Městské divadlo Brno [Hudební scéna]

libreto: Glenn Berenbeim
hudba: Shuki Levy
texty písní: David Goldsmith

Představ si...

Premiéra: 10.3.2018. Překlad: Petr Gazdík, Zuzana Čtveráčková. Dramaturgie: Klára Latzková. Scéna: Emil Konečný. Kostýmy: Eliška Ondráčková Lupačová. Choreografie: Lucie Holánková. Dirigent: Dan Kalousek. Úprava a režie: Petr Gazdík.
2:40


Muzikál o síle lidství zpracovávající niterné téma holokaustu. V roce 1942 vrcholí nacistické zlo a mnoho rodinných příslušníků a přátel je odváženo neblaze známými vlaky do koncentračních táborů. Ve Varšavském ghettu přesvědčí Daniel Warshowsky svou rodinu a přátele, aby s ním zahráli historický příběh o dobývání starověké pevnosti Masady, která se v 1. století př. n. l. a během první židovské války stala posledním místem odporu židovských povstalců proti nadvládě Římanů...
14!
Městské divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
78 %
Hodnocení redakce
Michal Novák 60 %
Jiří Landa 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 60 %
(zadáno: 29.3.2018, počet hodnocení: 984)
přínosný / zajímavý komentář
Hudební divadlo mimořádně silného poselství, zasazené do prostředí, kde bychom téma pro muzikál nehledali. Autoři sugestivně propojují dva tolik vzdálené časy, ve kterých je tolik paralel. V jistém smyslu je to muzikálový experiment, který jen vypráví a podněcuje přemýšlení. Inscenace ale musí také pevně stát na interpretačních výkonech. Neposlouchejte originál, jinak se zhrozíte, jak se obsazení tentokrát nepotkalo s poměrně náročnými pěveckými party (a ani zdaleka nejde jen o Martina Havelku, jinak skvělého činoherce), mdlý byl i zvuk orchestru. Velmi pěkně uchopil roli Pompeye Lukáš Vlček.
Jiří Landa 60 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 2808)
přínosný / zajímavý komentář
Režisér P. Gazdík vytvořil inscenaci, ve které hraje prim především atmosféra doby, v níž se příběh odehrává. Některé scény jsou zpracovány velice sugestivně. Herecky vyrovnané obsazení, kterému dominuje L. Vlček v maximálně věrohodně podané postavě Izzyho. Do hlavní role byl obsazen M. Havelka, jenž je pro tuto úlohu sice typově vhodný, náročný part ovšem neuzpíval. Ačkoli na jeho výkonu byla zřejmá snaha dostát požadavkům role, často se při zpěvu hodně „trápil“, což mělo vliv i na celkové vnímání inscenace. Jde o klasickou chybu v obsazení. Oceňuji zdařilý překlad a hudební nastudování.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
DaZeL 100 %
(zadáno: 28.6.2018, počet hodnocení: 82)
Martin21 80 %
(zadáno: 16.6.2018, počet hodnocení: 296)
přínosný / zajímavý komentář
Raději bych v hlavní roli viděl pěvecky zdatnějšího P. Gazdíka.
Čiko 60 %
(zadáno: 13.6.2018, počet hodnocení: 565)
přínosný / zajímavý komentář
65% Čím více děj plynul, tím méně jsem se nudil. Naštěstí... Zajímavé téma pro muzikál, je to odvaha pro inscenační tým. Martin Havelka výborný herecky, slabší pěvecky.
Boo 90 %
(zadáno: 12.6.2018, počet hodnocení: 111)
Klára Tesařová 70 %
(zadáno: 6.5.2018, počet hodnocení: 61)
přínosný / zajímavý komentář
Mimořádně silný námět. Odvážný byl nejen režisér, ale i diváci, kteří u tohoto kusu vydrží do konce (a že jich pár o přestávce odešlo). Ne každý to totiž dá. Sice se občas projevuje místy krkolomný překlad, ale písně jsou i tak celkem zapamatovatelné. M. Havelka sice pěvecky nejistý, činoherně ale drží inscenaci pohromadě. Ostatní pěvecky precizní. Celkově náročné dílo s velkým přesahem.
Lskladana 90 %
(zadáno: 4.5.2018, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Trochu jsem se bála, jak se divadlo popasuje s tak náročným námětem. Ale naprosto mě to dostalo. Tak citlivě přenést do lehčího žánru (kterým muzikál bezesporu je) tak silné téma, se jen tak nepodaří. Je pravda, že by Havelka mohl líp zpívat, ale herecky je naprosto úžasný! Jeho obsazení je po této stránce přesné!
