Premiéry

Listopad 2019 | Říjen 2019 | Září 2019 | Červen 2019 | Květen 2019 | Duben 2019 | Březen 2019 | Únor 2019 | starší 


foto: archiv Divadla v Řeznické"Zrcadlo nemůže odrážet bohy, když se do něj koukají opice." Touto inscenací - divadlem na divadle - kombinující fakta s fikcí, Divadlo v Řeznické provede diváky dobou, která se nazývala "rozvinutý socialismus" a připomene atmosféru a úpadek veškerých morálních, etických i estetických hodnot v celé společnosti a umění nevyjímaje. Hra graduje podzimem 1989 - politická moc v září 1989 je stále ještě v rukou tzv. bolševických aparátčíků. Milouš Jakeš pronesl 17. 7. 1989 svůj slavný projev. V Divadle v Řeznické (klubu SSM) se zkouší americké drama od E. F. Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové aneb Kdopak by se Kafky bál. Zkoušku však přeruší telefonát z ÚV SSM. Klubu-divadlu hrozí zánik a okamžitá likvidace. Divadlo se může zachránit pouze pod jedinou podmínkou - nastuduje agitační sovětskou hru. Jak se kdo k této situaci postaví? A závěr - 17. listopad a celý konec roku 1989 - patří převlékání kabátů, nastupujícím „novým zítřkům“ a ti samí aktéři zvoní klíči a vstupují do Občanského fóra... V komorní inscenaci nastavující zrcadlo šedé prorežimní „umělecké“ produkci, která deformovala vkus a estetiku několika generací, účinkují Henrieta Hornáčková, Vlasta Žehrová, Ondřej Kavan a Ondřej Volejník.
premiéra: 16.11.2019 | foto: archiv Divadla v Řeznické
foto: Lukáš HorkýKdyž před dvěma sty lety napsala Angličanka Mary Shelleyová svůj román o vědci Viktoru Frankensteinovi a jeho umělém člověku, nemohla tušit, jakému fenoménu dává vzniknout. V letošní sezóně vtrhne slavné monstrum i k Bezručům – autorskou variaci na známé téma Frankenstein s herci připraví umělecký šéf Jan Holec. „Naskočte si, půlnoční prohlídka zámku hrůzy začíná... Půlnoční prohlídka zámku hrůzy. Netvor na scénu! Boha nám netřeba. My máme frankensteina! Pokrok nezastavíš, lidské ego taky ne. Hledám lásku, zn.: mám trochu větší hlavu.“ Žánrově překvapivého prozkoumání tématu lidské touhy vyrovnat se Bohu se u Bezručů zhostí Lukáš Melník, Magdaléna Tkačíková, Markéta Matulová, Vojtěch Johaník, Dušan Urban, Ondřej Brett a Jakub Burýšek.
premiéra: 15.11.2019 | foto: Lukáš Horký
foto: Petr NeubertTento svět rozhodně není v pořádku. V řece plavou divné ryby a nic nevypadá tak, jako v dobách dětství a mládí. Práce pro místního velkodrůbežáře a výrobce prvotřídních hnojiv je pro místní jasnou volbou - koneckonců už dávno žádnou jinou ani nemají. Ondra jezdí s kamiónem po Evropě a vede odhodlaný spolek na ochranu místních tradic. Jeho přítelkyně má jistý delikátní problém, ale velký šéf jí prý s tím pomůže. Ondrův brácha je po uši zamilovaný, Míla by si měl zajít k doktorovi, zatímco malý Kuba už tam byl. Hospodská Anča má ráda zelenou a gumové medvídky, Hela je šťastná, že má aspoň nějakou práci, chlapi v hospodě jsou prostě chlapi v hospodě, nad vesnicí se tajemně tyčí Pavilón C a do Čech prý míří davy migrantů... Nová černá komedie o lidech, kteří to nevzdali, ředitele a uměleckého šéfa Divadla pod Palmovkou Michala Langa poprvé na jevišti v předvečer třicátého výročí začátku Sametové revoluce. Hrají Jan Teplý ml., Ondřej Veselý, Kamila Trnková, Adam Vacula, Jakub Albrecht, Martin Němec, Milan Mikulčík, Tomáš Dianiška, Anna Bazgerová, Natálie Šilarová, Daniel Krečmar, Pavel Skřípal, Miroslav Hora a Maxime Mededa.
