Divadlo v Dlouhé

Pravomil

Premiéra: 18.3.2023 | 2:25
Dramaturgie: Pavel Baďura. Výprava: Lenka Odvárková-Hollá. Hudba: Matej Štesko. Hudební nastudování: Milan Potoček. Pohybová spolupráce: Marek Zelinka. Režie: Tomáš Dianiška.
Adaptace románu inspirovaného skutečným osudem hrdiny, který ovlivnil události a životy celých generací. Pravomil se zrovna zamiloval. Kromě své dívky miluje i svou vlast a pro obě je ochoten rvát se na život a na smrt. Spravedlnost, pravda a láska to u nás nikdy neměly jednoduché a tak se Pravomil vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet po dějinách moderního světa...
Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
76 %
76591000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
30.9.Po19:00doprovodný program od 18hvstupenky
17.10.Čt19:00doprovodný program od 18hvstupenky
30.9.Po19:00 vstupenky
doprovodný program od 18h
17.10.Čt19:00 vstupenky
doprovodný program od 18h

Volby

Hodnocení (66)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
6.2.2024 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
Režisér T.Dianiška rád ohledává pozapomenuté lidské osudy, ve svých inscenacích kombinuje komické tóny s vážnými, Pravomil v tomto ohledu patří k usedlejším kusům. Lehké nedostatky lze najít v tempu, naopak velice povedená je hudební složka a skvělý výkon podává J.Sklenář v roli Karla Vaše, jehož mladistvé promluvy jsou téměř přesnou kopií argumentace dnešní dezinfo scény. Samotný Pravomil je v podání P.Neškudly možná až moc čítankovým hrdinou, závěr jeho života je ale podán zajímavě. Zvířecí metaforu v druhé části sice chápu, přesto jsou scény z gulagu divadelně nejméně přesvědčivou částí.
Pavel Širmer  60 %
14.8.2023 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
Pravomil Reichl nebyl zdaleka jediný, jehož život zásadně poznamenaly dějinné zvraty 20. století hned několikrát. Podobné osudy jsou (zaslouženě) zpracovávány a připomínány, a tak se v inscenaci můžeme často setkávat s obdobou již viděného. Platí to i o koncepci režiséra T. Dianišky, jenž ve velké míře opakuje postupy užité ve svých předchozích počinech; zde je navíc někdy nešťastně kombinuje v neprospěch celkového vyznění. Přesto má inscenace silná a jedinečná místa, např. rovinu s dcerou Karla Vaše a zvláště konec Pravomilova života, kdy dochází i na paradox. Titul s výborným P. Neškudlou v titulní roli si své příznivce jistě najde.
Iva Bryndová  60 %
16.6.2023 | 578 hodnocení
+ souhlasím
Dramatický osud Pravomila Reichla by dle mého v divadelní podobě lépe vynikl, kdyby při jeho dramatizaci autoři nevycházeli právě z románu P.Stančíka, nebo kdyby si z něj alespoň vzali tu výraznější druhou polovinu. Ta funguje i na jevišti výrazně lépe. První jí bohužel nedostačuje. Herecky ani jinak řemeslně není inscenaci co vytknout, ale bohužel ten základ, na který v synopsi lákají inscenace i román, úplně nefunguje. V inscenaci i kvůli tomu, že to místy vypadá, jako by ji režírovali dva lidé a ne vždy se s názorem na žánr, který dělají, potkali. Dianiškův režijní styl místy působí na něj až příliš usedle a svázaně a za mě to není výhra.
Helena Grégrová  70 %
10.6.2023 | 1688 hodnocení
+ souhlasím
65 %. Dcera nechvalně proslulého prokurátora vykonstruovaných politických soudních procesů Karla Vaše hledá v deníku plukovníka Pravomila Reichla pravdu o svém otci a zaznamenaný příběh jí otevře oči. Pozornost diváka pak jeho řádky směrují k nebezpečí smířlivě přivíraných očí nad neblahými dějinnými událostmi, ke zločinům, které neměly nikdy být promlčeny a ke skutečným vlastencům, jejichž respektuhodné hrdinské skutky je důležité si připomínat. Byť by inscenaci místy prospěl svižnější temporytmus a zmírnění nadsázky v několika pasážích, silnou a mrazivou výpověď předává zřetelně, zejména prostřednictvím skvělé herecké práce kompletně všech.
