Divadlo Palace

Hraběnka (Zámek v Čechách)

Premiéra: 4.5.2018. Dramaturgie: Alena Kožíková. Výprava: Miroslav Král. Hudba: Vladimír Strnad a citace. Režie: Petr Hruška.
2:20


Adaptace svérázné filmové komedie o síle lidského charakteru, o velikosti a nezdolnosti Člověka v soukolí Velkých dějin. Píše se rok 1958. Na svůj znárodněný zámek, do rodného městečka se přes soudní zákaz vrací hraběnka Elizabeth, nyní domácí dělnice Lansdorfová, aby zde oslavila své 70. narozeniny. Je protivná, urputná, nesnesitelná, dojemná, velkorysá, vtipná, ironická i sebeironická, sarkasticky sžíravá, ale především moudrá, noblesní, s nebývalou schopností nadhledu. Při realizaci svého plánu pomáhají bývalí zaměstnanci, v čele s komorníkem Aloisem, a to i navzdory neustálé hrozbě ze strany režimu...
Anketa 2018 - redakční volba
David Novotný nominace v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon
Volby

Hodnocení (35)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 11.2.2019, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Ivan Hubač scénář svého otce ke zdařilému televiznímu filmu zdramatizoval obstojně. Režijně vyvážené, vtipné situace jsou správně prokládány smutnými. Snad jen divadelní konec možná mohl ubrat na sentimentu. Scénické řešení se vypořádalo se střídáním prostředí i dominancí zámku. K roli Hraběnky E. Balzerová přistoupila odlišně od J. Jiráskové, roli rovněž obsáhla a navíc překvapila tím, že se zcela oprostila od svých návyků. Výborný D. Novotný i ostatní herci ve vedlejších rolích.
Jan Pařízek 80 % Tip Jan Pařízek
(zadáno: 24.9.2018, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Vtipné, ironické, ale zároveň dramatické a silně emočně působivé, tak kde je to třeba a tak aby to odpovídalo vážnosti dané situace a době, kde se to odehrává. Po všech stránkách tedy inscenace co dokáže zasáhnout a to hned na více frontách. Svoji nemalou zásluhu na tom má vynikající E. Balzerová, jenž roli hraběnky ztvárnila opravdu mistrovsky. Vedle ní též D. Novotný, který se v roli zbídačeného lokaje také neztratil a spolu jim to funguje více než dobře. K tomu jim zdatně sekundují v menších rolích M. Pechlát, D. Sitek nebo M. Etzler. Celkově myslím tato inscenace nemůže nijak zklamat.
Helena Grégrová 80 %
(zadáno: 22.8.2018, počet hodnocení: 1431)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Divadelní adaptace, která veskrze důstojně následuje svůj filmový předobraz, se v Divadle Palace potkala s empaticky naladěnými tvůrci. Silný příběh, konfrontující na pozadí společensko-politicky vymknuté doby lidské slabosti i ušlechtilosti a nezlomnost ducha, vzbuzuje citelnou rezonanci diváckých emocí, které gradují spolu s dějem. A neříkejte mi, že se nezamilujete do herecké kreace Davida Novotného - já bych si "jeho" Aloise na oslavu životního návratu neváhala předplatit. ;)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Mick81 70 %
(zadáno: 1.2.2020, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Ac do divadla chodim radeji na komedie, jde o povedenou, vaznejsi hru s vynikajici Eliskou Balzerovou v hlavni roli.
Margaret 80 %
(zadáno: 1.1.2020, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
75 % - Skvělá Eliška Balzerová!
Leafeltova 90 %
(zadáno: 21.11.2019, počet hodnocení: 85)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné představení, excelentní David Novotný a Eliška Balcarová, dojemné i humorné, laskavé a pravdivé. Moc doporučuji.
