Národní divadlo [Nová scéna]

Všem se nám uleví

Premiéra: 2.6.2022 | 1:25x
Dramaturgie: Marta Ljubková. Scéna: Dragan Stojčevski. Kostýmy: Linda Boráros. Hudba: Jan Burian ml. Režie: Eliška Říhová.
Nová hra mladé autorky, která se otevírá skrze více generačně odlišných rovin. Tradice. Jak je žít, jak je dodržovat, jak je předávat dál a nebo se jich naopak zříct ve jménu nového. Skupina mladých spolubydlících najde v mrazáku husu a dohaduje se co s ní. Je pro ně zcela nepředstavitelné, že by si něco takového, ještě ke všemu zataveného v igelitovém obalu, upekli k nedělnímu obědu. Co s husou v době, kdy se veganství pomalu začíná stávat mainstreamem? Dá se ještě dnes držet neděle jako sváteční den? Je v pořádku vyhodit křeslo po babičce a máme právo po našich dětech chtít, aby se s těmi našimi krámy tahaly? A dají se tradice vymyslet nově, úplně od začátku...?
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
20 %
Uživatelé
42 %
4251000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 20 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
19.11.So20:00 vstupenky
20.11.Ne20:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  20 %
(zadáno: 11.6.2022, počet hodnocení: 2908)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
15 % Je chvályhodná snaha dramaturgie ND hledat a uvádět nové české původní hry. Pokud však není k dispozici nosný text, je lepší neuvádět žádný. Na jeviště Nové scény se totiž dramaturgickým selháním dostala lehce nahozená dramatická skica, která by se hodila možná do A studia Rubín, jehož prostor podobné experimenty, z nichž posléze může vykrystalizovat zajímavější tvar, snese. Dalším velkým problémem bylo samotné režijní zpracování, které nedostatky textu ještě prohloubilo. Tato inscenace neměla na půdě ND spatřit světlo světa.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
J.anek  30 %
(zadáno: 19.6.2022, počet hodnocení: 390)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavá studentská etuda, přemýšlení o tradicích. Svazují nás, štvou nás, drtí nás, a přece je potřebujeme.
Každopádně se tenhle text nikdy neměl dostat na repertoár Národního divadla. Naprosté selhání dramaturgie.
Slamajak  50 %
(zadáno: 12.6.2022, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Hlavní dojem: rozpačitost. Už text je pro mě rozpačitý, tak nějak se mi líbí hlavní myšlenka, ale tři tečky. Líbí se mi zpracování na jevišti, líbí se mi, že Nová scéna snese něco, z čeho je zřetelně znát, že za tím jsou primárně lidi z alterny, líbilo se mi, jak to místy dokázalo být dost vtipné, ale další tři tečky, skoro nulová využitost předmětů v ruce a... já nevím. Jako jak říkám, mně se to tak nějak líbilo, vlastně, asi, tak nějak, jakoby, ale prostě, já nevím, jsem z toho fakt na rozpacích. Bylo to trošku takový plácnutí do vody, ačkoliv se v předkreslených mantinelech daly házet supr žabky, nebo tak něco. Ale kdo ví, možná se vrátím.
RaB  10 %
(zadáno: 11.6.2022, počet hodnocení: 226)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Nejvíc se mi ulevilo, když hra skončila...
Největším problémem je text samotný. Druhým problémem je režijní zpracování.
Nejdřív půl hodiny stojíte na scéně, takže řadu scén vůbec nevidíte, poté sedíte uprostřed domu, ve kterém se odehrává cosi, co spíš připomíná blázinec než spolubydlení. Hlavní zápletka - co udělat s mraženou husou - to mi na 90 minut přijde opravdu hodně málo.
Z důvodu sezení na jevišti a i přes fyzicky krátkou vzdálenost je velice těžké s herci navázat bližší kontakt - a to na divadle považuji za základní věc - vtažení do děje. Zde tomu tak nebylo.
10 % za Janu Pidrmanovou a její komentování dění v bytě.
LavinieCamui  60 %
(zadáno: 26.6.2022, počet hodnocení: 584)
Moonek  60 %
(zadáno: 13.6.2022, počet hodnocení: 94)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.