premiéra: 15.11.2019 | foto: Petr Neubert
foto: Radovan ŠtastnýI ve svém posledním dramatu je autor sám k sobě až podpásově ironický, vykresluje sama sebe coby submisivního snílka, kterému se sice podařilo pohnout světem, ale v posledních dnech své epochy už nepohne ani jediným človíčkem. A přitom v centru jeho politiky stál vždy člověk! Ale i v centru politiky jeho nástupců stojí člověk, jen je to člověk s poněkud nižšími, racionálnějšími, uspokojivějšími ideály… Čechovovská tragikomedie nejhranějšího českého dramatika o lidech, kteří míří vysoko, a o těch, kteří z toho vrcholu již nenávratně spadli. Inscenace bude uváděna na scéně Divadla Antonína Dvořáka, v režii Vojtěcha Štěpánka účinkují Jan Fišar, Lada Bělašková, Vladimír Polák, Veronika Forejtová, Vít Roleček, Sára Erlebachová, Tomáš Jirman, Aneta Klimešová, František Večeřa, Vladimír Čapka, Renáta Klemensová, Kateřina McIntosh, František Strnad, Petr Houska a Robert Finta. Hru NDM inscenuje v unikátním propojení dvou dramat, kdy na Havlovo Odcházení tematicky přímo navazuje Gogolův Revizor (premiéra 12. března 2020). Jak to dopadlo s nadějným politikem Kleinem, který v Odcházení přebírá moc?
premiéra: 14.11.2019 | foto: Radovan Štastný
foto: Martin ŠpeldaPoslední román jednoho z nejvýznamnějších polských spisovatelů 20. století vyšel poprvé v roce 1965 a je považován za nejkomplexnější autorovo dílo. Není patrně náhodou, že v letech po jeho vydání byl Gombrowicz opakovaně nominován na Nobelovu cenu za literaturu, i když ji nakonec nikdy nedostal. V roce 1968 mu podle legendy unikla o jediný hlas... Witold, mladý hrdina románu a autorův jmenovec, prchá z dusné rodinné atmosféry ve Varšavě do podtatranského městečka Zakopané a společně s přítelem Fuksem si najmou pokoj v malém rodinném penzionu. Vedro, nuda, erotické snění o dceři domácích a hlavně nález oběšeného vrabce odstartují ve Witoldovi bouři myšlenek, která ho dovede ke snaze vybudovat si vlastní systém, pokusit se najít řád v chaosu skutečnosti, vytvořit si svůj jedinečný kosmos ve světě, ve kterém staré už neplatí a nové ještě nenastalo. Dobrodružná výprava na temnou stranu vlastní mysli vede Witolda ke stále marnějším pokusům vnutit Vnějšku svou vůli. A šílenství číhá za nejbližším stromem… nežije v nás cosi cizího? Gombrowiczův „filosofický thriller“ je znepokojivá četba o světě, který ztratil úběžník a kde má v důsledku toho jakýkoliv čin stejnou, totiž žádnou váhu. Na jevišti Nové scény bude debutovat současný umělecký šéf brněnského HaDivadla Ivan Buraj, autor řady inscenací, ve kterých se snaží reflektovat proměny současného světa a společnosti. Na jevišti Nové scény ND účinkují Matyáš Řezníček, Jan Bidlas, Ondřej Pavelka, Jana Boušková, Jindřiška Dudziaková, Tereza Vilišová, Radúz Mácha, Filip Rajmont, Pavla Beretová, Pavlína Štorková a Petr Reif.
