Městské divadlo Kladno

Návštěva staré dámy

Premiéra: 4.6.2022 | 2:30
Překlad: Jiří Stach. Dramaturgie: Adéla Vondráková. Výprava: David Janošek. Hudba: Ivo Sedláček. Režie: Jiří Š. Hájek.
Groteskní komedie klasika moderního dramatu. Güllen, kdysi prosperující městečko s řadou úspěšných podniků, je nyní na pokraji bankrotu a společně s ním i jeho obyvatelé. O to větší pozdvižení vzbuzuje příjezd pohádkově bohaté dámy, která se po desetiletích odloučení vrací do svého rodného města, mezi své bývalé spolužáky, sousedy a známé. Naděje na znovuoživení ekonomiky nabírá na síle a obyvatelé se chystají starou dámu nelítostně pumpnout. Jenže na povrch vyplouvají stará traumata a příkoří. Je více než jasné, že noblesní dáma přijela do městečka pro pomstu. Otázkou zůstává, jestli jí ji obyvatelé Güllenu dopřejí...
  
Městské divadlo Kladno
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
90 %
9011000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 50 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (2)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  50 %
(zadáno: 7.7.2022, počet hodnocení: 1808)
+ přínosný / zajímavý komentář
45%. Dürrenmattovy hry často bývají hrány vážně, což je s autorovým záměrem a humorem trochu v rozporu. Režisér a dramaturgyně se snažili přiblížit autorovu stylu. Některé nápady a odkazy na zvyklosti dnešní společnosti promlouvaly, dynamiku dodala i čtveřice „průvodců“ vstupující do epizodních úloh. Upozadění psychologie v kombinaci s důrazem na vnějškové efekty však způsobilo, že se těžce pronikalo do motivací postav, vč. dvou ústředních. Stylizace určitých situací či některých vedlejších rolí (např. dvojice kastrátů) byla za hranicí snesitelnosti. Invenční počin je ale smysluplnější než nedávné nastudování Divadla na Vinohradech.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jitrenka  90 %
(zadáno: 5.6.2022, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi se mi líbila scéna. Nápaditě pojatá a velmi dobře využitá. Herecké výkony zejména Illa byly výborné. Přerod od rozšafného sebevědomého týpka, přes vystrašeného bojácného hostinského po muže smířeného se svým osudem, se opravdu povedl. Starosta, učitel, kněz i Klára jsou také velmi dobře napsané role, jichž se jejich protagonisté zhostili se ctí.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.