Městské divadlo Kladno

Na skle malované

Premiéra: 3.12.2022 | 2:35
Překlad: Jan Šotkovský. Dramaturgie: Adéla Vondráková. Výprava: Jozef Hugo Čačko. Hudební spolupráce: Roman Říčař, Jiří Janouch. Choreografie: Ivana Hannichová. Režie: Jaroslav Slánský.
Slavný polský muzikál vycházející z tradičních lidových motivů, který propojuje tradici se současností a mýtus s všední realitou. Svoboda je stejně jako ženy svůdná a zrádná zároveň. Někde tam, kde se dotýká surovost poezie, sen skutečnosti, pohádka dospělosti. Někde tam se rodí nesmrtelný příběh Juraje Jánošíka, zbojníka s nezkrotnou vášní pro život. Jeho podmanivý příběh je plný osudovosti, velkolepých alegorií i všeho bytostně, až přízemně lidského...
D10+  
Městské divadlo Kladno
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
75 %
75121000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 50 %
Pavel Širmer 70 %
Jiří Landa 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
19.4.19:00Hlavní sálvstupenky
23.5.Čt19:00Hlavní sálvstupenky
19.4.19:00 vstupenky
Hlavní sál
23.5.Čt19:00 vstupenky
Hlavní sál

Volby

Hodnocení (15)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  50 %
24.3.2024 | 551 hodnocení
+ souhlasím
Největší slabinou kladenské inscenace je špatný temporytmus. Hudba tohoto původně polského muzikálu mě nikdy příliš nezaujala, zde ale zpívané scény fungují nejlépe. Tam se J.Slánskému daří budovat působivé mizanscény (např. obě využívající v první polovině točnu), herci navíc pěvecky plně obstojí. Činoherní scény ovšem váznou, výstupy ďábla a anděla jsou svým na sílu tlačeným humorem poněkud otravné a celý značně statický a nedramatický model vyprávění si o hrdinovi je dle mého v této podobě přežitý. Zvlášť když o Jánošíkovi neříká v podstatě nic.
Pavel Širmer  70 %
16.12.2022 | 2000 hodnocení
+ souhlasím
Polský muzikál, zpracovávající téma Jánošíka, má na dnešní dobu těžkopádnější libreto svádějící k popisnosti. Režisérovi J. Slánskému a dramaturgyni A. Vondrákové se podařilo těmto svodům vyhnout. S herci rozvinuli humor a nadsázku, aniž by je do děje implementovali násilně. Pomohly i dynamická výprava J. H. Čačka, která se obešla bez „realistických“ kulis, a choreografie I. Hannichové. Korunu snažení nasadilo moderní hudební aranžmá a nastudování R. Říčaře, v němž sehraní herci obstáli i pěvecky.
Jiří Landa  70 %
6.12.2022 | 3027 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Přiznávám na rovinu, tento muzikál nepatří k mým oblíbeným. Nikdy jsem mu nepřišel na chuť. O to víc mě oslovila kladenská verze, která se vyznačuje velmi pečlivou celosouborovou souhrou, hudebním nastudováním (!!!) a obsazením ústředních rolí. Jsem si ovšem více než jistý, že bez J. Zenáhlíkové v roli Smrti, L. Zbrankové coby Anděla a L. Pečenky jako Čerta by inscenace přece jen ztratila na své působivosti.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Anka  80 %
29.2.2024 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Hezký muzikál, dobře obsazený, dost hlučný, chtělo by to si pohrát se zvukem, zbytečně zkresluje pěvecké výkony herců. A mohl by být o trochu kratší..
Aperolka  90 %
2.7.2023 | 53 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavé pojetí legendy o Jánošíkovi, výborná hudba, jednoduchá scéna skvěle kontrastující s výraznými a propracovanými kostýmy, nápadité choreografie a nesmírné charisma Romana Říčaře v roli Jánošíka - to jsou jednoznačně nejsilnější stránky tohoto představení. Kladenský soubor je velmi dobře sehraný a sborové scény opravdu povedené. Z dalšího obsazení musím ještě vyzdvihnout Janu Zenáhlíkovou, Lukáše Pečenku a Lenku Zbrankovou.
Zdeněk  50 %
26.6.2023 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Dobře udělaný muzikál. Výkony vyrovnané, krásné kostýmy. Nicméně tomu něco chybělo aby si MdK zasloužilo víc procent. Chválím živou muziku, ale chtělo by to vychytat zvuk hercům při zpěvu nebylo téměř rozumět.
Vladimír Rogalewicz  80 %
8.3.2023 | 801 hodnocení
+ souhlasím
Kladno má po dlouhé době skvělý titul. Zejména hudební zpracování Romana Říčaře a ohromné nasazení celého souboru spolu s kvalitním zpěvem z inscenace udělaly mimořádný zážitek. Pamatuji si první setkání s tímto muzikálem v pražském ABC. Z dnešního pohledu byl skvěle obsazený,ale přesto mě nudil. Kladenské představení,také díky propracované režii Jaroslava Slánského, opravdu baví (a to nejsem příznivcem ani muzikálů, ani zbojnických legend). Hudebně je kladenské představení srovnatelné s tím, co na toto téma napsal Petr Ulrych - a to je opravdu vysoká laťka. Kladenský soubor dozrál; snad to zase nezabije nějaké nesmyslné politické rozhodnutí!
Divadelník..  100 %
5.3.2023 | 72 hodnocení
+ souhlasím
Dokonalá hra díky herci Romanovi Říčařovi. Hře dodal naprosto všechno.
Další skvělí herci Lukáš Pečenka a Lenka Zbranková, Jana Zenáhlíková a Richard Vokůrka.

