3D Company

Vyhnání Gerty Schnirch

Premiéra: 29.11.2019 | 2:10
Dramaturgie: Martin Vokoun. Výprava: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: David Hlaváč. Pohybová spolupráce: Irena Kristeková. Režie: Diana Šoltýsová.
Dramatizace oceňovaného románu Kateřiny Tučkové. Příběh o jednom osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět. Příběh jedné „malé“ a obyčejné ženy, jejíž život několikrát převrátí naruby „velké“ a dramatické dějiny 20. století – od protektorátu přes poválečné divoké odsuny až po nástup brutálního „osvoboditelského“ režimu. Příběh o chybách, které by se už neměly opakovat...
14!  
3D Company
Hodnocení inscenace
Redakce
82 %
Uživatelé
82 %
náš tip
Tip od redaktorů: Lukáš Holubec, Lukáš Dubský, Jiří Koula  Tip od redaktorů: Lukáš Holubec, Lukáš Dubský, Jiří Koula  Tip od redaktorů: Lukáš Holubec, Lukáš Dubský, Jiří Koula
82261000
Hodnocení redakce
Lukáš Holubec 80 % Tip Lukáš Holubec
Lukáš Dubský 80 % Tip Lukáš Dubský
Iva Bryndová 80 %
Pavel Širmer 70 %
Jiří Koula 100 % Tip Jiří Koula
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
26.9.Po19:00 vstupenky
3D company
10.10.Po19:00 vstupenky
3D company
21.11.Po19:00 vstupenky
3D company
11.12.Ne19:00 vstupenky
3D company

Volby

Hodnocení (31)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Holubec  80 %  Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 8.1.2022, počet hodnocení: 696)
+ přínosný / zajímavý komentář
Lukáš Dubský  80 %  Tip Lukáš Dubský
(zadáno: 16.11.2021, počet hodnocení: 951)
+ přínosný / zajímavý komentář
Silná předloha K. Tučkové v zajímavé voicebandové interpretaci D. Šoltýsové. Pro diváka neznalého předlohy budou možná některé dějové peripetie nejasné, inscenace ovšem sází hlavně na atmosféru, která dostatečně sugestivním způsobem vykresluje lidskou zlobu a zášť, která často provází boj za "vyšší dobro". Silný kolektivní výkon, kde každá z představitelek přispívá svým dílem do podařené skládačky. Vyzdvihl bych hlavně ohromné fyzické i psychické nasazení, které roli Gerty dává J. Košková, civilnějším pojetím pak ukazuje kontrastující přístup mladé generace M. Jirounková v roli Barbory. Zajímavé zapojení folklorních prvků.
Iva Bryndová  80 %
(zadáno: 22.2.2020, počet hodnocení: 347)
+ přínosný / zajímavý komentář
Scénicky velmi jednoduché a o to působivější řešení a stejně působivý je nápad obsadit desítku hereček a vedle nich jediného herce. Zejména představitelky hlavní hrdinky a mezi nimi v první řadě Jaroslava Košková předvádí skvělé herecké výkony. Nezaostává však žádná z obsažených hereček, ani Dušan Kraus. Vše navíc stojí na velmi silném příběhu a působivé literární předloze Kateřiny Tučkové.
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 3.2.2020, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
Ve svém románu K. Tučková zpracovala nepopulárního historického „kostlivce“ – poválečný násilný odsun Němců z Brna. Dramatizace D. Šoltýsové složitý děj předkládá vcelku srozumitelně. Režisérka kladla důraz na zveličené emoce v hereckém projevu a umocnění pěveckou složkou. Tím proti podstatě sice nešla, nicméně tento způsob vyjádření nemusí každý divák adekvátně vstřebat. Rezervy by se našly i v organizaci prostoru a ukaučování pohybu poměrně početného obsazení. Předností jsou herecké výkony a pečlivě vystavěné postavy. Inscenace disponuje silným příběhem a sugestivní atmosférou, což jistě nenechá diváky chladnými.