Michal Novák  70 %
24.4.2023 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
Další Tomášova komiksově stylizovaná jízda, tentokrát i velice temná a nerozpakující se rozkročit až k magickému realismu. Téma přitom skutečné a inscenace vydá za učebnici dějepisu. Sledujeme průlet principy totalitních režimů, co jsou v ustavičném konfliktu s přesvědčením jednoho naivního hrdiny. Pavel Neškudla ho modeluje prostou jevištní existencí, bez okázalostí. Postavě propůjčil jemnosti svého hereckého charismatu a funguje to náramně. Některé fantazijní obrazy zůstaly bez vysvětlivky (ale prý mají oporu v předloze), jinak vás tato mozaika dovede k mezalianci naděje a deprese spolehlivě. Inscenace je zajímavá i svým výtvarným výrazem.
Jan Pařízek  70 %
22.3.2023 | 914 hodnocení
+ souhlasím
T. Dianiška má rozhodně talent na to připomínat postavy, příběhy a události, které by neměly být zapomenuty a i zde odvádí velmi dobrou práci. Životní příběh Pravomila Reichla nemá o dramatické události nouze a je jen dobře, že si ho můžeme díky tomuto zpracování zprostředkovaně prožít. První polovina funguje velmi dobře, má skvělé tempo, nijak nenudí. Druhá část je bohužel místy trochu rozvleklejší a občas je dost těžké udržet pozornost. Vynikající složkou je však hudba, ať už ta živá nebo i reprodukovaná. Přináší krásné oživení a vykresluje ty nejlepší pasáže, které tím zanechají o to silnější dojem.
Kateřina Jírová  70 %
19.3.2023 | 348 hodnocení
+ souhlasím
První spolupráce režiséra se stmeleným souborem Divadla v Dlouhé dopadla dobře. Inscenace však působí poněkud nesourodě, poetické scény jsou střídány černým humorem z různých komunistických lágrů, ať už českých, nebo sovětských. Nejvíce se mi líbil Pravomilův útěk z vězení, a Jarka Baterka. Zvířátka mi nevadila, ale pokud měly mít i nějaký jiný význam, než pobavit, tak jsem to nepochopila. Příjemná byla živá hudba pod vedením M. Potočka.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Elus  90 %
12.7.2024 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Silné a tíživé představení! Důležité na tato témata nezapomínat! Myslím na něj často.
Srna  70 %
7.2.2024 | 87 hodnocení
+ souhlasím
Povedené, s dobrými nápady i hudbou.
Heda  80 %
6.2.2024 | 25 hodnocení
+ souhlasím
85%.
Inscenace byla skvělá, atmosféra mrazivá.
Někdy bylo těžší se v inscenaci zorientovat (ale to beru v zásadě jako plus, protože inscenací, kde se předpokládá, že je divák úplně pitomý, je až až).
Vytkla bych snad jen, že se nám představuje čistý hrdina a čistý antihrdina (přitom u obou se vysloveně nabízelo, jak je "polidštit"). A pak ještě, že kontrast mezi věkem herců a postav byl v prví části příliš rušivý.
Čiko  70 %
22.11.2023 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
75%
Pravomil se opravdu velmi povedl. Režisér T.Dianiška si odskočil do Dlouhé a dokázal, že se dovede s lehkostí napojit i na jiné soubory a jiná divadla. Toto "opuštění komfortní zóny" (nikoliv jediné) se mu velmi povedlo. Jeho režie je umírněnější a inscenaci prospívá. Mezi oběma polovinami je poměrně odlišný temporytmus. Z první poloviny cítím více Dianiškův režijní rukopis, druhá je poměrně vyklidněná. Přesto to funguje a inscenace se mi líbí jako celek.
Ke kladům patří dobré herecké výkony, kostýmy, scéna a zajímavá (i živá) hudba.
Slabinou byl živý zpěv a za mě dost nevýrazný P.Neškudla.
TomAka  70 %
21.10.2023 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Pozoruhodný a silný příběh, při jehož zpracování do divadelního představení si režisér a spoluautor Tomáš Dianiška (opět) ukousl velký krajíc. Opět předvádí vynalézavost, ale ne vždy děj funguje a některé věkové proměny herců vypadají trochu komicky. Pavel Neškudla mi jako hlavní představitel úplně nesedl - dost často jsem mu nevěřil (což ale může být víc problém režie než jeho samotného - těžko říct). Váhal jsem mezi 60 a 70 a dováhal jsem se k 70%.
