Divadlo Na Jezerce

Timur Vermes, Matěj Balcar

Už je tady zas!

Premiéra: 16.3.2017. Překlad románu: Michaela Škultéty. Scéna: Jan Balcar. Kostýmy: Lucie Halgašová. Režie: Matěj Balcar.


Adaptace stejnojmenného bestselleru. Tragikomedie, která si brilantně pohrává s představou, co by bylo, kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale třeba jen usnul...
Divadlo Na Jezerce
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
69 %
Hodnocení redakce
Jiří Landa 70 %
Helena Grégrová 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

Hodnocení redakce:
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 2721)
přínosný / zajímavý komentář
75% Přesná ukázka komedie s přesahem, jejíž aktuálnost chvílemi až děsí. Zdařilá divadelní adaptace příběhu pohrávajícího si s možností, že by se jeden z největších zločinců novodobé historie objevil v současnosti. Kam za těch sedmdesát let od jeho smrti naše společnost došla a jaké "celebrity" lidé často uctívají? Trefné obsazení O. Kavana do role Hitlera. Ten tuto figuru ztvárňuje s citem pro míru, nikterak ji neparoduje, a přesto má dar rozesmát i tnout tzv. "do živého", kdy divákův úsměv náhle zhořkne. M. Balcarovi se podařilo vystavět solidní inscenaci s vyrovnanými hereckými výkony.
Helena Grégrová 80 %
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 1243)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Velmi trefný satirický šleh, jehož razanci umocňuje humor, který přesně a bez skrupulí pojmenovává naši stále nemocnější současnost a důsledně pracuje s pointami, z nichž mrazí. Adolf Hitler jako "deus ex machina" - bizarní, ale také až hrozivě účinná facka... Nelze nevyzdvihnout výbornou hereckou práci Ondřeje Kavana a fakt, že se mu po celou dobu inscenace daří udržet optimální punc civilní autenticity, prostý jakékoli zjednodušující karikatury. Svou postavu a diváky tak dovede ke katarzi finálního sdělení, či ke značně nelichotivé, ale potřebné terapii citelným šokem. Jauvajs!
Hodnocení uživatelů:
Zupri 70 %
(zadáno: 14.6.2017, počet hodnocení: 43)
přínosný / zajímavý komentář
Děsivé, poučné a dobré divadlo.
Renée 80 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 91)
Michkyse 70 %
(zadáno: 15.5.2017, počet hodnocení: 30)
přínosný / zajímavý komentář
Až děsivě aktuální... Nejen z rozhovoru s Danielou Drtinovou v představení diváka mrazí. Ondřej Kavan se role Adolfa Hitlera zhostil se ctí.
Domi.Mac 40 %
(zadáno: 4.5.2017, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Když se nepovede dramatizace, do hlavní role se obsadí průměrný herec a režisér si dá dovolenou. Na jednu stranu odvážný krok od tohoto divadla, na druhé promarněná šance. Kavan se nevyhýbá klišé a divné maše seriálového herce, Hrušínská přehrává, zbytek herců nepřekvapil. Škoda.
Antioch 80 %
(zadáno: 6.4.2017, počet hodnocení: 114)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 6.4.2017
Hanichka 80 %
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 16)
Inka1305 80 %
(zadáno: 17.3.2017, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
První část spíše zábavná, na konci spíš mrazí jak je to aktuální. Kavan výbornej, rozhovor s Drtinovou nejlepší
Emma Mývalová 40 %
(zadáno: 15.3.2017, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Hitlera vylíčeného jako gentlemana nenajdete v Peroutkově Přítomnosti, nýbrž v představení Na Jezerce. A světe div se, nejvíce empatie projevuje potomkům přeživších holocaustu. Ondřej Kavan Hitlera sice připomíná vizáží, nepochytil však jeho gesta ani dikci. Zachránil ho však scénář, neboť ostatní postavy většinu svého času na jevišti chválí hlavního protagonistu, jak skvěle vůdce imituje. Přitom jim uniká, že jde o Hitlera samotného. Zde tkví hlavní zápletka. V představení na Jezerce se však vůbec neobtěžovali s jejím rozplétáním. Zasmála jsem se alespoň u reportáže s Drtinovou.
Bernardblack 80 %
(zadáno: 14.3.2017, počet hodnocení: 140)
přínosný / zajímavý komentář
75%
"Všechno nebylo jenom špatné"...aneb satira nastavující zrcadlo naší pokřivené společnosti(lepší než film a šlapající knížce na stránky:)jo a Drtinová to dobře drtí:)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.