Počet komentářů: 8
Nový komentář

Blog návštěvníků i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Pět dní s Krysařem
Osgood, 11.9.2017

Kultovní dirty muzikál se vrátil na prkna, co znamenají Kalich. Legenda je zpátky! A jedná se o návrat zatraceně povedený.

 95%

Očekávání byla veliká a paní Mirjam je se svým týmem naplnila vrchovatě. Geniálně přímočará landovská hudba s údernými veršíky v rytmu rýmu sdruženého, střídavého i limerického pranic neztratili na své naléhavosti. Tento v zásadě jednoduchý příběh má stále divákům co říci, vlastně je stále aktuálnější. Zloba, nenávist, lakota, závist, ale také láska, přátelství, víra a hlavně naděje *.  Jací jsme a jací bychom mohli být. Je snad všechno předurčeno Osudem? O tom všem je muzikál Krysař.

Představení neuvěřitelně šlape a ve druhé polovině znepokojivě a mrazivě graduje. Rozhodně se nebudete ani chvilku nudit, stále se něco děje a všechno má svůj význam. Ano, vážně, povedlo se to. Moc!

Když vztek, jak pára v kotli bez ventilu,
vře a napíná se potají,
přijde muž - má v mlze zahalenou tvář
a tisíc jmen.
I Krysař mu říkají.

 

 Jak to postavili, ušili a zatančili?

Velkolepá patrová scéna je důmyslně propracovaná a veskrze funkční (připomene vychytávky z westendovských hitů jako byl třeba Billy Elliot), smysluplné využití dvou točen a pojezdu se na pražských scénách příliš nevidí. Atmosféru zkaženého a krysami zamořeného městečka se každopádně podařilo navodit dokonale. Celkově výprava se vskutku vydařila, též kostýmy jsou ve své jednoduchosti velmi nápadité, ať už jde o prostinké šedivé jakési kytle a džíny rybářů i dalších živnostníků, či barevné honosné oděvy ostrovanské honorace. Šaty obou sester jsou elegantní a všem děvčatům neuvěřitelně sluší:-) Osud je nositelem obleku vpravdě osudového a též dobrozlácké hadříky jsou vychytané.
Outfit Krysaře tak trochu připomíná legendárního Zaklínače:-)

Samostatnou kapitolou je nová choreografie a primární záměr vytvořit z temného příběhu záležitost velmi taneční. Výsledek je více než uspokojivý. Některým skupinovým choreografiím lze snad vytknout lehkou spartakiádnost (nejvíce mi toto vadilo u skladby Vřed, vím, jedná se o militantní nábor:-), ale stejně...) Celkově však taneční čísla skvěle napomáhají navodit podmanivě temnou náladu. K vrcholům patří všechna vystoupení Dobrozláků, tady je jasně znát přínos Zuzky Havrlantové, která tyto scény brilantně dotvořila k obrazu dokonalému. Ještě jednu věc bych možná velkolepému tanečnímu pojetí některých scén vytknul, a sice že neznalý divák se snadno nechá okouzlit, ztratí se v příběhu a ne vždy bude chápat, kdo a proč zrovna tahá za nitky. Ztraceno ve vnějším efektu:-)

Nu, také tančící krysy, a že jich je všude plnou, jsou fuj! Toto patří do odpoledního představení v Hybernii. Stejný úlet, jako nechutná psiska v Srdcovém králi.

 

A kdo v tom všechno hraje?

Přemysl Pálek nehraje. On je. Krysař. Role zcela odlišná od jeho předchozích, vesměs hodně tanečních. Netančí, uhrančivým pohledem skenuje okolí, má rozervanou duši a temně hláškuje. To není lehká úloha. Přemek tohle všechno zvládá bravurně, navíc s velkou pokorou.
K tomu všemu čistě a výrazově přesně zpívá. Emočně to musí být dosti náročné, klobouk i kápi dolů!

