Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

Hamlet

Premiéra: 30.10.2021 | 3:00
Překlad: Jiří Josek. Dramaturgie: Jana Slouková, Daniel Přibyl. Scéna: Martin Chocholoušek. Kostýmy: Zuzana Krejzková. Hudba: Ivan Acher. Režie: Michal Dočekal.
Tragédie myšlení a činu, kde si lež hraje na pravdu, zrádci na přátele a vrah na dobrého krále. Příběh o šílenství v šílené době. Hra o tom, zda je víc žít než být. Kdo je Hamlet? Přecitlivělý syn, hloubavý intelektuál nebo nesmiřitelný mstitel? Mladý dánský princ se vrací ze studií na pohřeb svého otce. Místo na trůně a po boku královny už ale patří jeho strýci. Země je v ohrožení cizí armádou, lež a korupce prorůstají státním aparátem a ve jménu osobních cílů se porušují základní morální pravidla. Kde leží hranice lidského svědomí, odvaha postavit se zlu a síla vzít nápravu pořádků do vlastních rukou? Je možné zachovat si ve špíně čistý štít? A může v ní přežít láska...?
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
69 %
69161000
Hodnocení redakce
Helena Grégrová 70 %
Jan Pařízek 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
27.1.Čt19:00SOUČÁST PŘEHLÍDKY PRAGUE VISITORS; ANGLICKÉ TITULKY; + Prohlídka zákulisívstupenky
28.1.10:00Pro školyvstupenky
14.2.Po19:00vstupenky
26.2.So19:00vstupenky
10.3.Čt19:00vstupenky
27.1.Čt19:00 vstupenky
SOUČÁST PŘEHLÍDKY PRAGUE VISITORS; ANGLICKÉ TITULKY; + Prohlídka zákulisí
28.1.10:00 vstupenky
Pro školy
14.2.Po19:00 vstupenky
26.2.So19:00 vstupenky
10.3.Čt19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (18)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  70 %
(zadáno: 31.12.2021, počet hodnocení: 1481)
+ přínosný / zajímavý komentář
75 %. Lež je na forhontě a pravda si balí kufr, přesněji kufříkový psací stroj. Hledat v takové bezútěšné realitě smysluplnost lidského počínání je opravdový boj, stejně jako udržet si v ní vůli jít dál. Inscenace MDP zřetelně akcentuje v Hamletově příběhu právě onu pokřivenost světa, kdy přetvářka, pikle a pletichy válcují morálku, zákony, ctnost, city a nakonec i rozum. Herecky přesvědčivým výkonům dominují Tomáš Havlínek a Beáta Kaňoková - její studie Oféliina šílenství je skutečně strhující.
Jan Pařízek  60 %
(zadáno: 26.11.2021, počet hodnocení: 802)
+ přínosný / zajímavý komentář
Po pravdě můj dojem z této inscenace je trochu rozporuplný. Na jedné straně je tam řada opravdu povedených a silných scén, na straně druhé též několik co mi přišly až moc natahované. Stejně tak scéna, kterou hodnotím veskrze pozitivně, nicméně místy pro mě převládala přeci jen forma nad obsahem. A samotný závěr bohužel nevnímám jako povedený, naopak na mě působil spíše nepřehledným dojmem a konečné vyznění šlo díky tomu malinko do ztracena. Na stranu druhou oceňuji určitě výtečný výkon T. Havlínka v titulní roli, položil se do ní fantasticky. Vedle něj též skvělá B. Kaňoková a v menší roli M. Donutil. Suma sumárum 65%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Mtjel  70 %
(zadáno: 2.12.2021, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná scénografie, hudba, spoustu skvělých motivů, výborně rozjetá první polovina.. a pak se to nějak rozklížilo a konec nevyzněl ani způlky tak, jako jiné situace během inscenace, a z divadla jsem odcházel s pocitem nenaplněného potenciálu a byla to ohromná škoda. Každopádně ale jedno z těch velkých divadel, které stojí za to vidět (znovu vyzdvihuji scénografii), a T. Havlínek se do role pokládá skvěle.
Domi.Mac  40 %
(zadáno: 21.11.2021, počet hodnocení: 64)
přínosný / zajímavý komentář
Dostačující. Hamlet v MDP je přesně takový, jako bych ho čekala. Spousta detailů v nefunkčním celku. Výklad této adaptace není v ničem nový, paralela s Hamletem od Špinara je víc než okatá aneb když dva dělají totéž. To platí i o scéně, kostýmech, náladě. Havlínek neurazí, nenadchne, Kaňoková zrovna tak. Vyloženě mimo mi přišla Uhlířová a Milostný. Zbytek postav mi byl jedno. Tohle moderní divadlo už přece dávno moderní není. Zbytečné. 40%
Jerman  60 %
(zadáno: 14.11.2021, počet hodnocení: 82)
přínosný / zajímavý komentář
M. Dočekal přenesl slavné drama do nedávné blíže nedefinivané doby (soudě podle kostýmů a výpravy) a svojí expresivní a exaltovanou režií chce snad podat svědectví o úpadku a dekadenci našeho světa. Nicméně užití textu napsaného v středověku v moderním dekóru občas tahá silně za uši a je místy až pěstí na oko. Havlínek jako Hamlet a Kaňoková jako Ofélie jsou uvěřitelní a na jejich výkonech představení stojí. Královský pár (Uhlířová a Milostný) působí prvoplánově odpudivě a specielně král vypadá jak nevýrazný ničema. Z více než tříhodinové inscenace mám rozpačiý dojem. Nebyl to pro mě Hamlet.