Abigail7 60 %
(zadáno: 27.3.2018, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
59% - Nesmírně silný příběh, jehož potenciál podle mého autoři nedokázali využít. Několik skvělých, silných, emotivních scén zabíjí absolutně neutíkající prostor mezi nimi. Celkem povedený český překlad, dobrá hudba, scénické řešení dle londýnské verze rovněž zajímavé. Obsazení M. Havelky ale bylo zásadním krokem vedle, ostatní při premiéře nejspíš ještě byli nervózní. Výborná byla Kristýna Daňhelová, vedle ní zazářil v menší roli Lukáš Vlček a pozitivně hodnotím ještě i Roberta Jíchu a Adama Gazdíka. Z mého pohledu tomu ale chyběla zásadní síla.
KarelK 100 %
(zadáno: 24.3.2018, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Silné, až kruté představení.
Velký Počin Velkého Divadla.
Cherry 70 %
(zadáno: 21.3.2018, počet hodnocení: 67)
přínosný / zajímavý komentář
Původně jsem se tohoto tématu nechtěla zůčastnit,ale nakonec jsem se nechala zlákat na vynikající hudbu a souťež,ale když si pustíte tento kus na YouTube a pak slyšíte p.Havelku,tak to jaksi není ono,nemá na tuto roli hlasový rozsah,ale herecky byl přesvědčivý. Dušan Vitázek opět předvedl svůj obrovský talent,vynikající byl L.Vlček,škoda že nedostává hlavní role,velmi zaujala i K.Daňhelová,dále se mi líbil L.Kolář jako císař,p.Světnicová mi pěvecky neseděla.Celkový dojem těžký.
Rejpalka 60 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 74)
přínosný / zajímavý komentář
65%. Oceňuji dobré režijní nápady (umírání v Masadě, tanec se židlí), nápaditá scéna, zajímavé kostýmy hlavně u Salome D. Velčické. Co mi vadilo byla výslovnost MasÁda.Vynikající Kristýna Daňhelová. Martin Havelka skvělý herecky ale bohužel zpěv značně pokulhává a tam kde by jeho hlas měl umocňovat píseň jí spíše zabíjí. Skvělý Lukáš Vlček, potěšil i Marek Kolář. Muzikál nese jasné poselství umocněné tím, že si človek uvědomí, že se to skutečně stalo. Lepší zemřít vstoje než umírat na kolenou. Holocaust nesmí být zapomenut.
Honzy 60 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 160)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
PŘEDSTAV SI..v originále Imagine This byl muzikál uváděný od 4.11. do 19.12.2008 v New London theartre.Bohužel,jen takto krátkou dobu.V MdB se inscenátoři drží londýnské předlohy.Scéna,výprava,kostýmy jsou identické.Nutno konstatovat,že český překlad,ale i herecké provedení nedosahuje londýn.kvalit.Chybou je obsazení hl.role M.Havelkou,který náročné písně nevyzpívá a hodně se trápí.I obsazení A.Slaniny v záporné roli mu nesedí.Pochválit je nutné D.Vitázka,L.Vlčka i O.Studénku.Těmto třem představitelům však nestačí ostatní.Vzniklo silné dílo,ovšem k 100% dokonalosti dosti chybí!Repr.17.3.odpol.
Janek777 80 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
P.Gazdík se ujal úkolu přenést muzikál Imagine This z londýn.West Endu do Brna.Převzal až na pár detailů (místo mini kolotoče-Pandořina skříňka) scénu i výpravu,takže se zdají obě verze podobné.Nikoli pěvecky a herecky.K.Daňková byla nepřesvědčivá,M.Havelkovi se role nezdařila!Kam se poděl talent A.Slaniny?Nesedí mu role záporáka?Zklamala i I.Vaňková.Skvěle se svých rolí zhostil L.Vlček,exceloval opět D.Vitázek.Orchestr pod vedením D.Kalouska,ok.Nadčasové téma svobody a porobení národa znásobené divadlem na divadle přesto rezonuje více ze záznamu z New London Theatru.Repríza 17.3.18. Hodn.80 %
Paya888 70 %
(zadáno: 18.3.2018, počet hodnocení: 218)
Johanka17 100 %
(zadáno: 14.3.2018, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
dechberoucí představení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.