Blog uživatelů i-divadla

Díla co se v ČR neměla nikdy hrát?
vydáno: 12.11.2022, Rejpalka

Při konverzaci s jednou mou zahraniční známou se mě dotyčná zeptala, proč naše divadla vůbec uvádějí díla, na která nemáme vhodné herce (rozuměj vhodné etnicky nebo barvou pleti). 

Bohužel díla, která neměla na české jeviště nikdy přijít, se začínají množit. První dílo, které si vybavím, je bezesporu Miss Saigon. Obsazení hlavních rolí výhradně bilými herci se špatně namalovaným “asijským” make-upem, by v zemích jako je Velká Británie vzbudili pozdvižení. Ostatně přesně tak tomu bylo při obsazení Jonathana Pryce do role Inženýra při světové premiéře. Ano, toho Jonathana Pryce, který hraje Prince Phillipa v páté řadě seriálu Koruna. Je fér ale řict, že Pryce za svou interpretaci dostal americkou divadelní cenu Tony. Českým rybníčkem ale nehne vůbec nic a tak sedmnáctiletou Kim hrála mj. sedmatřicetiletá Iveta Bartošová, která ještě navíc hrála opilá. 

Kontroverzní pak může být i postava Ody Mae v muzikálu Duch, kterou diváci znají nejvíce z podání Whoopi Goldberg. Má pak tato postava být Afroameričanka? Osobně mi “bílá” Oda Mae nijak nevadií, v našem prostředí pak může být nahrazena “kouzelnou cikánkou”.

Ze současněji uváděných muzikálů je potřeba zmínit Sestru v akci, která neobsazením Afroameričanky ztrácí ze svého poselství a z muzikálu, nad kterým jsme se mohli zamyslet, zas zůstala jen exhibice Lucie Bílé a sboru Hudebního divadla Karlín. Ano, argument že to není kopie filmu mi zní v uších. To samé by se dalo říct o muzikálu Aida, kde hlavní hrdinka pochází z Nubie, což je oblast, která se nachází na území dnešního Sudánu. Tam by rozhodně neměli bělošskou princeznu. Ale u Aidy se to víceméně toleruje, naši sousedi v Polsku také mají Aidu bělošku.

A posledním přešlapem v HDK je podle mě uvední a obsazení muzikálu Osobní strážce alias The Bodyguard. Obsazení je typicky po česku - Whitney Houston bude Eva Burešová, budiž. Ale v muzikálu, který je vyfabrikovaný podle notorického filmu obsadit do role “fešáka” a idola 90. let Hynka Čermáka, to opět stálo trochu té české odvahy. Chápu inscenátory, Hynek Čermák zpívat umí, několikrát jsem ho sama viděla v muzikálu Excalibur. Taky se sazí na to, že hrál role několika drsných detektivů v televizi, mj. seriál Rapl. Ať se na mě nikdo nezlobí, tak pan Čermák nepřipomíná Costnera ani omylem. Což nic nemění na tom, že je dobrý činoherní herec. Tady už argument, že muzikál není podle filmu, tolik neobstojí…

Zbývá nám pak se ptát - proč se tato díla u nás vůbec inscenují? Proč se raději produkce jednotlivých divadel nezaměří na původní česká díla, byť neznámých autorů. Však stejně všichni víme, že se v ČR nechodí na dílo, ale na jména, která se napíšou na plakát.


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.