Divadlo v Dlouhé

Oblomov

Premiéra: 16.3.2016. Překlad románu: Libor Dvořák. Dramaturgie: Štěpán Otčenášek. Scéna: Martin Černý. Kostýmy: Kateřina Štefková. Hudba: Jan Vondráček a citace. Režie: Hana Burešová.
2:45


Divadelní přepis známého Gončarovova románu, který dal jméno vlastnosti nebo stavu člověka neschopného činu, utíkajícího se do snu. Pojem „oblomovština“ je dnes známý na celém světě a Oblomov se stal hrdinou z galerie nejslavnějších literárních postav. Jestliže v minulosti byla ústřední postava románu hodnocena převážně negativně, dnes už ji tak jednoznačně nevidíme: citlivý a až dětsky upřímný Oblomov odmítá přijmout pravidla uspěchaného světa, založeného na sobectví a přetvářce, a nechce s ním ani zápasit. Svou vědomou nečinností klade horečné lidské aktivitě znepokojivé otázky po jejím smyslu.
v anketě portálu i-divadlo.cz:
Michal Isteník - 3. místo v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon roku 2016
Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
68 %
Uživatelé
74 %
74751000
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 50 %
(zadáno: 7.1.2019, počet hodnocení: 1534)
přínosný / zajímavý komentář
55%. Dramatizace po duchu románu trefně zpracovává nenápadný, pozvolný úpadek a konec člověka, kterého zničila nečinnost. Režisérkou pečlivě budovaný vývoj herci bravurně ztvárňují, obdivuhodný M. Isteník v titulní roli. Je třeba ocenit i vlastní pohled tvůrců relativizující ústřední téma. Zásadním problémem je však rozsáhlý dramatický text, který na jevišti způsobuje tempo tak pomalé, že se inscenace stává monotónní a příliš dlouhou, pro některé diváky až na hranici snesitelnosti.
Michal Novák 70 %
(zadáno: 15.5.2016, počet hodnocení: 1024)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Pod kůží zarytá Krobotova dramatizace s (po mém soudu) absolutním postihnutím pojmu „oblomovština“ ve vší té tísnivosti a hereckým výrazem Ivana Trojana... se v Dlouhé připomněla. A to je špatně. I patnáct let po té srovnáváte a inscenace Divadla v Dlouhé vám přijde jako provinční záležitost. Přitom není špatná a Michal Isteník také, byť poněkud urputně, předkládá esence oblomovštiny (kterou nakonec najdete i jinde). Tato dramatizace, která je v dobrém smyslu slova taková indiferentní, snad záměrně nepřináší odpovědi, a tím dráždí. Platforma pro ironii a groteskní škleb zůstala však nevyužita.
Anežka Hrebiková 70 %
(zadáno: 8.4.2016, počet hodnocení: 192)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Oblomov je moje milovaná kniha, proto jsem moc ráda, že se jí poslední dobou dostává pozornosti, ať už v Dejvicích, v Dlouhé nebo Na Zábradlí. Jedná se o morálně nesmírně stimulující dílo, Hana Burešová to ovšem pojala trochu jinak. Oblomovův lenivý způsob života je zde v podstatě omlouván, zatímco agilní Štolc je vykreslen jako plochá, křečovitě kladná karikatura-netuším, zda je to režií nebo hercem. Inscenace je sice kvalitní, Michal Isteník jí hodně zvedá, ale co je to platné, když to režijně patří do 90. let. Nevšimla jsem si jediné inovace či dobrého nápadu. Příliš klasická klasika.
Lukáš Dubský 80 %
(zadáno: 24.3.2016, počet hodnocení: 788)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
V Divadle v Dlouhé vznikla poctivá inscenace, která sází na výborný výkon Michala Isteníka v hlavní roli. Isteník musí Oblomova na jevišti skutečně „odžít“. Ani na vteřinu nesleze ze scény, navíc musí věrohodně zachytit prudké změny nálad. Od absolutní netečnosti přes ztřeštěnou zamilovanost až po chorobnou úzkost – ve všech polohách je herec přesný a uvěřitelný. Tvůrčí tandem Burešová – Otčenášek opět dokázal v klasické látce nalézt východiska pro zcela současnou výpověď o lidském strachu z životních zklamání a osamění, kvůli kterému často volí jednodušší cestu bezkonfliktního přežívání.
