden osmiletý chlapeček pravil „Vyčůrat se!" a odebral se na toaletu, ať si Varga v klidu řeční. Můj syn se u divadla neztratí. K inscenaci složil hudbu Milan Potoček, a hudba i písně jsou velmi vydařené.

Hlavní hrdina Matěj se ožení s Jaruškou, a mají spolu sedm dětí. Matěje brzy začnou otravovat čerti, ale s Íkvétykve, Svalem a nakonec i s Luciperem Matěj pěkně zatočí. Po smrti se však do Ráje nedostane, v Pekle se ho bojí, a tak čeká někde mezi nebem a zemí. Vstup do Ráje zrovna totiž hlídalo oko v trojúhelníku.

Z mnoha zajímavých postav zaujme zvláště Čáp, který nezvládá nosit Matějovi a Jarušce další děti, a při poslední zásilce klesne k zemi. Výborné rodinné představení pro všechny.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.