Divadlo Palace

Jiří Hubač, Ivan Hubač

Hraběnka, aneb Zámek v Čechách

Premiéra: 4.5.2018. Dramaturgie: Alena Kožíková. Výprava: Miroslav Král. Hudba: Vladimír Strnad. Režie: Petr Hruška.
2:20


Adaptace svérázné filmové komedie o síle lidského charakteru, o velikosti a nezdolnosti Člověka v soukolí Velkých dějin. Píše se rok 1958. Na svůj znárodněný zámek, do rodného městečka se přes soudní zákaz vrací hraběnka Elizabeth, nyní domácí dělnice Lansdorfová, aby zde oslavila své 70. narozeniny. Je protivná, urputná, nesnesitelná, dojemná, velkorysá, vtipná, ironická i sebeironická, sarkasticky sžíravá, ale především moudrá, noblesní, s nebývalou schopností nadhledu. Při realizaci svého plánu pomáhají bývalí zaměstnanci, v čele s komorníkem Aloisem, a to i navzdory neustálé hrozbě ze strany režimu...
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 24.9.2018, počet hodnocení: 724)
přínosný / zajímavý komentář
Vtipné, ironické, ale zároveň dramatické a silně emočně působivé, tak kde je to třeba a tak aby to odpovídalo vážnosti dané situace a době, kde se to odehrává. Po všech stránkách tedy inscenace co dokáže zasáhnout a to hned na více frontách. Svoji nemalou zásluhu na tom má vynikající E. Balzerová, jenž roli hraběnky ztvárnila opravdu mistrovsky. Vedle ní též D. Novotný, který se v roli zbídačeného lokaje také neztratil a spolu jim to funguje více než dobře. K tomu jim zdatně sekundují v menších rolích M. Pechlát, D. Sitek nebo M. Etzler. Celkově myslím tato inscenace nemůže nijak zklamat.
Helena Grégrová 80 %
(zadáno: 22.8.2018, počet hodnocení: 1353)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Divadelní adaptace, která veskrze důstojně následuje svůj filmový předobraz, se v Divadle Palace potkala s empaticky naladěnými tvůrci. Silný příběh, konfrontující na pozadí společensko-politicky vymknuté doby lidské slabosti i ušlechtilosti a nezlomnost ducha, vzbuzuje citelnou rezonanci diváckých emocí, které gradují spolu s dějem. A neříkejte mi, že se nezamilujete do herecké kreace Davida Novotného - já bych si "jeho" Aloise na oslavu životního návratu neváhala předplatit. ;)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
LucieSykorova 40 %
(zadáno: 30.11.2018, počet hodnocení: 88)
přínosný / zajímavý komentář
No, ty vole...
MIR 100 %
(zadáno: 29.11.2018, počet hodnocení: 20)
přínosný / zajímavý komentář
Famózní představení s Eliškou Balcarovou v hlavní roli.
Vyšperkované dialogy, propracované do posledního detailu. Dlouho jsem neviděl nic tak moc pěkného.
Adelakle 90 %
(zadáno: 18.11.2018, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Kedze som videla film, tak mi scenar bol znamy. Povedala by som, ze niektore pasaze su doslovne ako vo filme. Vykony skvele, Eliska nesklamala. Neboli tam hluche miesta a predstavenie je zarukou zabavy. Hodnotim ho nadstandardne.
Vladimír Rogalewicz 80 %
(zadáno: 26.10.2018, počet hodnocení: 463)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace je hodně doslovná, ale decentní. Všemu vévodí životní herecký výkon Elišky Balzerové. První polovina překvapí vysokým standardem celé inscenace v tomto jinak podbízivém divadle a znamenitým herectvím všech dalších herců. V druhé polovině se však někteří herci v čele s do té doby bezchybným Davidem Novotným přeci jen začínají pitvořit. Při představení jsem si uvědomil, jak znamenitého a (zatím) nedostižného dramatika jsme měli v osobě Jiřího Hubače.
Michkyse 70 %
(zadáno: 24.10.2018, počet hodnocení: 73)
přínosný / zajímavý komentář
David Novotný a Eliška Balzerová v hlavních rolích excelují, ačkoliv srovnání s filmovými představiteli Jiřinou Jiráskovou a Karlem Heřmánkem se člověk neubrání. Vtipnost dialogů, ze kterých (zvlášť v dnešní době) zároveň mrazí, je doprovázena uměřenou komikou i citem pro vážnou pointu. Volba této hry je pro divadlo sázka na jistotu a bude zajisté patřit k tomu nejlepšímu z reportoáru Divadla Palace.
Michalmusek 100 %
(zadáno: 8.10.2018, počet hodnocení: 143)
přínosný / zajímavý komentář
Zasloužený standing ovation
Fedorocko 80 %
(zadáno: 9.5.2018, počet hodnocení: 438)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná premiéra v divadle Palace. Smutný příběh s veselými okamžiky. David Novotný výborný, stejně tak Eliška Balzerová a Mirek Etzler.
Jarkatimka 90 %
(zadáno: 8.5.2018, počet hodnocení: 26)
přínosný / zajímavý komentář
Překvapivě stále aktuální text Jiřího Hubače, který je v dnešní době až symbolickým varováním, proto velmi oceňuji dramaturgii divadla Palace, že se pouští do témat vážnějších a společensky odpovědnějších, byť se donedávna orientovalo spíše na povrchní komedie. Výborně zahrané,zejména Eliška Balzerová a David Novotný, propracované charaktery postav, výborně zahraný konflikt hodnot u Miroslava Etzlera. Slušné odvedené dílo, které stojí za vidění.
Plšík 80 %
(zadáno: 5.5.2018, počet hodnocení: 349)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.