Národní divadlo

Alois Mrštík, Vilém Mrštík

Maryša

Premiéra: 23.11.2017. Dramaturgie: Marta Ljubková, Jan Tošovský. Scéna: Marek Cpin. Kostýmy: Kateřina Štefková. Režie: Jan Mikulášek.
1:45x


Vrcholné dílo českého vesnického realismu, na které se tvůrci pokusí nahlédnout z trochu jiného úhlu. Maryša otráví Vávru jedem nasypaným do kávy. Nebude mnoho diváků, kteří by zasedli do hlediště, aniž by tušili, jak příběh dívky provdané proti její vůli a dohnané k zoufalému činu dopadne. Kdyby šlo o detektivku, byla by tato všeobecná znalost spíše na škodu. Naštěstí existují příběhy, které stojí za to vyprávět vždy znovu a znovu...
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
66 %
Uživatelé
74 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

Hodnocení redakce:
Jiří Landa 50 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 2751)
přínosný / zajímavý komentář
Ano, jedná se o poctivě připravenou inscenaci s promyšlenou stavbou. Co je to však platné, když mě v tomto odosobněném balení osudy postav vlastně vůbec nezajímaly?! V Maryše jde o silný lidský příběh, který se v přemíře režijních symbolů ztratil, stejně jako některé vyškrtnuté postavy. Silně okleštěný text na úplné minimum vytlačil z příběhu na samý okraj i takové figury jako je Lízal, Lízalka, ale i Vávra. Herci se zvolené koncepci maximálně odevzdali a s vysokým nasazením plnili svoji předepsanou funkci. Tahle Maryša mě minula velkým obloukem.
Helena Grégrová 60 %
(zadáno: 5.12.2017, počet hodnocení: 1266)
přínosný / zajímavý komentář
65 %. Po všech stránkách moderní inscenace, obnažující folklórní ikonu českého dramatu na surovou dřeň všeho toho, co z ní nadčasově promlouvá. Apelativní škleb nad marností vzdoru proti všeobjímajícím ofenzivně manipulativním nátlakům společnosti a sobecké hluchotě okolí. Vynikající výkon Pavly Beretové, při němž bez oddechu rezonuje každičký Maryšin nerv i bolest její duše. Škoda jen, že se v přemíře režijních symbolik poněkud topí ty zřetelně výmluvné, a že poměrně hrubě načrtnuté rysy povah a pohnutek jednání většiny postav nikterak neusnadňují cestu k adekvátnímu ztotožnění se s nimi.
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 5.12.2017, počet hodnocení: 666)
přínosný / zajímavý komentář
Zpracování, které se z mého pohledu opravdu povedlo. Rozhlasový koncept hře svědčí a společně s velmi dobře vyřešenou scénou dává více vyniknout samotným hereckým výkonům. A ty jsou zde myslím znamenité. V první řadě výborná P. Beretová, která hraje opravdu bravurně a svým pojetím si mě dosti získala. Vedle ní však také skvělý V. Javorský nebo T. Medvecká či M. Řezníček. Není zde slabého článku ani hluššího místa. Emotivní, syrové, dunivé. Silný zážitek se dostavil. 85%
Michal Novák 70 %
(zadáno: 26.11.2017, počet hodnocení: 940)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace je promyšleným gestem v odvážné estetické formě a determinuje ji specifické vidění ikonického dramatu. Dramaturgickou redukcí spoustu toho ztrácí, způsobem čtení tématu zase mnoho získává: přes klasický text zpodobní nejednu dnešní paralelu - manipulace, strachu, nulové empatie… Mikuláškova inscenace je emoční nálož a vrší metafory. Mouka práší příběhem jako symbol peněz a ty pak jedu, řada obrazů je hypertrofovaných k nesnesitelnosti, v pozadí motiv uzavřeného hudebního studia… Trochu toho „původního“ realismu aby divák pohledal. Pavla Beretová? Jako když šmiknete divokou růži.
Anežka Hrebiková 70 %
(zadáno: 22.11.2017, počet hodnocení: 182)
přínosný / zajímavý komentář
V ND se povedlo odvyprávět příběh heroiny bratří Mrštíků moderně,ale bez násilných kontroverzí a zároveň výstižně,s pomocí množství metafor. Mnohovrstevnatá scénická akce je tu v dobré symbióze s rozumně seškrtaným a nepozměněným textem.Strohá designová scéna nahrávacího studia je nápaditá,bohužel se však zoufale málo pracuje s jejím významem.Titulní Pavla Beretová je typově vhodná a její dobrý výkon dává naději, že jej v budoucnu ještě vycizeluje.Oceňuji výbornou dunivou, atmosferickou zvukovou složku.Navzdory zprofanovanosti hry se podařilo vytvořit inscenaci dusivou, sevřenou a dnešní.
74%
Hodnocení uživatelů:
Vltava 80 %
(zadáno: 16.12.2017, počet hodnocení: 44)
Petr.trep 70 %
(zadáno: 15.12.2017, počet hodnocení: 127)
přínosný / zajímavý komentář
Martina Preissová skvělá!!!!
Jirkan 70 %
(zadáno: 15.12.2017, počet hodnocení: 525)
přínosný / zajímavý komentář
14.12. 2017 (75%): Maryša intimní. Snová. Obrazová. Provokující. Trochu odcizená. Trochu studená. Sevřená. Pulsující. Možná hodně proškrtaná. Symbolická. Nápaditá. Pavlou Beretovou výborně interpretovaná. Doplněná zajímavými výkony M. Preissové a Vl. Javorského. Publikum tak trochu na jehlách a buď nadšeně tleskající nebo nevěřícně hlavou kroutící.