Antonio 100 %
(zadáno: 28.10.2019, počet hodnocení: 82)
přínosný / zajímavý komentář
E.Balcarová nejlepší herecký výkon spokojenost..... Doporučuji navštívit....,
HanaJH 80 %
(zadáno: 28.6.2019, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající,velmi dojemné představení. Perfektní herecké výkony. Výborný scénář, jen postavy se mi zdály snad poněkud schematické, šablonovité.
Maruš Staňková 90 %
(zadáno: 20.6.2019, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherný text v citlivé inscenaci Petra Hrušky.
Pavel20 90 %
(zadáno: 20.6.2019, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno 25.5.2019, jedno z nejlepších představení za poslední dobu.
Vaklav 70 %
(zadáno: 26.5.2019, počet hodnocení: 246)
přínosný / zajímavý komentář
65% - Mám velmi rád film, znám ho velmi dobře. Přestože jsem si slíbil, že se pokusím nesrovnávat, nelze se tomu ubránit.
Oba hlavní představitelé uchopili role po svém, za to jim patří pochvala. E. Balzerová se mi velmi líbila. D. Novotný šel, podle mého názoru, spíše po humoru a poměrně potlačil tragickou část role (i když ne úplně), to mě mrzelo.
I vedlejší role mě ve filmu oslovily více a ty už jsem pozapomněl a vzpomněl si až při sledování hry.
Nicméně hra vám určitě uteče jako voda. (Možná mám jen moc rád ten film. Doporučuji nekoukat na něj před divadlem, pokud jste ho neviděli.)
Trafalgaros 90 %
(zadáno: 9.5.2019, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Chcete-li navštívit Palace a opravdu mít divadelní zážitek, je to pouze toto představení.
Reny50 90 %
(zadáno: 1.5.2019, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Jedním slovem: nádhera! Jedno z mála představení, které bych za čas ráda viděla znovu. Děj mi připomněl, v jak hrozné době jsme žili a jaké štěstí, že už je to za námi. Film s J. Jiráskovou jsem neviděla, ale Eliška Balzerová, D. Novotný, M. Etzler a další role uchopili perfektně, uvěřitelně. Vadilo mi nepohodlně úzké sedadlo (a to jsem štíhlá) a také, že v divadle nejsou řady na vyvýšených schodech, takže pár přede mnou mi hlavami zčásti zakrýval výhled na jeviště. E. Balzerová by někdy mohla přidat na hlase. Seděla jsem v 10 řadě a některá její slova byla téměř neslyšná.
Wetty 50 %
(zadáno: 4.2.2019, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Průměrně odehraný příběh. Paní Balzerová a David Novotný drží inscenaci "nad vodou", ostatní jsou lehce podprůměrní.
Honza1 80 %
(zadáno: 31.1.2019, počet hodnocení: 84)
přínosný / zajímavý komentář
Spíš 85%. Kdo zná film se skvělou J.Jiráskovou a výborným K.Heřmánkem st., neubrání se srovnávání, což ale pochopitelně nejde. Divadlo je divadlo a film je film. Balzerová není Jirásková. Novotný není Heřmánek. Přesto je divadelní představení hodně zajímavé a velmi, velmi dobré. E.Balzerová s D.Novotným to hrají po svém, nikoho nekopírují, zhostili se toho výborně. Rozhodně doporučuji.
Veronika K. 100 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 86)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherné a dojemné představení s famózními výkony Elišky Balzerové a Davida Novotného. Ostatní herci oběma hlavním představitelů zdatně sekundují. Trochu jsem se bála srovnání s filmem, který patří k mým oblíbeným, ale adaptace filmového scénáře na divadelní jeviště se opravdu povedla. Jiří Hubač byl prostě dramatik par exellence. Jen je trochu škoda, že se představení hraje v Divadle Palace, které na mě působí stísněně, této hře by slušela tradiční divadelní budova.
Lenkad 90 %
(zadáno: 27.1.2019, počet hodnocení: 61)
přínosný / zajímavý komentář
Eliška Balzerová skvělá, David Novotný famózní.
