Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Dům Bernardy Alby

Premiéra: 20.5.2022
Překlad: Antonín Přidal. Dramaturgie: Barbora Hančilová, Vladimír Čepek. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková. Hudba a texty písní: skupina RAZAM a Shahab Tolouie. Pohybová spolupráce: Vendula Poznarová. Režie: Juraj Deák.
Hra španělského dramatika s hlubokým vhledem do ženské duše, která v sobě mísí pochopení ženské psychiky s poezií a napínavou dramatičností. Bernarda Alba chce po smrti svého muže svůj dům neprodyšně uzavřít a své dcery v něm. Všechny jsou ovšem už dospělé, všechny touží po svobodě, vlastním životě a lásce. Bernarda se ale rozhodla uzavírat sňatky svých dcer jen s muži jim rovnými, protože je pyšná na své společenské postavení. Tím ale potlačuje ženskou přirozenost a touhu, která se utrhne ze řetězu s destruktivní silou...
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
83 %
83101000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (10)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vama95  90 %
(zadáno: 8.6.2022, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Za mě jedno z nejlepších představení, které jsem na Vinohradech zhlédl. Představení dominují naprosto dechberoucí výkony takřka všech hereček doplněné o neméně povedenou živou hudbu (doporučuji si připlatit za vstupenky do prvních řad, zážitek ze živé hudby je tím ještě umocněn), brilantní soustředěné výkony všech hereček mě zaujaly jako již dlouho žádné představení... Tleskám.
Čiko  80 %
(zadáno: 30.5.2022, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Divadlo na Vinohradech udělalo v poslední době pár slušných inscenací. Dům Bernardy Alby nad nimi trochu vyčnívá. Opravdu velmi povedená inscenace.
Správnou volbou je Tereza Bebarová, chladná, nekompromisní, neoblomná. Ostatní herečky předvádějí rovněž výborné výkony. Je třeba ocenit i pohybovou složku. Kontrast bílé scény (tleskám Davidu Bazikovi) a černých kostýmů je dobrý nápad. To vše umocňuje živá hudba s mrazivě zpívanými sóly v podání Ivy Marešové. Vše do sebe krásně zapadá a příběh diváka příjemně pohltí. Doporučuji.
SVATOŠOVÁ  70 %
(zadáno: 26.5.2022, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá živá hudba. Ta dává odpich. Vzrušuje nebo konejší. Rytmizuje děj. Jako další kapitola. Když už dochází dech, ženy zvedají ruce. Tančí nebo hněvivě na sebe víří sukněmi. Ritualizuji pohyb a posunují tím děj. Celé je to kompaktní. Nikdo není hlavní postava, nikdo není upozaděna. Je to oblé,jako oblázek. A tak tvrdé a studené. Doporučuji i pro náctileté, nejen pro dívky. Rozhodně je to velmi dobré představení. A to se Na Vinohradech úplně tak často nestává. Rozhodně je to Lorcovo velké dílo a nechce se dát zkazit. Podívejte se a fanděte. Ale nevolejte či či či.
RaB  80 %
(zadáno: 19.5.2022, počet hodnocení: 226)
přínosný / zajímavý komentář
Vinohrady se konečně vrací do svých kvalit.
Dámská část souboru DnV předvedla, co je to divadlo. Podaly neskutečné výkony (Bebarová, Rojková, Vejvodová, Černá). T. Bebarová, ač roli Bernardy hraje výborně, tak bych si představoval někoho důraznějšího (víc jí sedla druhá část) - třeba A. Černou, která na jevišti předváděla tu větší tvrdost, kterou bych tam uvítal. R. Rázlové klasicky velmi často vypadával text, naopak L. Molínová jako vždy úžasná a to jí stačí malý prostor.
Velice povedené hudební a taneční vložky - celému představení to dodává úplně jiný rozměr.
Bova  80 %
(zadáno: 19.5.2022, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Představení se mi moc líbilo.Vynikající Regina Rázlová,která mě nikdy nezklamala.Skvělá hudba a nádherné kostýmy.
Olča  100 %
(zadáno: 22.6.2022, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Divadelní inscenaci Dům Bernardy Alby jsem ve Vinohradském divadle viděla během tří týdnů třikrát a každou návštěvou byly mé prožitky intenzivnější. Další dny jsem stále musela o hře přemýšlet. Tak silně na mě zapůsobila. Věděla jsem, že ji chci vidět znovu. Je to opravdu úchvatná inscenace plná nádherného herectví, umocněná kostýmy, scénou, tanečními prvky a velmi podmaňující živou hudbou a zpěvem. Rozhodně si ji nenechte ujít.
Kubikula  90 %
(zadáno: 31.5.2022, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Dům Bernardy Alby patří mezi další zdařilé inscenace DNV. Když začnu zezdola (skupina Razam sedí v orchestřišti) hudbou jsou vlastně jakési krátké vstupy, oddělující jednotlivé obrazy hry. To klade na muzikanty i herečky velké nároky na načasování a souhru. Samozřejmě ve hře zazní i celé "písně". U hereček mne mimo jejich dobrých hereckých výkonů překvapila souhra v choreografii. Scéna je jednoduchá a účelná, bez velkých proměn dotváří celý pochmurný dům. Oceňuji samozřejmě i práci režiséra, obzvlášť mne zaujala stylizace sebevraždy v závěru představení, které mohu všem vřele doporučit.
LavinieCamui  70 %
(zadáno: 26.6.2022, počet hodnocení: 584)
Xcepek  100 %
(zadáno: 28.5.2022, počet hodnocení: 607)
Vero-nika  70 %
(zadáno: 23.5.2022, počet hodnocení: 31)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.