Zupri  90 %
26.9.2023 | 122 hodnocení
+ souhlasím
Silný příběh, perfektně ztvárněno, živá hudba super bonus.
Eliskas  70 %
15.9.2023 | 42 hodnocení
+ souhlasím
75 % První půlka je spíše milá, vtipná, svižnější, rychle uteče a baví. Druhá půlka je dramatičtější a obsahuje některé pasáže, které jsou kreativní, ale hůře zapadají. Celá hra je ale jedna velká emoční jízda. Vaše emoce se mění opravdu každou chvíli, to jsem v divadle zažila teda poprvé, abych ze smíchu byla okamžité sražená na kolena do smutku a skoro deprese. Výkony všech herců byly perfektní, nic nepůsobilo rušivě. Bylo zajímavé sledovat i reakce publika, které asi občas působilo poměrně rozpačitě.
J.anek  80 %
14.9.2023 | 499 hodnocení
+ souhlasím
Příběh Pravomila Raichla je fascinující sám o sobě a Tomáš Dianiška jej vypravuje s noblesou a citem. Snad ještě větší sílu mu ale dodává osud jednoho z nejodpornějších lidí české historie - slizkého Karla Vaše. Těžko si představit větší kontrast.
A dostalo mě, jak je v inscenaci použita píseň Jiřiho Bulise Anděl radosti. Pavel Neškudla ji zpívá ve stísněném prostoru skřině, která je pro tu chvíli vězeňskou celou, a zpívá ji tak krásně. Sílu má také nádherná Balada o poľných vtákoch od Miroslava Žbirky v podání Miroslava Zavičára ve scéně útěku z vězení.
Tyhle dva momenty byly pro mě nejsilnější.
Hana.kubikova  90 %
12.6.2023 | 52 hodnocení
+ souhlasím
Divadlo v Dlouhé: Pravomil. Adaptace románu Petra Stančíka v režii Tomáše Dianišky. Drsné, ale dobré. Kniha trochu obsáhlejší, Pravomil v ní nebyl takový Mirek Dušín jako na divadle, ale obojí stojí za to.
Jan Vorlíček  80 %
19.5.2023 | 78 hodnocení
+ souhlasím
Krásně vystavěná hra, která některé události československých dějin dvacátého století dostane divákovi pod kůži skvělými hereckými výkony, skvělou scénou i hudbou (píseň Jiřího Bulise mě dostane vždy).
Frankovka  90 %
6.5.2023 | 282 hodnocení
+ souhlasím
Skvěle představený životní příběh. Miluju pořad Paměti národa a jsem nadšen, že léty neupadá, naopak je často zdrojem inspirace.
Dokonalý herecký koncert, v čele s Tomášem Turkem.
V_M  60 %
6.5.2023 | 65 hodnocení
+ souhlasím
Před návštěvou představení jsem přečetl Stančíkův román a nemůžu si pomoct, ale je prostě mnohem lepší. Jsem si vědom, že inscenace nebyla vyslovenou jeho adaptací a s řadou motivů nakládala velmi volně, není mi cizí ani humor a nadsázka v přístupu k tragickým osudům statečného člověka, jakým Pravomil Raichl byl, nicméně Dianiška se zde mnohdy dostává za hranu. A to nikoli kvůli obrazoboreckému šokování (ač i tak by to někdo mohl brát), ale vinou lacinosti a vyprázdněnosti gagů, gest, průpovídek atp. Hra zkrátka není ani pateticky působivá (v tom dobrém slova smyslu), ani vtipná, a jakkoli by asi ráda promísila obé, zoufale se to nepovedlo.
Tvidatko  50 %
5.5.2023 | 80 hodnocení
+ souhlasím
Jelikož je inscenace převyprávěním Pravomilova deníku, lze pochopit, že postavy jsou buď bezchybné (Pravomil a ti, které má rád) nebo zlé (ostatní) a nic mezi tím. Tímpádem jsou však postavy poměrně ploché a pro mě osobně to bylo trochu nudné sledovat, a to i přes pár zajímavých scén, které vždy na chvíli oživily mou pozornost. Za mě 50 % ve smyslu - lze vidět - herecky to bylo skvělé! Mimo hodnocení inscenace ještě veřejně manifestuji, aby česká divadla zahodila "pojďme se intelektuálně pobavit na účet humorné postižené postavy" zvyk, děkuji.
