Divadlo J.K.Tyla Plzeň [Velké divadlo]

<< Donaha! | Duch >>

Josef Kajetán Tyl

Drahomíra a její synové (Krvavé křtiny)

Premiéra: 5.5.2018. Dramaturgie: Klára Špičková, Vladimír Čepek. Scéna: Lukáš Kuchinka. Kostýmy: Jan C. Löbl. Hudba: Ondřej Švandrlík. Režie: Filip Nuckolls.
2:00


Klasické české drama z úsvitu našich národních dějin vychází z historických skutečností a dodnes pokládá otázky o principech a idejích svobody, demokracie a slovanské vzájemnosti. Po smrti knížete Vratislava usedá na knížecí stolec Václav (později svatý, patron České země) a země je pod záminkou šíření křesťanství ohrožována německým císařem. Ve složité situaci dochází nejen ke konfliktům politickým, ale i rodinným. Václav se snaží vyjednat mírové řešení, s čímž nesouhlasí jiní zemané a čeští páni pod vedením Václavova bratra Boleslava, kteří chtějí svou vlast bránit. Také Václavova matka Drahomíra a babička Ludmila zaujímají odlišná stanoviska...
Divadlo J.K.Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
-
Hodnocení redakce
Michal Novák 50 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 50 %
(zadáno: 2.6.2018, počet hodnocení: 984)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Skvělá práce dramaturgů znamená, že naše česká hra o trůny (která si nezadá se silou shakespearovských dramat) dopadne na diváka s fascinující nejednoznačností a přemírou otázek, které kromě toho, že nabourávají zavedené obrazy historických postav, inspirují diváka k přemýšlení o dalších konotacích, které téma mocenského boje naservíruje. Potíž je v tom, že se tak stalo v neživotné inscenaci, kterou ovládá patos i deklamační herectví…a uspává i přes vydatné, leč citlivé krácení. Režijní sterilita inscenace u odvážné plzeňské činohry mě celkem i zarazila. Úlitba tradičnímu divákovi?

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.