Ano, mám své výhrady, ale není tu takový prostor pro jejich prezentaci a nepovažuji tuto inscenaci za marnou nebo pokaženou. Ostatně práci J. Mikuláška jsem tu hodnotil mnohokrát a často mi i jeho inscenace nejsou blízké, ale tuto beru.
Michkyse 70 %
(zadáno: 7.12.2017, počet hodnocení: 48)
přínosný / zajímavý komentář
Velice mě překvapilo, jak spolu fungovalo moderní zpracování a původní děj a jazyk, ve kterém je hra napsána. Chápu, že toto pojetí vzbuzuje a vzbudí značné kontroverze, ale já mohu jenom chválit, včetně skvělých hereckých výkonů, především pak Pavly Beretové v titulní roli, z dalších bych zmínil především Martinu Preissovou, jejíž Strouhalka byla "nezapomenutelná". Naštěstí se nestalo (tak jako v mnoha jiných představeních), že by důraz na vizuální stránku představení zastínil herecké výkony, o které má na jevišti jít především.
Antioch 40 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 123)
přínosný / zajímavý komentář
45% repríza 5.12.2017
Suzana 60 %
(zadáno: 27.11.2017, počet hodnocení: 151)
Janek777 10 %
(zadáno: 26.11.2017, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Maryša v negližé. Hra si nezaslouží zneuctění, jakého se jí dostalo na prknech ND.Je zkrácena, smrskne se na hodinu čtyřicetpět bez přestávky,aby diváci neutekli.Škrtání na úkor logiky děje.Přenést děj do současnosti nelze.Na moravském venkově se dnes nežije jako v 19.st..Herci recitovali scénické poznámky,aby divák poznal,že není v nahrávacím studiu,ale v selské jizbě,v hospodě,ve mlýně? A laciný efekt s moukou! Místo hereckých výkonů hystericky křičící herci,zmítající se v křečích na zemi mezi papírovými kelímky.Psáno z 2.premiéry 24.112017
Tedy.ka 100 %
(zadáno: 25.11.2017, počet hodnocení: 16)
Honzy 30 %
(zadáno: 25.11.2017, počet hodnocení: 145)
přínosný / zajímavý komentář
Drama MARYŠA v historické budově Národního divadla je inscenováno v novém,inovačním pojetí.Je otázkou,zda-li toto "moderní" zpracování je ku prospěchu této klasiky.Scénografie s prázdnými židlemi,velkou krychlí sloužící jako nahrávající studio,společně s maskovanými figurami ploužících se po jevišti,včetně mluvení do mikrofonů,zde již bylo a není originální.Herecké postavy jsou ukřičené,často se válí hystericky po jevišti.Celkové vyznění tohoto vesnického dramatu nepůsobí nijak silně,jak bych očekával.Rozhodně bych dal přednost klasickému nastudování této vynikající hry.II.premiéra 24.11.17
Slavek53 80 %
(zadáno: 25.11.2017, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
Přes sto let stará a notoricky známá hra je v této inscenaci znepokojivě současná.
Rita H. 100 %
(zadáno: 24.11.2017, počet hodnocení: 14)
Jaroslavz 100 %
(zadáno: 24.11.2017, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Nejlepší z Mikuláškových režií za poslední léta. Maryša bez kroje, moderní drama o manipulaci a bezcitnosti. Herci do jednoho famózní. Musíte vidět!
Graiv 90 %
(zadáno: 23.11.2017, počet hodnocení: 69)
Mari. 90 %
(zadáno: 23.11.2017, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Silný zážitek. Jednání herců je velmi nápadité a neilustruje text. Tato inscenace vybízí diváky k představivosti a přemýšlení. Co se témat týče, pro mě naštěstí nad prvoplánovým domácím násilím převážilo něco těžko popsatelného, co silně čišelo hlavně z posledního obrazu a díky skoro až hororové atmosféře celého představení to ještě víc vyniklo; že si ten život dělá těžkej nejvíc každej sám. Přestože to je velmi subjektivní hodnocení a staví postavu Maryši do poněkud horšího světla, já osobně toto pojetí velmi cením, inscenovat v Národním Maryšu po jedenácté mělo rozhodně smysl!
Alantis12 70 %
(zadáno: 23.11.2017, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
Se scénou a různými experimenty v ND mám obecně problém. Snaha o nějakou světovost a inovace často dopadá katastrofálně... Nicméně Maryša toho není příkladem. Bylo to velice příjemné překvapení jak po herecké, tak zvukové a scénické složce. Myslím, že jsem hru neviděla naposledy.
Věra Schmiedtová 100 %
(zadáno: 23.11.2017, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Šla jsem na předpremiéru Maryši 22.11.2017, na základě předchozích zkušeností s ND Praha, velmi skeptická. Jsem překvapená, mám radost, že se představení povedlo. Tentokrát můj potlesk nebyl zdvořilostní. Blahopřeju, povedlo se vám to.
Kateřina Vodáková 90 %
(zadáno: 22.11.2017, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Právě se zrodil nový hit této divadelní sezóny v ND! Nejen dechberoucí herecké výkony (!), ale rovněž mistrovská scénografie (Cpin prostě umí), hudba, kostýmy a světla. Nestává se mi často, abych po celou dobu hry seděla s otevřenou pusou a při potlesku si stoupla i přesto, že ostatní to nenapadlo. Úchvatné!

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.