Obě alternace Agnes jsou další trefou do temného. Paní Marii Křížové sedí Agnes jak zadeček na hrneček (explicitní výraz je výstižnější). Zpívá skvěle, navíc se povětšinou nenechává strhnout drobným svým nešvarem, a sice potřebou ukázat neskutečnou sílu svého hlasu v plné palbě, což bývá na škodu. Krysařova píšťala by pak byla zcela zbytečná:))) Méně je skoro vždy více a jako Agnes se jí to daří znamenitě. Nevím, zda je to zásluha přísné paní Mirjam, nebo vliv Krysařovi temné duše, každopádně ku prospěchu věci:-) Paní Křížová též velice uvěřitelně hraje.  Pamětníkům určitě připomene legendární Lucku Bílou, ovšem herecky zdatnější.
Alternativní Agnes v podání Kateřiny Šildové dá naopak na Lucii Bílou zcela zapomenout. Tahle nadpozemská zrzka s nádherným hlasem zúročuje své bohaté zkušenosti na divadelních prknech i koncertních pódiích. Dodává postavě krásné ostrovanky zcela nový tajemný rozměr, a když nasadila "Stůj, ty jenž skrýváš tvář, tvůj hlas tě prozradí," dopadl jsem zcela jako nejmenovaný porotce jedné talentové soutěže. Také zimomriavky, boha jeho. Nemám absolutní sluch jako Palo, ale stejně nešlo neslyšet, jak krásné to bylo. Uff. Pro mě je Kačka Šildová hvězdou nejen tohoto představení.

Zásadní postavou je samozřejmě Osud. A ten jeden s tváří Roberta Jaškówa vládne všem. Neuvěřitelně uvěřitelný charismatický výkon, jeho Osud je úžasně nad věcí a navíc neskutečně bravurně zvládá společnou choregrafii s Dobrozláky, zejména Vypravěčská je skutečnou třešničkou na dortu: "Právě teď spouští zloby stavidla, vyvoláváme spolu strašidla. Hádejte, kam asi jdem - dva Dobrozláci s Osudem!"
Nu, a jeho "A je to." bezpochyby zlidoví. Osudová role pro Roberta Jaškówa:-)

Dobrozláci jsou skvělí a úžasní ve všech alternacích, leč je třeba vyzdvihnout jedno jméno: Zuzka Havrlantová. Šálová akrobacie, výrazový tanec, mimické herectví - o jejím kukuči se mi bude ještě dlouho zdát. Co tahle slečna dokáže je prostě k neuvěření.

Další nezapomenutelnou postavou je bezesporu rybářka Štěpánovka Kačky Steinerové. Po rolích cukrkandlové Sandy (Pomáda), šílené matematičky Jany (Osmý světadíl), ještě šílenější ajťačky a fotbalistky Brejny (Atlantida) či sexem a Šejkspýrem posedlé slečny Sandry (Srdcový král), konečně dostává příležitost zahrát si drsnou ženu z lidu. A uchopila ji opravdu za pačesy:-) Zejména v Nenávistné (včetně náročné choreografie) dokazuje svoje kvality ("Tak si přiveď svýho fízla. Nebojím se prevíte!"). Právo je síla a obtížný recitativ ("Vlci les ovládli, hajnýho sežrali.") její jistý výkon jenom podtrhuje. Jo, klackem bych od ní dostat nechtěl:-) Tahle role může být pro Kačku přelomová.

Sestry, sestry vždy při sobě stojí a Charlotte Doubravové (Rózi) to nejen neuvěřitelně sluší, ale také skvěle zpívá. Je výbornou parťačkou oběma Agneskám.

Heňo, toť již landovský muzikálový veterán:-), hraje lakotného hostinského (kterému se spíše zdá o vrátném Jakubovi, než o krásné starostově dceři) s vervou a bravurou jemu vlastní. Aj,aj, aj! a Lakomá ("Radši budu nemocnej, než abych byl chudej.") v jeho provedení nenechají ničí bránici v klidu. Je zkrátka boží!
Tři sta zlatých pro něho:-) Ale dostane jen dvěstě:)))

Příjemným překvapením pro mě je Martin Zounar a jeho starosta. Je vtipný tak akorát, zpívá přiměřeně, charakter dokonalého hajzla na radnici vystihl perfektně a s humorem.

