Divadlo na Vinohradech [velká scéna]

Josef Topol

Konec masopustu

Premiéra: 19.10.2018. Dramaturgie: Jan Vedral. Scéna: Marek Cpin. Kostýmy: Eva Jiřikovská. Hudba: Jiří Hájek. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Režie: Martin Františák.
2:45


Jedno z nejlepších českých dramatických děl je nejen vzrušujícím dobovým vesnickým dramatem, ale také geniálně básnicky postiženým obrazem velkého zlomu, který dodnes polarizuje naši společnost ve vztahu k pravdě, půdě, svědomí, víře a práci. V předjaří se na českém venkovském maloměstě chystá průvod maškar, na jehož konci má být pohřben jeho král a s ním symbolicky i „soukromý sektor“. Funkcionáři naléhají na sousedy, aby zlomili odpor sedláka Krále ke vstupu do družstva. Královy děti jsou vystaveny tlaku proměněného životního stylu svých vrstevníků. Syn Jindřich věří v pravdivost slov právě tak jako jeho otec v poctivost rodově držené půdy...
Divadlo na Vinohradech
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
64 %
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 50 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 50 %
(zadáno: 30.10.2018, počet hodnocení: 1433)
přínosný / zajímavý komentář
45%. Text J. Topola se režisér pokusil uchopit s ohledem na „tady a teď“, charaktery vyložil novodobě a v určitém ohledu překvapivě. Herci se soustředili na vnější podstatu situací, hlasitě a často s křikem demonstrovali emoce; při tom se málokdy dostali pod povrch dění a ještě méně pronikali do nejhlubšího nitra postav. Topolova poetika se dominanci vnějškových prostředků přímo vzpírá, z hlediska dramaturgického je tak inscenace doslova „kiksem“. Vyznění nepomohlo ani příliš pomalé tempo. Místy zaujala práce s hudbou, výrazná výtvarná složka přinejmenším v části diváctva vyvolá rozpaky.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Suzana 40 %
(zadáno: 9.11.2018, počet hodnocení: 194)
přínosný / zajímavý komentář
+5 za scénu
JirkaS 70 %
(zadáno: 28.10.2018, počet hodnocení: 133)
přínosný / zajímavý komentář
Poměrně nesnadný text na pochopení je servírován v ucházející formě, byť i s ní jsem měl chvílemi problém. Mám však pocit, že chyba není v samotné adaptaci, jako spíše v textu. Je jasné, na co autor poukazuje a co tím chce říci, ale činí tak zdlouhavě a se smyslem pro zvláštní poetiku. Zatímco první polovina měla z mého pohledu hluchá místa, po přestávce už to bylo téměř dokonalé. Co však ční v této adaptaci nade vše ostatní jsou scény s maškarami. Hrozivé, tísnivé, dokonalé jsou zde chorály maškar! A spolu se zajímavými hereckými výkony tak dotváří mírně nadprůměrný celek. /27.10.2018/
Čiko 70 %
(zadáno: 28.10.2018, počet hodnocení: 580)
přínosný / zajímavý komentář
65% Trochu se divím, že DnV Topolovu hru uvedlo. Výsledek mě nedojal ani nezklamal, ale nevím, jestli se hra potká s vinohradským divákem..
Mora 80 %
(zadáno: 27.10.2018, počet hodnocení: 127)
Richard Novák 60 %
(zadáno: 27.10.2018, počet hodnocení: 100)
Vladimír10 80 %
(zadáno: 27.10.2018, počet hodnocení: 347)
Antioch 70 %
(zadáno: 24.10.2018, počet hodnocení: 144)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 23.10.2018
Lucka182 80 %
(zadáno: 22.10.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Představení ve mně zanechalo hluboký dojem. Maškary s velkou symbolikou, u kterých nebylo v některých chvílích jasné, jestli jsou to vůbec lidé nebo již jen stvoření s cílem napadnout slabé, s jejich výstupy a prozpěvováním byly dechberoucí. Dějová linka možná málo čitelná, nicméně pokud se člověk soustředil, příběh se nedal nevidět. Kostýmy moc pěkné, včetně jednoduché scény, která jako by doplňovala barevnost a přestrojenost "maškar".
Pokud jste nároční diváci a nespokojíte se s prvoplánovou komedií na vymytí mozku, nenechte si představení ujít!
Marion Cobretti 80 %
(zadáno: 22.10.2018, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Premiéra. Energické představení, plné napětí a výborných hereckých výkonů. Opravdu skvělá původní hudba. Vynikající tančící Maškary s Danielem Bambasem v čele, ze kterých šel až strach, byly velmi působivé. Snad jen Tomáš Pavelka nebyl pro svou roli vhodnou volbou, ale zvládl to velmi dobře. Půjdu se podívat znovu.
Lenin79 10 %
(zadáno: 20.10.2018, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Chudáci účinkující, že jsou nuceni v něčem takovém hrát. Viděli jsme jako náhradní představení za zrušené a kdyby mě partner nezadržel, utekla bych o přestávce pryč. Tolik spících diváků a poloprázdné divadlo jsem ještě neviděla a to jsem pravidelným návštěvníkem. Herecké výkony nemastné neslané, snad jen postava Jindřicha vyčnívala nad ostatními.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.