Divadlo Husa na provázku [velký sál]

Vitka

Premiéra: 23.2.2018 | 2:20
Osud mladé talentované brněnské skladatelky, dirigentky a femme fatale Vítězslavy Kaprálové. Příběh o závratném vzestupu mladé ženy, která se dokázala prosadit v oblasti, jež je dodnes vyhrazena především mužům. Ženy, jejíž život byl fascinujícím koktejlem výjimečného nadání a píle, ale i svobodomyslnosti, nespoutanosti a náruživosti, kterými šokovala své okolí. Žila všemu navzdory – jakoby věděla, že na všechno, co chce stihnout, jí zbývá pouhých pár let mezi dvěma válkami. Kdyby přežila, byla by jednou z nejslavnějších českých žen...
Divadlo Husa na provázku
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
81 %
81691000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Jiří Landa 70 %
Lukáš Dubský 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.

Volby

Hodnocení (72)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
11.4.2019 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
Osobnost talentované a předčasně zesnulé Vítězslavy Kaprálové vykreslila spisovatelka K. Tučková vyváženě a rozmanitě, navíc v jejím pozoruhodném osudu našla dramatický potenciál. Režisérka s pomocí výtvarné složky, výrazné práce s hudbou a v neposlední řadě expresivity v hereckém projevu zdůrazňovala některé vlastnosti postav i smysl situací. Styl obrazů nemusel v každém rezonovat, ale jejich poetice nelze upřít působivost opřenou o vnitřní smysl. Vynikající výkon hlavní představitelky T. Marečkové podpořili ostatní členové sehraného souboru.
Jiří Landa  70 %
5.2.2019 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
75% Inscenaci vévodí suverénní výkon T. Marečkové v titulní roli Vítězslavy Kaprálové. Herečka zdařile prochází všemi jejími přerody od dětství až po její definitivní odchod ze scény... Sice se nemohu zbavit dojmu, že režie doháněla živočišnost a egocentričnost Vitky do zbytečných krajností, nicméně herečka si dokázala poradit i s tím, aby se Vitka nestala pouhou karikaturou. Výkon Marečkové zastínil všechno a všechny kolem, což možná bylo i režijním záměrem, podobně svět totiž vnímala samotná postava. K. Tučková napsala dobrou hru s živými dialogy. Ocenit lze i promyšlenou hudební složku.
Lukáš Dubský  70 %
9.10.2018 | 1164 hodnocení
+ souhlasím
75%. Příběh "zázračného dítěte" české hudby dává možnost divadelně působivých obrazů, které doplňuje i naživo interpretovaná hudba. Jedním z témat inscenace je pochopitelně ženská emancipace, vděčnější je ale rozporuplná osobnost Kaprálové, která si chtěla především užívat života, měla řadu milenců, absolvovala několik potratů a vůbec působila dojmem neřízené střely. Hlavním trumfem je T.Marečková v titulní roli, která Vitce dodala nezkrotnou energii, takřka dětské vzezření, ale i dostatečnou porci sebevědomí. Kaprálové v tomto podání možná nelze zcela porozumět, ale nelze jí nebýt fascinován. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Martin Č.  90 %
9.7.2024 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Fantastické herecké výkony všech, ale zejména hlavní představitelky T. Marečkové.
"I Kristus odpustil cizoložné ženě. - Protože nebyla jeho" :-))
natymau  100 %
13.9.2023 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Nemám, co vytknout. Herecké výkony celého souboru byly ohromující (nejen T.Marečkové). Inscenace vkusně vtipná (ne fraškoidní), zároveň velmi dojemná. Scéna, kostýmy skvělý; hudební složka boží.

Pro mě všechno správně, prostě Provázek :)
Limetka  100 %
17.5.2023 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Jedno z představení, která dlouho doznívají a zůstanou v hlavě. A Tereza Marečková je až děsivě dokonalá, a to platí pro jakoukoli roli, kterou hraje! Provázek je opravdu pro mne brněnská TOP scéna
Falada  70 %
13.4.2022 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Příjemné představení.
