Městské divadlo Brno [Hudební scéna]

Jane Eyrová

Premiéra: 23.10.2021 | 2:50
Premiéra bez diváků v dubnu 2021. Předpremiéry od května 2021.
Podle stejnojmenného románu Charlotte Brontëové. Dramaturgie: Klára Latzková. Scéna: Petr Hloušek. Kostýmy: Eliška Ondráčková Lupačová. Pohybová spolupráce: Hana Kratochvilová. Dirigenti: Ema Mikešková (původně také Caspar Richter). Překlad, úprava a režie: Petr Gazdík.
Poslední uvedení: září 2023.
Muzikál podle proslulého románu. Příběh Jany Eyrové, osiřelé dívky, která se ke svému štěstí musela probojovat životem plným strastí a hrůzyplných událostí. A také komplikovanou lásku s Edwardem Rochesterem. Během dospívání v drsném prostředí dívčí školy Janě zemřela nejbližší přítelkyně Helena, od níž se ovšem naučila, že nejhorším nespravedlnostem lze čelit odpuštěním...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
81 %
kontroverzní inscenace (536.)
81301000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Volby

Hodnocení (31)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
12.11.2021 | 1064 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Jane Eyrová sice nedisponuje zapamatovatelnými melodiemi a občas je tempo snad až příliš pozvolné, může ale nabídnout zajímavé převyprávění klasiky a nešetří emocemi. Skvělý je v roli Rochestera L. Vlček a titulní roli dokázala citlivě ztvárnit D. Křížová. Spíše než klasické muzikálové hudební výstupy nabízí tento kus organické propojení činoherních a pěveckých pasáží. Více v recenzi
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
DivadelniFan  90 %
23.9.2023 | 309 hodnocení
+ souhlasím
Fantastický počin, který opět potvrdil nadprůměrnou úroveň brněnských muzikálů. Známý příběh dokresluje nádherná hudba a nápaditá režie Petra Gazdíka. Výkony komplexně skvělé, nicméně zazářily hlavně Linda Milotová, Alena Antalová, Ivana Vaňková a Petra Šimberová. Ústřední dvojice si zaslouží samostatnou zmínku - famózní Lukáš Janota a dechberoucí Dagmar Křížová. Zde není co dodat. Jejich výkony ční nad většinou výkonů českých muzikálových interpretů a ve světě bychom se za ně rozhodně nemuseli stydět. Navíc derniéra byla opravdu plná emocí a bouřlivé ovace při děkovačce nekonečné - zcela zaslouženě.
Víťa84  80 %
23.9.2023 | 89 hodnocení
+ souhlasím
Škoda že tato vydařená inscenace vydržela na repertoáru jen 2 roky. Stihnul jsem až dnes její derniéru a stálo to za to.
Skvělé herecké i pěvecké výkony (Křížová, Janota, Antalová), scéna, kostýmy..
MartinB  90 %
22.9.2023 | 112 hodnocení
+ souhlasím
Mrzí mě, že jsem viděl tenhle kus až těsně před derniérou. Jane je po všech stránkách velice povedená. Výprava zaujme na první dobrou - dobové kostýmy a krásná scéna jsou parádní. Navíc přestavby neruší děj. Velmi zajímavá forma převyprávění příběhu, ačkoli spousta toho z knihy chybí. Drtivá většina výkonů je fantastická. Nominaci Daňhelové na Thálii se nedivím, ale u geniálního Janoty se divím, že ji nedostal. V menších rolích úžasní Vaňková, Musilová, Rozsochatecký a Šimberová. Pěvecky zajímavé Peškové její Blanche herecky naprosto nesedla. Druhá půlka proti první trochu slabší, ale celkově se jedná o hodně poctivou muzikálovou práci.
Cimrman2.  20 %
20.8.2023 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Hudba ani herecké výkony mě nezaujaly.