Jan Pařízek 70 %
(zadáno: 23.3.2016, počet hodnocení: 752)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Za sebe mohu říci, že jsem se po celou dobu nijak nenudil. První třetina byla tedy trochu zdlouhavá, až jsem se začal bát, že to začne být příliš monotónní. Ale dá se říci, že s příchodem J. Meduny nabrala inscenace dobré tempo, které si udržela až do konce. M. Isteník v titulní roli nijak nezklamal, zahrál velice přesvědčivě a právě díky němu má závěr hry onen potřebný silnější dopad. Vedle něj byla též výborná V. Lazorčáková, jejich společné dialogy patřily k nejlepším. K tomu dobře podbarvovaly atmosféru "doprovodné/davové" scény všech aktérů. Z mého pohledu určitě spokojenost. 75%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Pepca 100 %
(zadáno: 1.10.2019, počet hodnocení: 26)
přínosný / zajímavý komentář
Michal Isteník vám ukáže, jací jste možná někdy byli (kdo se v tom ani trochu neuvidí, tomu závidím) - vaši temnou, zoufalou a lenivou stránku, ani láska s tím nedokáže nic udělat. Za tuto velikou sílu dávám 100%
I když to není veselá inscenace, fascinuje mne tak, že jsem byl již několikrát..
KatZen 90 %
(zadáno: 7.1.2019, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Jediná hra za posledních 10 let na kterou jsem šla dvakrát a šla bych klidně i znovu. Michal Isteník mě dojal, rozesmál a neskutečně vtáhl do dramaturgicky dobře zvládnutého zpracování ruské klasiky, kterou obyčejně vůbec nemusím. Na hodinky jsem se nepodívala ani jednou, to je pro mě hodnotné měřítko zábavy.
Fedorocko 40 %
(zadáno: 18.4.2018, počet hodnocení: 490)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Já se bohužel musím přidat k té menšině recenzentů,které představení až tak neoslovilo. Michala Isteníka mám rád, opět podal výborný výkon,ale jako celek mě tohle zpracování příliš nezaujalo a prakticky jsem si z něj nic neodnesl.
Abigail7 70 %
(zadáno: 27.3.2018, počet hodnocení: 240)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná klasická inscenace - vtipná, napínavá, realistická, jen někdy až hodně dlouhá - v obou polovinách se najdou některé pasáže, které na mě působily úmorně. Ale i tak jsem si představení nesmírně "užila", až mi z něj bylo chvílemi úzko.
Výborný Michal Isteník, a zaujali mě i Veronika Lazorčáková a Jan Meduna.
Ivelly 100 %
(zadáno: 2.3.2018, počet hodnocení: 30)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Děkuji vedeni DvD a hercům za ten neskutečný zážitek! Hra je dokonalá. Nechápu volna místa v sále.
Vychutnávala jsem každou chvilku, každý detail: zvuky ptáčka, letícího nad diváky a scénou, sny - vzpomínky Iljuši Oblomova, nakonec, zvonkohra - skutečný funkční hudební nastroj! - dílo Jana Vondráčka... Vkusně, originálně, dojemné, smutné..
Michal Isteník nejenže Oblomova na jevišti žije, on ho umírá.. Doslova mne včera vyděsil, když na první a druhé děkovačce na scéně byl pořad ještě Oblomov, ne Isteník!

celá recenze je v blogu (více v článku na blogu)
Vaklav 90 %
(zadáno: 22.2.2018, počet hodnocení: 216)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
88% - Tři procenta skoro za tři hodiny perfektního a odmakaného výkonu pro M. Isteníka.
Nemám srovnání ani s jiným představení, ani neznám knižní předlohu, ale bez problému a upřímně konstatuji, že jsem litoval, že nemohu posedět ještě hodinu.
Možná jen rozjezd byl pozvolnější, ale kam taky chvátat, no ne? Počkejte si, stojí to za to.
Freebird 100 %
(zadáno: 3.1.2018, počet hodnocení: 50)
přínosný / zajímavý komentář
Až moc dobře zpracovaná ruská klasika. Hana Burešová BRAVO!
Vynikající Michal Isteník. Výborná Veronika Lazorčáková, a Tomáš Turek, a Jan Vondráček, a Eva Hacurová, a Jan Meduna.

--- 2.3.2018
Včera jsem to viděl podruhé. Nemám slov. Výkony herců byly parádní! Je to neskutečně dobrý, jenom mám obavy o zdraví Michala Isteníka, dává do toho všechno.
Vladimír Rogalewicz 60 %
(zadáno: 13.9.2017, počet hodnocení: 504)
přínosný / zajímavý komentář
herci znamenití v čele s Michalem Isteníkem. Režie je čistá a formálně bez kazu. Představení však nedává odpovědi, ba co víc, ono skoro ani neklade otázky. Jako celek je to muzeální kus, s dneškem ho vlastně nic nepropojuje. Je to zvláštní: ne úplně povedená verze Divadla Na zábradlí je přes výhrady mnohem apelativnější a ve vyznění zajímavější.
