Divadlo J.K.Tyla Plzeň [Malá scéna]

Sweeney Todd - Ďábelský lazebník z Fleet Street

[Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street]
Premiéra: 27.1.2018. Podle divadelní adaptace Christophera Bonda. Překlad: Hana Nováková. Dramaturgie: Pavel Bár. Výprava: Dave Benson. Light design: Vratislav Mikan. Hudební nastudování: Jiří Petrdlík. Sound design: Matouš Pilný. Pohybová spolupráce: Martin Šinták. Dirigenti: Jiří Petrdlík, Dalibor Bárta. Režie: Lumír Olšovský.
2:55

Osoby a obsazení
Sweeney Todd - Jozef Hruškoci
Paní Lovettová - Stanislava Topinková-Fořtová
Anthony Hope - Adam Rezner / Pavel Režný
Johanna - Kateřina Falcová
Tobias Ragg - Pavel Klimenda
Soudce Turpin - Radek Antonín Shejbal
Biřic Bamford - Lukáš Ondruš
Žebračka - Kristýna Bečvářová
Adolfo Pirelli - Ondřej Černý
Jonas Fogg - Roman Krebs
Company - Simona Lebedová, Charlotte Pščolková, Hana Spinethová, Venuše Zaoralová Dvořáková, Lucie Zvoníková, Martin Šefl, Jan Fraus
a další

Neobyčejný muzikál, proslavený filmovou adaptací, o kruté pomstě londýnského holiče Benjamina Barkera alias Sweeneyho Todda za nespravedlivé vyhnanství a odloučení od milované rodiny. Sweeney obnovuje po návratu do Londýna svou někdejší holičskou živnost nad pekařským krámkem paní Lovettové. Kam však začnou Toddovi zákazníci mizet a kde náhle bere paní Lovettová materiál pro své lahodné masové bochánky...?
14!
Anketa 2018 - redakční volba
vítěz v kategorii Nejlepší inscenace
Stanislava Topinková-Fořtová vítěz v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon
Jozef Hruškoci nominace v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon
Divadlo J.K.Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
92 %
92301000
Hodnocení redakce
Jan Pařízek 80 %
Pavel Širmer 70 %
Lukáš Dubský 70 %
Michal Novák 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 19.1.2019, počet hodnocení: 752)
přínosný / zajímavý komentář
Po všech stránkách dobře zpracovaný světový muzikál. Vydařený překlad H. Novákové, krásná scéna i kostýmy od D. Bensona a skvělý živý orchestr hned vedle jeviště. Dobře sehraný herecký soubor, kde prakticky není slabého článku a všichni společně se podílí na vytváření té správné atmosféry, jež vás naprosto vtáhne do tohoto ďábelského příběhu. Vynikající výkon předvedla hlavně S. Topinková-Fořtová, ale nijak nezklamal ani správně charismatický J. Hruškoci. Z ostatních pak příjemně překvapili P. Režný, K. Falcová a P. Klimenda. Celkově opravdu moc povedený počin. 85%
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 7.1.2019, počet hodnocení: 1534)
přínosný / zajímavý komentář
Dynamičtější libreto by dodalo ději intenzivnější napětí a spád, přesto jde o hodnotné dílo s ambicemi vyššími, než je v tomto žánru obvyklé. Povedená je i česká verze H. Novákové. Plzeňská inscenace je mimořádná po hudební stránce, účinkující přetěžké party pěvecky suverénně obsáhli. Problematické je soustředění se na vnějškové prostředky na úkor smyslu, ve scénicky využitém malém prostoru jsou pěstí na oko přeexponované líčení a masky a též ruší company, která zpívané i němé epizodky degraduje na prvoplánové karikatury. Na české muzikálové scéně však počin rozhodně nelze přehlédnout.
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 23.10.2018, počet hodnocení: 788)
přínosný / zajímavý komentář
V Plzni nabízí zajímavou, i když náročnou muzikálovou podívanou, která bortí některé žánrové stereotypy. Hudba má blízko k rockové opeře, hezky podbarvuje děj, divák se do ní ale patrně nezamiluje hned na první poslech, jelikož neobsahuje melodie, které by po představení nedostal z hlavy. Velmi povedený je překlad, pěkně se kouká i na scénu a kostýmy D.Bensona. Režisér střídá naturalismus s groteskností, daří se mu budovat morbidní atmosféru. Do té hezky zapadají J.Hruškoci v titulní roli i S.Topinková Fořtová jako nebezpečná paní Lovettová.
