Divadlo v Dlouhé

Pravomil

Premiéra: 18.3.2023 | 2:25
Dramaturgie: Pavel Baďura. Výprava: Lenka Odvárková. Hudba: Matej Štesko. Hudební nastudování: Milan Potoček. Pohybová spolupráce: Marek Zelinka. Režie: Tomáš Dianiška.
Adaptace románu inspirovaného skutečným osudem hrdiny, který ovlivnil události a životy celých generací. Pravomil se zrovna zamiloval. Kromě své dívky miluje i svou vlast a pro obě je ochoten rvát se na život a na smrt. Spravedlnost, pravda a láska to u nás nikdy neměly jednoduché a tak se Pravomil vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet po dějinách moderního světa...
Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
77 %
77301000
Hodnocení redakce
Michal Novák 70 %
Jan Pařízek 70 %
Kateřina Jírová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
9.6.19:00novinka sezonyvstupenky
19.6.Po19:00novinka sezonyvstupenky
14.9.Čt19:00novinka; náhradní představení za 28. 4. 2023vstupenky
25.9.Po19:00novinkavstupenky
9.6.19:00 vstupenky
novinka sezony
19.6.Po19:00 vstupenky
novinka sezony
14.9.Čt19:00 vstupenky
novinka; náhradní představení za 28. 4. 2023
25.9.Po19:00 vstupenky
novinka