Aperolka  70 %
18.7.2023 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Knižní předlohu mám moc ráda a do divadla jsem šla s velkým očekáváním. Bohužel, ač Jane Eyrová rozhodně není špatné představení, mě příliš neoslovila. Nezaujala mě hudební stránka ani způsob jakým byl příběh zjednodušen. Chyběla mi podstatná část příběhu (prakticky polovina knihy) a namísto toho byl kladen důraz na vyvíjející se vztah hlavní dvojice. Na jednu stranu to chápu, ale čekala jsem prostě něco trochu jiného. Co se ovšem povedlo bez výjimky skvěle, bylo obsazení. Kristýna Daňhelová Jane Eyrovou rozhodně byla a Thálii za tuto roli bych jí moc přála. Výborný byli i Lukáš Janota a Alena Antalová.
Candie254  90 %
29.3.2023 | 222 hodnocení
+ souhlasím
Jana Eyrová je exterémně ponurý a neutěšivý román, ale jsem ráda, že v MdB se ho podařilo pojmout způsobem, který by nebyl přímo depresivní od začátku až do konce. Musím vyzdvihnout zejména herecké a pěvecké výkony L. Janoty a D. Křížové, kteří byli opravdu skvostní. Dlouho jsem čekala na dílo, které by mě tak emociálně a hudebně oslovilo. Zařadila bych ho na úroveň Jekylla a Hyda nebo Bídníků.
Zdeněk  90 %
25.3.2023 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Nemůžu jinak. Kristýna Daňhelová pravém nominovaná na Thálii. Po zhlédnutí jejího výkonu, který je jedním slovem fantastický diváka zamrzí, že ta cena nevyšla. Pěvecky suverénní a herecky též. Skvěle ji doplňuje Lukáš Janota. Orchestr hraje jak o život, ale to je v Mdb už zvykem. Jako rušivý element považuji Janu Musilovov. Scéna, která je temná a strohá je k danému titulu skvěle zvolena stejně tak kostýmy. Jane Eyrová je skvěle zvládnutý muzikál, který rozhodně stojí za návštěvu.
Klára Tesařová  60 %
28.10.2022 | 108 hodnocení
+ souhlasím
Hudba Caspara Richtera a Emy Mikeškové zní pompézně a velkolepě, s čímž jde ostře do kontrastu minimalistická scéna Petra Hlouška, což působí dost rušivě. Inscenace by si zasloužila bohatší výpravu, která by lépe korespondovala s hereckými a pěveckými výkony. Ještě před časem jste Dagmar Křížovou vídali, dá se říci, převážně ve štěcích, ale jako Jane dokáže zvládat i mnohem větší prostor. Lukáš Vlček coby Edward F. Rochester je Křížové sebejistým hereckým partnerem a zpívá více než famózně. Z dětských rolí dominuje Michaela Novotná v roli Adele, která vnáší do těžkého tématu nenucenou zábavu a vílí lehkost.
Ostravacka  100 %
27.2.2022 | 86 hodnocení
+ souhlasím
Moc krásný muzikál, který chytí za srdce. Kristýna Daňhelová jako Jane podává neskutečný výkon ať už po pěvecké či herecké stránce. V její tváři jsou všechny emoce, její Jane je křehká, ale zároveň silná, obrovský klobouk dolů. Tu Thálii měla dostat :)

Lukáš Vlček i Lukáš Janota jsou v roli Rochestra skvělí. Dále bych vyzdvihla také skvělou a humornou roli v podání Aleny Antalové a také Jany Musilové, dále Petru Šimberovou v menší, ale moc krásné roli a v menší roli skvělou Ivanu Vaňkovou. Zkrátka nádherné dílo, moc hezky využitá scéna i pojetí company.
