Premiéry

Březen 2018 | Únor 2018 | Leden 2018 | Prosinec 2017 | Listopad 2017 | Říjen 2017 | Září 2017 | Léto 2017 | Červen 2017 | starší 


foto: Richard KocourekJedna z nejúspěšnějších současných londýnských komedií nabízí spoustu humoru i vážného citu a velké příležitosti pro výjimečně obsazený čtyřlístek herců. Střet jemných velkoměstských intelektuálů s venkovskou zemitostí, dávné ambice, sny, touhy a v neposlední řadě vzájemné předsudky. Na tak pestré paletě témat staví tato konverzačně – situační komedie, která pojmenovává zdaleka nejen humorné aspekty naší současnosti a staví na precizních dialozích. Čtveřici jejích hrdinů ztvární v režii Lídy Engelové Barbora Hrzánová, Radek Holub, Klára Cibulková a Zdeněk Velen. Divadlo Kalich tuto hru uvádí v pražské premiéře (již byla u nás uvedena v hradeckém Klicperově divadle pod názvem Vincenc). Bettsova hra nejde schovat pod pokličku jednoho žánru: z větší části je to komedie mravů, částečně stand-up comedy, trochu čistá fraška, ale s některými melodramatickými a výsostně tragickými momenty. Cílem dramatika (původně herce) Torbena Bettse bylo jistě také vypsat se z pocitu sociální ukřivděnosti, ale po vzoru svého učitele Alana Ayckbourna chtěl především diváky rozesmát...
premiéra: 21.3.2018 | foto: Richard Kocourek
foto: archiv Městských divadel pražskýchTragikomedie o radostech a strastech spojených s údělem matek v dnešním světě. Nová hra izraelské dramatičky (u nás známé především hrou Mikve) se z nejrůznějších úhlů pohledu dívá na velmi důležité mezníky v životě většiny žen – těhotenství a mateřství. Originální hořkosladká revue s nadhledem a nadsázkou nahlíží na velmi intenzivní fáze života žen, které s sebou přinášejí radost a štěstí, ale také bolest a starosti... Úspěšná právnička, pracující žena odhodlaná zvládnout vše, mladá žena, tak trochu ještě dívka, hledající své místo v životě. To je jen pár příkladů hrdinek tragikomedie I♥MAMMA, které řeší nejen vztahy se svou matkou. Inscenaci v Divadle ABC nastudoval režisér Petr Svojtka. V ženských rolích se představí Radka Fidlerová, Veronika Janků, Lenka Zbranková, Evellyn Pacoláková, Zuzana Kajnarová, Denisa Pfauserová, Tereza Vítů, Eliška Zbranková a Henrieta Hornáčková. Všechny mužské role odehraje Lukáš Jurek.
premiéra: 17.3.2018 | foto: archiv Městských divadel pražských
foto: KIVASarkastický, ironický a přesný Thomas Bernhard se vrací na scénu Divadla Na zábradlí. Po legendárních inscenacích (Ritter, Dene, Voss, Divadelník a Náměstí Hrdinů) uvedeme dramatizaci románu Mýcení tohoto rakouského, skandálního a nepohodlného autora. Slavnostní setkání několika přátel u večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. I když se situace a řeči, které se vedou o divadle a umění zdají nadsazené, někteří Bernhardovi „přátelé“ se v knize poznali a zažalovali autora za nactiutrhání. Uvidíte Jakuba Žáčka, Magdalénu Sidonovou, Jana Hájka, Johanu Matouškovou, Janu Plodkovou, Václava Vašáka, Ditu Kaplanovou a Petra Jeništu. Inscenaci připravil režisér Jan Mikulášek.