Volby

Hodnocení (33)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  70 %
24.4.2023 | 1124 hodnocení
+ souhlasím
Další Tomášova komiksově stylizovaná jízda, tentokrát i velice temná a nerozpakující se rozkročit až k magickému realismu. Téma přitom skutečné a inscenace vydá za učebnici dějepisu. Sledujeme průlet principy totalitních režimů, co jsou v ustavičném konfliktu s přesvědčením jednoho naivního hrdiny. Pavel Neškudla ho modeluje prostou jevištní existencí, bez okázalostí. Postavě propůjčil jemnosti svého hereckého charismatu a funguje to náramně. Některé fantazijní obrazy zůstaly bez vysvětlivky (ale prý mají oporu v předloze), jinak vás tato mozaika dovede k mezalianci naděje a deprese spolehlivě. Inscenace je zajímavá i svým výtvarným výrazem.
Jan Pařízek  70 %
22.3.2023 | 858 hodnocení
+ souhlasím
T. Dianiška má rozhodně talent na to připomínat postavy, příběhy a události, které by neměly být zapomenuty a i zde odvádí velmi dobrou práci. Životní příběh Pravomila Reichla nemá o dramatické události nouze a je jen dobře, že si ho můžeme díky tomuto zpracování zprostředkovaně prožít. První polovina funguje velmi dobře, má skvělé tempo, nijak nenudí. Druhá část je bohužel místy trochu rozvleklejší a občas je dost těžké udržet pozornost. Vynikající složkou je však hudba, ať už ta živá nebo i reprodukovaná. Přináší krásné oživení a vykresluje ty nejlepší pasáže, které tím zanechají o to silnější dojem.
Kateřina Jírová  70 %
19.3.2023 | 343 hodnocení
+ souhlasím
První spolupráce režiséra se stmeleným souborem Divadla v Dlouhé dopadla dobře. Inscenace však působí poněkud nesourodě, poetické scény jsou střídány černým humorem z různých komunistických lágrů, ať už českých, nebo sovětských. Nejvíce se mi líbil Pravomilův útěk z vězení, a Jarka Baterka. Zvířátka mi nevadila, ale pokud měly mít i nějaký jiný význam, než pobavit, tak jsem to nepochopila. Příjemná byla živá hudba pod vedením M. Potočka.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vorisek  80 %
19.5.2023 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Krásně vystavěná hra, která některé události československých dějin dvacátého století dostane divákovi pod kůži skvělými hereckými výkony, skvělou scénou i hudbou (píseň Jiřího Bulise mě dostane vždy).
Frankovka  90 %
6.5.2023 | 258 hodnocení
+ souhlasím
Skvěle představený životní příběh. Miluju pořad Paměti národa a jsem nadšen, že léty neupadá, naopak je často zdrojem inspirace.
Dokonalý herecký koncert, v čele s Tomášem Turkem.
V_M  60 %
6.5.2023 | 36 hodnocení
+ souhlasím
Před návštěvou představení jsem přečetl Stančíkův román a nemůžu si pomoct, ale je prostě mnohem lepší. Jsem si vědom, že inscenace nebyla vyslovenou jeho adaptací a s řadou motivů nakládala velmi volně, není mi cizí ani humor a nadsázka v přístupu k tragickým osudům statečného člověka, jakým Pravomil Raichl byl, nicméně Dianiška se zde mnohdy dostává za hranu. A to nikoli kvůli obrazoboreckému šokování (ač i tak by to někdo mohl brát), ale vinou lacinosti a vyprázdněnosti gagů, gest, průpovídek atp. Hra zkrátka není ani pateticky působivá (v tom dobrém slova smyslu), ani vtipná, a jakkoli by asi ráda promísila obé, zoufale se to nepovedlo.
Tvidatko  50 %
5.5.2023 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Jelikož je inscenace převyprávěním Pravomilova deníku, lze pochopit, že postavy jsou buď bezchybné (Pravomil a ti, které má rád) nebo zlé (ostatní) a nic mezi tím. Tímpádem jsou však postavy poměrně ploché a pro mě osobně to bylo trochu nudné sledovat, a to i přes pár zajímavých scén, které vždy na chvíli oživily mou pozornost. Za mě 50 % ve smyslu - lze vidět - herecky to bylo skvělé! Mimo hodnocení inscenace ještě veřejně manifestuji, aby česká divadla zahodila "pojďme se intelektuálně pobavit na účet humorné postižené postavy" zvyk, děkuji.
Mary  90 %
5.5.2023 | 81 hodnocení
+ souhlasím
Jedním slovem skvělé!Skvělá hudba i scéna, originální zpracování, dobré herecké výkony a silný příběh. Tohle se Dianiškovi opět hodně povedlo!A uteklo to jako voda, takže délka představeni za mě v pořádku.
Jerman  70 %
2.5.2023 | 126 hodnocení
+ souhlasím
75%
P. Baďura a T. Dianiška se inspirovali realným příběhem odbojáře Pravomila Rajchla a odrazili se od jeho románového ztvárnění P.Stančíkem. S užitím známých Dianiškových režijních postupů vytvořili inscenaci připomínající komiks o střetu najivního charakterního hrdiny Pravomila s nízkým prohnaným padouchem (prokurátor Vaš). Dobro ovšem nezvítězí a křivdy nejsou potrestány, děj je však odlehčený pěveckou složkou a kombinací scénické hudby s živou kapelou. Inscenace ztrácí trochu dech na začátku po přestávce (sovětský lágr, tučňáci) ale pak postupuje rychle k závěrečné katarzi. Umně napsaná a výborně zahraná role Baterky (M. Zavičár).
Radarrius  80 %
22.4.2023 | 56 hodnocení
+ souhlasím
Neuvěřitelný životní příběh. Velká pochvala za využití hudebního rozměru souboru v Dlouhé včetně kapely. Evokování příslušné doby fungovalo skvěle. První polovina představení fantastická. Bohužel druhá věnující se bestialitě komunistického režimu ztrácela dech. A to nejen díky zdlouhavému a zoufale nudnému popisu vězňů v gulagu skrze biologii severních tučňáků. Jako kdyby nebyl čas ji také vypilovat k dokonalosti jako například scénu vražd na četnické stanici nacistickými bojůvkami. Ovšem život a činy Pravomila Raichla i celková síla inscenace zaslouží potlesk ve stoje.
Barbora  70 %
3.4.2023 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Oproti jiným hrám T. Dianisky je tato o poznání umírněnější. Tolik nešokuje, neprovokuje. Děj je velmi dlouhý, místy působí pateticky. Náročného diváka nezasáhne, diváka hledajícího uvolnění také ne. Doporučila bych ji středoškolákům, kteří by se takto mohli seznámit s totalitními mezníky našeho státu ve 20. století.
Zabiklac  100 %
28.3.2023 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Tohle mě tedy hodně bavilo. Je to hravý a přitom tragický. Lidi v nelidských podmínkách přestávají býti lidmi a stávají se z nich zvířata. Právě ty metaforický scény to vytahují vysoko nad průměr. Podobný téma jako v Konci rudého člověka - komunisti a svověti byli a jsou odpad. Takže poselství ok!
Karel Toman  30 %
25.3.2023 | 53 hodnocení
+ souhlasím
Kniha je rozhodně lepší než tato okleštěná inscenace. Dianiškova režijní metoda, kde se tluče humor s trapným patosem, je už vyčerpaná a ne moc intelektuálně uspokojivá. A rozhodně to Dianiška neumí s herci z Dlouhé.
InkaR  80 %
23.3.2023 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Krásná scénografie a hudba. Herce to evidentně baví hrát a užívají si. Hodně vtipných momentů. První polovina lepší tempo.
Gimli35  80 %
23.3.2023 | 196 hodnocení
+ souhlasím
75 %, přičemž zhruba průměruji obě poloviny. První půlka mi totiž přišla opravdu skvělá, výborně vykreslila Pravomilovo dětství a připravila tak půdu pro další vyprávění jeho života. Když po hodině v nejlepším momentu přišla přestávka, říkal jsem si "wow, to je super!" a těšil se na druhý poločas. Jaké ale bylo moje překvapení, když po pauze inscenace najednou přepnula do rozvleklého, lehce psychedelického módu s neúměrnou délkou oproti první půlce. I tady se samozřejmě našlo několik dobrých momentů, ovšem kvalit první poloviny zdaleka dosaženo nebylo.

