Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Člověk nikdy neví

Premiéra: 18.11.2022 | 2:15
Dramaturgie: Vladimír Čepek, Zuzana Paulusová. Scéna: Karel Čapek. Kostýmy: Tereza Venclová Vašíčková. Hudba: Matěj Kroupa. Pohybová spolupráce: Diana Toniková. Překlad a režie: Šimon Dominik.
Brilantní a humorem jiskřící britská konverzační komedie s jiskřivým a inteligentním humorem, která paroduje milostná vzplanutí, vztahy, ale zároveň se velmi ironicky dotýká témat rovnoprávnosti, feminismu a generačních rozdílů. Energická úspěšná spisovatelka „příruček pro život“ paní Clandonová se se svými třemi dětmi přestěhuje z Madeiry zpátky do Anglie. Dobové konvence ovšem velí, že pro vstup do společnosti musí děti disponovat otcem, kterého ovšem neznají a emancipovaná matka jim o něm odmítá cokoli prozradit. Potřeba navázat společenské kontakty je ale nutností, Glorie navíc potká mladého přitažlivého zubaře Valentina, který se do ní bezhlavě zamiluje. A otec může být blíž, než se zdá...
  
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
40 %
Uživatelé
34 %
34141000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 40 %
Jiří Landa 40 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (16)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  40 %
20.1.2023 | 1890 hodnocení
+ souhlasím
Slavný dramatik se ve své hře kdysi zabýval absurdními zvyklostmi a předsudky „vyšší“ společnosti, které jsou v této podobě naštěstí už minulostí. Dramaturg V. Čepek a režisér Š. Dominik si správně uvědomili, že komedii nemá smysl v dnešní době hrát navážno; zřejmě se snažili dodat obecnější nadčasovost pomocí ironie a nedrastické nadsázky, která zároveň autora nepopře. Bohužel však s herci nesvedli najít správný přístup a odpovídající míru, téměř všichni během představení nejednou zveličování nevybalancovali a nevyhnuli se nechtěné směšnosti. Ozdobou je líbivá, netěžkopádná a nápad nepostrádající scénografie K. Čapka.
Jiří Landa  40 %
6.12.2022 | 2973 hodnocení
+ souhlasím
35 % Nechápu, co vedlo dramaturgii k nasazení titulu, jehož kouzlo již dávno předávno odnesl čas. Ani G. B. Shaw nebyl dramatik, který by psal jednu perlu za perlou... Navíc tato hra patří spíš k jeho méně zdařilým kouskům. Přesto si, ačkoli dávám relativně nízké procentuální hodnocení, po zhlédnutí představení myslím, že tvůrci i herci dali inscenaci maximum. Vlastně si ani nedovedu představit, co by šlo udělat lépe. Bohužel ani jejich nasazení nestačilo na to, aby se divadlo nenaplnilo všeobjímající nudou a čekáním na to, kdy už představení skončí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Michal1982  40 %
17.3.2023 | 136 hodnocení
+ souhlasím
Tragédie to nebyla úplně ?ale nazval bych tento počin jako směsicí postav zmítajících se na houpajici se lodi někde v meziprostoru a mezičase..jako by strnulí rackové nad jevištěm zvěstovali nulové tempo hry. Naštěstí ten, kdo do vzduchoprázdna vnesl trochu života a energie, byly právě herci. O co méně mě hra pohltila jako celek, o to vic jsem si mohl užívat krásný um herecký u jednotlivců. Velké plus pro Daniela Bambase, Aleše Petráše a Markétu Děrgelovou. Za mě ale pár těchto životadárných jiskřiček je na celé představení málo.
Avlis  50 %
30.1.2023 | 148 hodnocení
+ souhlasím
Nenadchne, neurazí....
RadovanK  20 %
2.1.2023 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Herci dělali co mohli, ale ani sebelepší soubor špatnou hru nezachrání. Tak je tomu i v tomto představení. Chybu udělal ten, kdo hru vybral a prosadil do repertoáru. Popisek mluví o "brilantní a humorem jiskřící komedii", ale to by se publikum muselo alespoň občas zasmát. To se nestalo a je mi upřímně líto herců, kteří s tímhle materiálem (myšlena hra) museli pracovat. Nechoďte na to, je to nuda.