Michal Novák 80 %
(zadáno: 3.2.2018, počet hodnocení: 1024)
přínosný / zajímavý komentář
85 % Hororová historka ze starolondýnského podsvětí vychází z oblíbeného příběhového archetypu o křivdě a pomstě. Její muzikálové zpracování překvapuje propojením brakovosti předlohy a vznešených árií, dramatičnosti a komiky. Režisér spolu se scénografem přidávají velkou bezprostřednost a promyšlenou iluzivní hru, která vtahuje diváka do dění; panoptikální soukolí roztáčí drásavé osudy postav nebo hemžení při davových scénách. Má to vtip, jde z toho i mráz. Náročnost tohoto muzikálu je pověstná - plzeňští herci však v pěveckých partech obstáli. Pomohl k tomu i vynikající překlad.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Kuba2 100 %
(zadáno: 30.5.2019, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Precizně zpracovaný muzikál, který je výborný prakticky ve všech aspektech, kde je to jen možné. Hudba je pěkná a krásně podtrhuje tón celého příběhu. Kostýmy jsou skvělé a malá scéna se na toto představení náramně hodí. Všem hercům jejich role sedí. J. Hruškoci je správně charismatický a jde z něho strach. Děj je zajímavý a užijí si ho hlavně lidé, kteří neviděli film. Samotný překlad a texty písní jsou také na výborné úrovni. Muzikálu by možná prospělo, kdyby byl o pár minut kratší. Přesto je Sweeney Todd představením, které by měl vidět každý, koho muzikál alespoň trochu zajímá.
Martina149 100 %
(zadáno: 22.4.2019, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Na ten muzikál jsem se velmi dlouho těšila. A právem. Je to jednoznačně nejlepší představení, které jsem kdy viděla. Jozef Hruškoci a Stanislava Topinková Fořtová předvedli úchvatný výkon (stejně jako ostatní). Vynikající scéna, kostýmy... Nic, co by se dalo vytknout. Hlavně musím vyzdvihnout improvizaci K. Bečvářové, která místo "Město nám hoří" zazpívala "Notre Dame hoří."To mě opravdu pobavilo. Lumír Olšovský předvedl skvělou práci, ostatně jako vždy.
Simonn 70 %
(zadáno: 29.3.2019, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Hudebně náročné, živý orchestr, výkony hlavních představitelů úžasné (Hruškoci, Topinková - Fořtová, Shejbal, Klimenda). Zbytečně dlouhé (i s přestávkou 3hodiny), film s Deepem byl jen dvouhodinový a víc krvavější! Moc jsem nechápal pitvořící se sbor pošuků, kteří dostávají pravidelné vycházky z Asylia a bloudí Londýnem a není jim rozumět, když zpívají. Proč se mezi nimi pohybuje i role soudce?? Vůně pirohů navodila chutě a zvědavost těch, co nevěděli, jak se bude děj ubírat !-)
Armin 100 %
(zadáno: 26.3.2019, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Po všech stránkách skvělé představení! Sevřený prostor mu svědčí, orchestr tradičně skvěle připraven, nevidím žádných slabin. Bravo!
Koččka 100 %
(zadáno: 17.3.2019, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné představení, scéna, kostýmy, herci, úžasné.
Čiko 80 %
(zadáno: 28.1.2019, počet hodnocení: 666)
přínosný / zajímavý komentář
85% Těžko něco vytknout. Netypické téma pro muzikál, ale o to zajímavější. Líbila se mi režie, herecké výkony, scéna, líčení, naturalismus... Opravdu zážitek.
Jenda.matousek 90 %
(zadáno: 6.8.2018, počet hodnocení: 328)
přínosný / zajímavý komentář
Wow, nečekal bych, že něco takového někdy na českých muzikálových prknech uvidím. Tleskám za odvahu toto uvést na malé scéně a za nasazení všech zúčastněných. Ano, ta hudba není lehká na poslech a už vůbec ne na provedení. Obzvláštní uznání patří Pavlu Klimendovi a Kristýně Bečvářové, kteří svým postavám propůjčili až zneklidňující bezprostřednost. Působivá scéna a režie, i když inspirace American Horror Story je tu trochu vidět. Myslím, že za tímto zážitkem se rozhodně vyplatí se do Plzně vypravit.
Mike_2319 100 %
(zadáno: 19.6.2018, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto geniální a dokonalé ve všech směrech! Úžasný zážitek.
Cindy.92 80 %
(zadáno: 13.6.2018, počet hodnocení: 314)
přínosný / zajímavý komentář
Této inscenaci bych dala jistě více procent, kdybych neměla tendenci srovnávat s jamáky na Orlí v Brně o tři roky zpět. Bohužel ve mě tehdy tento můj oblíbený kus zanechal lepší pocit. Přesto velmi kladně hodnotím výkony celého ansámblu, pěvecky vynikal P. Režný (herecky už méně) a J. Hruškoci, který snad mohl být jen o něco hrozivější. Mile mě překvapilo ztvárnění Tobyho a naopak zklamalo technické řešení s odstraňováním mrtvol.
Bišu 90 %
(zadáno: 27.5.2018, počet hodnocení: 179)
přínosný / zajímavý komentář
Velice povedené představení po všech stránkách ( scéna, vůně, kostýmy, náročná choreografie, pěvecké i herecké výkony ). Režiséra i všechny účinkující nelze jinak, než pochválit, jak na tak malém prostoru dokázali realizovat "velké divadlo". Plzeňský muzikál v současné době prostě frčí, "mladá krev" i "staří" bardi předvádějí výkony na vysoké úrovni, současný šéf muzikálu opravdu UMÍ.