Rád jsem však opět po čase v DvD slyšel živou hudbu, byť kapela moc prostoru neměla.
R.JELEN.21  80 %
22.3.2023 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Rukopis Tomáše Dianišky je znát i zde, ale ve spojení se souborem divadla to funguje. Představení jen na můj vkus na konci trochu dupne na brzdu, všechny obrazy jsou dobře čitelné i pro mne spratka roku 95.
Děkuji a vyražte
Michal1982  90 %
19.3.2023 | 140 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Dianiška mě svými nápady baví, Divadlo v Dlouhé mě baví a jejich spojení v Pravomilovi mě taky moc baví. Příběhu válečného veterána, který se do Čech vrací vykonat spravedlnost, to na jevišti sluší. To vše doplněno živou hudbou. Paráda. Ano, taky se připojím k tomu, že scény v gulagu jsou trošku natažené, ale celkovému dojmu to naštěstí moc neubírá. Scéna skvěle vymyšlená (zejména zásah na policejní stanici - z toho až mrazilo). Moc bavila celá anabáze s Jardou Baterkou. Za mě mimořádný výkon Jana Sklenáře tleskám. Děkuji za skvělý divadelní zážitek. Viděno na premiéře.
Valmez  70 %
18.3.2023 | 424 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé. Druhá půlka byla na mě zbytečně moc dlouhá, některé scény/se zvířaty/jsem nepochopil, musely tam být?
Viděno na veřejné generálce(17.3.2023)
Potlepa  90 %
23.3.2023 | 4 hodnocení
+ souhlasím
85% Nedokázal jsem si představit, jak T. Dianiška uchopí román psaný jako kroniku o útrapách, nástrahách, ale i milostných a dost často hodně erotických vzplanutích. Redukce postav byla zjevná, z Pravomila například udělala věrného milence jedné osudové dívky. Erotické scény, kterými je román protkán, byly vyškrtnuty, snad aby bylo přístupné i mladším. Jinak ale zvládnuto režijně i herecky bravurně. Herci tak dobří, že nikdo nevybočoval a nebo pak téměř všichni (Pavel Neškudla, Jan Sklenář, Tomáš Turek, Magdalena Zímová, pro mě překvapení - Samuel Toman). Scéna byť téměř neměnná, tak skvěle vymyšlená. Dokonalé nasvícení a geniální hudba.
Marťus  80 %
26.5.2023 | 114 hodnocení
Plšík  80 %
18.5.2023 | 732 hodnocení
Šípal  60 %
15.4.2023 | 181 hodnocení
Loar  70 %
12.4.2023 | 17 hodnocení
Vladimír10  90 %
3.4.2023 | 563 hodnocení
Tarbík  90 %
30.3.2023 | 150 hodnocení
LavinieCamui  70 %
26.3.2023 | 705 hodnocení
Fido  40 %
23.3.2023 | 42 hodnocení
Adam Zelinka  70 %
22.3.2023 | 104 hodnocení
Braddy  90 %
22.3.2023 | 126 hodnocení
Astuta  90 %
19.3.2023 | 34 hodnocení
Kateřina  90 %
19.3.2023 | 36 hodnocení
Viktorie  80 %
19.3.2023 | 34 hodnocení
Kihei  90 %
6.4.2023 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.