Dlobeek  90 %
26.8.2021 | 13 hodnocení
+ souhlasím
Pozoruhodné představení plné zajímavých režijních nápadů i skvělých hereckých výkonů. Má to atmosféru, švih, vtip i myšlenku. Všichni honem do Husy.
SVATOŠOVÁ  90 %
23.2.2021 | 38 hodnocení
+ souhlasím
Záznam
Vitězslava Kaprálová- u nás nepříliš známá, ale vzdělaná a prudce talentovaná žena. A paní režisérka Petrželková- krutě pravdivá a přesná v líčení osob, místa, určení. Obě dvě dámy se naprosto přesně potkaly. Včetně vlastního životního názoru. Tak to má být. I když moderní vážné hudbě moc nerozumím, touhu po vyjádření chápu. A Tereza Marečková je velmi dobrá . V tandemu se Simonou Zmrzlou jim krásně běží rytmus i harmonie.... taková disharmonická.....jako u Janáčka? Souhra rytmu mužů okolo též doplňuje styl do této symfonie. A Dušan Hřebíček též libý jako libeček...? Brno nadevše!
Studený Čumáček  80 %
23.2.2021 | 417 hodnocení
+ souhlasím
78%
záznam
Krátký životní příběh Vítězslavy Kaprálové vykuchaný ve dvou (a něco) hodinách. Kuchaný nemilosrdně, disharmonicky a nevybíravě. Jenže bez přípravy člověk zjistí, že ví jen to, že Kaprálová "něco" složila a že byla milenkou Martinů, tečka. Jen kdyby byl člověk aspoň trochu víc muzikální...což nejsem, bohužel.
Skvělá Tereza Marečková/Vitka, neméně dobrý Dušan Hřebíček/Martinů, roztomilý cifrující T. Milostný.
Scrabble  100 %
21.2.2020 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Představení mě ohromilo úplně stejně, jako četba knihy Podivné lásky před 30 lety. Ale asi to není jenom silou osobností samotné skladatelky a jejím tragickým osudem. Silné příběhy asi přitahují a inspirují silné tvůrce a tady byli dokonalí ,vlastně dokonalé, všechny: autorka hry ,režisérka i její představitelka Tereza Marečková.
Majdin_kulturni_svet  100 %
30.1.2020 | 176 hodnocení
+ souhlasím
To byla taková nádhera. Ale taková! Naprosto skvělá režie, výborně vymyšlený příběh, skvělá práce s prostorem a rekvizitami. Herečka Vitky Kaprálové, Tereza Marečková, byla naprosto dokonalá. Na konci jsem si poplakala a tleskala jsem ve stoje. Bravo!
LavinieCamui  80 %
16.6.2019 | 842 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající Tereza Marečková.
Kuba_r  60 %
16.6.2019 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Životopisné hry většinou bývají dost nuda. Díky Tereze Marečkové to byla nuda o trošku menší, ale hra Kateřiny Tučkové mne docela zklamala.
Cechoslovak  90 %
14.5.2019 | 101 hodnocení
+ souhlasím
Kateřina Tučková je známá svou poctivou prací při sběru faktografických pokladů pro své romány. Tady ale fakta musela směstnat do pár dialogů a vykreslit tak krátký, ale složitý životní příběh. A podařilo se - život Vítězslavy Kaprálové se jeví velmi plasticky i v kontextu historických událostí a jiných životů. Stále je na co se dívat a co poslouchat. O skutečné Vitce se toho ví docela dost, ale nikdo už neposoudí, jestli ji Tereza Marečková trefila tak, jaká opravdu byla. I když mnoho je tu asi v nadsázce, její položení se do role bylo strhující, jsem zvědav na další rozvoj jejího talentu.
Kolby  70 %
9.5.2019 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Tereza Marečková 80%, zbytek za 60.
