3D Company

Vyhnání Gerty Schnirch

Premiéra: 29.11.2019. Dramaturgie: Martin Vokoun. Výprava: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: David Hlaváč. Pohybová spolupráce: Irena Kristeková. Režie: Diana Šoltýsová.
2:10


Dramatizace oceňovaného románu Kateřiny Tučkové. Příběh o jednom osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět. Příběh jedné „malé“ a obyčejné ženy, jejíž život několikrát převrátí naruby „velké“ a dramatické dějiny 20. století – od protektorátu přes poválečné divoké odsuny až po nástup brutálního „osvoboditelského“ režimu. Příběh o chybách, které by se už neměly opakovat...
14!
Volby

Hodnocení (13)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Iva Bryndová 80 %
(zadáno: 22.2.2020, počet hodnocení: 263)
přínosný / zajímavý komentář
Scénicky velmi jednoduché a o to působivější řešení a stejně působivý je nápad obsadit desítku hereček a vedle nich jediného herce. Zejména představitelky hlavní hrdinky a mezi nimi v první řadě Jaroslava Košková předvádí skvělé herecké výkony. Nezaostává však žádná z obsažených hereček, ani Dušan Kraus. Vše navíc stojí na velmi silném příběhu a působivé literární předloze Kateřiny Tučkové.
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 3.2.2020, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Ve svém románu K. Tučková zpracovala nepopulárního historického „kostlivce“ – poválečný násilný odsun Němců z Brna. Dramatizace D. Šoltýsové složitý děj předkládá vcelku srozumitelně. Režisérka kladla důraz na zveličené emoce v hereckém projevu a umocnění pěveckou složkou. Tím proti podstatě sice nešla, nicméně tento způsob vyjádření nemusí každý divák adekvátně vstřebat. Rezervy by se našly i v organizaci prostoru a ukaučování pohybu poměrně početného obsazení. Předností jsou herecké výkony a pečlivě vystavěné postavy. Inscenace disponuje silným příběhem a sugestivní atmosférou, což jistě nenechá diváky chladnými.
Jiří Koula 100 % Tip Jiří Koula
(zadáno: 14.12.2019, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
Sečteno a podtrženo, Gerta je jen jedna a stojí sama mimo jakékoliv srovnání, takže... Děkuji. Více viz blog.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Radkak 70 %
(zadáno: 1.9.2020, počet hodnocení: 80)
přínosný / zajímavý komentář
Místy hodně ukřičené a herečkám bylo někdy špatně rozumět, ale to mohlo způsobené prostorem Anežského kláštera. Silný příběh a krásné pěvecké pasáže.
R.JELEN.21 70 %
(zadáno: 1.9.2020, počet hodnocení: 122)
přínosný / zajímavý komentář
Děvčata jsou skvělá a ten jediný mužský také. Celá hra je výborně pojatá i podaná. Ano, někdy by mohlo být lépe slyšet dialogy, ale prostor Anežskeho kláštera fungoval skvěle.
Jen asi nemáme s K. Tuckovou chemickou symbiozu. Stejně jako u Žítek (Divadlo pod Palmovkou) tam chybělo to NĚCO (je to čistě můj subjektivní pocit) . Každopádně látka k přemýšlení to je a já jsem ráda, že jsem inscenaci navštívila. Je určitě důležité si připomínat i tyto zvěrstva poválečných let, kdy se z tyranych stali tyrani.
Barka 90 %
(zadáno: 11.2.2020, počet hodnocení: 252)
přínosný / zajímavý komentář
Pořád přemýšlím, co napsat. Inscenace je totiž vlastně dokonalá, tak dokonalá ve své emotivnosti, až se mi na ni strašně špatně koukalo. Tolik zmaru najednou se jen tak nevidí. Podruhé už bych to vidět nemusela, ale smekám klobouk před všemi herečkami, "svléknout" ze sebe po představení tuhle roli asi musí být docela boj.
J.anek 90 %
(zadáno: 7.2.2020, počet hodnocení: 318)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Parádní divadlo poezie. Na obnaženém jevišti jen provazový žebřík a obrazy z kufrů a lidských těl. Z ženských těl. Vynikající zpěv, výkřiky, osiřelá torza vět, voiceband, rytmus, dupání a tleskání. Není to ale nikdy prvoplánově ilustrativní. Je to chytré a působivé. Příběh nevypráví tahle dramatizace doslovně, jde po pocitech, buduje atmosféru. A všechno se to děje s mimořádnou energií. Nádhera.
Lucas 100 %
(zadáno: 25.1.2020, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Úžasné představení, mimořádný zážitek, nejlepší divadlo, které jsem kdy viděla.
AdelOne 100 %
(zadáno: 21.1.2020, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto vyrovnané herecké výkony všech protagonistek. Brilantní a pečlivá režie, kterou se D. Šoltýsová vyznačuje. Tleskám ve stoje a z celého svého srdce děkuji !
Barčí 100 %
(zadáno: 18.1.2020, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Gerta není jen jedna, Diana je jen jedna!
Slavík 90 %
(zadáno: 14.12.2019, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Nejvetsim kladem predstaveni je vyrovnaný výkon hereček i neherecek, které jsou přesně typové obsazeny, na to má režisérka opravdu oko. V 1. casti jsem nepochytil vsechny dějove linky, neustálá akce a energie protagonistek měly za následek, že má pozornost minula chvilkami terč. Ohromny kredit za téma hry, o nemz jsem doted měl mlhave tušení a jež je v současné době až bolestné aktuální. Trochu mě mrzi, že některé časove etapy a tematické roviny jsou pojaty zrychleneji, než bych si přál (knihu jsem nečetl). Vyzdvihnout bych chtěl střídmou, ovšem funkční scénu, potesily mě folklorní prvky.
Houfm@atlas.cz 70 %
(zadáno: 4.9.2020, počet hodnocení: 23)
Tarbík 70 %
(zadáno: 3.9.2020, počet hodnocení: 120)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.