Mary  90 %
5.5.2023 | 81 hodnocení
+ souhlasím
Jedním slovem skvělé!Skvělá hudba i scéna, originální zpracování, dobré herecké výkony a silný příběh. Tohle se Dianiškovi opět hodně povedlo!A uteklo to jako voda, takže délka představeni za mě v pořádku.
Jerman  70 %
2.5.2023 | 130 hodnocení
+ souhlasím
75%
P. Baďura a T. Dianiška se inspirovali realným příběhem odbojáře Pravomila Rajchla a odrazili se od jeho románového ztvárnění P.Stančíkem. S užitím známých Dianiškových režijních postupů vytvořili inscenaci připomínající komiks o střetu najivního charakterního hrdiny Pravomila s nízkým prohnaným padouchem (prokurátor Vaš). Dobro ovšem nezvítězí a křivdy nejsou potrestány, děj je však odlehčený pěveckou složkou a kombinací scénické hudby s živou kapelou. Inscenace ztrácí trochu dech na začátku po přestávce (sovětský lágr, tučňáci) ale pak postupuje rychle k závěrečné katarzi. Umně napsaná a výborně zahraná role Baterky (M. Zavičár).
Radarrius  80 %
22.4.2023 | 73 hodnocení
+ souhlasím
Neuvěřitelný životní příběh. Velká pochvala za využití hudebního rozměru souboru v Dlouhé včetně kapely. Evokování příslušné doby fungovalo skvěle. První polovina představení fantastická. Bohužel druhá věnující se bestialitě komunistického režimu ztrácela dech. A to nejen díky zdlouhavému a zoufale nudnému popisu vězňů v gulagu skrze biologii severních tučňáků. Jako kdyby nebyl čas ji také vypilovat k dokonalosti jako například scénu vražd na četnické stanici nacistickými bojůvkami. Ovšem život a činy Pravomila Raichla i celková síla inscenace zaslouží potlesk ve stoje.
Barbora  70 %
3.4.2023 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Oproti jiným hrám T. Dianisky je tato o poznání umírněnější. Tolik nešokuje, neprovokuje. Děj je velmi dlouhý, místy působí pateticky. Náročného diváka nezasáhne, diváka hledajícího uvolnění také ne. Doporučila bych ji středoškolákům, kteří by se takto mohli seznámit s totalitními mezníky našeho státu ve 20. století.
Zabiklac  100 %
28.3.2023 | 22 hodnocení
+ souhlasím
Tohle mě tedy hodně bavilo. Je to hravý a přitom tragický. Lidi v nelidských podmínkách přestávají býti lidmi a stávají se z nich zvířata. Právě ty metaforický scény to vytahují vysoko nad průměr. Podobný téma jako v Konci rudého člověka - komunisti a svověti byli a jsou odpad. Takže poselství ok!
Karel Toman  30 %
25.3.2023 | 67 hodnocení
+ souhlasím
Kniha je rozhodně lepší než tato okleštěná inscenace. Dianiškova režijní metoda, kde se tluče humor s trapným patosem, je už vyčerpaná a ne moc intelektuálně uspokojivá. A rozhodně to Dianiška neumí s herci z Dlouhé.
Potlepa  90 %
23.3.2023 | 7 hodnocení
+ souhlasím
85% Nedokázal jsem si představit, jak T. Dianiška uchopí román psaný jako kroniku o útrapách, nástrahách, ale i milostných a dost často hodně erotických vzplanutích. Redukce postav byla zjevná, z Pravomila například udělala věrného milence jedné osudové dívky. Erotické scény, kterými je román protkán, byly vyškrtnuty, snad aby bylo přístupné i mladším. Jinak ale zvládnuto režijně i herecky bravurně. Herci tak dobří, že nikdo nevybočoval a nebo pak téměř všichni (Pavel Neškudla, Jan Sklenář, Tomáš Turek, Magdalena Zímová, pro mě překvapení - Samuel Toman). Scéna byť téměř neměnná, tak skvěle vymyšlená. Dokonalé nasvícení a geniální hudba.
InkaR  80 %
23.3.2023 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Krásná scénografie a hudba. Herce to evidentně baví hrát a užívají si. Hodně vtipných momentů. První polovina lepší tempo.
