Městské divadlo Brno [Činoherní scéna]

Bílá Voda

Premiéra: 10.2.2024 | 3:20
Dramaturgie: Miroslav Ondra. Výprava: Eva Jiřikovská. Hudba: Vladivojna La Chia. Pohybová spolupráce: Denisa Musilová. Režie: Dodo Gombár.
Dramatizace románu inspirováného skutečnými událostmi o ženách, víře a zlu. Malá zastrčená vesnice s poetickým názvem Bílá Voda skrytá ve stínu pohraničních hor. Sem kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. O několik století později právě sem přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí, která ji přivedla na pokraj sebevraždy. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ty byly v roce 1950 v rámci Akce Ř odvlečeny do sběrných klášterů, nasazeny na nucené práce a vystaveny ponižování v komunistickém kriminále i mučení, aby se vzdaly víry v Boha. Marně. Lena dál pátrá nejen po osudech sester z Bílé Vody, ale také se noří do vlastního nitra plného bolestí...
Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
67 %
Uživatelé
80 %
8071000
Hodnocení redakce
Michal Novák 70 %
Iva Bryndová 70 %
Lukáš Dubský 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
7.5.Út19:00E2vstupenky
8.5.St18:00vstupenky
9.5.Čt19:00A4vstupenky
10.5.19:00E5vstupenky
15.5.St18:00Zlín
7.5.Út19:00 vstupenky
E2
8.5.St18:00 vstupenky
9.5.Čt19:00 vstupenky
A4
10.5.19:00 vstupenky
E5
15.5.St18:00 
Zlín

Volby

Hodnocení (10)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  70 %
4.4.2024 | 1155 hodnocení
Iva Bryndová  70 %
24.3.2024 | 551 hodnocení
+ souhlasím
75% - Gombárova adaptace a inscenace Bílé Vody v MdB je v první řadě velmi věrná předloze, a mě to jako čtenáře románu K.Tučkové značně potěšilo - včetně toho, že zachovala za mě zásadní postavy v obou propojených příbězích. Ano, na divadelní inscenaci je toho moc. Dokumentární pátrání Leny je místy zdlouhavé, živější detektivní a dramatičtější styl by mu nejspíš prospěl víc, případně celé inscenaci krácení a osekání části témat a úhlů pohledu. Oceňuji nicméně velmi herecké výkony (Janíková, Sedláčková, Coufalová) i hudební složku.
Lukáš Dubský  60 %
15.2.2024 | 1129 hodnocení
+ souhlasím
Rozsáhlý román K.Tučkové se zabývá především pronásledováním řeholnických řádů za komunistického režimu, důležitým tématem je ale také postavení žen v katolické církvi (i obecně). Režisér D.Gombár se snažil zachovat mnohovrstevnatost předlohy, což má za následek, že je místy docela znát, že jde o adaptaci literárního díla. Některé pasáže jsou prostě jen odvyprávěny. Působivé motivy ovšem inscenaci nabízí a herecky jde o sevřený, kompaktní výkon převážně dámského obsazení. Osobně mě nejvíce zaujaly R.Coufalová, D.Velčická a M.Krajčová.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vladimír Rogalewicz  90 %
26.2.2024 | 801 hodnocení
+ souhlasím
85%. Povedená dramatizace další objevné knihy K. Tučkové. I bez znalosti knihy se divák v představení dobře orientuje a jednotlivé epizody jsou dostatečně barvitě rozehrány, je jim vždy věnována dostatečná plocha. Líbila se mi scéna, hudba a v neposlední řadě i režie. Herecky se jedná především o kolektivní představení na vysoké úrovni. Problém jsem měl se závěrem příběhu; ztratil tempo a snaha o uzavření všech naznačených motivů vedla k jeho rozdrobení v řadě nevěrohodných vykonstruovaných informací. Pokud by příběh skončil trochu nedořečeně, byl by určitě ještě mnohem silnější. Tato kritika jde ale za K. Tučkovou, nikoli za inscenátory.
JaneEyre  90 %
25.2.2024 | 111 hodnocení
+ souhlasím
Na inscenaci jsem byla nesmírně zvědavá, jelikož jsem knižní předlohu prozatím nečetla. Je patrné, že činohra vychází z rozsáhlé knihy, tudíž činohra po divákovi vyžaduje soustředění. Proto mi prvních pár trvalo se zorientovat, avšak jakmile se začaly rozvíjet příběhy jednotlivých postav, v tu ránu si mě inscenace získala. Musím vyzdvihnout režii a souznění mezi herci. Především mě však dostal dechberoucí výkon trojice hereček - M. Sedláčkové, R. Coufalové a L. Janíkové. Bílou vodu rozhodně doporučuji, jelikož pojednává o upozaděné historické události, která si rozhodně zaslouží zviditelnění. Obrovský klobouk dolů před inscenačním týmem!
Čiko  60 %
12.2.2024 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
65%
Přečtení knihy Bílá voda mě teprve čeká a těším se na ni. Román má 688 stran a tomu odpovídá i délka divadelní dramatizace.
Téma jako takové mě velmi bavilo, samotná inscenace má ale několik slabin. Jedna z nich - "honí příliš mnoho zajíců". Já bych se více soustředil na hlavní dějovou linku. Takové té "vaty" je tam až příliš a nezbývá už čas na její rozehrání. Také mi s ubíhajícím časem přišlo stereotypní (hlavně ve druhé půli to nabouralo temporytmus) neustálé střídání dialogů a monologů (monology v téměř dokumentární formě).
L.Janíková mě bohužel nijak zvlášť nezaujala, líbila se mi M.Sedláčková, R.Coufalová a D.Hofmanová.
RaB  90 %
11.2.2024 | 364 hodnocení
+ souhlasím
95 %
Inscenace, která vás vtáhne a nepustí. Emočně náročná, dlouhá, avšak perfektní. D. Gombárovi se dramatizace i režie zdařila, velkou zásluhu na tom mají i herecké výkony úplně všech (ze kterých svými naprosto dokonalými hereckými výkony vyčnívají R. Coufalová a L. Janíková), výprava a hudba.
Škoda některých (pro mě) nevhodných scén (tanec koz) - ale chápu snahu o zjemnění, jinak by to bylo čisté temno.
MdB letošní sezónu vládne i činohrám (po Hamletovi) další výborné dílo.
Ivetta  90 %
11.2.2024 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá inscenace. Těžké, depresivní téma se z obsáhlé knihy podařilo přivést rovnocenně na jeviště. Stejně jako u knihy jsem si přála brzký konec všech těch zvěrstev a šíleností, ale zároveň se nedokázala odtrhnout od fascinujícího děje propletenců naší minulosti, který vás do konce představení prostě nepustí. Všichni z početného obsazení byli bez výjimky výteční. Živá hudba minimalisticky podtrhovala všechny ty silné emoce, které představením neskončily, ale pořád rezonují jako otázka nad nepochopitelnou krutostí jedněch a lidskostí druhých. Tohle se opravdu povedlo.
Brtník  80 %
14.2.2024 | 58 hodnocení
Misoponia  60 %
14.2.2024 | 51 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.