Blog uživatelů i-divadla

New York New York - střípky minulosti 1. část
vydáno: 27.12.2021, Rejpalka

Už je to nějakou dobu, co jsem vyrazila do USA, na onu skutečnou Broadway (ne Na Příkopy) za muzikálem. Plán z ČR, že každý půjde na 2 muzikály dle svého výběru se záhy zvrtl…

Když člověk přežije let, uvítá ho “ošklivá” Amerika alias imigrační. Ti s biometrickým pasem a v minulosti schválenou ESTOu prochází více méně bez potíží, jiní jsou pak zastaveni na “vstupním pohovoru” s většinou velmi znuděnými úředníky. Více méně formalita, proč přijíždíme následuje razítko do pasu a vstup z tranzitu už na půdu USA. JFK má tu výhodu, že se nechází přímo na metru, mezi terminály jezdí vláček a tak po vyzvednutí kufru směřují kroky většiny do příšerně ošklivého a špinavého metra, kupuje papírovou jízdenku za 49 dolarů a většinou odjíždí na ubytování, které v našem případě bylo v Beacon Hills v Queens. Cca 50 minut dojíždění na Times Square pak kompenzuje nízká cena a blízkost supermarketu, kde nakupujeme základní potraviny.

První kroky turisty pak vedou na Times Square, tedy náměstí na 42nd street. Dvaačtyřicátá ulice se protne s Broadway (avenue) a jste v srdci Manhattanu a divadelního světa. A první divadlo překvapivě není v divadle, ale v hotelu. Hotel Marquis Marriot ve svých útrobách skrývá divadlo, kde se hraje naše první představení. Tootsie, podle světoznámého filmu s Dustinem Hoffmanem, neměl kvůli “nedostatku” politické korektnosti dlouhého trvání. Herce Michaela, který se převleče za ženu Dorothy, zahrál geniálně Santino Fontana. Herečku, která hraje ve hře Julie’s nurse, kam se dá Michael obsadit, Lilli Cooper. 

Muzikál měl klasicky velmi dobrou scénu, skvělé obsazení, geniální převleky. Bohužel si nevybavím jedinou písničku, ačkoli hudbu i texty psal David Yazbeck (autor mj. muzikálu Donaha. Na cenách Tony 2019 pak cenu za hlavní mužský výkon získal Santino Fontana a Robert Horn (Best Book of a musical). 

Večer pak byl ve znamení pohádek a to Disney. Aneb Frozen. Podařilo se nám vidět ještě první obsazení, tedy Cassie Levy a Patti Murin, jedinou změnou byla loutkovodička Olafa - Ryann Redmond. Ta byla také první ženou, která “hrála” Olafa. Opět totální pastva pro oči, dnes již legendární quick-change šatů Elsy a asi neexistuje nikdo, kdo by neznal Let it go. Řemeslná dokonalost a to nemám ráda Disney věci. I přes svou obrovskou popularitu muzikál žádnou cenu Tony nezískal.

Dvoják na první den nám stačil a tak další den byl ve znamení Tony-klasiky, muzikál Avenue Q. Ten se po letech na Broadwayi přestěhoval na off-Broadway. Klasika, na kterou je bohužel nutná velmi dobrá angličtina, opět uchvátila. Vzhledem k blížícímu se konci uvádění - levné lístky- krásná druhá řada jen umocnila zážitek. V roce 2004 získalo Avenue Q tři ceny Tony - best musical, best book a best score. A ani těch několik let mezi původním uvedením a rokem 2019, neubralo muzikálu na jeho vtipu a aktuálnosti. 

Půlku pobytu i počtu muzikálů pak poznamenala tzv. “tourist trap” a to muzikál King Kong. Muzikál, kam nadháněči lákali nic netušící turisty, však byl mnohem lepší než jsme čekali. U King Konga se opět ukázal propastný rozdíl v jevištních technologiích, videomappingu, světel a sound designu. Když si k tomu přepočteme, že se na jevišti pohybuje opravdu obrovský King Kong, loutka, kterou ovládají lidé přímo na jevišti, nejde snad už v ČR jít do divadla. 

https://www.youtube.com/watch?v=IjIqNj4vFeI


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.