Brbla z Olomóca  70 %
20.3.2019 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Viděno dne 19.3.2019 - DHP, Brno: (spíše 75%)
+ herecký koncert Terezy Marečkové
+ vždy velmi oceňuji připomínání důležitých osob,
které byly, žily a nějak se na ně pozapomnělo, zaslouží si to
+ pestrost, barevnost, mnohovrstevnatost alá Husa mne baví
---------------
- marné hledání nějakého negativa, hra mne poučila a povznesla
EliAn  90 %
12.2.2019 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Tereza Marečková skvělá moc.
Michvon  80 %
31.1.2019 | 195 hodnocení
+ souhlasím
Vitka byla možná trochu sprateček, ale Tereza Marečková jí vtiskla takovou životnost, živost, živelnost i živočišnost, až z toho zůstávám dodnes paf. Ta holka je talent jako hrom, už jen kvůli ní stojí za vidění. No a Ivana Hloužková jako bonus.
Zupri  90 %
17.12.2018 | 121 hodnocení
+ souhlasím
Moc hezky zpracovaná hra. Jako první jsem četla knížku a moje očekávání bylo naplněno. Hra má celou dobu spád, divák je stále v očekávání. Skvělý výkon Terezy Marečkové, to opravdu klobouk dolů.
Vladimír Rogalewicz  90 %
17.12.2018 | 812 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení, které je plné děje, informací, krásných obrazů a přitom opravdu baví. Znamenitá a rozhodně netriviální je i hudební složka. Po šedém období je zpět stará dobrá Husa - zejména zásluhou dvou dam, Terezy Marečkové a Anny Davidové (pro ni je toto představení úžasným úspěchem a vizitkou při nástupu do funkce umělecké šéfky divadla). (Divadlo Archa, Praha, 16.12.2018)
Koeman2  80 %
9.10.2018 | 185 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Geniální nedoceněná hudební skladatelka nebo jen drzá, prostořeká a živočišná Vitka Kaprálová, která měla štěstí ve své době? Všechno platí, ale hlavně její nemoc jí nedovolila plně rozvinout svůj talent a započatou kariéru ve světě. Originální a výpravná hra s geniálními hereckými výkony Terezy Marečkové a Dušana Hřebíčka (v roli nesmělého Bohouška Martinů) a hudebními čísly z Vitčiny tvorby i tvorby ostatních hudebních velikánů. O rychlém vzestupu a strmé kariéře bohem obdařené malé ženy v ryze mužském světě.
Monulinka  70 %
19.9.2018 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace je nápaditá, dobře vystavěná a představuje zajímavý příběh mně dosud neznámé umělkyni. T. Marečková válí, ale postava Vitky zůstala nesympatická, takže její pohnutý osud mě tolik nezasáhl. Z dalších herců bych vyzdvihla I. Hloužkovou a D. Hřebíčka. 75 %
Teufel  70 %
10.6.2018 | 78 hodnocení
+ souhlasím
Objektivně je ta inscenace prostě kvalitní. Energická, nápaditá, trochu střelená. Postava tuňťovitého Bohuslava Martinů mě nesmírně baví. Co už říct nemůžu, že by měla za všech okolností dokonalý spád. Hlavní hrdinka mi k srdci nepřirostla, vlastně se nezdálo, že by překonávala nějaké potíže, prostě se jen chovala jako neřízená střela a ono to světe div se prostě tak nějak samo vycházelo. Ve druhé půli už je to méně životopisu a více osobní a to funguje líp.
Klára Tesařová  80 %
3.5.2018 | 120 hodnocení
+ souhlasím
Netradiční, neotřelé a své. Představení má dobrý spád a nenudí. Téma svádí k feministickým výkřikům, kterým se ale představení dobře vyhýbá. Kromě výkonu T. Marečkové stojí i za zmínku mistrně vybarvený Martinů Dušana Hřebíčka. Plus za živý hudební doprovod a použití rekvizit netradičními způsoby.
