Premiéry

Květen 2018 | Duben 2018 | Březen 2018 | Únor 2018 | Leden 2018 | Prosinec 2017 | Listopad 2017 | Říjen 2017 | starší 


foto: archiv Divadla Na FidlovačceSeržant Frogg přiveze do opuštěného letoviska ve státě Georgia svého kamaráda z vojny, Charlieho. Člověka, který je na pokraji sebevraždy, deprivovaný a zdevastovaný. Zápletka se rozbíhá v okamžiku, kdy Charlie nemá sílu dokonce ani s nikým mluvit. Froggy se rozhodne kamaráda zachránit: všechny přesvědčí, že jeho přítel je cizinec a nerozumí ani slovo anglicky. Netuší, do jak prekérní situace Charlieho dostane. Lidé před ním začnou říkat věci, které by nikdy neříkali, kdyby nebyli přesvědčeni, že nerozumí. Charlie hraje roli cizince tak důkladně, že se mu podaří oklamat nejen ostatní, ale i sebe a svůj nedostatek sebedůvěry... Hra těží z tradice zápletkové komedie a absurdního dramatu. Situace hry, kdy člověk je nucen hrát si sám se sebou i se situací, v níž se ocitl, je ozdravná a dokáže změnit svět. Člověk, zdánlivě bezmocný nýmand, se mocí hry stává hrdinou... V režii Kateřiny Duškové hrají Martin Písařík, Lukáš Pečenka, Ludmila Molínová, Vanda Chaloupková nebo Veronika Čermák Macková, Zdeněk Maryška, Lukáš Rous a Jiří Racek.
premiéra: 21.5.2018 | foto: archiv Divadla Na Fidlovačce
foto: archiv Východočeského divadlaDo malého hotelu v přístavním městečku na východě Anglie přijíždějí osmnáctiletí novomanželé Edie a Irene strávit líbánky. Jsou opojení láskou, mladistvým nadšením a společnými životními plány. Oba jsou z nuzných poměrů a žasnou nad luxusně vybaveným apartmá, které jim za poněkud záhadných okolností zaplatil Irenin otec. Irene je panenská kráska se zájmem o literaturu a s obavou z předčasného otěhotnění. Edie je mladík hrubšího zrna a bez vzdělání, ovšem s odhodláním snést milované Irene v průběhu života všechno modré z nebe. Prozatím přinese balík kondomů a svatební noc může začít. Co tomuto šťastnému páru dají a vezmou další dvě čtvrtstoletí životních výher i nezdarů a ztrát, se postupně odhaluje v průběhu dvou jejich návratů na místo činu v novomanželském apartmá. Ponorný milostný thriller dvou propletených životů režíruje Radovan Lipus. Účinkují Štěpánka Fingerhutová, Josef Láska, Ladislav Frej, Josef Pejchal, Petra Janečková a Zdena Bittlová.
premiéra: 20.5.2018 | foto: archiv Východočeského divadla
foto: archiv Divadla GongTenhleten kluk jménem Birlibán je vám ale pěkné kvítko. Nejraději by se celý den jen tak poflakoval. A když už má něco dělat, tak rozhodně ne to, co mu říkají dospělí. Dokonce to vypadá, že ho náramně baví dělat přesný opak. Mezi jeho oblíbené „aktivity“ patří mlsaní, hraní počítačových her, mračení se na celý svět a rozbíjení hraček, kterých si nejspíš vůbec neváží. Teď to ale asi už vážně přehnal. Když svému nejlepšímu kamarádovi robotovi ulomí ruku, začne mu to být přeci jen líto. Nezbývá mu, než svého kámoše z říše hraček následovat do světa, který se jmenuje Záruční Lhota. Jen tam se totiž rozbitým hračkám může dostat zasloužené opravy. Jenže cesta to bude řádně zamotaná a křivolaká, vždyť vede přes celou řadu fantastických divadelních končin, ve kterých na naše hrdiny číhá mnoho nebezpečí. V patách jim navíc bude vrchní rekvizitář pan Liška, který si rád z pokažených hraček vyrábí jiné užitečné předměty. Klasickou (a kdysi velmi populární) dětskou knížku Eduarda Petišky pro divadlo adaptovali Radovan Klučka, Miloš Mazal. Tvůrci dětem nabídnou nejen dobrodružství pro všechny smysly, ale také poučení, ale i netradiční pohled na fungování divadla. Hrají Kryštof Nohýnek, Martin Jurajda, Ondřej Švec a Jiří Perůtka. Inscenace je vhodná pro děti od tří let a bude uváděna na scéně Divadla Gong.