premiéra: 14.11.2019 | foto: Martin Špelda
foto: archiv Divadla Na FidlovačceDivadlo Na Fidlovačce uvádí ve světové premiéře dramatizaci knihy Davida Ebershoffa, kterou proslavil stejnojmennný oskarový film s Alicii Vikander a Eddiem Redmaynem v hlavních rolích. Režie se ujal jeden z nejoriginálnějších mladých režisérů současnosti Jakub Čermák a do hlavních rolí obsadil Daniela Krejčíka, Petru Horváthovou, Jiřího Korna a Anetu Krejčíkovou. Příběh z 20. let minulého století. Exploze radosti ze života, která zaplavila Evropu po světové válce, se dostává i do hájemství malé mořské víly a kovového moře. Tuto divokost v sobě má i Greta, dcera amerického velvyslance, talentovaná, ale ne příliš úspěšná malířka. Dívka s nemístným vystupováním si vybere za muže nejúspěšnějšího krajináře té doby, Einara Wegenera. Při práci na potrétu operní divy Greta požádá Einara o pomoc. Udělá si z něj modelku. Netuší ovšem, že rozmotala dávné trauma. Že v nitru jejího manžela žije žena - Lili. A Greta se ve své bezpodmínečné lásce a odvaze rozhodne, že Lili pomůže na svět. A profesor Bolk je připraven...
premiéra: 14.11.2019 | foto: archiv Divadla Na Fidlovačce
foto: Petr NeubertDvě sestry, jeden bratr. Ony jsou herečky, on filosof. A nebo možná blázen. Ony moc nehrají: ta mladší nedělá nic, ta starší za bratrem denně jezdí do léčebny. Jak by to vypadalo, kdyby se bratr konečně nechal převézt zpět domů? Pojďme uspořádat velké přivítání! Tři sourozenci jako esence celého světa: drobná soukromá pekla, dávné křivdy, výčitky, stíny mrtvých předků. Silná Bernhardova psychologická hra (známější pod názvem Ritter, Dene, Voss), které se ovšem česká divadla spíše vyhýbají, pro tři mimořádné herce slibuje další možnost, jak pro moderní světovou dramatiku získat i diváky Národního divadla. Režisér Daniel Špinar vybral tuto trojici herců: Zuzanu Stivínovou, Lucii Juřičkovou a Sašu Rašilova. Inscenace bude uváděna na scéně Stavovského divadla.
premiéra: 7.11.2019 | foto: Petr Neubert
foto: Radovan ŠťastnýPo 30 letech od premiéry slavné inscenace Nebezpečných vztahů se opět setkávají tři legendy ostravské činohry. Herci Alexandra Gasnárková, Stanislav Šárský a režisér Bedřich Jansa při novém nastudování Simonovy komedie Hodný pan doktor, kterou činohra NDM uvádí po 41 letech. Tato laskavá komedie vznikla podle povídek A. P. Čechova. Neil Simon je mistrem dialogu, Čechov je mistrem kresby lidského charakteru. Z jejich spojení vzniká devět krásných, zábavných, velmi lidských divadelních anekdot. Muž, který se před vámi za pár korun utopí a je ochoten dát slevu pro skupiny, otec, který chce svému nezkušenému synovi koupit první lásku v bordelu, ve kterém stále pracuje i ta „jeho první”, nešťastník, který v divadle kýchne svému nadřízenému za krk a hrůzou z toho zešílí… S humorem o tragédii života, inteligentně o tom hloupém v nás. V Divadle „12“ dále uvidíte Davida Viktoru, Petra Panzenbergera a Kateřinu Breiskou (dříve Vainarovou).
premiéra: 7.11.2019 | foto: Radovan Šťastný
foto: Irena ŠtěrbováPaní Swansonová, John Dodge, Policista, Mechanik, Knihovnice, Kosmonaut... Osudy podivínů z městečka Middletown. Z městečka, které je na okraji zájmu - stejně jako každý z nich. Nesou si svůj vlastní tragikomický příběh, který se postupně odhaluje. Mikrosvět malého města pak tvoří metaforickou paralelu celého vesmíru. Křehký i drsný, poetický, ale i komický příběh o samotě a míjení, z kterého mrazí. Autor za text obdržel cenu Hortona Foota pro novou nadějnou americkou hru. Ta měla premiéru v listopadu 2011 v newyorském divadle Vineyard (off-Broadway). Českou premiéru této hry na Malé scéně DJKT režijně připravil Marek Němec. V ústřední dvojici paní Swansonové a Johna Dodge se představí Zuzana Ščerbová a Jaroslav Matějka, v dalších rolích diváci uvidí mimo jiné Janu Kubátovou, Kláru Krejsovou, Kamilu Šmejkalovou a nové členy plzeňské činohry Zdeňka Hrušku, Matyáše Darnadyho a Karla Vondráška.