Denisa H. 90 %
(zadáno: 8.6.2017, počet hodnocení: 260)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné zpracování! Možná dlouhé, ale rozhodně ne zdlouhavé. To, co herci, zejména M. Isteník na jevišti předvádějí, je - chce se až říct neuvěřitelné. M. Isteník je pan Herec a tímto to jen znovu potvrzuje. Dává ze sebe 150 %, za což ho - aspoň na dnešní repríze - diváci ocenili aplausem ve stoje. Brava! Z dalších jeho kolegů mě zaujali V. Lazorčáková a zejména J. Meduna. Dále představení disponuje krásně řešenou scénou. A hudbou, kterou minimálně z poloviny obstarávájí herci naživo přímo na jevišti. Ještě jednou - výborné! 95 %
Máša 90 %
(zadáno: 26.5.2017, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
zážitek sezóny. poměrně klasická inscenace, která bez větších efektů silně vtahuje do svého světa. slovo, jazyk. jen pár herců, všichni skvělí, Michal Isteník prostě vynikající. nadšení. vidět jednou mi nestačilo
Adaben 70 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
Dobrá inscenace, herce lze jen obdivovat, že v podstatě jsou pořád na scéně, mají dlouhé promluvy a nechybují. Vedle Isteníka jsou zajímavé určitě i obě mladé dámy. Ale trochu mi to i tak přišlo zdlouhavé či natahující, prostě Oblomov.
Lukas.cerny 20 %
(zadáno: 12.2.2017, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Tak tohle mne úplně minulo. Největší nuda za hodně dlouhou dobu. (15.6.2016)
Frankovka 90 %
(zadáno: 18.1.2017, počet hodnocení: 211)
přínosný / zajímavý komentář
Krasne. Ze tri Oblomovu, ktere jsem videl byl tento nejlepsi.
Ala 80 %
(zadáno: 14.12.2016, počet hodnocení: 116)
přínosný / zajímavý komentář
Navzdory délce představení jsem se nestíhala nudit. Líbily se mi všechny herecké výkony, ale nejvíc M. Isteník, J. Vondráček, J. Meduna a V. Lazorčáková. :-)
Bethrezen 70 %
(zadáno: 13.12.2016, počet hodnocení: 51)
přínosný / zajímavý komentář
Musím říct, že na poprvé jsem se u představení neskutečně nudil a nechápal jsem smysl hry. Možná i proto, že jsem doteď neznal ani původní román. Ale napodruhé jsem se do hry dokázal mnohem lépe vžít a musím říct, že zdejší pojetí mi vzhledem k románu přijde velmi povedené. Nesnaží se hledat žádné násilné aktualizace a pojetí. Herecky zde naprosto excelují Michal Isteník a Veronika Lazorčáková. Celkově musím říct, že je to jedna z povedenějších inscenací pražských divadel v posledním roce a klidně se na ní půjdu podívat znovu.
Janis 80 %
(zadáno: 13.11.2016, počet hodnocení: 232)
přínosný / zajímavý komentář
Úplně jiné zpracování Oblomova, než bylo to Krobotovo (zbytečně idealizované), a to v mnohém i zajímavější. Určitě přímočařejší a otevřenější vůči divákovi, živější, bez ironického odstupu, nepochybně i aktuálnější. Třeba v tom smyslu, že tahle interpretace - např. na rozdíl od ztvárnění DD - neváhá vyvolávat otázky, které tam nepřicházely.
Herecky mě oslovil kromě Isteníka, chvíli melancholického a chvíli až extatického (který zjevně dobře plní režisérčino zadání) i výborný Jan Meduna. Vondráčkova postava se naopak držela hercovy (už poměrně časté) manýry, čímž mě nudila.
Ba-jo 90 %
(zadáno: 2.11.2016, počet hodnocení: 195)
přínosný / zajímavý komentář
Můj první divadelní Oblomov, takže nejsem nikterak zatížen žádným předchozím uvedením a nesrovnávám. Byl jsem velmi mile překvapen funkčně a nápaditě provedenou výpravou, hudebním podkresem, videomappingem a až řemeslně propracovanou režií H. Burešové. A byl jsem doslova nadšen a uchvácen hereckým výkonem titulního Michala Isteníka (bravo!). Rovněž je třeba ocenit výkony sekundujících herců v čele s Veronikou Lazorčákovou (a včetně těch dětských), střídavě se vynořujících z pozadí a zasahujících do děje. Katarze se dostavila, i v sobě samém jsem našel trochu z Oblomova.