Zvuk 10%
Problém je stále se zvukem. Při zpěvu je špatně rozumět sborům a celkově textům písním.
Slaná  60 %
7.2.2023 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Přidávám se k předchozímu hodnocení. Nádherné kostýmy, skvělá taneční i pěvecká čísla, jen ten děj je trochu mimo, i když režisér se snažil vykřesat z něj co se dalo. Jak napsal p.Říčař trefně do programu, jde o big beat 70.let. Je mým problémem že mně tento druh hudby absolutně míjí, ale rokenrol také nemiluji a přesto mně na divadle v Kladně chytil.
Guildenstern  50 %
28.1.2023 | 440 hodnocení
+ souhlasím
Jsem si jistý, že J. Slánský po režijní a R. Říčař po hudební stránce vytáhli z této předlohy opravdu maximum, povedená je i vkusná scéna a krásné kostýmy, nicméně, omlouvám se, opravdu nemohu dát víc. Kvůli libretu, které ostentativně rezignuje na jakýkoli dramatický potenciál legendy a stává se bezbřehým tlacháním a přetahováním nebe a pekla, zbojníků a pandurů o Jánošíka a o způsob jeho narození a umírání, jsem po chvíli propadl bezbřehé nudě a apatii. Herecky a pěvecky slušné, vyniká zejména R. Říčař a J. Zenáhlíková. Jen zvukař a osvětlovač by mohli být opravdu pohotovější.
Martin21  90 %
5.12.2022 | 456 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
S velkou radostí píši toto hodnocení. Musím říci, že lepší atmosféru jsem při žádném představení v MDK ještě nezažil. Působivě zpracovaná legenda o Jánošíkovi v muzikálovém provedení. Choreografie a kostýmy jsou pastvou pro oči, pěvecké výkony potom pastvou pro uši. Jediným mínusem je horší nazvučení vedlejších rolí ve společných písních. Roman Říčař je perfektně zvoleným Jánošíkem. V dalších rolích bych rád zmínil Lukáše Pečenku, Janu Zenáhlíkovou nebo Lenku Zbrankovou. Bez této ústřední čtveřice si muzikál neumím představit v takovémto skvělém hávu. Podpořte Kladno a zajeďte se podívat :-)
Chonrec  50 %
19.2.2024 | 23 hodnocení
Jitrenka  80 %
5.2.2023 | 94 hodnocení
DZ73  70 %
8.12.2022 | 13 hodnocení
Dory  100 %
5.12.2022 | 2 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.