Zlenka 100 %
(zadáno: 3.5.2018, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Ještě jsem na malé scéně neviděla nic, co by bylo špatně. Což se rozhodně nedá říci o velké scéně nového divadla. Na začátku představení jsem byla chvíli v rozpacích (kostýmy, výkřiky, trhavé pohyby herců) než mi došlo, jak geniálně vše do sebe zapadá. Úžasný zážitek, který ještě dlouho dozníval. Skvělé pěvecké výkony, nápaditá scéna, kostýmy, masky. Bezvadně hrající orchestr na který je vidět, tak že si můžete vychutnat jak zní jednotlivé nástroje. Když jsme odcházeli nechtělo se mi věřit, že představení trvalo 3 hodiny.
Kamaela 90 %
(zadáno: 6.4.2018, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Dlouho jsem se v plzeňském divadle tak nepobavila. Ta směs tísnivé atmosféry, napětí, skvělých triků i vtipných momentů je mimořádně zábavná. Hra se smysly (vůně koláčků, parfémů, stříkající krev...) vás nutí být stále ve střehu. Pěvecky slušné, občas se něco nepovedlo, ale nebylo to nijak tragické.
Rejpalka 80 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 96)
přínosný / zajímavý komentář
Hudebně to není úplně můj šálek kávy, ale inscenace vynikající. Komorní prostor nesmírně svědčí, většinu času nevíte kam s očima, skvělé efekty se stříkající krví, vůněmi, větrem. Vynikající nápad s líčením a steampunkovými náznaky. Hutná atmosféra, vynikající orchestr ale hlavně výkony! Nejvíc zaujal Pavel Klimenda a Pavel Režný ale všichni představitelé byli výborní. Rozhodně doporučuji vidět.
Abigail7 80 %
(zadáno: 12.2.2018, počet hodnocení: 240)
přínosný / zajímavý komentář
85% - Představení, které jsem si nesmírně užila - skvělé výkony všech obsazených, výborná stylizovaná výprava a již všeobecně známý příběh o neštěstí a pomstě schopné strávit všechno.
J.anek 90 %
(zadáno: 6.2.2018, počet hodnocení: 243)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Komorní prostor inscenaci sluší. Jozef Hruškoci je charisma samo, ostatní jsou tuze dobří. Zábavná je práce s vůněmi. Ať už s parfémy nebo třeba s vůní pečených masových koláčů. Když jsem dostal zásah krví, v první chvíli jsem byl v šoku a vůbec nechápal, co se stalo. A pak už jsem se těšil na další kouzla.
Na nějaké velké choreografické zázraky tu není místo, a přece dokázal Martin Šinták vymyslel hodně efektních kousků. Smích Venuše Dvořákové mi bude ještě dlouho znít v uších. Atmosféru má Sweeney Todd jako hrom. Lumír Olšovský a Pavel Bár jsou po Meluzínově éře pro Plzeň velkou výhrou.
MartinB 100 %
(zadáno: 28.1.2018, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Velký dílo na Malé scéně. Tolik detailů, díky kterým budete mít nepřetržitě bradu až na zemi, se jen tak nevidí. Uctivá poklona VŠEM! Geniální výprava a kostýmy D. Bensona, milý překlad H. Novákové, herecké výkony všech absolutně dechberoucí! Pokud budete mít možnost, neváhejte! Lumír Olšovský totiž opět dokázal, jak precizní jsou jím uvedená díla. Díky!
Coward 100 %
(zadáno: 28.1.2018, počet hodnocení: 190)
přínosný / zajímavý komentář
Výborně zpracovaný pěvecky náročný muzikál! Zdařilý překlad, zajímavá scéna, dobré dobové kostýmy. Špičkové pěvecké/herecké výkony (včetně company), bezchybný živý orchestr, velmi dobrá režie.
Mamaria 100 %
(zadáno: 23.2.2019, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno opakovaně s odstupem, pro mě muzikálové představení roku. Komorní rozměry a zároveň lehce odpudivá a nebezpečně kontaktní show. Hudební zážitek umocněný velmi věrohodným Josefem Hruškocim a dokonale chameleonskou Stanislavou Topinkovou Fořtovou.
Janet 100 %
(zadáno: 6.10.2019, počet hodnocení: 26)
RaB 80 %
(zadáno: 28.6.2019, počet hodnocení: 44)
Kormoran 90 %
(zadáno: 31.5.2019, počet hodnocení: 27)
LuKrej 90 %
(zadáno: 17.3.2019, počet hodnocení: 32)
Tery1 100 %
(zadáno: 23.1.2019, počet hodnocení: 29)
Terezajirickova 90 %
(zadáno: 18.11.2018, počet hodnocení: 37)
Terezak 80 %
(zadáno: 5.6.2018, počet hodnocení: 44)
HawkeyeSaw 100 %
(zadáno: 28.4.2018, počet hodnocení: 135)
Lera 100 %
(zadáno: 1.2.2018, počet hodnocení: 62)
Monib 100 %
(zadáno: 7.2.2018, počet hodnocení: 3)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.