Švandovo divadlo [studio]

Heinrich Böll, Vladimír Čepek, David Šiktanc

Ztracená čest Kateřiny Blumové

Premiéra: 11.11.2017. Překlad novely: Vratislav Slezák. Dramaturgie: Martina Kinská. Scéna: Jan Štěpánek. Kostýmy: Juliána Kvíčalová. Hudba: Ondřej Švandrlík. Režie: David Šiktanc.
1:30x


Adaptace světoznámé novely z roku 1974 nejen o smrtících dopadech dezinformačních článků. Jedna věc je, co se skutečně stalo. A jiná, jak o tom informují média. Stačí obratně využít strachu z terorismu a pod touto záminkou se zbavit všech nepohodlných. Příběh dívky, která se stává obětí policie i tisku, ale začíná se bránit...
Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
55 %
Uživatelé
80 %
Hodnocení redakce
Lukáš Holubec 50 %
Helena Grégrová 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Holubec 50 %
(zadáno: 14.12.2017, počet hodnocení: 553)
přínosný / zajímavý komentář
David Šiktanc zvolil formu něco mezi dokumentem a reportážním vyličováním událostí. Vzhledem k tomu, že jednu z hlavních rolí hrají v příběhu média a jejich dopad na společnost i konkrétního člověka, je to dost možná vhodně vybraná forma. Ovšem vznikla tím nemalá odtažitost inscenace od diváka a zaujetí dějem či pohlcením atmosférou se tak nekonalo. Více viz krátký blog.
Helena Grégrová 60 %
(zadáno: 11.11.2017, počet hodnocení: 1347)
přínosný / zajímavý komentář
65 %. Snad to bylo jistým dokumentárně odtažitým nádechem inscenace, že na mě nezapůsobila natolik naléhavě, jak bych od tématu čekala. Každopádně nadčasovost příběhu mladé ženy, jejíž život a čest během několika dnů dokáží politicky zmanipulovaný průběh vyšetřování a titulní stránky bezskrupulózní bulvární žumpy rozmetat v prach, plus působivé herecké výkony jsou tím, co za zhlédnutí určitě stojí. Kacířská otázka, zda opravdu až tak definitivně platí, že spravedlnost není z tohoto světa, rozhodně neodezní s finálním výstřelem.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Vladimír Rogalewicz 90 %
(zadáno: 22.5.2018, počet hodnocení: 454)
přínosný / zajímavý komentář
Zatímco v pražských divadlech můžeme vidět řadu více či méně nepovedených kabaretů, které se snaží vyslovit k současné době, Švandovu divadlu se podařilo připravit text ze 70. let, který o nejsoučasnější situaci podává přesný a mrazivý obraz. David Šiktanc připravil velice čistý text, kde nebylo nic zbytečného, a zajímavě ho inscenoval (sklepní Studio Švandova divadla je vůbec velice inspirativní prostor). Z hereckých kreací vyšly výrazně lépe ženy; jejich mužským protějškům možná uškodilo obsazení vždy do dvou rolí.
Firestone 70 %
(zadáno: 10.12.2017, počet hodnocení: 8)
Mcenole@senam.cz 80 %
(zadáno: 21.11.2017, počet hodnocení: 50)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.