Gimli35  80 %
23.3.2023 | 290 hodnocení
+ souhlasím
75 %, přičemž zhruba průměruji obě poloviny. První půlka mi totiž přišla opravdu skvělá, výborně vykreslila Pravomilovo dětství a připravila tak půdu pro další vyprávění jeho života. Když po hodině v nejlepším momentu přišla přestávka, říkal jsem si "wow, to je super!" a těšil se na druhý poločas. Jaké ale bylo moje překvapení, když po pauze inscenace najednou přepnula do rozvleklého, lehce psychedelického módu s neúměrnou délkou oproti první půlce. I tady se samozřejmě našlo několik dobrých momentů, ovšem kvalit první poloviny zdaleka dosaženo nebylo.

Rád jsem však opět po čase v DvD slyšel živou hudbu, byť kapela moc prostoru neměla.
R.JELEN.21  80 %
22.3.2023 | 251 hodnocení
+ souhlasím
Rukopis Tomáše Dianišky je znát i zde, ale ve spojení se souborem divadla to funguje. Představení jen na můj vkus na konci trochu dupne na brzdu, všechny obrazy jsou dobře čitelné i pro mne spratka roku 95.
Děkuji a vyražte
Michal1982  90 %
19.3.2023 | 167 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Dianiška mě svými nápady baví, Divadlo v Dlouhé mě baví a jejich spojení v Pravomilovi mě taky moc baví. Příběhu válečného veterána, který se do Čech vrací vykonat spravedlnost, to na jevišti sluší. To vše doplněno živou hudbou. Paráda. Ano, taky se připojím k tomu, že scény v gulagu jsou trošku natažené, ale celkovému dojmu to naštěstí moc neubírá. Scéna skvěle vymyšlená (zejména zásah na policejní stanici - z toho až mrazilo). Moc bavila celá anabáze s Jardou Baterkou. Za mě mimořádný výkon Jana Sklenáře tleskám. Děkuji za skvělý divadelní zážitek. Viděno na premiéře.
Valmez  70 %
18.3.2023 | 527 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé. Druhá půlka byla na mě zbytečně moc dlouhá, některé scény/se zvířaty/jsem nepochopil, musely tam být?
Viděno na veřejné generálce(17.3.2023)
Semtamťuk  90 %
14.6.2024 | 98 hodnocení
Maggie  90 %
24.4.2024 | 43 hodnocení
House Pachodi  70 %
16.1.2024 | 73 hodnocení
Tamcitu  90 %
16.1.2024 | 63 hodnocení
Joru  80 %
11.1.2024 | 14 hodnocení
Alis  80 %
7.12.2023 | 42 hodnocení
Nickmik  80 %
5.12.2023 | 76 hodnocení
Tech.KA  80 %
31.10.2023 | 52 hodnocení
Dajcik  60 %
29.10.2023 | 291 hodnocení
Snekac  70 %
29.10.2023 | 305 hodnocení
Unionboy  70 %
29.10.2023 | 466 hodnocení
Kosan  60 %
28.10.2023 | 282 hodnocení
Cujo  60 %
18.9.2023 | 80 hodnocení
Anca.rambo  50 %
15.9.2023 | 112 hodnocení
Koxi  60 %
14.9.2023 | 49 hodnocení
Jeff23  60 %
21.6.2023 | 80 hodnocení
Togaf  90 %
20.6.2023 | 180 hodnocení
Freebird  70 %
18.6.2023 | 82 hodnocení
SJC  80 %
10.6.2023 | 15 hodnocení
Marťus  80 %
26.5.2023 | 130 hodnocení
Plšík  80 %
18.5.2023 | 782 hodnocení
Šípal  60 %
15.4.2023 | 215 hodnocení
Loar  70 %
12.4.2023 | 37 hodnocení
Kihei  90 %
6.4.2023 | 15 hodnocení
Vladimír10  90 %
3.4.2023 | 646 hodnocení
Tarbík  90 %
30.3.2023 | 165 hodnocení
LavinieCamui  70 %
26.3.2023 | 842 hodnocení
Fido  40 %
23.3.2023 | 54 hodnocení
Adam Zelinka  70 %
22.3.2023 | 239 hodnocení
Braddy  90 %
22.3.2023 | 214 hodnocení
Astuta  90 %
19.3.2023 | 34 hodnocení
Kateřina  90 %
19.3.2023 | 36 hodnocení
Viktorie  70 %
19.3.2023 | 52 hodnocení
Kristýna Tomšů  70 %
15.1.2024 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.