premiéra: 16.3.2018 | foto: KIVA
foto: Patrik BoreckýMůže být svět bez jednání? Nejobtížnější, nehratelná, komplikovaná – navíc ve dvou dílech... Hra jako maximální výzva, kterou před nás položil nejen Goethe. Klade ji před nás také inscenační tradice sahající (právě třeba na scéně Stavovského divadla) až k Otomaru Krejčovi a řada různých zpracování tohoto mýtu o překračování hranic člověka. Nová inscenace Činohry Národního divadla se ptá, v čem je Faust naším současníkem, jakým pokušením by byl vystaven dnes a kolik z někdejšího klasicistního opusu můžeme přenést na jeviště na začátku jedenadvacátého století. Zcela nová úprava. Zcela nový Faust. Goethův Faust ve zkratce režiséra Jana Friče bude výjimečný tím, že postihne oba díly. A Martin Pechlát v roli Fausta je postaven před stejnou výzvu, před níž kdysi stáli František Němec, Jan Hartl, Rudolf Deyl nebo Bedřich Karen. Jako Mefistofeles se představí Saša Rašilov. V roli Markétky uvidíte Veroniku Lazorčákovou. Dále hrají Alena Štréblová, Pavel Batěk, Eva Salzmannová, Pavlína Štorková, Johanna Tesařová, Alois Švehlík, Radúz Mácha a Jiří Suchý z Tábora.
premiéra: 15.3.2018 | foto: Patrik Borecký
foto: archiv divadla MinorKaždý začátek nemusí být těžký. Jaké to je, když do rodiny přibude nový člen, přiblíží tvůrci formou hravého příběhu určeného dětem od 3 let. Víte, jak se cítí mimino po narození? Pořád jen spí nebo pláče, pije mléko, sem tam se pokaká a pořád se o něj někdo musí starat. Aha. A kromě toho všeho je neodolatelné! A právě na to přišli naši tři výtečníci, oživlé hračky – panenka, medvěd Tedy a robot, kterým mimino přistálo v pokoji. Inscenaci Mimino tvořili herci–tvůrci–rodiče na základě vlastních intenzivních rodičovských zkušeností. Je primárně určena dětem od 3 let, ale v pozadí hrála významnou roli potřeba pomoci rodičům, kteří se svými dětmi řeší trauma z příchodu sourozence. A dětem usnadní pochopit, jak se miminko cítí a jaké má potřeby. V autorské inscenaci Braňa Holička účinkují Vendula Holičková, Ivana Machalová a Jan Matásek.
premiéra: 13.3.2018 | foto: archiv divadla Minor
V Divadle v Celetné se můžete vydat do historie a zkusit zjistit, jak to vlastně bylo s objevem struktury DNA. Je tento přelomový objev tzv. „tajemství života“ opravdu právem nazýván největší krádeží v historii? Příběh slavného snímku č. 51 navíc ukazuje, jak se chytré, tvrdohlavé a odvážné ženě pracuje na poli, kterému dominují muži. Historie, romantika i věda jsou zde v rovnováze. Snímek 51 americké dramatičky Anny Zieglerové je sondou do jedné etapy života britské vědkyně Rosalindy Franklinové a její často přehlížené role při objevu dvojité struktury šroubovice DNA. V době kdy Crick, Watson a Wilkins obdrželi Nobelovu cenu za výzkum na toto téma (1962), byla Rosalind Franklinová již mrtvá, zemřela ve 37 letech na rakovinu vaječníků, která byla důsledkem častého ozařování. Hra z roku 2008 byla několikrát inscenována v Americe, ale toho pravého věhlasu dosáhla až uvedením v londýnském West Endu v Noel Cowards Theatre s Nicole Kidman v hlavní roli. V Evropě se dále inscenovala např. v Hamburku, ve Stockholmu, Římě a nyní v české premiéře v pražském Divadle v Celetné v režii Filipa Nuckollse s Evou Elsnerovou v hlavní roli. Dále hrají Lukáš Jůza, Jan Zadražil, Daniel Ondráček, Matouš Ruml a Marek Němec. Spolek Kašpar se tímto příběhem vrací k jedné z dramaturgických linek svého repertoáru, která se zajímavými událostmi spojenými s vědeckým prostředím zaobírá.
