Počet komentářů: 0
Nový komentář

Blog návštěvníků i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Nová krev aneb Odpudivá revoluce v Činohře Národního divadla
Vladimír10, 28.1.2015

Po mnoha článcích v bulvárních, ale i veřejnoprávních médiích se sám sebe nemohu nezeptat, proč byl na post nového uměleckého šéfa činohry zvolen člověk, který zachází i s velmi kvalitními herci jako se špinavými ponožkami? Odpověď je velmi prostá. Sám Daniel Špinar je totiž takový ignorant, který si vůbec neuvědomuje, že setrvalý odliv diváků se bude po tomto skandálu pravděpodobně ještě více prohlubovat.

Sám Špinar pustil do tisku několik velmi zavádějících, ba dokonce i lživých tvrzení. Uvádí například, že v současném souboru je devět herců nad 76 let, což pro mě znamená více než 76 let. Netuším, zda si D. Špinar osvojil během své školní docházky alespoň elementární početní operace, ale v mých součtech číslo 9 stále nějak nevychází. Nejstarším členem činohry je v tuto chvíli 78letý Jan Kačer, který stejně ke konci března 2015 dobrovolně odchází do vytouženého důchodu. Mezi další, kteří byli do této věkové skupiny novým vedením zařazeni, patří možná ještě Oldřich Vlček (75), Alois Švehlík (75) a Ladislav Mrkvička (75), ale žádný z nich ještě nedosáhl uvedeného věku. Z mých slov tedy vyplývá jediné, tj. herec nad 76 let je v současnosti v souboru pouze jeden. Posílat naopak do důchodu jednoho z nejkvalitnějších herců tragických rolí, Jana Hartla (62), je pošetilost prvního stupně. V tomto věku se přece dnes již do penze nechodí!

Další vyjádření D. Špinara je více než úsměvné: ''Postrádám herečku kolem 45 let.'' Jestliže toto někdy vyslovil, tak proč dává výpověď Haně Igondě Ševčíkové (44) a Sabině Králové (44), které by mu toto prázdné místo v souboru vyplnily bez sebemenších problémů. Hrdinek typu Jany Hlaváčové je také mezi herečkami rovnou několik. Stačilo by se pouze trochu pečlivěji rozhlédnout kolem sebe a uviděl by možná Martinu Preissovou (39), Kateřinu Holánovou (37) či opět naprosto neopodstatněně vyhozenou Antonii Talackovou (36), která byla mj. nahrazena dvěma herečkami v téměř totožné věkové kategorii, tj. Pavlínou Štorkovou (34) z Klicperova divadla a Terezou Vilišovou (33).

Aby byl vyhozen zcela nedobrovolně člověk, který zasvětil působení v Národním divadle celý svůj život, je rovněž od nového šéfa odpornou neúctou. Píši zde o Oldřichu Vlčkovi (75), jenž ač nikdy nehrál výraznější figury, tak je jeho umění v mnoha případech nezapomenutelné. K činoherci, který stráví na jedné scéně bezmála 48 let svého života, by se měl každý šéf chovat uctivě a nechat jen a jen na něm, kdy bude chtít ze svého hereckého chrámu odejít.

Za největší ztrátu však považuji odchod Igora Bareše (48), po němž již samozřejmě sáhlo Divadlo na Vinohradech, které naštěstí narozdíl od D. Špinara umí posoudit, který herec je kvalitní a který ne. Další výpovědi se jmény Miluše Šplechtové (57), Jana Novotného (61), Petra Motlocha (50) či Jaromíry Mílové (53) jsou jen dalšími bolestivými zásahy do již tak neklidné situace ve Zlaté kapličce.


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.