Premiéry

Říjen 2020 | Září 2020 | Léto 2020 | Červen 2020 | Květen 2020 | Březen 2020 | Únor 2020 | Leden 2020 | starší 


foto: Radovan ŠťastnýMěli si říct ANO, ale ona řekla NE a přímo u oltáře se vrhla na jiného muže. Sedm mužů se snaží pochopit, co ji k tomu vedlo. Aby pochopili ženské chování, musí nejprve pochopit jejich uvažování, a tedy jejich podstatu. A to bude šok… V názorovém střetu o získání ženské přízně stojí na jedné straně dominantní alfasamci s bohatými, mnohdy neobvyklými zkušenostmi a na druhé straně submisivní, snad až křehcí znalci biologie a práva, kteří sice zkušenosti nemají, zato umí vtipně a uspokojivě vysvětlit fungování přírody a našeho živočišna. A kdo že z tohoto sporu vyjde vítězně? Žena. Skvělé dialogy, skvělé herecké příležitosti, muži na dně vlastní upřímnosti… to je Testosteron. Úspěšná komedie o mužích. A o ženách… V Divadle Jiřího Myrona v režii Vojtěch Štěpánka hrají Martin Dědoch, Jan Fišar, David Viktora, Petr Panzenberger, Vladimír Polák, Vít Roleček a Jiří Sedláček.
premiéra: 10.10.2020 | foto: Radovan Šťastný
foto: archiv Divadla AlfaZajíc, liška, muflon a jejich sousedé žijí pospolu v lese. Žije tam i detektiv dudek - další z řady charismatických českých tradičních zvířátek, která vždy tak plně zaplavovala srdce českých školáků. V tomto smyslu navazuje na své starší předchůdce představované zejména kocourem Mikešem a mravencem Ferdou. Svět zvířátek je světem našich dětí, s hudbou, mátovou limonádou, klubovnou, kapelou, chytrým telefonem a natáčením veselého videa pro kamarády. Příběh, v němž i žába může být opicí a nakonec každý tím, čím si přeje. Příběh, který poodhalí některá tajemství. Co všechno ví starý sumec v lesním rybníčku? Chodí neštěstí jenom po horách a po lidech, nebo i po lesní zvěři? Co vypátrá dudek? Jakou hudbu má vysoká i nízká nejraději? A bude karneval? Přijďte se podívat do Divadla Alfa! Tvůrčí spojení autora Šimona Olivětína a režiséra Tomáše Procházky si Divadlo Alfa vyzkoušelo v úspěšné inscenaci Cesta do středu Země (sopouchem Milešovky) (premiéra 2016). Teď se vydáváme na další společné dobrodružství. Loutky jsou z dílny Mikoláše Ziky. Nová inscenace je určena dětem MŠ a 1. stupně ZŠ.
premiéra: 9.10.2020 | foto: archiv Divadla Alfa
foto: archiv Národního divadla BrnoStačilo, aby mladý pan Fadinard na ranní projížďce chviličku nedával pozor na svého koně, a ten rozžvýkal slaměný klobouk zavěšený na nedaleké větvi. Ten klobouk však naneštěstí patřil vdané ženě, která zde v trávě rozhodně neležela se svým manželem. Žena je hysterická a její horkokrevný milenec požaduje po Fadinardovi okamžitou náhradu. Oba ho pronásledují až do jeho bytu, který odmítají opustit. Je toho málo? Pak vězte, že Fadinard se dnes žení! Jeho snoubenka i výstřední svatebčané už jsou za dveřmi. Pokud této delegaci nechce vysvětlovat přítomnost jiné dámy v domě, měl by urychleně opatřit klobouk nový... Geniální půdorys frašky Eugèna Labiche (1815-1888) inspiroval k vlastním variacím Voskovce s Werichem i Miroslava Horníčka a Oldřich Lipský podle něj dokonce natočil film. NdB se vrací k Labichovu originálu a svěřilo ho výbornému režisérovi, neboť bez něj není fraška založená na precizně zvládnutém temporytmu myslitelná. Martin Čičvák známou frašku inscenoval na jevišti Mahenova divadla. Hrají Tomáš David, Viktor Kuzník, Jan Grygar, Pavel Čeněk Vaculík, Bedřich Výtisk, Eva Novotná, Vojtěch Blahuta, Eliška Zbranková, Tereza Groszmannová, Elena Trčková, Martin Sláma, Jana Štvrtecká, Petr Bláha, David Kaloč, Zuzana Černá, Roman Blumaier, Pavel Doucek a Jakub Svojanovský.