Jana Krátká  100 %
(zadáno: 31.10.2021, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Být, či nebýt?.....Pokud vás zajímá, co uslyšíte místo této snad nejznámější divadelní repliky, zajděte si na představení, nebudete litovat. Skvělá režie, skvělá hudba a samozřejmě skvělí herci, musím vyzdvihnout Tomáše Havlínka, jehož Hamlet je excelentní ))) Díky opět za krásný divadelní zážitek!
Karel Toman  50 %
(zadáno: 30.10.2021, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Jak už tady padlo, taky se mi vybavil Špinarův Hamlet s Patrikem Děrgelem. A tento Dočekalův s Tomášem Havlínkem rozhodně tak bravurní není, protože je pouze naplněn vnějškovými nápady, které nefungují (meloun!), a snaží se být hodně aktuální a mladý. Není... Jen klouže po povrchu, herecky slušný Havlínek i Kaňoková a Konáš, ovšem Uhlířová a Milostný jsou neuvěřitelní, spíš karikatury.
Jana.janka  100 %
(zadáno: 30.10.2021, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Absolutni pecka! Pujdu znova.
Petr.trep  70 %
(zadáno: 30.10.2021, počet hodnocení: 162)
přínosný / zajímavý komentář
75% a velke plus za Beatu Kanokovou.
Kateřina Vodáková  40 %
(zadáno: 30.10.2021, počet hodnocení: 128)
přínosný / zajímavý komentář
Srdcovka - Joskův překlad mám pod kůží stejně jako výborně obsazenou i mimořádně zahranou verzi ŠD. Tím více jsem od ABC čekala zcela (!) odlišné pojetí. Derniéra v ŠD má být důvodem k převzetí nemalého množství stejných nápadů/rysů? Nemyslím si. + Meloun, psí granule, Savo, Burger King... nezaujalo. T. Havlínek s B. Kaňokovou jsou jako ústřední pár úchvatní, ale další obsazení je pohřbilo. P. Konáš nesedí věkově, I. Uhlířová a T. Milostný do výrazných rolí absolutně nezapadají typově - průšvih. Mdlí, nevýrazní, slabá jevištní řeč a emoce, znuděná mimika. Na vraha úplný nonsens. Je mi to líto.
Studený Čumáček  80 %
(zadáno: 29.10.2021, počet hodnocení: 328)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Textově tradiční Josek. Ten zbytek se vymyká krabičce, protože není tradiční ani avantgardní. Bere si od obojího, tu maličko ubere, tu mohutně přidá. Herecky jde o výrazně nadprůměrnou inscenaci. T. Havlínek, B. Kaňoková, I. Uhlířová, proti typu obsazený T. Milostný, P. Konáš, M. Donutil, F. Březina - slouží hře, a náramně. Tahle inscenace si své diváky najde, zatraceně rychle.
A jaký je tedy Hamlet? Jiný. Poťouchlý, zlý, milující, agresivní, plný nenávisti vůči sobě samému i světu, ve kterém je donucen žít. A prostě bojuje, musí. A člověk by mu i oba palce držel, i když ví, že...
J.anek  90 %
(zadáno: 29.10.2021, počet hodnocení: 376)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Tak jo. Je to mimořádný Hamlet.
Jde přímo k věci, a přece neztrácí humor a odstup.
Herecky je bravurní - a nemyslím jen Tomáše Havlínka, ale také vtipného, úlisného i chatrně důstojného Polonia Petra Konáše, lascivní poněkud a později prozřevší Gertrudu Ivany Uhlířové či Horacia Filipa Březiny, který je ztělesněnou ctí a jehož svědectví nikoho nezajímá. Protože nás všechny přestala pravda zajímat. Už ji ani nehledáme.
Acherova hudba, Chocholouškova scéna a kostýmy Zuzany Krejzkové jsou současné i nadčasové. Michal Dočekal, Jana Slouková a Daniel Přibyl odvedli skvělou práci.
Adela25  30 %
(zadáno: 30.10.2021, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Jediného co se dá na představení pochválit je snaha. Občas je na scéně snahy až příliš. Zpracování děje je více než příšerné. Doopravdy by mě zajímalo, co by na to řekl samotný Shakespear. Myslím si, že by mu nezbývalo nic jiného než se stydět. Scéna, kde Ofélie blázní a stříká si vlasy na zeleno, mluví za vše.
Tamcitu  70 %
(zadáno: 26.12.2021, počet hodnocení: 8)
Lukáš Jeníček  80 %
(zadáno: 24.11.2021, počet hodnocení: 27)
Suzana  50 %
(zadáno: 16.11.2021, počet hodnocení: 282)
HodnaTeta  80 %
(zadáno: 1.11.2021, počet hodnocení: 88)
LavinieCamui  100 %
(zadáno: 30.10.2021, počet hodnocení: 405)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.