Antonio  100 %
27.2.2022 | 115 hodnocení
+ souhlasím
Krásné krásné představení poprvé Městské divadlo Brno jsem navštívil. Kristýna Daňhelová a Lukáš Vlček byly úžasní bravooo. Zaslouží si všichni pochvalu Alena Antalová fajn pobavila ...Holčina co zpívala kamarádku Jane Eyrové dětskou roli byla famózní mráz po zádech velký talent ..Trošku inscenace připomínalo Rebeccu Ostravskou doporučuji navštívit .
Čiko  60 %
6.11.2021 | 1005 hodnocení
+ souhlasím
65% Ono je dobré aspoň zhruba vědět, na co člověk jde. Od tohoto typu muzikálu opravdu nelze očekávat, že z něj vzejde rádiový muzikálový hit. Čekal jsem větší nadšení, ale nenudil jsem se. Zajímavý příběh. První polovina mě bavila víc. Výborný je Lukáš Vlček, Dagmar Křížová mě příliš nebavila. Mile překvapily obě slečny v dětských rolích. Myslím, že činoherní zpracování by mohlo být ještě zajímavější...
Jan456  70 %
4.11.2021 | 210 hodnocení
+ souhlasím
Přiznám se, že tentokrát mi trochu vadila délka představení. Temná scénografie v jinak celkem nezáživné scéně působila fádně a splývala s občas rozvleklým dějem trochu do ztracena. To ovšem neznamená, že se nejedná o zajímavý příběh. Pravda, činoherně inscenovaný by mohl být možná trochu lepší. Trochu mi vadily choreografie s folklorními rekvizitami. Kombinace choreografií z Radúze a Mahuleny nebo Koločavy mi do tohoto příběhu moc neseděla. Velmi přesná byla K.Daňhelová, L.Vlček, J.Musilová. V menších rolích zaujmou v podstatě všichni.
Leopold  100 %
2.11.2021 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Muzikál, který je spíše pro ženské publikum, ale já byl nadšený také. Silné téma podpořené velkou hudbou, krásnou a funkční scénou a dokonalými kostýmy.
Herci beze zbytku naplňují charaktery postav.
Pokud jde někdo na tento muzikál s očekáváním muzikálové show, může být zklamán, ale na druhou stránku - to přece od Jane Eyrové nikdo ani nemůže chtít.
Martin21  80 %
1.11.2021 | 445 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Je vidno, že tento muzikál se buď líbit bude nebo ne. Mně se inscenace velmi líbila. Konečně zde v MdB opět fungují všechny složky najednou a komplexně. Z hereckého obsazení nutno vyzdvihnou Lukáše Vlčka v hlavní roli nebo Ivanu Vaňkovou, která svou menší úlohu psychicky nemocné manželky hraje skvěle! Dagmar Křížová v titulní roli Jane je lehce prkenná, pěvecky dobrá. Výborná company, zajímavá a hezká scéna, nádherné kostýmy. Nečekám v podobném titulu žádný hit, ale historii, proto jsem se zpracováním spokojený. Můj největší potlesk zde patří malé Adele v podání Amélie Suchánkové.
Honzy  30 %
1.11.2021 | 274 hodnocení
+ souhlasím
Nový muzikál JANE EYROVÁ v MdB potvrdil,že pokud chybí kvalitní hudební složka s výrazným motivem,tak mohou protagonisté zpívat a hrát jako o život,stejně výsledek je ten,že insc. zkrátka nenadchne.Jde o ryze romantické,spíše ženské téma,které svým obsahem nepřitáhne široké divácké publikum.Režie i choreogafie není žádná sláva.Spousta "nápadů" byla viděna v jiných muzikálových titulech.Výprava a scéna netvoří symbiózu s dílem.Vidíme pouze slabý muzikálový odvar, spichnutý horkou jehlou.Bohužel velké zklamání.MdB mělo vždy na repertoáru špičkové muzikálové projekty,tento jím rozhodně není.