premiéra: 12.3.2018
foto: Tino KratochvilMasada je starověká pevnost na vrcholu izolovaného skalního útesu na východním okraji Judské pouště, asi 3 km západně od jižního konce Mrtvého moře. Pevnost byla postavena Herodem Velikým v 1. století př. n. l. a během první židovské války se stala posledním místem odporu židovských povstalců proti nadvládě Římanů. Židovský lid uvnitř pevnosti se tehdy rozhodl, že je lepší zemřít rukou svých bližních než se podrobit utlačovatelům, a spáchal v podstatě hromadnou sebevraždu. Tato událost z dějin vlastního národa dlouho lákala izraelského skladatele Shuki Levyho. Svůj sen si splnil, napsal hudbu k příběhu, který zpracoval spisovatel Glenn Berenbeim, a vytvořili tak spolu s Davidem Goldsmithem, jenž napsal písňové texty, specifické dílo hudebního divadla, které pracuje s principem divadla na divadle. Muzikál totiž zobrazuje dvě roviny. Daniel Warshowsky přesvědčí svou rodinu a přátele, aby s ním historický příběh o dobývání Masady zahráli jako divadelní představení, muzikál. Mnohým se zdá nevhodné, aby se o takovém tématu tančilo a zpívalo, ale Daniel je nakonec získá na svou stranu. To celé se ke všemu odehrává během druhé světové války ve Varšavském ghettu, v roce 1942, kdy vrcholí nacistické zlo a mnoho rodinných příslušníků a přátel je odváženo neblaze známými vlaky do koncentračních táborů. Daniel věří, že paralela mezi historickým příběhem a současnou situací pomůže obyvatelům Varšavy bránit se nacistům. Divadlo podle něj nabízí způsob, jak uniknout z hrozné reality ghetta, v němž všichni žijí. Niterný příběh zpracovávající téma holokaustu, které nesmí být zapomenuto, byl nejprve na zkoušku uveden v roce 2007 v Plymouthu a následně proběhla jeho premiéra 19. listopadu v roce 2008 v New London Theatre na West Endu. I přes počáteční nadšené recenze byl muzikál po necelém dvouměsíčním hraní stažen, neboť proti němu začali brojit kritici, kteří jej ani neviděli a obviňovali jej ze zlehčování závažného tématu. Zásadní kvalitou díla je jeho apelativní, neobvykle hluboce jímavé poselství. Muzikál s nádhernou emotivní hudbou a strhujícím lidským příběhem bude uveden v české premiéře v režii Petra Gazdíka. Hrají Martin Havelka, Kristýna Daňhelová, Ivana Vaňková, Tomáš Sagher, Miloslav Čížek nebo Ladislav Kolář, Dušan Vitázek, Aleš Slanina, Diana Velčická, Robert Jícha, Lukáš Vlček, Marek Kolář, Daniel Rymeš, Markéta Pešková, Igor Ondříček nebo Ondřej Studénka, Monika Světnicová, Adam Gazdík nebo Josef Gazdík a další.
premiéra: 10.3.2018 | foto: Tino Kratochvil
foto: Josef VostárekTančírna je místo, kde se lidé potkávají, seznamují, baví, touží, hledají sami sebe a milují a kde se protínají jejich osudy s českými i světovými dějinami. Protože dějiny tvoří i drobné příběhy, radosti a starosti obyčejných lidí. Inscenace začíná, když končí první světová válka a vzniká Československo. Euforii a radost ze života postupně vystřídá strach z nastupujícího fašismu, ničivá válka a kolaborace, revoluce a diktatura. Další situace připomenou kolektivizaci a častušky, uvolněná šedesátá léta a éru hippies, normalizaci, sametovou revoluci i aktuální dění. Každá doba má své hrdiny i slabochy, své tragédie i dobré konce. A při tom všem se tančí valčík, swing, chatanuga, rokenrol, tango, čača, disko a techno na nejslavnější dobové hity. Tanečně-herecká inscenace čerpá koncepci a motivy z filmu režiséra Ettore Scoly „Le Bal“, který vznikl podle slavné pantomimy divadla Théâtre du Campagnol. Herci VČD budou tančit v rytmu historických událostí k poctě 100. výročí konce první světové války a vzniku Československé republiky. V režii Petra Novotného účinkují Štěpánka Fingerhutová, Petra Janečková, Jindra Janoušková, Veronika Malá, Ludmila Mecerodová, Monika Němcová, Dagmar Novotná, Jana Ondrušková, Martina Sikorová, Petr Borovec, Josef Láska, Michal Lavrovič nebo Petr Červený, Martin Mejzlík, Jan Musil, Milan Němec, Josef Pejchal, Alexandr Postler a Ladislav Špiner.
