Divadlo Letí

Marina Carr, Anna Saavedra

Konec Faidry / Prosebnice

Premiéra: 2.9.2018. Překlad: Ester Žantovská (Konec Faidry). Úprava: Martina Schlegelová, Marie Špalová. Dramaturgie: Marie Špalová. Scéna: Dragan Stojčevski. Kostýmy: Petr Vítek. Hudba: Ivan Acher. Režie: Martina Schlegelová.
Inscenace pod širým nebem na ostrově Štvanice vzniklá ve spolupráci Divadla Letí a souboru Tygr v Tísni. Předpremiéra v srpnu 2018.
1:45x | Poslední uvedení: září 2018.


Současná adaptace antických mýtů o bájném Minotaurovi, vražedné touze, pokrytectví a osudu, kterému se nevyhneme, i když ho chceme vzít do vlastních rukou. Irská dramatička Marina Carr ve svém originálním zpracování antické tragédie bravurně propojuje mystickou linku tajemných zvířecích monster a děsivého světa mrtvých s cynickým obrazem panovnické rodiny, která jen zdánlivě naplňuje mediální obraz slunné idyly z reklamního letáku. K pobřeží se navíc blíží loď plná novodobých Prosebnic, jejichž hlas nechá zaznít česká autorka Anna Saavedra. Notoricky známé mýty se tak dostávají do nových souvislostí...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Letí
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
64 %
Hodnocení redakce
Jiří Landa 70 %
Jan Pařízek 60 %
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 9.9.2018, počet hodnocení: 2808)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace vyniká zejména režijní imaginací. Především práce s prostorem, světelný design i působivá hudba přispěly k vytvoření neopakovatelné autentické atmosféry. Ta následně zprostředkovala nenásilné prolnutí světa živých a již dávno zesnulých, jejichž duše se vracejí, aby vyřešily (nejen) své dávné problémy mající nadčasový přesah. Do příběhu Faidry byla rozpracována linka prosebnic. Jazyk A. Saavedry se s hrou M. Carr zajímavě vřele doplňuje, jen občasná klišé o uprchlících a současné situaci vyznívají trochu lacině. Herecky, zvlášť pak od T. Vilišové a V. Vašáka, více než naplněné.
Jan Pařízek 60 %
(zadáno: 4.9.2018, počet hodnocení: 711)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavé modernější pojetí této antické klasiky, které ve zdejším zpracování stojí určitě za vidění. Moc pěkně se zde využilo venkovního prostředí ostrova kolem vily Štvanice a i toto dodává inscenaci hodně poutavou atmosféru, zvláště v kombinaci s povedenou hudbou i scénou a kostýmy. Co mi přišlo trochu nešťastné je vcelku násilné napasování scén s tiskovým mluvčím a uprchlíky, jenž pro mě byly dost mimo kontext a i jejich pojetí lehce laciné vzhledem ke kvalitě okolního textu, zvláště skvělých dialogů Faidry a Thesea. Opravdu vynikající výkon T. Vilišové a vedle ní též skvělý V. Vašák. 65%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Teufel 70 %
(zadáno: 18.9.2018, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Tam, kde se inscenaci podařilo vyvolat atmosféru byla velmi silná. Např. ta, kterou dovedou rozpoutat prosebnice svým zpěvem je mrazivá a živě vybavitelná i po pár dnech. Zvláštní napětí přepychového sídla, bylo také v podstatě hmatatelné. Angažované vstupy ale bolely.
Step.zuzana 60 %
(zadáno: 16.9.2018, počet hodnocení: 47)
Valerius 50 %
(zadáno: 14.9.2018, počet hodnocení: 5)
Ba-jo 70 %
(zadáno: 11.9.2018, počet hodnocení: 155)
Petrr 70 %
(zadáno: 10.9.2018, počet hodnocení: 120)
Graiv 60 %
(zadáno: 8.9.2018, počet hodnocení: 82)
Michal1982 70 %
(zadáno: 4.9.2018, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Příjemně strávený večer na Štvanici. Krom osvědčených známých tváří, Terezy Vilišové (výborná) či Václava Vašáka, pro mě tváře nové, zejména příjemné překvapení Zbyšek Humpolec nebo Lukáš Černoch či Tomáš Kobr. Skvělé využití přírodních kulis včetně Vltavy. Moderní kabát antické tragédii neuškodil,ba naopak. A člun plný novodobých Prosebnic mířících ke břehu doprovázený navíc výtečnou muzikou u mě vyvolal lehké mrazení po těle. A skvělá služka Natálie Drabiščákové ..Jsem rád, že nám má divadlo pořád co nabídnout. Gratuluji, Váš spokojený divák!
Vaklav 60 %
(zadáno: 1.9.2018, počet hodnocení: 130)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavé představení, člověk se i nenásilně dovzdělá a následně si může zbytek i dočíst.
Trochu mě mrzely místy laciné scény s přesahem do současnosti..., ale člověk si zase aspoň uvědomí, že jsme různí a svoboda slova že je vlastně fajn.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.