Denisa H.  60 %
24.4.2018 | 383 hodnocení
+ souhlasím
Představení mi nesedlo. K postavám jsem si nedokázala vytvořit žádný vztah. Byly i chvíle, kdy mě jednoduše nebavilo. T. Marečková byla dobrá, škoda že nezpívala více, protože z jejího zpěvu mi běhal mráz po zádech. Jinak mě ale nikdo více nenadchl. Není to vůbec špatné představení, akorát mně se do noty úplně netrefilo. Rukopis K. Tučkové je znát :-)
Georges  90 %
19.3.2018 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení po všech stránkách. T. Marečková může mířit na cenu A.Radoka. (.. .... a a potká se tam s I. Hloužkovou.)
Stany  80 %
16.1.2019 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení. Jen pro mě byla osobnost skladatelky, kdo Vitka byla, od začátku do konce záhadou. Její tvar se mi neustále měnil před očima. Takže nevím, ale skvělý zážitek.
Pavnav  100 %
5.6.2018 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Absolutní špička! Herecký výkon Terezy Marečkové je neskutečný. Zrodila se hvězda.
Macgrw  70 %
23.2.2024 | 40 hodnocení
Tomn03  70 %
3.2.2024 | 21 hodnocení
Krisglas  90 %
26.1.2024 | 75 hodnocení
Markyd  80 %
23.1.2024 | 23 hodnocení
Čermáci  70 %
4.5.2023 | 32 hodnocení
Mauvaisefoi  80 %
5.3.2023 | 24 hodnocení
Raszkulce  80 %
27.2.2023 | 17 hodnocení
Kaťka chichi  90 %
11.1.2023 | 85 hodnocení
Jeane987  80 %
1.11.2022 | 85 hodnocení
VeronikaB  90 %
13.1.2022 | 24 hodnocení
Xcepek  70 %
6.11.2021 | 668 hodnocení
Aneta Věžníková  80 %
4.11.2021 | 111 hodnocení
Davez  80 %
4.11.2021 | 106 hodnocení
Chupetica  80 %
28.1.2021 | 153 hodnocení
Sub_Marine  70 %
23.1.2021 | 45 hodnocení
Plšík  80 %
24.11.2020 | 782 hodnocení
Bernardblack  70 %
23.11.2020 | 328 hodnocení
Kedy  70 %
14.10.2020 | 111 hodnocení
Mateo  70 %
2.10.2020 | 137 hodnocení
KatkaL  90 %
1.5.2020 | 11 hodnocení
Kirim  100 %
19.11.2019 | 19 hodnocení
Black_Swan  70 %
6.10.2019 | 27 hodnocení
Tretisestra  70 %
17.9.2019 | 50 hodnocení
Ge.or.ge  80 %
2.8.2019 | 76 hodnocení
MBednarski  70 %
6.6.2019 | 95 hodnocení
Galdve  90 %
29.4.2019 | 53 hodnocení
Weller  90 %
24.4.2019 | 65 hodnocení
Ester_L  70 %
26.2.2019 | 127 hodnocení
Paya888  100 %
19.1.2019 | 312 hodnocení
Ctíba  100 %
8.1.2019 | 61 hodnocení
Kam  70 %
5.1.2019 | 67 hodnocení
LilianaVess  90 %
18.12.2018 | 113 hodnocení
Strom-z  80 %
16.12.2018 | 43 hodnocení
Zizzi  60 %
27.11.2018 | 51 hodnocení
Artaud  40 %
1.11.2018 | 216 hodnocení
Unionboy  80 %
9.10.2018 | 466 hodnocení
Rivah  90 %
4.7.2018 | 267 hodnocení
Adamantino  80 %
15.5.2018 | 32 hodnocení
Suzana  60 %
24.4.2018 | 343 hodnocení
Lisarah  100 %
23.4.2018 | 78 hodnocení
Jaroslava Šimáková  60 %
18.3.2018 | 139 hodnocení
Papirek32  90 %
11.3.2018 | 168 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.