Divadlo pod Palmovkou [velká scéna]

Sen noci svatojánské

Premiéra: 21.4.2023 | 2:20
Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Iva Klestilová. Výprava: Miroslaw Kaczmarek. Hudba: Sebastian Lang. Pohybová spolupráce: Maćko Prusak. Režie: Michal Lang.
Slavná komedie o lásce a nelásce, v níž Shakespeare dokázal mistrovsky vyvážit lásku a krutost, ale i pláč, který se proměňuje ve smích. A rozehrát chaos svatojánské kouzelné noci, který se svítáním opět přináší do života řád. Oberon se pohádal s Titánií a poručil Pukovi, aby našel kouzelnou květinu, která umí vyvolat lásku. Ale ne proto, aby se Titánie do Oberona znovu zamilovala, ale aby se zamilovala do kohokoliv. Třeba do osla, kterým je jeden z party vesnických řemeslníků, kteří nacvičují divadlo. Do už tak barvitého příběhu se připletou ještě dvě milenecké dvojice, a Puk jim ve snu také potře oči kouzelnou květinou. Les, ve kterém všichni bloudí je najednou plný snů, ze kterých jde strach a Oberon s Pukem raději rychle dávají věci do pořádku...
Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
70 %
7081000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Jan Pařízek 70 %
Iva Bryndová 60 %
Helena Grégrová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
4.6.Út19:00vstupenky
17.9.Út19:00po představení následuje besada s diváky "Na skleničku s tvůrcivstupenky
4.6.Út19:00 vstupenky
17.9.Út19:00 vstupenky
po představení následuje besada s diváky "Na skleničku s tvůrci

Volby

Hodnocení (12)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
20.11.2023 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Shakespearova komedie byla již mnohokrát inscenována rozmanitými způsoby a režiséra M. Langa přesto napadly nové možnosti výkladu. Zaujmou například práce s videem násobícím postavy na scéně, kouzlo lásky spjaté se zpěvem, pozměněné vyústění vztahu Titanie a Oberona atd.; většina z nich však bohužel není náležitě rozvedena a dotažena, často není zřetelný smysl zvolených řešení. Výtvarná koncepce postrádá zřejmější odlišení pohádkových prvků, což může při prvním setkání se hrou znesnadňovat orientaci v ději. Herecký soubor celkově potvrzuje dobrou kondici, mezi několika zvlášť výraznými výkony září B. Kubátová.
Jan Pařízek  70 %
21.6.2023 | 906 hodnocení
+ souhlasím
Bezesporu zajímavé a neotřelé zpracování, zejména díky využití projekcí, jenž opravdu specifickým způsobem navozují dojem onoho kouzelného a snového světa. Místy je to sice možná až moc "creapy a bizarre", ale veskrze to často vytváří opravdu působivé scény. A v těch několika hudebních to výborně funguje jako slušný videoklip. Když přičteme povedené kostýmy i samotnou scénu, tak máme krásný vizuální zážitek. Z hlediska děje též dobře zpracováno, jen bych snad trochu zkrátil závěrečnou frašku, jenž pro mě až moc přebíjela výsledný dojem. Herecky zaujali hlavně J. Blažek, P. Gajdošíková a J. Teplý. A samozřejmě nádherný Hilského překlad.
Iva Bryndová  60 %
25.5.2023 | 555 hodnocení
+ souhlasím
65% Michal Lang se svým tvůrčím týmem vsadil na výrazně moderní prostředky, jimiž Shakespearovu hravou komedii inscenuje. Kouzelný les se tak v jeho inscenaci stává poměrně děsivým místem. Využití videomappingu je sympatickým a podařeným tahem, který mistrně nahrazuje kouzla. Herecké výkony, leckdy výrazně přepjaté odpovídají drsnějšímu, modernějšímu pojetí a jsou obecně povedené. Celou dobu jsem se nicméně nedokázala zbavit pocitu, že se mi ta výrazně moderní výprava výrazně vizuálně nelíbí, a to mi kazí dojem.
Helena Grégrová  70 %
8.5.2023 | 1672 hodnocení
+ souhlasím
V duchu žánru rozverně hravá inscenace aneb o téhle svatojánské noci je toho v rámci snění dovoleno vskutku mnoho. Sen ve svižném temporytmu je to převážně zábavný, pestrý, se zřejmými aktualizačními posuny k dnešku, plný občerstvujících nápadů a odkazů s očividně širokým rozptylem inspiračních zdrojů. A mezi tím vším rozvolněným rejděním a hemžením problesknou občas i vážnější podtóny, upomínající především na to, že prosazování osobních zájmů a priorit, potažmo nastolování řádu a pořádku tzv. na sílu zkrátka není optimálním řešením, a i když cesta ke smíru a kompromisům může být krkolomnější, hledat bychom ji měli.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Babitch  90 %
6.5.2024 | 77 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé! Nemáte ani chvilku na to, se nudit. Mnoho režisérskych nápadů, skvělé herecké výkony (hlavně Puk Terezy Dočkalové). Až neskutečná výprava... Za mě fakt stojí za vidění.
EvčaK  60 %
21.2.2024 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Viděno dnes.
V této inscenaci musím vychválit především ženy, zvláštně pak Fialová jako Vendula, Gajdošíková jako Hermie a Kubátová jako Helena.
Pánové jim jsou ale v patách a celkově vytváří příjemný celek.
Ratajský jako Puk nezklame nikdy.
JáraTym  90 %
12.1.2024 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Na inscenacích Divadla Pod Palmovkou jsem vždy obdivoval vizuální stránku a herecké výkony. Ani dnešní repríza Shakespearovi opulentní svatojánské noci nebyla výjimkou. Nejvíce zaujmou Denny Ratajský, který hraje ďábelsky, až Funésovsky a Barbora Kubátová jako vždy precizní, včetně tklivě provokativního zpěvu. Potíž v celé hře snad tropí jen jediný aspekt - a to samotný text. Místy rozvleklý, vršící citově přebarvená slova přes sebe - zkrátka dost často ubírá na dynamice, která naopak bují v četných režisérských nápadech od košíků s cukrovou vatou, několika vrstevných projekcí, stanu, po brilantní provedení vztahů v herecké společnosti.
Trpisko  60 %
21.12.2023 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé zpracování. Moderní prvky dobrý nápad a celkově to působí dobře. Herci také dobrá volba.
Adam Zelinka  70 %
21.6.2023 | 220 hodnocení
+ souhlasím
přes slabší začátek se hra nakonec celkem rozjede, hlavně konec je úžasnej
zpracování ale nebude pro každého, což je pochopitelné
Avalon820  50 %
16.2.2024 | 24 hodnocení
Tarbík  70 %
30.11.2023 | 165 hodnocení
LavinieCamui  70 %
2.7.2023 | 822 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.