Jiří Koula  100 %  Tip Jiří Koula
(zadáno: 14.12.2019, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
Sečteno a podtrženo, Gerta je jen jedna a stojí sama mimo jakékoliv srovnání, takže... Děkuji. Více viz blog.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vladimír Rogalewicz  80 %
(zadáno: 4.6.2022, počet hodnocení: 705)
přínosný / zajímavý komentář
Cenný pohled na tu část naší poválečné historie, která stále ještě čeká na obecné přijetí. Silný příběh a působivá literární předloha jsou zajímavě scénicky pojaté, místy statické a popisné, jindy nabité emocemi. Všech jedenáct hereček tvoří vyrovnaný skvělý ansábl. První polovina je skvělá, druhá polovina se pokouší přemostit dlouhé časové období a dovyprávět příběh, což částečně vede k povrchní ilustrativnosti. Vhodnější by určitě bylo zdramatizovat pouze část románu popisující okupaci a bezprostředně navazující období.
Martina123  100 %
(zadáno: 22.5.2022, počet hodnocení: 76)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající! Jedno z nejlepších představení, které jsem viděla. Znalost příběhu z knižní podoby byla výhodou.
Anca.rambo  100 %
(zadáno: 22.5.2022, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
Děkuju.
Představení vás úplně pohltí.
Myslím si, že i pro diváky, kteří předlohu od Tučkové nečetli, to bude silný zážitek.
Majdin_kulturni_svet  100 %
(zadáno: 12.3.2022, počet hodnocení: 158)
přínosný / zajímavý komentář
Jedna z nejlepších inscenací, jaké jsem kdy v životě viděla. Od začátku do konce jsem seděla na sedadle jak přikovaná. Nebylo tam ani jedno hluché místo, dokonalá souhra celého souboru, kde nebyl jediný slabší článek, drásající detaily, hluboké emoce. Několikrát mi ukápla slza. Byla to nálož, která si zaslouží potlesk ve stoje. Kdyby to šlo, tleskám ještě teď.
TomAka  80 %
(zadáno: 7.1.2022, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Měl jsem docela velké očekávání, které vůbec nebylo zklamáno, spíš naopak. Silné představení s výbornými hereckými výkony. Mohlo by být ještě působivější v divadelním prostoru, který nabízí větší možnosti než ŽDJC.
Karel1964  70 %
(zadáno: 16.11.2021, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
Kouká se na to těžko... Přišlo mi to trochu stejné jako Čarodějky ze Salemu v divadle na Vinohradech. Myslím tím tématem, které se řešilo. A to je naprostá vypočítavost, tupost a bezohlednost některých lidí. A ta pak semele nevinné lidi.
Skvěle zahrané, krásné jsou i písně. Ale celkově mě to úplně nevtáhlo. Nicméně určitě stojí za vidění.
Valmez  100 %
(zadáno: 19.6.2021, počet hodnocení: 333)
přínosný / zajímavý komentář
Souhra všech účinkujících.
Phoenix  50 %
(zadáno: 12.5.2021, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Oceňovala jsem souhru větší skupiny hereček (proti jednomu herci) , které spolu táhly celé představení. Gertu Schnirch hrály tři herečky různého věku. Návaznost byla jasná (sjednocený kostým). Scéna byla jednoduchá (prázdná) prodloužená o molo mezi diváky (na kterém se odehrávaly intimní dialogy) a vytvářeli ji pouze aktéři a jejich osobní rekvizity.Hudební složka byla zastoupena folklorním zpěvem celého souboru, který se v klášteře krásně nesl a vzbuzoval silné emoce. Bohužel v prostoru Anežského kláštera inscenace nefunguje, prostor na ni byl moc rozlehlý a energie dosáhla jen na konec mola.
Zelimlejnas  90 %
(zadáno: 17.3.2021, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Jedno z nejlepších představení, které jsem viděl. Nasazení neskutečné. Takovou ansámblovou sílu bych chtěl vidět v každém divadle.
Radkak  70 %
(zadáno: 1.9.2020, počet hodnocení: 81)
přínosný / zajímavý komentář
Místy hodně ukřičené a herečkám bylo někdy špatně rozumět, ale to mohlo způsobené prostorem Anežského kláštera. Silný příběh a krásné pěvecké pasáže.
R.JELEN.21  70 %
(zadáno: 1.9.2020, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Děvčata jsou skvělá a ten jediný mužský také. Celá hra je výborně pojatá i podaná. Ano, někdy by mohlo být lépe slyšet dialogy, ale prostor Anežskeho kláštera fungoval skvěle.