premiéra: 10.3.2018 | foto: Josef Vostárek
foto: Alena HrbkováNová adaptace jednoho z nejvýznamnějších světových románů. Lidskost, nesobecká ušlechtilost, naivní dobrotivost. Kdo to je? Kníže Myškin, hlavní postava jednoho z nejvýznamnějších světových románů Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Je Myškinovo idiotství projevem moudrosti, nebo naivity? Jak obstojí nekonečná dobrota ve zkaženém světě, zaprodaném požitkům, mamonu a bezohlednému, dravému sobectví? Novou adaptaci pro Divadlo Rokoko nazkoušel režisér Pavel Khek. V roli knížete Myškina se představí Aleš Bílík, Parfena Semjonoviče Rogožina ztvární Jiří Hána. Dále se můžete těšit na Ninu Horákovou, Milana Kačmarčíka, Stanislavu Jachnickou, Petru Tenorovou, Annu Theimerovou, Terezu Krippnerovou, Michaela Vykuse, Zdeňka Dolanského, Viktora Dvořáka a Viléma Udatného.
premiéra: 10.3.2018 | foto: Alena Hrbková
foto: Martina RootDalší premiérou muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla, tentokrát ve Velkém divadle, je legendární klasický muzikál o síle tradic, lásky, rodinných vztahů a potřebě tolerance. Jeho děj se točí kolem chudého židovského mlékaře Tovjeho, jehož jedinou starostí je dobře provdat svých pět dcer a zajistit jim tak lepší budoucnost, než měl on sám. Dosud poklidný život Tovjeho rodiny i celé jejich nuzné vesničky však začnou narušovat carem nařízené protižidovské pogromy. Mnoha cenami ověnčený a svými tématy i dnes aktuální muzikál proslavil nejen jeho silný a moudrý příběh, ale i slavné melodie jako „Tradice“, „Kdybych já byl Rothschild“, „Máš mě ráda?“ a další. Světoznámé dílo renomovaných autorů z roku 1964, které se ve své době stalo vůbec nejúspěšnějším muzikálem americké Broadwaye v celé její historii, se v Plzni představuje již potřetí. Režisér Lumír Olšovský přizval k hostování Miloslava Mejzlíka, který ztvární hlavní roli Tovjeho. Spolu s ním se představí Stanislava Topinková-Fořtová, Soňa Hanzlíčková Borková, Jozef Hruškoci, Kateřina Falcová, Lukáš Ondruš, Charlotte Pščolková, Hana Spinethová, Oldřich Kříž, Pavel Klimenda, Tereza Brůžková nebo Agáta Rejšková, Natálie Kelešová nebo Ema Eliášová, Jaroslav Someš, Libuše Staňková, František Dvořák, Radek Antonín Shejbal, Martin Šefl, Monika Opalecká, Zbigniew Kalina, Roman Krebs, Pavel Režný, Václav Kolář, Lucie Zvoníková, Anna Romanovská a další.
