Blog uživatelů i-divadla

H2O na Žižkově opět ožívá novými tituly
vydáno: 25.5.2016, Nicol Hrabovská

Studentská umělecká skupina OLDstars, která sestává ze studentů a absolventů uměleckých škol, ve svém sklepním divadelním prostoru H2O na Žižkově přichází s novou vlnou premiér. A na co že se můžete těšit? Ještě koncem května se herecké studio představí s radikální úpravou rozhlasové hry Miloslava Stehlíka Linka důvěry, zde uváděné pod názvem Noční „jste ty sebevraždy?". Dialogy po telefonu. 15 rozhovorů, 14 příběhů, 1 noční služba. „Postavy se navzájem nevidí, ale divák ano, a to dokonce v intimních situacích, které nejsou určené k vidění. Takže je to taková hra s viděním/neviděním na mnoha rovinách." říká o hře režisérka Zuzana Horáková.

V režii Tomáše Staňka bude uvedena inscenace Nezbyl ani jeden, která je adaptací nejprodávanějšího románu Agathy Christie, jenž vyšel pod názvem Deset malých černoušků. Na počátku jich bylo deset a každý z nich za sebou táhne své vlastní břemeno minulosti, vinu, po které následuje trest. Deset lidí, kteří spolu na první pohled nemají nic společného. Jeden host po druhém umírá. Kolik jich zbude na konci?

#Google generace je autorskou koláží několika příběhů a charakterů, které vám budou patrně někoho připomínat, tedy pokud se v některém z nich přímo nenajdete. Je všude kolem, prostupuje nás a naší každodennost ať chceme nebo ne. Milovaný. Nenáviděný. Nepostradatelný. Návykový. Pohrává si s námi a my si pohráváme s ním. Ano, je to internet. Premiéra je plánována na 17. června. Zn. Wifi free. Po Norway.today, napínavém milostném příběhu dvou mladých lidí, kteří jsou přesvědčeni, že už je v životě nemůže potkat nic opravdovějšího než jejich vlastní smrt, je to během krátké doby již druhý režijní počin Daniely von Vorst v rámci OLDstars.

Satirickou komedii Revizor snad není nutné představovat. Gogolova hra nastavuje zrcadlo všem těm, jejichž charakter je pokřiven úplatkářstvím, čímž získala nadčasovou platnost. Dalším známým titulem je dramatická prvotina Milana Kundery Majitelé klíčů. Kritika malosti a omezenosti člověka, který se drží svého malého plácku a rituálů, jež mu dávají pocit jistoty. Jedinec, který je zmítán historií a vmžiku vteřiny může přijít o vše nebo se mu může život přinejmenším obrátit naruby. Klíče se stávají symbolem moci – je opravdu důležité, kdo je má?

Psychologické drama pak najde zastoupení v Strindbergově Pelikánovi. Také žijete v životní lži, z níž nechcete být probuzeni? Proč se všichni tak moc bojíme podívat pravdě do očí? A co když je skutečnost tak děsivá, že je lepší ji nechat spát? K odstranění slepoty je třeba otevřít oči. „Co říkáš té básni?" – „Myslíš té pro mě? Určitě ještě žádná tchýně takovou na svatbě vlastní dcery nedostala. A vzpomínáš na tu část o pelikánovi, jak dává mláďatům vlastní krev? Představ si, že jsem se dojetím rozplakala." Ne, takhle to opravdu nechodí ve všech rodinách.

Vrcholí také přípravy na letní benefiční divadelní festival OLDstars on the Roud. U příležitosti čtyřsetletého výročí úmrtí alžbětinského velikána letošní ročník festivalu vyvrcholí unikátním jediným uvedením openair inscenace Shakespearovy hry MACBETH. Výtěžek ze vstupného tradičně poputuje ve prospěch památky. Do rozlehlého areálu bývalého augustiánského kláštera v Roudnici nad Labem přivezou pražští studenti na dvacítku svých divadelních inscenací nejrůznějších žánrů. "V Roudnickém klášteře odprezentujeme výsledky celoroční práce jednotlivých souborů Hereckého studia OLDstars," shrnuje lektorka Zuzana Horáková. "Proto je dramaturgie festivalu tak rozkročená," dodává.


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.