Počet komentářů: 0
Nový komentář

Blog redakce i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Granty - za pět minut dvanáct (Apríl to není)
Michal Novák, 1.4.2008
Komu to ještě nedošlo... Situace je neudržitelná, kritická. Těžko se tomu věří, ale precedens, který v předchozích dnech „vyrobila“ politická reprezentace města na několika frontách kulturní politiky, může mít katastrofální následky. Jistě, grant je nenároková složka, ale když se při politickém rozhodování ignoruje parafovaný dokument o koncepci kulturní politiky města, je něco špatně. Když zisková sféra (komerční muzikálové produkce ad.) se chechtá, neboť konečně dosáhla na veřejné peníze, a neziskovým divadelním organizacím je přidělený grant krácen až o několik desítek procent (proti účetně podložené žádosti i vůči minulým rokům), žasneme. Do tohoto neskrupulózního zpolitizovaného prostředí mají být vehnána divadla veřejné služby. Potěš koště. Radní Richter, pokud okamžitě nezačne vést koncepční dialog, aspiruje na titul nejen „doublebobíka“ roku v naší anketě, ale na kata a hrobaře zároveň pražské divadelní kultury, tedy té netendenční, neziskové, která hledá témata a vytváří iniciační dialog s diváky.

Nebudu popisovat již dobře známé diletantské fiskální čachry, které cosi přelévaly (cedníkem?) sem a tam, z „pilíře do pilíře“. Teď se jen nestačíme divit, jaký je výsledek. Kdo je kamarád, má vyhráno. Ostatní budou muset našponovat ceny vstupenek tak, že se stanou nedostupnými pro řadu diváků. Prázdné divadlo – konec! Celé mi to přijde buď jako neuvěřitelná neschopnost pochopit základní věci, a nebo jako promyšlená kampaň, mající za cíl ušetřit na kultuře a vůbec potlačit rozbujelou kulturní činnost pod Pražským hradem. Krátkozrakost městských politiků je napřesdržku. Tradice, kulturní povědomí se rozprskává do Nul grantového „systému“, potažmo vybízí k návratu do evropské provincionality.

Možná to vidím strašně banálně, ale co po metodicky, právně a hlavně konsensuálně plně připravené transformaci najet na grantovou bodovou metodiku všeho měřitelného plus přihlédnutí k verdiktu nezávislých odborníků? Hrajete i pro děti či mládežníky? Máte body. Máte cenu vstupenky pod tři sta korun? Důvod k vyšší grantové podpoře. Jezdíte na zájezdy? Kolik jste uvedli českých premiér? Kolik toho odehrajete ročně? Návštěvnost? Z toho prodáno na pokladnu / objednávkám firem? Spolupráce s KMD? Zvýhodnění pravidelných diváků? Kolik na vás bylo odborných recenzí či jiných reflexí v tištěných i internetových periodikách? Pozvali vás ze zahraničí na festival? Realizují u vás některé projekty mladí tvůrci? Získala vaše scéna / projekt nějaké ocenění? Jste v centru města / na periférii? Jste neziskovka či podnikatelé? Atd. Banální věci, no... Jenže teď abych byl zvědav, které komerční divadlo na základě získané dotace na vstupenku sníží ceny svých vstupenek!

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu
[Editovat tento článek]


Opravdu smazat


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.