premiéra: 18.5.2018 | foto: archiv Divadla Gong
foto: Roman DobešDivadelní adaptace pozoruhodného blogu posledniduvod.cz. Jsou v hajzlu. Všichni tři. Agáta, Marťas a Daniel neumírají na rakovinu, ani je nečeká dvacet járů v lapáku. Maj co jíst, maj co pít, maj co hulit i s kým spát, ale ten pocit prázdnoty a sraček je někdy tak intenzivní, že si člověk není jistej, jestli to dá. Bizarní kabaret o tom, že život škodí vám i lidem ve vašem okolí. V inscenaci účinkují Tomáš Dianiška, Barobora Kubátová a Jakub Albrecht. O živou hudbu se postarají Jakub Hlobil a Jan Nikendey. Autorem divadelní adaptace je Tomáš Dianiška. Na studiové scéně DpP čekejte kalbovsky divoký autorský kabaret plný na živo hraných a zpívaných písniček s potenciálem stát se další nepřehlédnutelnou výpovědí generace dnešních třicátníků.
premiéra: 18.5.2018 | foto: Roman Dobeš
foto: Patrik BoreckýAutorská inscenace dramaturga Milana Šotka a režiséra Jana Friče o českých nepravostech. Že vám jméno titulního hrdiny nic neříká? Není možná! Nebo patříte k těm, kteří dvě stě let od chvíle, co pro nás Rukopisy objevily naše národní hrdiny, stále nevědí, kdo to byl Záboj, Vlaslav, Lubor, Liduše? Považujete Šťáhlava za značku smoothie makeru a Čestmír je pro vás leda ten otylý létající chlapec? Je načase napravit to! Chovají se snad Američané takto macešsky ke svým superhrdinům, třebaže jejich základ není o nic více reálný? Poznej své hrdiny. Poznej Zbyhoně! Ale spíše než romantickým ohlédnutím za příběhy obsaženými v Rukopisech je inscenace Zbyhoň! svědectvím o eskalujícím českém, potažmo slovanském nacionalismu a o problematice sekt a ideologických konstruktů vůbec. Bratrstvo NN (Národ Neskoná) obsadí Novou scénu, aby zde uspořádalo rituál znovuzasvěcení do slavné české minulosti a zabránilo tak v hodině dvanácté řízené genocidě Čechů, ke které v zemi podle jeho mínění dochází. Zůstanete imunní vůči náboru do řad „Pravočechů“? Pravost Rukopisů bude jednou provždy stvrzena! Účinkují Pavla Beretová, Lucie Polišenská, Patrik Děrgel, Filip Kaňkovský, Ondřej Pavelka, Filip Rajmont, Jiří Suchý z Tábora a Milan Stehlík.
premiéra: 17.5.2018 | foto: Patrik Borecký
foto: Martina RootZábavná muzikálová komedie o partě propuštěných amerických ocelářů, kteří nemohou zavadit o novou práci. Ze zoufalství se proto rozhodnou k neobvyklému kroku: vydělat si pomocí striptýzového vystoupení. Co na tom, že většina z nich nemá pro podobnou práci potřebnou průpravu ani fyzické předpoklady – nakonec půjdou zcela donaha! Populární muzikál v uplynulých dvou desetiletích obletěl divadla ve světě i u nás – nyní konečně přichází i do Plzně! V režijním debutu Dalibora Gondíka se jako „striptéři ze zoufalství“ představí kromě členů muzikálového souboru DJKT Jozefa Hruškociho, Romana Krebse, Adama Reznera a Pavla Klimendy také hostující zpěvák a herec Tomáš Savka a Richard Tesařík, člen úspěšného YoYo Bandu. Dále hrají Soňa Hanzlíčková Borková nebo Petra Vraspírová, Eva Staškovičová, Stanislava Topinková-Fořtová, Venuše Zaoralová Dvořáková, Michal Lieberzeit, Pavel Režný, Pavel Kantořík, Hana Spinethová, Lucie Zvoníková a Jan Fraus. Muzikál bude uváděn v plzeňském Novém divadle.