Rybáři Štěpánové jsou Roman Tomeš nebo Milan Peroutka a nejspíš oba splňují to, co od nich jejich fanoušci a hlavně fanynky:-) očekávají.

Velmi výrazný je nováček na prknech Kalichu, Jakub Šlégr, který hraje, jak jinak, Jakuba:-) Opravdu velice pěkně uchopená postava, Jakub má navíc moc příjemný hlas.

Všichni čtyři vrazi/ sluhové, opilci, tedy Martin Sobotka (též ostřílený muzikálovec landovec), Jan Vlas, Daniel Sobotka a Pavel Dytrt jsou výteční. Jsem zvědav, jestli jim časové vytížení dovolí vždy zahrát si v kombinaci Sobotkové nebo J.Vlas - P.Dytrt, obě dvojice na sebe totiž báječně slyšely.

Krysařova duše v alternativním provedení dětských tanečníků zejména v Krysařově zpovědi právem sklízí potlesk na otevřené scéně. Výborný nápad, který postavu Krysaře posune zase trochu dál. Všechny děti jsou opravdu velmi talentované, takže to funguje neskutečně magicky.

Proslulá company z Kalichu nikdy nezklame. Tentokrát s celou plejádou nových jmen,  avšak nechybí matador kalichovské scény Jiří Minařík a též již stálice Martina Ctiborová. A znovu jsou všichni famózní, nezastavitelní a plni energie. Mají opravdu hodně prostoru, a to i hereckého, choreografie je náročná a přesto jedou naplno až do finále!

Nesmím samozřejmě zapomenout na Oldu Smysla, kterého jsem si schválně šetřil.  Last but not least.:) Tenhle borec totiž zahraje, zatančí a zazpívá snad úplně všechno. Věřím, že i Agnes:-) Zatím hraje ženicha a rychtáře. Ale hlavně... On kryje Krysařovi záda. A jednou, až bude v sobotu večer v Kalichu na programu Krysař a Přemek si zrovna půjde pro Cenu Thálie:-), bude to právě Oldřich Smysl, kdož nasadí si kápi a "přijde muž - má v mlze zahalenou tvář a tisíc jmen. I Krysař mu říkají."

 

Pár postřehů závěrem.

Zajímavé, kolik diváků, kteří přišli, vůbec neznalo příběh o Krysařovi. Naštěstí za mnou sedící asi jedenáctiletá holčička to vysvětlila nejenom celé své rodině, ale též polovině divadla:-)

Viděl jsem pána, který si přinesl 20 let starý zánovní původní program z divadla Ta Fantastika, pozorně ho studoval a snad i poznámky si dělal. Při děkovačce pak pronesl "Viděl jsem to tenkrát 21x a tohle je mnohem lepší" a oči mu při tom zářily.

Vyprodané divadlo a nadšené ve stoje tleskající publikum dožadující se přídavku jsou v tomto případě opravdu tou nejlepší recenzí:-)

Praha, 6.-10. září 2017

A je to.:-)

 

* Hm, tak právě jsem si všiml, že podobné výrazivo jako já v prvním odstavci, použíla ve své mini recenzi Helena Grégrová, což je tedy vážně náhoda. Já to fakt předtím nečetl. Asi Osud:))))


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Osgood (25.9.2017, 13:40:13)  reagovat
Krysař, dva týdny po (premiéře)
Kam se řítí tahle situace? Kdo jí chytí?

Neuvěřitelné, ale stále je to skvělé:-) Pokud mi někdo podezírá z placené propagace jednoho konkrétního muzikálu, není tomu tak. Vstupenky - a není jich málo - si poctivě kupuji a mohu si tedy dělat, co chci:) Nejsem ani dobrý, ani zlý:-) Vzhledem k tomu, jaké paskvily na pražské muzikálové scéně vznikají (zdravím pana Sagvana, například), mám radost z toho, že se něco opravdu povedlo.