Makaluzo1  50 %
1.11.2021 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Příběh, jak chudá dívka ke štěstí přišla,spadá žánrově spíše do činohry.Romantická láska beze sporu vyvolává dojetí,hudba P.H.Gordona připomíná více scénickou, než typicky muzikálovou, chybí nosné melodie, které by diváka chytly.Kromě poučení o nutnosti odpouštět nevidíme nic nového.Strádajícího sirotka jsme už viděli v Oliverovi,operní subretu a znetvořeného protagonistu ve Fantomovi,zapálený dům v Rebecce.Chudá scéna a podivné využití baletu(jako stromy, jako náhrobky) a sporá choreografie.Herci hrají a zpívají jako o život, leč převládá pouze romantické klišé.
Rejpalka  80 %
25.10.2021 | 187 hodnocení
+ souhlasím
Hudba místy připomínala Rebeccu nebo Bídníky. Scéna zajímavá (ačkoli jsem doposud nepochopila chór-chodící les). Překlad celkem fajn, až na jednu pasáž. Z menších rolí rozhodně výrazně zaujala Petra Šimberová, výjimečně mi nevadily děti. Po půl roce obnovené představení, viděla jsem 2x, stále se nemůžu rozhodnout, která z Jane se mi líbí víc. Hodně dlouho se mi nestalo, že bych třikrát brečela během představení (a u každé z dam na jiných místech). Vlastně se nedá říct, zda je lepší Dagmar Křížová nebo Kristýna Daňhelová, záleží na osobní preferenci. Obě mi přišly skvělé. Jděte, stojí to za to.
Cherry  100 %
23.10.2021 | 82 hodnocení
+ souhlasím
Krásná hudba,silný příběh,hluboké emoce,vynikající pěvecké a herecké výkony.
Gaja  100 %
23.10.2021 | 61 hodnocení
+ souhlasím
Úžasný zážitek, hlavní představitelé přesní, dojaté publikum. Bravo!
RaB  100 %
22.10.2021 | 326 hodnocení
+ souhlasím
Role Jane Eyrové patří k nejtěžším muzikálovým rolím vůbec. A Kristýna Daňhelová je naprosto dokonalou volbou - pěvecky a herecky bezchybná. Její ztvárnění Jane je nezapomenutelný zážitek - výborné, úžasné, perfektní.
Výborní jsou i L. Janota či A. Antalová, které doplňuje skvělá company.
Scéna je na Brno hodně povedená! (konečně pořádná scéna)
Velkou devizou je i skvělá hudba. Z divadla máte odcházet s emocemi - tady tomu tak je bezezbytku.
Jednoznačně jedno z nejlepších představení, které kdy na jevištích v ČR vzniklo.
Janis  80 %
5.6.2021 | 278 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
77%
Velmi dobré obsazení a vyrovnané, koncentrované výkony všech, stejně jako citlivě vyjádřené emoce, to jsou hlavní devizy tohoto muzikálu MDB. Lukáš Vlček byl velmi autentickým Rochesterem, a to jak po herecké, tak po pěvecké stránce, a snad mu jeho suverenita přinese víc významnějších rolí. Výborná byla i A. Antalová, O. Studénka nebo třeba Petra Šimberová v roli Helen, ale i všichni další včetně vynikající company.
Tento muzikál vystavěný na klasickém literárním bestseleru má ambici být jedním z hlavních taháků budoucí sezony.
Applejuice  70 %
22.9.2023 | 325 hodnocení
Markyd  80 %
21.9.2023 | 18 hodnocení
LazyPickle  90 %
2.4.2023 | 27 hodnocení
Svazák  60 %
29.3.2023 | 28 hodnocení
Davez  100 %
27.2.2022 | 91 hodnocení
Aneta Věžníková  100 %
27.2.2022 | 94 hodnocení
Yalka  90 %
9.10.2021 | 11 hodnocení
Tatranka1  100 %
8.7.2021 | 23 hodnocení
Sabi  90 %
3.6.2021 | 57 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.