premiéra: 12.5.2018 | foto: Martina Root
foto: Richard KocourekHerecká legenda Iva Janžurová přichází se svou autorskou komedií, napsanou na námět další oblíbené herečky Jany Paulové. Hru režíruje vyhledávaný a originální divadelník a výtvarník Šimon Caban. Vedle autorky Ivy Janžurové se v druhé hlavní roli objeví Eva Holubová, v dalších úlohách hrají Marian Roden, Sabina Remundová a Aleš Bílík v alternaci s Přemyslem Pálkem. O čem nová česká divadelní komedie vypráví? Boženka a její bratr Arnošt jsou až doteď idylickými sourozenci. Jejich rozdílné povahy tuto pospolitost a vzájemný respekt utužily už od dětství. Boženka, jako bojovný kapitán, uvykla si udílet rozkazy a všemu nejlépe rozumět, Arnošt vždy stál na pozici poslušného a manipulovaného vojáčka. Boženka před léty Arnošta oženila s nepraktickou bohatou Helgou. Manželský svazek rychle vyústil v stereotypně nudné soužití pod dennodenním velením Boženky. Je to ve skutečnosti manželská trojka. Ale nečekaným veletočem, do něhož zasáhnou advokátní poradce a psychiatr, se stereotyp začne měnit...
premiéra: 9.5.2018 | foto: Richard Kocourek
foto: Irena ŠtěrbováKrvavé křtiny, nebo Drahomíra a její synové (název, pod kterým ho uvádí činohra DJKT) je jednou z nejslavnějších Tylových historických her. Děj dramatu vychází z historických skutečností: Po smrti knížete Vratislava usedá na knížecí stolec Václav (později svatý, patron České země) a země je pod záminkou šíření křesťanství ohrožována německým císařem Jindřichem Ptáčníkem. Václavova Matka Drahomíra posílá vojsko na pomoc Polabským Slovanům, ovšem Jindřich v odvetu přitáhne před Prahu, kde se s ním Václav snaží vyjednat mírové řešení. S tím nesouhlasí jiní zemané a čeští páni pod vedením Václavova bratra Boleslava, kteří chtějí svou vlast bránit…. Hlavními postavami hry jsou bratři Václav a Boleslav, jejich matka Drahomíra a babička Ludmila, z nichž každá zaujímá k situaci vlastní, psychologicky pochopitelné stanovisko, z něhož plyne konflikt rodinný i politický. Dílo vzniklo roku 1849 na kroměřížském sněmu z dramatické situace, kdy propukl konflikt mezi většinou sněmu a vládou. Tyl nenapsal jen dílo o minulosti, ale použil historie jako zrcadla, v němž se odráží současnost. I dnes pokládá otázky o principech a idejích svobody, demokracie a slovanské vzájemnosti. Historická hra z úsvitu našich národních dějin bude uváděna v plzeňském Velkém divadle. V režii Filipa Nuckollse hrají Apolena Veldová, Ondřej Rychlý, Petr Konáš, Monika Švábová, Michal Štěrba, Jan Maléř, Josef Nechutný, Miloslav Krejsa, Kateřina Coufalová, Zuzana Ščerbová, Roman Slovák, Jaroslav Matějka, Pavel Pavlovský a Marek Mikulášek. Toto strhující drama bezpochyby patří mezi českou divadelní klasiku, která dosahuje shakespearovských rozměrů. DJKT pokračuje ve své výrazné dramaturgii, kdy se snaží věnovat aktuálním námětům.
premiéra: 5.5.2018 | foto: Irena Štěrbová
foto: archiv Divadla A. Dvořáka PříbramTom: „Takže jsme se spolu znova vyspali, protože momentálně bylo snazší to udělat než hledat důvod, proč ne. A jak sama řekla, nikdo od toho nic nečeká. Takže je to zadarmo.“
Amy: „Ach jo, je zmatenej, roztěkanej a nejspíš i rasista. To je teda terno. Jak to vidím, celá ta záležitost bude trvat tak maximálně tejden, možná dva, když nebude moc otravnej.“

Také na příbramská divadelní prkna vstupuje úspěšná romantická komedie současného skotského autora, jež vypráví stejný příběh dvěma pohledy – muže Toma a ženy Amy. Seznámili se v práci a „nedopatřením“ spolu strávili vášnivou noc. A co teď? Třicítka za vámi a stále single? To člověka staví před ošemetnou otázku: Hledat dál svůj vysněný, dokonalý protějšek a možná zůstat navždy sám, nebo se spokojit s někým, kdo není dokonalý, vlastně je dost příšerný, ale má vás rád...? V režii Filipa Müllera hrají Ivana Krmíčková, Petr Florián, Monika Timková, Josef Láska a Eliška Dohnalová.
premiéra: 4.5.2018 | foto: archiv Divadla A. Dvořáka Příbram