Analogové ovládání točen a pojezdů se zlepšuje:-), byť jsou kulisáci přec jen občas trochu vidět.

Znovu musím vyzdvihnout company, Dobrozláky, Dušičky a vůbec celkově taneční složku. Kromě již výše v blogu zmíněného nemohu opomenout sugestivní choreografii lidského orloje ve skladbě Krysař a Osud (On si brečí, je to egoista.). Moc pěkné.

Ach ty krysy. Přestože tanečníci podávají úžasné pohybové i mimické výkony, pořád mi přijdou jako rušivý zbytečný element zejména v pasáži starosta, starosti, starý.

Krysař Přemysla Pálka je nadále neskutečně charismatický od prvního momentu, kdy vkročí na scénu, paní Mirka jistě bude souhlasit:-) Přemek navíc neuvěřitelně roste s každým představením a v jeho případě se možná brzy i v Praze dočkáme částí dámského prádla létajících z publika na scénu:)))

Též obě děvčata v roli Agnes jsou jen a jen lepší a ještě lepší, třešničkou na dortu byl alternační veletoč v podobě sobotního nasazení Kateřiny Šildové do role Rózi. Oba sesterské duety v podání Kačky a Marušky Křížové byly velice silným zážitkem, totální masakr. A nemohu opomenout zase trochu jinou též nádhernou Rózi Charlotte Doubravové. V jedné scéně mě rozplakala. No, skoro:-)

Kateřina Steinerová si rybářku stále více užívá, a přestože si nasadila již v premiérovém týdnu pomyslnou laťku (nebo klacek? ) zatraceně vysoko, ona ji nejen překračuje, ale doslova přeskakuje.

Heňa a jeho hostinského jsem již chválil, ale nebylo toho dost. Já toho chlapíka prostě miluji:-) Při jeho kreacích hrozí akutní potřeba pampersky a přesto ten lakomec není pouhou směšnou figurkou, je to postava tragikomická a vlastně vám ho je tak trochu líto. Heňo to vystřihl fakt přesně. Nemá alternaci a moc mu držím palce, aby ty maratóny přežil, ale jsem za to moc rád. Heňa prostě nenahradíš.

Ach jo. A jsem u těch alternací. Některých. To je osud. Ten v podání pana Suchařípy v tom pěvecky tedy občas dost lítá, leč musím souhlasit s paní Mirkou:-), dokáže být charismatický, a proto mi to vlastně tolik nevadí. Leč Robert Jašków je pro mě naprosto jiná Osudová liga. Od Beethovena:-)

Nu, dostávám se k rybářům Štěpánům, do kterých se mě, jak mi bylo již vytčeno, vážně nechtělo. No jo no. Nikdo za mě kaštany z ohně tahat nebude. Rybářů král je Roman Tomeš. Můžete se mnou nesouhlasit, můžete se mnou diskutovat, ale to je asi tak všechno, co můžete dělat. Roman v obou zásadních situacích s Krysařem, v duetu se Štěpánovkou i v dojemné scéně s Jakubem předvádí přesně to, co má. Nic víc, nic míň. Pohybuje se ve správném prostoru a hlášky dává na čas. Nechci si hrát na chytrého, ale časování je skutečně důležité pro správné vyznění jak situace komické, tak i tragické. Též herecký prostor je třeba dodržovat. Někdo, zřejmě paní režisérka:-), by tato pravidla měl alternativnímu Štěpánovi připomenout. Domnívám se, že by třeba během svérázného dialogu s Krysařem neměl neustále vybíhat kupředu k divákům, zatímco Krysař sedí v pozadí na lavičce a vysílá zoufalé vražedné pohledy, až se divím, že nepoužije píšťalu. Soriyako, ale tady jsem si vážně trochu rýpnout musel.
Nicméně ani tahle situace, ač se řítí, rozhodně nekazí pozitivní celkový dojem z opravdu povedeného muzikálu.