premiéra: 6.10.2020 | foto: archiv Národního divadla Brno
foto: Petr ŠedivýProslulý americký herec William Gillette, legendární představitel divadelního Sherlocka Holmese, pořádá ve svém novém sídle na Štědrý den večírek s kolegy. Prostřednictvím seance na něm chce zjistit, kdo po něm při posledním představení vystřelil a kdo zavraždil vrátného v divadle. Jeho důmyslná venkovská usedlost je plná nevídaných technických vynálezů, které mu pátrání usnadňují někdy více a někdy méně. Například tajný přístěnek u pokoje snadno ukryje nečekaně objevenou mrtvolu, ale odhalí ji zrovna, když přijde policie. Skvěle napsaná komedie hýří situačními vtipy, a přitom nepřestává být napínavá díky překvapivým odhalením a novým zápletkám. Amerického komediografa Kena Ludwiga představilo VČD už komediemi Tenor na roztrhání a Cyrano v Buffalu, na jiných českých scénách se s úspěchem hrála jeho hra Shakespeare v Hollywoodu. V napínavé komedii s detektivní zápletkou z prostředí tajemného hradu na samotě v Connecticutu hrají Jan Musil, Jindra Janoušková, Radek Žák, Romana Chvalová, Ladislav Špiner, Eliška Dohnalová-Lásková, Ludmila Mecerodová a Veronika Malá. Režisérkou inscenace je Janka Ryšánek Schmiedtová.
premiéra: 3.10.2020 | foto: Petr Šedivý
foto: Igor StančíkJednu ze svých nejzábavnějších frašek napsal Molière, zkušený dramatik, herec a principál herecké společnosti, dva roky před svou smrtí, v roce 1671. Ačkoliv u Scapinových šibalství běží v zásadě o přímočarý příběh mazaného sluhy, který si vždy ví rady a kdekoho oklame, uplatnil autor úžasnou vynalézavost v komických situacích a vytvořil vynikající scény, v nichž ve vnitřním zápasu stojí proti sobě láska k penězům a láska k vlastním dětem. Zdrojem komiky je vyzdvižení mezilidských vztahů a vášní. V prostředí, kde na každém rohu hrozí výplata výpraskem, přivádí svébytná Scapinova mazanost do úzkých maloměstské neduhy. Komedii s vynikajícími hereckými příležitostmi poháněnými neopakovatelnou výřečností světoznámého sluhy režíruje Martin Tichý, známý jihlavskému publiku svou prací na divácky úspěšných inscenacích Sex noci svatojánské a Škola základ života. Titulní roli ztvární Marián Chalány. Dále hrají Michal Kraus, Jan Burda, Lukáš Matěj, Zdeněk Stejskal, Svetlana Hruškociová, Klára Anna Satinská, Ondřej Šípek a Lucie Sobotková.
premiéra: 3.10.2020 | foto: Igor Stančík
foto: archiv Klicperova divadlaKdo jede na konečnou – nepřejede. A naše hrdinka si předplatila jízdenku až na samotné dno. Sledujte její jízdu v přímém přenosu. Česká premiéra britské hry Duncana Macmillana vypráví příběh herečky, která se snaží léčit z drogové závislosti. Emma si uměla život užívat jako nikdo jiný. A teď je na odvykačce. První, co jí radí je, že si musí uvědomit vlastní problém. Ale co když ten problém není v Emmě, ale ve všem ostatním. Za druhé musí začít říkat pravdu. Ale Emma je dost chytrá na to, aby věděla, že nic takového neexistuje. Jak vůbec může vystřízlivět, když se drogy zdají jako jediný způsob, jak v dnešním světe přežít – vždyť i životopis Jima Morrisona se jmenuje „nikdo to tu nepřežije“. Duncan Macmillan je současný britský autor a režisér mladé generace. Lidé, místa, věci mají za sebou uvedení v londýnském Národním divadle, po kterém byla pro velký úspěch přenesena na West End. Hlavním tématem hry je problematika závislosti všech možných druhů. Koncentruje se však i na rozpad osobnosti pod tlakem dnešní chaotické doby. Herečku Emmu sledujeme od jejího pádu na dno, přes pobyt v léčebně po návrat domů. Zvládne ho a nebude pro ni realita už navždy noční můrou? V hlavní roli uvidíte Natálii Holíkovou. Dále hrají Michala Gatialová, Anna Kratochvílová, Martina Nováková, Zora Valchařová-Poulová, Michal Lurie, Karel Pešek, Vojtěch Říha, William Valerián, Jan Vápeník a Michael Vykus. Inscenace bude uváděna v komorním prostoru Studia Beseda v režii Pavla Kheka.