Dávám 20 % jen kvůli bezchybnému herectví souboru.
(Představení jsem viděl večer 31. 12. 2022)
Suzana  30 %
7.12.2022 | 314 hodnocení
+ souhlasím
Herci asi zcela naplnili režijní záměr, ale komedie s jiskřivým a inteligentním humorem z toho nevznikla.
Monday  10 %
6.12.2022 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Dramaturgicky a režijně naprosto nezvládnuté představení. Proč vůbec byla tato hra zvolena a v této podobě? Herecky zaujal Daniel Bambas, ostatní se snažili, ale nebylo o čem hrát, to je pak opravdu těžké a zoufalství herců bylo skličující. V hledišti se této komedii diváci asi zapomněli smát. Opravdu si neumím představit, že bych toto představení navštívila 31.12. A co je horší - je mi líto herců, kteří tímto kusem nepobaví diváky hned dvakrát v tento den. Vinohradské divadlo by potřebovalo alespoň krátkou exkurzi na jeviště současného divadla. A důkladně vymést pavučiny.
BloggarSumec  20 %
2.12.2022 | 64 hodnocení
+ souhlasím
Proč dramaturgie vybrala právě tento titul, to jsem si říkal, když jsem po patnácti minutách koukal na hodinky. Jistě je spoustu jiných zábavných her, ale Člověk nikdy neví, to rozhodně není. Herci nemají moc co hrát, i když se snaží ze všech sil (Satoranský, Bambas, Talacková). Trochu osvěžení přichází ke konci hry s příchodem Aleše Petráše. A scéna je hezká. Jinak nuda, nuda k ukousání.
Vero-nika  70 %
25.11.2022 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Příjemná, milá a vtipná oddychovka. Žádné drama a neštěstí.
Skvělé obsazení, kostýmy i scéna. Výrazní zejména Bambas, Talacková, "dvojčata" a Petráš. Nikdo nebyl špatný nebo přehlédnutelný. Bezva večer s úsměvem na rtech. Milá dávka optimismu.
RaB  40 %
21.11.2022 | 296 hodnocení
+ souhlasím
Komedie, u které se publikum nesměje.
Bohužel je představení příliš statické a ani zajímavé herecké výkony (zejména Bambas, Talacková, Děrgelová, Rojková) jej nedokážou posunout na vyšší úroveň.
Dramaturgicky nezvládnuté, režijní nuda (na Š. Dominika opravdu velká podúroveň).
Divadelnik  30 %
20.11.2022 | 135 hodnocení
+ souhlasím
Hezká scéna i kostýmy,herci hráli pěkně,jinak nudné představení. Může za to dramaturgie - výběr hry!
Adela_H  40 %
20.11.2022 | 70 hodnocení
+ souhlasím
Hezké kostýmy a dobří herci. Taková oddychovka. Nenaštve, nenadchne.
Janísek  30 %
19.11.2022 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Je mi opravdu líto za drastické hodnocení. Ano, konverzační komedie nejsou "můj šálek kávy" a já bych tedy měl mlčet. Jenže tato inscenace se opravdu nezdařila. Premiérovým sálem se moc smíchu neozývalo - nebylo to také příliš zábavné, neboť takto se Shaw režíroval před čtyřiceti lety, kdesi za humny. Jistě, hra vznikla 1896, takže pokud se zabývá "paradoxy v milostných a rodinných vztazích a ukazuje na pošetilost romantického pojetí námluv a dvoření" (praví Wikipedie), tak se ptám, koho to dnes zajímá? Takže moje otázka není ani tak "Jak?" ale spíš "Proč vůbec?" Těch třicet procent dávám kvůli jediné zábavné postavě Bohuna (Aleš Petráš).
Jan Holý  10 %
20.12.2022 | 38 hodnocení
LavinieCamui  30 %
10.12.2022 | 673 hodnocení
Vladimír10  60 %
25.11.2022 | 545 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.