Blog uživatelů i-divadla

Rebecca ve Vídni - tak se má dělat divadlo
vydáno: 19.11.2022, Rejpalka

Článek obsahuje spoilery.

Znáte to, někde v ČR se nasadí zahraniční titul, který tak trochu znáte, ale živě jste ho ještě neviděli, pak na něj jdete a jste nadšení. A pak ten samý titul vidíte v zahraničí a říkáte si jen WTF. Stejný případ je to bohužel i v případě muzikálu Rebecca autorské dvojice Kunze-Levay, který se poprvé hrál ve Vídni v roce 2006.

A pak se začal hrát v ČR, v Ostravě. Byl to první muzikál, který jsem v Ostravě viděla a moc se mi tam Rebecca líbila. 

Bohužel a zároveň bohudík jsem si zajela do Vídně, aby zůstala sedět s otevřenou h…pusou. Všechno začíná už příchodem do ztemnělého sálu, kde na obrovské projekci plane ono pověstné R. O přestávce pak slyšíte vlny…

Scéna, scéna je prostě fantastická, nádherná prostředí, nádherné rekvizity. Žádné skřípání, padání, kulisáci běhající po scéně, žádní umělci věšící záclony….

Ze zbořeného Manderley se pak vydáváme do dokonalého hotelu v Monte Carlu, krásné projekce, které jsou velice sugestivní. Kapitola sama pro sebe jsou monumentální, nádherné schody s knihovnou, které hrají stěžejní roli. Skutečně hoří poměrně masivními plameny, za tento efekt skutečně klobouk dolů.

Dokonalý orchestr a perfektní zvuk v sále, slyšíte každou vlnku, každé zlověstné zašeptání jména Rebecca. Ačkoli obvykle mě kostýmy vůbec nezajímají, ale ty ve Vídni jsou prostě krásné. Dobové, každý člen company má nějakou svoji personu. 

Režijně to Francesca Zambello pojala trochu jinak, než známe Rebeccu z Ostravy. Ich tedy působí jako naivka až do Maximova přiznání, pak je patrný její přerod v mladou dámu, která ví co chce. Taky se mi moc líbilo, že obraz na ples publikum nevidí a může tak být šokováno stejně jako návštěvníci plesu na scéně. 

Jak někteří diváci v Ostravě byli na pochybách ohledně vztahu paní Danversové a Rebeccy, tak ve Vídni je všechno jasno. Mrs. Danvers milovala Rebeccu celou svou duší. Když říká Favellovi, že muži pro Rebeccu byli jen na hraní, myslí to smrtelně vážně. S trochou úprav by z původního románu mohl být horror o tom, jak si paní Danversová udělala muzeum mrtvé ženy, která bloudí domem. 

A teď interpreti. Ve Vídni se skutečně nedá sáhnout vedle a tak k zástupům německých rodilých speakerů opět vládnou Holanďani, resp. Nizozemky. V hlavní roli Ich se tedy představuje skvělá Nienke Latten, která ale není v německy mluvím divadle žádným nováčkem, protože již hrála v Německu v muzikálu Aladdin. Působí na mě podobně jako Annemieke van Dam, velice mile, mladistvě a svěže a jako Ich se mi velice líbila.


Asi největší hvězdou je samozřejmě Willemijn Verkaik, která je známá po celém anglo-německo-holandském muzikálovém světě. Její hlas i její herectví jsou prostě extra-třída a tak si představuju hvězdu. Její Danvers je temná, zarytá, hluboká.

Další ve výčtu dam je Annemieke van Dam. Moje Elisabeth, takže budu v jejím hodnocení možná nebezpečně zaujatá. Její primární rolí je Beatrice, Maxova sestra a v téhle roli je naprosto úžasná. Veselá, vtipná, zkrátka zábavná. Kromě Beatrice je ale také alternací na roli Mrs. Danvers. Přišla jsem, viděla jsem, podlehla jsem. Ačkoli nemá tak pevný hlas jako Willemijn, líbilo se mi její spíš jemné pojetí, nebyla tolik drakonická. Ačkoli spousta lidí bude preferovat Willemijn, mně se Annemieke jako Mrs. Danvers moc líbila.

A Maxima nám hraje kdo? No přece miláček Mark Seibert. Ačkoli nepatřím k jeho fanynkám (shame on me), roli zazpívá a vypadá u toho dobře. Chybí mi u něj trochu víc herectví. 

Z company se zastavím u představitelky Mrs. Van Hopper. Ani napodruhé se mi nepodařila Ana Milva Gomes. Za to podruhé Marja Hennicke. Velmi vtipná a hlasově jistá, ale moje oblíbená je prostě Lenka Bartolšicová. 

Silke Braas-Wolter, která je normálně swing, hrála místo Annemieke roli Beatrice a moc se mi líbila. Jak smutné, že člověk musí vyjet do zahraničí, aby viděl naprosto vyrovnané výkony od těch největších hvězd po členy company. 

Rozhodně to nemá být hejt na Rebeccu v Ostravě, ale to co uvidíte ve Vídni není ani jiná káva, to si spíš člověk připadá jakoby viděl úplně jiné představení. Proto už znovu na Rebeccu do Ostravy nepojedu, ačkoli v ní hraje mno mých oblíbenců. Jen pro upřesnění než se na mě snese vlna kritiky. Rebeccu v Ostravě jsem viděla sedmkrát, ve Vídni zatím dvakrát. Německy mluvícím muzikálem se zabývám od roku 2006.


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.