premiéra: 3.10.2020 | foto: archiv Klicperova divadla
foto: Martin PopelářSeznamte se s paní Ádou Harrisovou: žije v 50. letech 20. století, živí se jako uklízečka a bije jí v hrudi jedno z nejvřelejších srdcí, jaká kdy poznáte. Je laskavá, poctivá a skromná. Málokdy myslí na sebe, dny tráví starostí o domácnosti i životy svých klientů. Jediným rozmarem, který si z chabého platu nedokáže odpustit, je pár kvítků, které jí pravidelně zdobí kuchyňský stůl. Jednoho dne spatří při úklidu u bohaté dámy něco nevýslovně úchvatného, něco, co si ani nedokázala představit: nádhernou róbu od Diora. A tehdy si poprvé dovolí snít. Z těch šatů se jí tají dech, jsou pro ni přímo ztělesněním všeho, co je v životě krásné, ztělesněním vyšších hodnot, ke kterým stojí za to se upínat. Takové šaty si paní Harrisová také musí pořídit! Na dlouhé cestě za vysněným módním zázrakem potkává celou plejádu dalších postav a setkání s ní, s její dobrosrdečností, každou z nich více či méně poznamená. Paní Harrisová všem dokazuje, že nic není nemožné a že za svým cílem můžete kráčet neoblomně, a přitom s bezmeznou lidskostí. Muzikál, jehož děj vychází ze stejnojmenného humoristického románu z 50. let, byl poprvé uveden v anglickém Sheffieldu v roce 2016 a vyhrál britskou divadelní cenu za nejlepší muzikál roku i cenu pro nejlepší herečku v titulní roli. Křehká pohádka pro dospělé o ceně lidské laskavosti bude mít v Ostravě (v Divadle Jiřího Myrona) českou premiéru. Režíruje Gabriela Petráková. Hrají Hana Fialová, Patricia Janečková, Jarmila Hašková, Eva Zbrožková, Michaela Horká, Dagmar Mimrová, Lenka Vaňkátová, Ilona Piskořová, Eva Villámová, Tomáš Savka, Roman Harok nebo Tadeáš Hoza, Jan Drahovzal, Juraj Čiernik, Marcel Školout, Pavel Liška, Tomáš Krpec, Adam Živnůstka, Josef Lekeš nebo Roman Žiška a další.
premiéra: 3.10.2020 | foto: Martin Popelář
foto: archiv divadla MinorZnámý příběh o zlé královně, krásné Sněhurce, zrcadle a sedmi trpaslících je určen pro publikum od 8 let. Kdo by však čekal Sněhurku v podobě milounké princezny, bude nejspíše pořádně zaskočen. Minorská Sněhurka je puberťačka, co radši nosí vytahanou mikinu než šaty a cestu z lesa hledá s mobilem v ruce. Princ probouzející Sněhurku polibkem natáčí kutilská videa na Youtube a trpaslíci jsou členy hudební kapely, která to umí pořádně rozjet. Postavu démonické macechy v inscenaci ztvárňuje zpěvačka a herečka Monika Načeva. Dále hrají Anna Bubníková, Pavol Smolárik, Filip Nebřenský, Ondřej Bauer a Markéta Ptáčníková nebo Hedvika Řezáčová. Režisérem inscenace je Jakub Vašíček.
premiéra: 2.10.2020 | foto: archiv divadla Minor
foto: Marek OlbrzymekKrétský král Idomeneus se vrací z trójské války. Na moři ho stihne bouře, z níž nemůže vyváznout živý. Leda by s Poseidonem uzavřel úmluvu, že mu obětuje prvního člověka, kterého po návratu domů spatří. Stane se. Poseidon bouři utiší. Idomeneus si zachrání život. Netuší však, že ho k lodi přijde přivítat jeho vlastní syn Idamantes... Klasický mýtus, který z antiky putoval do řady pohádek a pověstí a jehož námět si vyvolil W. A. Mozart pro svou ranou operu, vypráví Roland Schimmelpfennig po čtyřikráte – tolikráte se u něj Idomeneus pokusí uniknout svému osudu. Můžeme se však z takového „stavu zadlužení“ vůbec dostat? Existují i v dnešním světě fatální chyby a nezvratná rozhodnutí, nebo je vše vždy znovu a snadno účelově interpretovatelné? Dechberoucí hra dramatika, který svými texty koncem 90. let de facto předjal novou inscenační konvenci, byla napsána roku 2008 pro Bayerische Staatsschauspiel a vyznačuje se velkou básnickou, takřka jungiánskou obrazností. V režii Štěpána Pácla účinkují Marie Durnová, Vladimír Krátký, Hana Tomáš Briešťanská, Michal Bumbálek, Tereza Richtrová, Petr Kubes, Petra Lorencová, Ivan Dejmal, Annette Nesvadbová, Martin Veselý a Hana Drozdová. Inscenace bude uváděna na scéně divadla Reduta.
premiéra: 2.10.2020 | foto: Marek Olbrzymek
foto: Richard KocourekSlavný oscarový film Federica Felliniho Silnice posloužil jako námět divadelní hry, která sděluje prosté a moudré poselství: Každý kámen na světě má smysl. Stejně tak každý člověk, i ten nejubožejší. Také soužití dvojice potulných komediantů, propastně odlišných, má tajemný důvod. Cituplná nota je v pravou chvíli přehlušována veselým rámusem jejich vystoupení. Strhující atmosféra starého cirkusu dokazuje známou pravdu: K tomu, aby umělec diváky pobavil, nepotřebuje technické zázraky, ale spíš pohotovost, vtip a odvahu. V cirkusácké romanci hlavní dvojici ztvární Bára Hrzánová (Gelsomina) a Radek Holub (Zampanó). Dále hrají Klára Cibulková, Radek Zima a Zbigniew Kalina. Inscenaci připravila režisérka Lída Engelová.
premiéra: 1.10.2020 | foto: Richard Kocourek