Anah 90 %
(zadáno: 4.1.2019, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Eliška Balzerová byla úžasná
Milan 100 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 52)
přínosný / zajímavý komentář
Miluji film Zámek v Čechách s Jiřinou Jiráskovou a teď miluji i toto představení, Eliška Balzerová je famózní a i ostatní herecké výkony jsou nadprůměrné, člověku běhá mráz po zádech. O přestávce jsem koupil další dvě vstupenky jako dárek na Vánoce. Zatím nejlepší, co jsem v divadle viděl.
LucieSykorova 40 %
(zadáno: 30.11.2018, počet hodnocení: 130)
přínosný / zajímavý komentář
No, ty vole...
MIR 100 %
(zadáno: 29.11.2018, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Famózní představení s Eliškou Balcarovou v hlavní roli.
Vyšperkované dialogy, propracované do posledního detailu. Dlouho jsem neviděl nic tak moc pěkného.
Adelakle 90 %
(zadáno: 18.11.2018, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
Kedze som videla film, tak mi scenar bol znamy. Povedala by som, ze niektore pasaze su doslovne ako vo filme. Vykony skvele, Eliska nesklamala. Neboli tam hluche miesta a predstavenie je zarukou zabavy. Hodnotim ho nadstandardne.
Vladimír Rogalewicz 80 %
(zadáno: 26.10.2018, počet hodnocení: 586)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace je hodně doslovná, ale decentní. Všemu vévodí životní herecký výkon Elišky Balzerové. První polovina překvapí vysokým standardem celé inscenace v tomto jinak podbízivém divadle a znamenitým herectvím všech dalších herců. V druhé polovině se však někteří herci v čele s do té doby bezchybným Davidem Novotným přeci jen začínají pitvořit. Při představení jsem si uvědomil, jak znamenitého a (zatím) nedostižného dramatika jsme měli v osobě Jiřího Hubače.
Michkyse 70 %
(zadáno: 24.10.2018, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
David Novotný a Eliška Balzerová v hlavních rolích excelují, ačkoliv srovnání s filmovými představiteli Jiřinou Jiráskovou a Karlem Heřmánkem se člověk neubrání. Vtipnost dialogů, ze kterých (zvlášť v dnešní době) zároveň mrazí, je doprovázena uměřenou komikou i citem pro vážnou pointu. Volba této hry je pro divadlo sázka na jistotu a bude zajisté patřit k tomu nejlepšímu z reportoáru Divadla Palace.
Michalmusek 100 %
(zadáno: 8.10.2018, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
Zasloužený standing ovation
Fedorocko 80 %
(zadáno: 9.5.2018, počet hodnocení: 563)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná premiéra v divadle Palace. Smutný příběh s veselými okamžiky. David Novotný výborný, stejně tak Eliška Balzerová a Mirek Etzler.
Jarkatimka 90 %
(zadáno: 8.5.2018, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Překvapivě stále aktuální text Jiřího Hubače, který je v dnešní době až symbolickým varováním, proto velmi oceňuji dramaturgii divadla Palace, že se pouští do témat vážnějších a společensky odpovědnějších, byť se donedávna orientovalo spíše na povrchní komedie. Výborně zahrané,zejména Eliška Balzerová a David Novotný, propracované charaktery postav, výborně zahraný konflikt hodnot u Miroslava Etzlera. Slušné odvedené dílo, které stojí za vidění.
Anca.rambo 30 %
(zadáno: 8.4.2020, počet hodnocení: 56)
Elishka123 90 %
(zadáno: 3.12.2019, počet hodnocení: 13)
Papirek32 90 %
(zadáno: 26.10.2019, počet hodnocení: 149)
Krteček 80 %
(zadáno: 9.9.2019, počet hodnocení: 27)
Xcepek 90 %
(zadáno: 28.6.2019, počet hodnocení: 543)
Mazan 60 %
(zadáno: 31.5.2019, počet hodnocení: 24)
Lenka458 90 %
(zadáno: 3.2.2019, počet hodnocení: 120)
Plšík 80 %
(zadáno: 5.5.2018, počet hodnocení: 509)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.