Jen asi nemáme s K. Tuckovou chemickou symbiozu. Stejně jako u Žítek (Divadlo pod Palmovkou) tam chybělo to NĚCO (je to čistě můj subjektivní pocit) . Každopádně látka k přemýšlení to je a já jsem ráda, že jsem inscenaci navštívila. Je určitě důležité si připomínat i tyto zvěrstva poválečných let, kdy se z tyranych stali tyrani.
Barka  90 %
(zadáno: 11.2.2020, počet hodnocení: 281)
přínosný / zajímavý komentář
Pořád přemýšlím, co napsat. Inscenace je totiž vlastně dokonalá, tak dokonalá ve své emotivnosti, až se mi na ni strašně špatně koukalo. Tolik zmaru najednou se jen tak nevidí. Podruhé už bych to vidět nemusela, ale smekám klobouk před všemi herečkami, "svléknout" ze sebe po představení tuhle roli asi musí být docela boj.
J.anek  90 %
(zadáno: 7.2.2020, počet hodnocení: 390)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Parádní divadlo poezie. Na obnaženém jevišti jen provazový žebřík a obrazy z kufrů a lidských těl. Z ženských těl. Vynikající zpěv, výkřiky, osiřelá torza vět, voiceband, rytmus, dupání a tleskání. Není to ale nikdy prvoplánově ilustrativní. Je to chytré a působivé. Příběh nevypráví tahle dramatizace doslovně, jde po pocitech, buduje atmosféru. A všechno se to děje s mimořádnou energií. Nádhera.
Lucas  100 %
(zadáno: 25.1.2020, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Úžasné představení, mimořádný zážitek, nejlepší divadlo, které jsem kdy viděla.
AdelOne  100 %
(zadáno: 21.1.2020, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto vyrovnané herecké výkony všech protagonistek. Brilantní a pečlivá režie, kterou se D. Šoltýsová vyznačuje. Tleskám ve stoje a z celého svého srdce děkuji !
Barčí  100 %
(zadáno: 18.1.2020, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Gerta není jen jedna, Diana je jen jedna!
Slavík  90 %
(zadáno: 14.12.2019, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Nejvetsim kladem predstaveni je vyrovnaný výkon hereček i neherecek, které jsou přesně typové obsazeny, na to má režisérka opravdu oko. V 1. casti jsem nepochytil vsechny dějove linky, neustálá akce a energie protagonistek měly za následek, že má pozornost minula chvilkami terč. Ohromny kredit za téma hry, o nemz jsem doted měl mlhave tušení a jež je v současné době až bolestné aktuální. Trochu mě mrzi, že některé časove etapy a tematické roviny jsou pojaty zrychleneji, než bych si přál (knihu jsem nečetl). Vyzdvihnout bych chtěl střídmou, ovšem funkční scénu, potesily mě folklorní prvky.
Ada_ada  90 %
(zadáno: 23.9.2021, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Lehká skepse z plánované návštěvy divadla se změnila na letos jeden z mých nejvýraznějších kulturních počinů. Dvakrát lehké zakolísání v dialozích kdy hra trochu ztratila tempo, nicméně přes všechno - emočně hutné drama se skvělými hereckými výkony a skvělým scénickým i režijním provedením. V důsledku nelze než souhlasit s celkovým vyzněním hry "válka je na nic a nakonec to stejně odnesou úplně všichni...".
Jana.janka  70 %
(zadáno: 11.6.2022, počet hodnocení: 61)
Doublefish  90 %
(zadáno: 2.4.2022, počet hodnocení: 52)
Forwhat  80 %
(zadáno: 14.3.2022, počet hodnocení: 33)
Eliskamikova  40 %
(zadáno: 16.11.2021, počet hodnocení: 27)
Vladislavka  80 %
(zadáno: 11.10.2021, počet hodnocení: 124)
Michaelsimandl  70 %
(zadáno: 25.7.2021, počet hodnocení: 15)
Houfm@atlas.cz  70 %
(zadáno: 4.9.2020, počet hodnocení: 38)
Tarbík  70 %
(zadáno: 3.9.2020, počet hodnocení: 140)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.