premiéra: 10.3.2018 | foto: Martina Root
foto: archiv Divadla Na FidlovačceMiláček Célimare je vtipně napsaná fraška (v originále označena jako comédie-vaudeville), kterou dramatik Eugène Labiche napsal již v roce 1863. O sto let později se dočkala i své filmové verze (v roce 1964), což dokazuje, že ve Francii si hra svého diváka dlouhodobě získala. Titulní hrdina je totiž stejně k smíchu jako k pláči a jeho snaha uniknout vlastní minulosti diváka zároveň dojímá i baví. Célimare svůj mládenecký život zasvětil vdaným ženám, neboť podlehl kouzlu své vlastní teze, že „žena, která má manžela a domácnost, vám vytvoří domov“. S podváděnými manželi těchto žen udržoval velmi přátelské vztahy, což se mu ve chvíli, kdy se sám chce oženit, krutě vymstí. Více než jeden a půl století stará hra má stále co říct i dnešním divákům. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit. Herci vám to v úpravě Tomáše Vůjtka a režii Ivana Krejčího dokáží. V titulní roli uvidíte Igora Bareše. Dále hrají Igor Bareš, Barbora Mošnová, Sandra Pogodová, Ctirad Götz, Daniel Rous, Jakub Slach a Jakub Albrecht nebo Gustav Hašek.
premiéra: 5.3.2018 | foto: archiv Divadla Na Fidlovačce
foto: Jakub JíraFascinující, téměř antický příběh ženy, která se nevzdala. Stačil letmý pohyb hlavou a její život se obrátil naruby. Z nejlepší sportovkyně světa a druhé nejpopulárnější ženy planety po Jacqueline Kennedyové se měl stát odpad společnosti. Výstup na Olymp a strmý pád. Nová vítězství a prohry... Svědectví o odvaze, slávě a životu navzdory. Věra, původní hra Simony Petrů, líčí osudy legendární sportovkyně Čáslavské jako cestu samurajského bojovníka, při níž každý dosažený stupeň znamená vyrovnat se s novou obtížnou překážkou, obstát v klíčových životních zkouškách, hrát za každých okolností fair play, neztratit víru v sebe, druhé, ve smysl lidské existence. Takových zatěžkávacích momentů a zlomových okamžiků bylo ve Věřině životě plno. Její příběh je zároveň příběhem o víře a beznaději v Čechách druhé poloviny 20. století do současnosti. Inscenace je součástí projektu České snění, jenž je tvůrčím příspěvkem činohry NdB k roku české státnosti. V titulní roli se představí Gabriela Štefanová. Dále účinkují Klára Apolenářová, Jan Grundman, Isabela Smečková Bencová, Václav Veselý, a Martin Veselý. Režisérkou inscenace, která bude uváděna na scéně divadla Reduta, je Tereza Karpianus.
premiéra: 2.3.2018 | foto: Jakub Jíra
foto: Petr NeubertDoba, která zažívá tolik otřesů jako ta dnešní, zároveň vybízí k fantazírování o lepším společenském řádu. Od proroků kybernetického věku v Silicon Valley po zakladatele místních domobran žije každý ve své vlastní utopii. Jeden ovšem nerozumí druhému. Jazyky finančních magnátů, expertů, inženýrů, humanistů či vlastenců se navzájem míjejí. Ztratili jsme schopnost rozumět touhám, obavám a pocitům druhých – a žádná nová společná vysněná Atlantida se na obzoru nerýsuje. Po úspěšné inscenaci Po sametu se režisér Jiří Adámek vrací na jeviště Nové scény ND, aby se svým nezaměnitelným způsobem zamyslel nad stavem České republiky uprostřed turbulencí současného světa. Jak je v jeho práci pravidlem, vychází z nejrůznějších dokumentárních materiálů – novinových a časopiseckých článků, sociologických či politologických publikací, filozofických statí, ale také třeba hovorů odposlechnutých v tramvaji či taxíku. Adámkovy inscenace, prodchnuté nezaměnitelnou hudebností, nabízejí nejen neotřelý způsob politického divadla, ale zároveň i pohled na nás samé s odstupem, nadhledem a humorem. Účinkují Taťjana Medvecká, Vladimír Javorský, Magdaléna Borová, Pavla Beretová, David Matásek, Filip Kaňkovský, Pavol Smolárik a Petr Vančura.
premiéra: 1.3.2018 | foto: Petr Neubert