Divadlo X10

Nicolai Lilin, Ondřej Novotný, Lucie Ferenzová

Sibiřská výchova

Premiéra: 28.4.2017. Překlad knihy: Alice Flemrová. Dramaturgie: Ondřej Novotný. Výprava: Jana Hauskrechtová. Hudba: Pavel Ptáčník, Markéta Dvořáková. Režie: Lucie Ferenzová.
1:35x


Inscenace vycházející z textů a událostí stejnojmenné knihy dokumentující autorovo dětství a dospívání v komunitě sibiřských zločinců – urků, kteří byli ve 30. letech násilně deportováni ze Sibiře do Podněstří. Ti se potýkají s nelehkými úkoly, stejně jako každá klučičí parta. Jenže tahle parta je trochu jiná: nože, pistole, tetování, pravoslavné ikony a pohanské rituály...
inscenace není vhodná pro děti
Divadlo X10
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
73 %
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Lukáš Holubec 90 %
Termíny představení
10.12. (Ne) 19:30 Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
(Strašnické divadlo)

celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

Hodnocení redakce:
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 6.10.2017, počet hodnocení: 1313)
přínosný / zajímavý komentář
65%. Jevištní ztvárnění autobiografické knihy o životě Urků, kteří žijí ve „vyhoštění“ v Moldavsku, ale zůstaly v nich sibiřské kořeny. Děsivý popis životních poměrů a zvyků zločinců se podařilo zprostředkovat i na divadle. Aby se divák ve složitých souvislostech neztratil, je nucen (poměrně dlouho) bedlivě sledovat. Sympatické herecké nasazení celého týmu. Repríza v prostoru kolem bývalého Stalinova pomníku měla zvláštní ráz. Venkovní prostor na jednu stranu nebyl nejvhodnější pro vnímání textu, ale specifická atmosféra a náhodné akce kolemjdoucích dodávaly zvláštní ráz.
Lukáš Holubec 90 %
(zadáno: 28.6.2017, počet hodnocení: 462)
přínosný / zajímavý komentář
Sibiřská výchova je kniha, která dokáže představit ne jistě zcela známou komunitu nebývale výstižně. Zaručuji, že se při čtení ocitnete přímo v centru dění a mladiství zločinci se tak stanou vašimi kumpány. Už nebudete o cti jen číst, ale opatrovávat ji, protože je ze všeho na světě nejdůležitější. Stejný pocit souznění a ocitnutí se v daném čase na daném místě budete mít zajisté i při návštěvě nejnovější premiéry Strašnického divadla, kde vznikla inscenace, která je mimořádně zdařilá hned z několika důvodů. Atmosférou, tématem, hereckými výkony, celkovým provedením. Více viz blog.
Hodnocení uživatelů:
Denisa H. 70 %
(zadáno: 31.8.2017, počet hodnocení: 131)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý kousek. Viděno pod metronomem a venkovní prostředí tomu dodávalo zas jiný punc. Na druhou stranu taky občas bohužel přispělo k tomu, že bylo hercům hůř rozumět nebo je vůbec slyšet. Velmi dobré herecké výkony. Nápadité.
Jirkan 70 %
(zadáno: 30.8.2017, počet hodnocení: 519)
přínosný / zajímavý komentář
29.8. 2017 (Stalin): Zajímavý text, velmi pěkné herecké výkony a (to se opakuji) zajímavý prostor. Z druhé strany: je to místy tak trochu na houpačce. Pěkné, živé divadelní výstupy střídá tak trochu prázdno ztracené v prostoru a zvuku. To mi přišla škoda. Je to mé třetí setkání se strašnickým souborem. Je to soubor, který stojí za pozornost a má velmi zajímavou dramaturgii. Myslím, že během sezóny do Strašnic zajedu.
Aněs 80 %
(zadáno: 27.8.2017, počet hodnocení: 6)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.