Candie254 70 %
(zadáno: 16.10.2016, počet hodnocení: 197)
přínosný / zajímavý komentář
Zdařilé představení se skvělým Isteníkem! Ostatní herce také nutno ocenit a líbilo se mi i řešení scény a projekcí. Viděno na hostování v Brně. 75 %
Monulinka 80 %
(zadáno: 1.9.2016, počet hodnocení: 372)
přínosný / zajímavý komentář
Pěkně zpracovaná klasika. M. Isteník v hlavní roli nechává na jevišti vše, byl výborný! V. Lazorčáková pak okouzlí nejen svým zpěvem. Celkově se mi líbila hudba a sborové scény. Tempo možná v první půlce zakolísalo, ale přehnaně dlouhé mi to nepřišlo a rozhodně jsem se nenudila. (viděno 24.5.2016)
VerDom 90 %
(zadáno: 16.6.2016, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé, skvělé, skvělé.
Mondi.h 100 %
(zadáno: 15.6.2016, počet hodnocení: 31)
přínosný / zajímavý komentář
Hezká hra a úžasný výkon pana Isteníka.
J_V 90 %
(zadáno: 7.6.2016, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Krásná klasicky zpracovaná inscenace s vynikajícím Michalem Isteníkem. Knižní předloha je bohatá na vedlejší postavy a peripetie a mnohé z nich musely být zákonitě vynechány (např. pikle se směnkami). Význam díla však zůstal v Dlouhé zachován, všechny postavy krásně žijí (případně se životu vyhýbají) a velmi dobrý je také nápad nechat v inscenaci promlouvat chór.
Michvon 60 %
(zadáno: 30.4.2016, počet hodnocení: 163)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Nějak úplně nevím... Herecké výkony super, Isteník se pro Oblomova narodil, ale není to přece jen trochu málo? Kapka svěžesti by neuškodila. Oblomov je moje srdeční záležitost, knihu znám nazpaměť, divadelní adaptace k ní celkem sedí, ale přece jen jsem čekala trochu víc, trochu autorského pohledu, možná interpretaci. Ale třeba ji jen nevidím. 64,99 %.
Anex 90 %
(zadáno: 1.4.2016, počet hodnocení: 111)
přínosný / zajímavý komentář
Výborně jsem se bavila po celou dobu, výkon Isteníka excelentní, zdatně mu sekundovali i všichni ostatní od jeho sluhy po Vondráčka. I děti zde byly fantastické, byť měly jen minimální prostor. Naprostá spokojenost
Meresanch 70 %
(zadáno: 24.3.2016, počet hodnocení: 146)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Lucilla 70 %
(zadáno: 20.3.2016, počet hodnocení: 210)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Zacnu od pro me nejvetsiho zaporu predstaveni a to je delka. Urcite by se dalo kratit, ke konci prvni poloviny uz mi prislo, ze se situace ponekud opakovaly a prilisna popisnost ubirala na spadu. Ale jinak si nemohu stezovat. M.Istenik v hlavni roli prijemne prekvapil, skvele mu sekundoval J.Vondracek a J.Meduna. Hudba se moc povedla a ocenuji nasazeni vsech 6 hercu - zvladli vsechny ulohy, vcetne cvrlikani ptactva :-) ... Za me velmi prijemne prekvapeni.
Eviik 70 %
(zadáno: 20.3.2016, počet hodnocení: 289)
přínosný / zajímavý komentář
Výborný Michal Isteník, který svou textově i fyzicky náročnou roli zvládl opravdu skvěle. Dobře mu sekundují Jan Meduna a Jan Vondráček. Škoda té délky, která může trochu nudit. Hlavně v druhé části první poloviny je toho pobíhání herců po jevišti poněkud moc. Líbila se mi ale živá hudba i zvukové efekty v podání herců.
Kevinator 60 %
(zadáno: 17.3.2016, počet hodnocení: 192)
přínosný / zajímavý komentář
Je mi líto, že to musím napsat: pro mě nevzrušivá, fádní inscenace. Téměř nic nezaujalo. Takhle jsem se v Dlouhé nikdy nenudil. Bohužel.