Opakování jest matkou moudrosti, a proto opakuji:

Moc se povedlo! A jelikož žijeme v době nejrůznějších klišé a módních trendů, dovolím si parafrázovat:
Kdo neviděl Krysaře, jakoby ani nebyl:-)

25/09/2017

Tak, a teď se jen bojím, až tento příspěvek zveřejním, aby to nevypadalo, že jsem se definitivně zbláznil a píši si sám se sebou:)))Jana (12.10.2017, 11:36:17)  reagovat
Re: Krysař, dva týdny po (premiéře)
tak ja Vás zachráním :-)))
díky za dodatečné dojmy - a musím říci, že vidět Kateřinu jako Rózi velmi, ale velmi závidím... i když by mi stačila Charlotte... bohužel Anna pro mě byla jedním z nejslabších článků představení...
třeba se mi podaří chytit lístky na jaro a už to bude úplně dokonalé :-)
Osgood (17.10.2017, 14:43:54)  reagovat
Re: Re: Krysař, dva týdny po (premiéře)
Tak držím palce, ať se Vám povede vychytat nějaké představení snů:-)
Já bych ještě chtěl slyšet Charlotte a Kačku jako Sestry, sestry, co při sobě vždy stojí...

Situace ohledně Aničky? Bez komentáře.
Jana (12.9.2017, 21:45:51)  reagovat
skoro souhlas...
Recenze super - clovek by mozna cekal, ze se vic rozeberou Stepanove, kteri maji nemalou a nejednoduchou ulohu. Scena Stepana s Jakubem je pro me jednou z nejsilnejsich a musim rict, ze Roman Tomes s Jakubem Slegrem to dali tak, ze mi spadla brada...
mne se naopak tancici krysy libily dost :-)
a Zlodobrak Dominika Cervinkova je rovnocennou alternaci Zuzany :-)))
Co mi naopak velmi nesedelo, bylo mavani vlajkou, to bych si opravdu dokazala odpustit...
Jana (12.9.2017, 21:48:05)  reagovat
Re: skoro souhlas...
jo a Oldu Smysla bych v tom velmi, velmi chtela videt :-)
Osgood (13.9.2017, 14:48:45)  reagovat
Re: skoro souhlas...
No když mě se právě do Štěpánů moc vrtat nechtělo:))) Ještě se nad tím zamyslím:-) Scéna Štěpán - Jakub je opravdu velmi velmi silná a to hlavně zásluhou Jakuba Šlégra:-)
Já prostě zvířatka nééé. Krysy tančily výborně, to je bez diskuse, ale pro mě zbytečně.
Dominika Červinková je více než rovnocenou alternací, o tom žádná, ale kukuč Zuzky je zcela unikátní:-)
Ano, mávání vlajky je opravdu spíše nevkusné:))
Jana (13.9.2017, 15:27:51)  reagovat
Re: Re: skoro souhlas...
to ovsem vyvolava otazku, proc se nechtelo vrtat do Stepanu :-)))
mate pravdu, Jakub Slegr je tam naprosto uveritelny, ale podle me k tomu potrebuje i rovnocenneho spoluhrace :-)

Vlajka ve mne tak nejak evokovala Bidniky... a hlavne do te doby se tam o nejake vlajce/znaku/symbolu vubec nemluvilo...
Osgood (14.9.2017, 00:34:06)  reagovat
Re: Re: Re: skoro souhlas...
Vy tedy máte tah na branku:-) No nechtělo:))) Jasně, Jakub potřebuje svého Bruta, tedy Štěpána:-) Uznávám, že Roman ho obejme uvěřitelněji. A už je nechte. Mě taky:-)
Vlajka ve mě tedy nejprve evokovala EU a pak Che Guevaru:)))) Navíc jsem měl strach, že se to hochům vymkne z rukou a budu případné zranění dost obtížně vysvětlovat na pohotovosti:))))