Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

A osel na něj funěl (Vánoční příběh)

Premiéra: 23.11.2019 | 1:10x
Původně uváděno na scéně Divadla Komedie.
Dramaturgie: Michal Zahálka. Výprava: Barbora Jakůbková. Hudba: Filip Homola a citace. Režie: Michaela Homolová.
Vánoční inscenace pro celou rodinu. Je advent 1932 a před žáky čtvrté třídy Obecné školy ve Vodičkově ulici stane nová učitelka, slečna Vesna Májová. Pokroková kantorka si záhy získá přízeň svých svěřenců a rozhodne se s nimi nazkoušet Adventní hru na vánoční besídku. Cesta k cíli ovšem nebude snadná, vždyť ani Marie s Josefem to neměli jednoduché, když cestovali do Betléma. A podobné útrapy sužují i Sáru a Tondu, žáky čtvrté třídy, kteří v Adventní hře hrají Marii s Josefem a stejně jako oni putují zasněženou krajinou, jen to tedy není krajina izraelská, ale moderní, pulsující, zasněžená Praha třicátých let...
D3+  
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
59 %
kontroverzní inscenace (96.)
5991000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 % Tip Pavel Širmer
Kateřina Jírová 80 % Tip Kateřina Jírová
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.

Volby

Hodnocení (10)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %  Tip Pavel Širmer
9.1.2022 | 1919 hodnocení
+ souhlasím
75%. Vděčná rodinná inscenace pro adventní a sváteční dobu může oslovit mladší diváky i dospělé. Autor R. Levínský (pod dalším z pseudonymů) napsal příběh o komplikacích s nacvičením školního představení pro vánoční besídku. Nenásilně zapojil i střet mládí se starými pořádky a také potřebu tolerance jiných kultur a vyznání, což je pro počin tohoto druhu poměrně nezvyklé. Poctivé zpracování režisérky M. Homolové a jejího tvůrčího týmu, hudebně zdařilé, vhodné scénické řešení doplňují loutky. Postavy dětí roztomile ztvárňují absolventi DAMU, jejich o něco starší kolegové v rolích dospělých za nimi rozhodně nezaostávají.
Kateřina Jírová  80 %  Tip Kateřina Jírová
27.11.2019 | 343 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Vánoční příběh z roku 1932, kdy byl v Československu ještě klid a blahobyt, a většina lidí věděla, co je chanukije. Činoherní inscenace, ve které hrají dva loutkáři a studenti 4. ročník KALD DAMU (a jeden herec MDP), zachází s marionetami jako s předměty. Aspoň pak o to více potěší krátká stínohra. Inscenace se odehrává především v tělocvičně a na kluzišti, avšak nejdramatičtější scény se odehrávají v ředitelně. Na zadním prospektu maminka Svobodová postupně zapaluje adventní věnec. Maminka Ackermann kupuje dceři chanukiji. Od autora se tentokrát jedná o velmi srozumitelnou hru, a režisérka činoherní režii zvládla výborně. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kristina Kurcová  70 %
7.6.2023 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Asi jediné "normální" (řekněme klasické a staromilské) divadlo v Komedii, které jsem viděla. Praha 1930 cca. Vánoční příběh ze školy, kde každý má svou víru, ale Vánoce všechny spojí. I přes všechny útrapy, jako Josef s Marií, dojdou k happy endu. Moc hezké už třeba pro školní děti. Viděli jsme to 2021, ale nechávají to v repertoáru na Vánoce i dál. Hezké pro dospělé i děti, žádné "vánoční kýče", pro děti je asi dobré trochu dovysvětlit kontext.
RaB  40 %
12.12.2022 | 315 hodnocení
+ souhlasím
Není to ani vánoční, ani pohádkové.
Inscenace se táhne, představitelé dětských rolí jsou již přerostlí a vzhledem jsou starší než jejich učitelka (včetně jedné těhotné herečky - to se pak velice těžce věří věk 14 let).
Vendula Hegerová  90 %
10.4.2022 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Na představení jsem vzala dceru den před Vánoci. Vyprávěly jsme si o židovském pojetí svátků a o nástupu nacismu. Ztvárnění a herecké výkony jsou dojemné. Krásná vánoční atmosféra nás ještě dlouho provázela.
Studený Čumáček  80 %
8.12.2019 | 362 hodnocení
+ souhlasím
Ta koza ale nehřeje, tatínku...
Vánoční hry po celou rodinu mají své kouzlo, ale občas se zvrhnou do sentimentální ušišmané cukrové vaty bez přidané hodnoty. A to tady... nehrozí!!!
Nádherná svižná věc zahrnující práci s loutkou, činoherectví, tělocvičné aktivity a prvky filmové grotesky, skvěle šlapající hlavní pár Sára (T. Těžká) a Toník (D. Šafařík), rozkošná slečna učitelka Vesna Májová (B. Kubátová) a "zloun s andělskými křídly" řídící (H. Chmelař). Nelze pominout ani promyšlenou práci scénografa, která Komedii moc sluší. Bezva vánoční příběh pro chytré děti a ještě chytřejší rodiče!
Suzana  30 %
25.11.2019 | 320 hodnocení
+ souhlasím
možná pro děti z MŠ
Pavel.Tomas  70 %
13.1.2023 | 151 hodnocení
Prsi  70 %
22.12.2021 | 35 hodnocení
Jana.janka  20 %
25.11.2019 | 68 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.