Jaroslava Šimáková 40 %
(zadáno: 17.3.2016, počet hodnocení: 138)
přínosný / zajímavý komentář
po dlouhé době něco slabšího v Dlouhé :)
Premysl.otakar.ii 10 %
(zadáno: 28.12.2018, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Neskutečně jsem se u tohoto představení nudila a odpočítávala minuty, které zbývají do konce. Naprosto mi unikal smysl hry. Možná to bylo i kvůli tomu, že jsem nečetla původní román. Ale teď už nemám vůbec chuť si ho přečíst.
Mardzana 90 %
(zadáno: 2.11.2016, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení. Přiznávám, že poslední dobou se do divadla trošku bojím chodit. Příliš vulgarit, žádný prostor pro fantazii. Naštěstí toto představení je pravým opakem. Skvělé výkony hlavních hrdinů - Oblomov i Olga. Ačkoliv téměř tříhodinový kus, únava herců ani diváků se nedostavila. Rozhodně kus, na který bez obav pošlu všechny známé. Díky.
MikulaF 70 %
(zadáno: 24.4.2019, počet hodnocení: 55)
Tyuiop 80 %
(zadáno: 15.1.2019, počet hodnocení: 5)
Suzana 40 %
(zadáno: 14.1.2019, počet hodnocení: 242)
Africanus 80 %
(zadáno: 19.8.2018, počet hodnocení: 5)
Mateo 60 %
(zadáno: 7.6.2018, počet hodnocení: 87)
Lovin 100 %
(zadáno: 30.5.2018, počet hodnocení: 190)
VeruS.11 70 %
(zadáno: 30.5.2018, počet hodnocení: 91)
M_marek 60 %
(zadáno: 18.4.2018, počet hodnocení: 43)
Paya888 80 %
(zadáno: 18.3.2018, počet hodnocení: 245)
PavelK 60 %
(zadáno: 13.3.2018, počet hodnocení: 197)
Hacko 90 %
(zadáno: 1.3.2018, počet hodnocení: 47)
Blahme 60 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 62)
Aněs 60 %
(zadáno: 23.11.2017, počet hodnocení: 51)
Martuska17 80 %
(zadáno: 24.10.2017, počet hodnocení: 30)
MarekLinhart 60 %
(zadáno: 23.10.2017, počet hodnocení: 152)
Barbora23 90 %
(zadáno: 18.10.2017, počet hodnocení: 42)
Bernardblack 80 %
(zadáno: 13.9.2017, počet hodnocení: 223)
Pavlouš 70 %
(zadáno: 22.7.2017, počet hodnocení: 54)
Národosolsobě 60 %
(zadáno: 20.6.2017, počet hodnocení: 280)
Prynychovi 80 %
(zadáno: 16.6.2017, počet hodnocení: 25)
Optimista 90 %
(zadáno: 29.5.2017, počet hodnocení: 13)
Tomsely 50 %
(zadáno: 4.5.2017, počet hodnocení: 25)
Moriarty 80 %
(zadáno: 29.4.2017, počet hodnocení: 16)
Jana.janka 50 %
(zadáno: 7.4.2017, počet hodnocení: 42)
Radiator 80 %
(zadáno: 24.3.2017, počet hodnocení: 97)
Cujo 90 %
(zadáno: 14.3.2017, počet hodnocení: 65)
Klob 60 %
(zadáno: 25.2.2017, počet hodnocení: 128)
Lukrecie 70 %
(zadáno: 9.2.2017, počet hodnocení: 54)
Petra. 70 %
(zadáno: 29.1.2017, počet hodnocení: 39)
Pcoban 100 %
(zadáno: 26.1.2017, počet hodnocení: 14)
Cedak 60 %
(zadáno: 28.12.2016, počet hodnocení: 18)
Jarkatimka 70 %
(zadáno: 15.9.2016, počet hodnocení: 26)
Lisarah 90 %
(zadáno: 16.6.2016, počet hodnocení: 76)
Plšík 70 %
(zadáno: 15.6.2016, počet hodnocení: 393)
Renée 70 %
(zadáno: 28.4.2016, počet hodnocení: 96)
Togaf 80 %
(zadáno: 20.4.2016, počet hodnocení: 128)
Lukrativni 80 %
(zadáno: 20.4.2016, počet hodnocení: 72)
Dolente 100 %
(zadáno: 20.4.2016, počet hodnocení: 51)
Slavek53 70 %
(zadáno: 30.3.2016, počet hodnocení: 66)
Panapollon 90 %
(zadáno: 24.3.2016, počet hodnocení: 51)
Marcela 80 %
(zadáno: 24.3.2016, počet hodnocení: 400)
Justina 50 %
(zadáno: 19.3.2016, počet hodnocení: 77)
Vladimir9 80 %
(zadáno: 22.11.2016, počet hodnocení: 1)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.