Náš tip

Pro zobrazení redakčních tipů vyberte záložku a vyhledejte požadované divadlo / soubor. Kliknutím přehled otevřete.
V přehledu jsou uvedena pouze divadla, u kterých aktuálně evidujeme inscenaci zařazenou v kategorii "náš tip".
Číslo v závorce udává počet aktuálních tipů u daného divadla / souboru.


Regiony

Dejvické divadlo

Játra
„Tři ženy, dvě dějství a jeden mukl.“
Elegance molekulyDejvické divadlo - Elegance molekuly
Petr Zelenka připravil se souborem Dejvického divadla již čtvrtou vydařenou inscenaci vlastní hry. Tentokrát zpracoval život a objevy jednoho z nejvýznamnějších českých přírodovědců profesora Antonína Holého, jehož jméno není široké veřejnosti známé tak, jak by si zasloužilo. Právě z českých chemických laboratořích vzešly látky, které po velice strastiplném průmyslovém vývoji dnes léčí AIDS u více než osmdesáti procent pacientů na celém světě. Zelenka ve zdánlivě neatraktivním tématu objevil překvapivý dramatický potenciál a dokázal podstatu vědecké práce i širší souvislosti přiblížit divákům, aniž by se uchyloval k laciným zjednodušením.
Vražda krále GonzagaDejvické divadlo - Vražda krále Gonzaga
Po určitém mezičase, kdy v DD proběhla změna na postu uměleckého šéfa, tato scéna opět vyrukovala s inscenací, která se může pyšnit všemi pozitivy, jež stojí za dlouholetým úspěchem tohoto divadla: jedinečnou souhrou, precizní režií a neobvyklou dramaturgií. Dvě rozdílné části hry pojí smysl pro originální humor, navíc se trefně (každá rozdílným způsobem) obracejí k dnešku. Zatímco v té první herci v jakýchsi self-etudách na téma „herec – člověk – hranice hříchu a svědomí“ přirozeně odtajní střípky svých civilních já, v té druhé s neméně odzbrojující samozřejmostí odprezentují nečekaný příběh, při němž jsou všichni doslova profackováni realitou.
VzkříšeníDejvické divadlo - Vzkříšení
Dejvické divadlo v této inscenaci pokračuje v rozvíjení své svébytné poetiky. Posloužily k tomu povídky "neznámého autora" (překládejte jako kolektivní práce souboru). Bizarně laděné postavy vytažené do různých extrémních či absurdních rolí skládají originální tragikomickou inscenaci o prapodivnostech lásky. Všechny ty vášně a posedlosti jsou divákům předloženy s vytříbeným humorem značky DD, ale také s filozofickým podtextem a samotný závěr pak přidává jistou hloubku a nabízí několikero možných výkladů. Skvělé herecké výkony podtrhují navolený obsah hry.
ZásekDejvické divadlo - Zásek
Někdy je třeba se v životě pořádně zaseknout, aby si člověk uvědomil, jak správně pokračovat dál. Hlavní devizou divadelní hry, kterou napsala společná práce na zkouškách, je trefný, neprvoplánový humor okořeněný účelně načasovanými mrazivě sebezpytnými pasážemi. Tato inscenace Dejvického divadla je skupinovou terapií šokem, více neradno prozrazovat. Tvůrci se nespokojili jen s vtipnými hláškami, jimiž se to na jevišti hemží, ale postupným odhalováním charakterů velmi trefně nahlédli do určitých typů lidí. Inscenace je první režijní prací Ivana Trojana.
RacekDejvické divadlo - Racek
Dejvické divadlo chystalo slavnou Čechovovu hru již dříve, ale z provozních důvodů musel být titul odložen a tvůrčí tým v čele s režisérem Michalem Vajdičkou jako náhradu připravil pozoruhodnou úspěšnou inscenaci „Ucpanej systém“. Po roce došlo i na realizaci „Racka“ a výsledek rovněž stojí za vidění. Přes minimální zásahy do textu je živá interpretace slavné hry často objevná a překvapivá. Sehraný soubor Dejvického divadla, doplněný o hostující Veroniku Kubařovou, se předvádí v plné síle...
Ucpanej systémDejvické divadlo - Ucpanej systém
Dejvické divadlo v této inscenaci pracuje s metaforou divokou, nečekanou a dost možná i perverzní. V její jednoduchosti je ovšem síla a pravdivost ve celé své prostotě. Systém se ucpal, prasknul, sračky se vyvalily. Odnesl to Bůh, který jen bezmocně přihlíží, co mu lidé připravili. Hraje se sice o jednoduchých lidech, vidíme drsné obrázky ze společenského života spodiny, ale nenechejte se zmást, stejně jako vulgaritami, za nimiž je humor, jenž se zadře pod kůži.
Dealer´s Choice (Kdo rozdává, rozhodne)Dejvické divadlo - Dealer´s Choice (Kdo rozdává, rozhodne)
Dejvické divadlo rozehrálo divokou hru, v níž zdaleka nejde jen o karty. Ve hře úspěšného současného britského dramatika se majitel a zaměstnanci jedné průměrné, nepříliš úspěšné londýnské restaurace každou neděli po zavírací hodině scházejí k partii pokeru a tato pravidelná setkání jsou pro ně životně důležitá. Jednoho dne se mezi nimi navíc ocitne profesionální hráč pokeru... Kdo rozdává, rozhodne...


Statut redakčního tipu je udělen takové inscenaci, kterou alespoň někteří členové redakce shledají jako nadprůměrnou či jinak výraznou. Zařazení je podmíněno tím, že jsme inscenaci zhlédli, následně také schválením. Záměrně však mezi doporučované inscenace sem tam zařazujeme i ty kontroverzní, s nejednoznačnými ohlasy, za předpokladu, že ve spektru ohlasů jsou i výrazně pozitivní reakce.