premiéra: 2.11.2019 | foto: Irena Štěrbová
foto: Richard KocourekPremiérou Molièrovy nestárnoucí komedie Lakomec oslaví pražské Divadlo Kalich 20 let svého fungování. V hlavní roli inscenace režiséra Jakuba Nvoty se představí Pavel Zedníček, který v den premiéry oslaví sedmdesátku. Lakomec je jedním z nejslavnějších a nejuváděnějších děl J. B. P. Molièra. Tento mistr francouzské a světové komediografie zachytil v hlavní postavě Harpagona věčné lidské vlastnosti nezdravých tužeb, hamižností, podezíravosti a obav. Strach je to, co nás ovládá a deformuje, pokud mu podlehneme. Molièrův Lakomec není jen tím, kdo nezdravě shromažďuje peníze. Tato vlastnost je jeho chorobou. Lakota je jeho náboženstvím, světonázorem a posláním. Staví na hlavu všechno, co dělá, i vztahy s nejbližšími a dokonce také lásku. Molière Lakomce nevymyslel, zachytil typ, který tu vždy mezi námi byl a nadále bude. Převtěluje se, mění šaty, účes, stranickou příslušnost, sociální původ, ale přesto ho lze najít v každé době, v každém větším společenství. Proto s každým poctivým uvedením této hry vzniká nový osobitý Lakomec, rozšiřující řady těch předchozích. Mnoho skvělých herců se zhostilo této role a na další ještě čeká. V této inscenaci to je právě Pavel Zedníček, jehož komediální mistrovství s nádechem jemné melancholie, smysl pro detail i obrovská energie jsou zárukou dalšího zajímavého pohledu na tento věčný lidský typ. Divadlo Kalich přináší Lakomce současného, bez krajek a paruk, ale s krásou a jiskrou Molièrova jazyka. Oproštěný od kudrlinek nekompromisně nastavuje zrcadlo nám samotným přesně tak, jak to s neskutečnou chutí a odhodláním dělal už sám Molière svým současníkům. V režii Jakuba Nvoty dále hrají Ondřej Novák nebo Aleš Petráš, Marika Procházková, Roman Štabrňák nebo Lukáš Král, Sarah Haváčová, Jana Švandová, Mojmír Maděrič, Kristián Kašpar a Zdeněk Palusga.
premiéra: 1.11.2019 | foto: Richard Kocourek
foto: archiv Divadla D21Co je s nimi? Mají strach. Strach před čím? O tom nemohu mluvit. Ale dozvíš se to, už brzy. A ty? Ty nemáš strach? Víc, než si myslíš. Chlapec Krabat se na prahu dospělosti ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny. Musí se rozhodnout: Nekonečná moc a její temná síla, nebo zázrak lásky a života? Kterou cestu si Krabat vybere? Otfried Preußler, rodák z Liberce, zpracoval ve své knize starou lužickosrbskou legendu. Vyprávění o souboji čarodějného učně s mistrem má však svoje kořeny ve staré Indii a později se objevuje v nesčetných obměnách na nejrůznějších místech. Jde o nadčasový příběh, metaforu věčného souboje, který svádí každý z nás. Hrají Samuel Neduha, Stela Chmelová, Hana Mathauserová a Hasan Zahirović. Režisérem inscenace je Peter Chmela, který si pro dramatizaci Preußlerovy knihy přizval Jiřího Rotha. Inscenace je doporučena spíše starším dětem (od 11 let).
premiéra: 1.11.2019 | foto: archiv Divadla D21