Premiéry

Leden 2018 | Prosinec 2017 | Listopad 2017 | Říjen 2017 | Září 2017 | Léto 2017 | Červen 2017 | Květen 2017 | Duben 2017 | starší 


Britská hudební skupina Bee Gees se od poloviny 60. let pohybovala na vrcholu hudebních žebříčků. Na konci 70. let s velkým disco boomem zaznamenala obrovský úspěch a v roce 1978 získala Grammy za hudbu k filmu Saturday Night Fever. Hudební romantický film režiséra Johna Badhama byl teprve druhým snímkem, v němž se v hlavní roli objevil John Travolta, a odstartoval tak jeho hvězdnou kariéru. Travolta zde v květované košili, obtažených zvonových kalhotách a botách s vysokými podpatky v roli bravurního tanečníka Tonyho rozpoutal obrovskou vlnu zájmu o disco a stal se idolem milionů lidí po celém světě. Také divadelní verze vypráví příběh brooklynského mladíka Tonyho Manera, jehož jediným zájmem je trávit víkendy na místní diskotéce, což mu dovoluje zapomenout na všední ubíjející život. Jevištní adaptace filmového hitu měla světovou premiéru 5. května roku 1998 v londýnském Palladium Theater a hrála se zde přes dva roky. Následovalo broadwayské uvedení s více než pěti stovkami repríz a poté se rozpoutala celosvětová „horečka Horečky“. Česká premiéra se konala v roce 2014 v pražském Divadle Kalich. Konečně se tedy i brněnští diváci mohou těšit na takové hity jako Stayin´ Alive, Night Fever či How Deep Is Your Love v tomto blyštivě fenomenálním tanečním muzikálu. Do hlavní role byli obsazeni Kristian Pekar a Marco Salvadori. Dále účinkují Svetlana Janotová nebo Ivana Vaňková, Kateřina Marie Fialová nebo Dagmar Křížová, Daniel Rymeš nebo Radek Novotný, Ondřej Studénka nebo Jakub Zedníček, Lukáš Janota nebo Marek Kolář, Jiří Mach nebo Lukáš Vlček, Martin Havelka nebo Jakub Uličník, Erika Kubálková nebo Jana Musilová, Robin Schenk nebo Aleš Slanina, Kristýna Daňhelová nebo Viktória Matušovová nebo Katarína Ptáčková, Klára Mülerová nebo Pavlína Palmovská, Markéta Pešková nebo Petra Šimberová, Jan Apolenář nebo Tomáš Sagher, Petr Drábek nebo Tomáš Smička, Martina Kočková nebo Gabriela Karmazínová, Renáta Mrózková nebo Tereza Tejkalová, David Černák nebo Michal Matěj, Kristýna Gašperáková nebo Barbora Musilová, Rastislav Gajdoš nebo Martin Křížka, Monika Světnicová nebo Magda Vitková, Karel Škarka, Patrik Bořecký a Ondřej Biravský.
premiéra: 20.1.2018
foto: Richard KocourekKomedie o nejbezpečnější plavbě všech dob… račte si nastoupit! Gigantická slavná loď, známé události jejího zániku, událost století, velký příběh, stovky a stovky osudů, ledovec, šťastné i nešťastné konce – to všechno nám v této komedii zahrají jen dva herci. Na co potřeboval Hollywood davy statistů a výpravné dekorace, dokážou zvládnout dva čeští mořeplavci s využitím základních divadelních technik imaginace, představivosti a pochopitelně zázraku. Budete svědky detailní rekonstrukce osudu Titaniku a zároveň nových překvapivých odhalení, která snad trochu poopraví známou legendu. Na tomto výletu nebudete jen pasivním publikem, a jak to všechno přežijete, je jen na vás. Koneckonců, každý má svůj Titanic! V této komedii dvojice herců – jakési duo spekulantů začíná přemýšlet nad osudem Titaniku a rozebírat jeho příběh. Z dialogů se postupně stává divadelní rekonstrukce, herci na sebe berou podoby jednotlivých aktérů událostí. Jsou kapitánem, cestujícími, lodí, ledovcem… Hrají, zpívají, tancují, to vše doplněné o reálné informace a vizualizace. Postupně se ve své hře dostávají od konkrétních okolností potopení lodi k širšímu společenskému kontextu, a tím i k pointě své hry a příběhu. Titanic je v jejich podání najednou znovu přítomný, avšak už jako širší a současné téma. Hra tedy nabízí naprosto výjimečné příležitosti pro dvojici komiků - v "mnoha rolích" uvidíte Filipa Blažka a Miroslava Vladyku. Ti jsou zárukou nadhledu, ale předloží publiku i spoustu hlubších témat. Text Johna Fiskeho slavil úspěch už u sousedů na Slovensku, kam ho přivedl jeho velký fanoušek Milan Lasica. Na českou divadelní scénu se dostává poprvé, v režii Jakuba Nvoty.
premiéra: 17.1.2018 | foto: Richard Kocourek
Divadlo D21 uvede první inscenaci pod vedením nového uměleckého šéfa Jakuba Šmída. Společně oživí téměř dvě stě padesát let starý příběh Utrpení mladého Werthera. Na jeho utrpení z nešťastné lásky se v D21 snažili nahlédnout s nadhledem, humorem, ale také s veškerou vášní, kterou s sebou milostný cit nese. Inscenace je rekonstrukcí událostí, které vedly Werthera na cestu k sebezničení prostřednictvím zanechaných dopisů. Román ve své době způsobil značný rozruch a s postavou Werthera se ztotožňovali mladí lidé, kteří začali jeho jednání napodobovat nejen co se mluvy a oblékání týče, ale někteří se začali uchylovat i k sebevraždě. Dodnes pro podobné vlny sebevražd používáme označení „Wertherův efekt“. Krátce po vydání Utrpení mladého Werthera nastoupilo období romantismu, kdy se typickými hrdiny stávaly právě nešťastně zamilované postavy frustrované rozporem mezi touhou a realitou. Adaptace však hledá pro tento nadčasový román místo i v dnešní době... V hlavních rolích Werthera a Lotte se představí Kryštof Krhovják a Kristýna Podzimková. Dále hrají Michal Dudek a Hana Mathauserová.
premiéra: 12.1.2018
foto: archiv Divadla loutekOstravské Divadlo loutek letos oslaví šedesát pět let od svého založení a hned zkraje tohoto jubilejního roku nabídne divákům premiéru inscenace Hrnečku, vař! aneb Dvě pohádky o hrnečku v režii Václava Klemense. V inscenaci pro děti od tří let se potkají „dvě jednoduché pohádky, v nichž se všecko důležité točí kolem hrnečků.“ Premiéra se uskuteční na alternativní scéně. Inscenace vypráví známý příběh o kouzelném hrnečku, který umí sám od sebe uvařit tolik kaše, kolik jen budete chtít – třeba i celý kopec. Na jevišti nebude chybět hodná Barunka, popletená babička, nesmělý krejčí ani zlý mlynář. A navíc k nim přibude líný Honza. Osobitá adaptace známé pohádky je totiž doplněna o druhý příběh, který motiv kouzelného hrnečku převrací naruby a vypráví o tom, jak Honzu touha po takovém kouzelném hrnku dočista proměnila. Autorem pohádek je Vít Peřina, režie inscenace se ujal umělecký šéf DLO Václav Klemens a dramaturgie Daniela Jirmanová. Loutky, kostýmy a scénu navrhl Jaroslav Milfajt a hudbu složil Michal Sedláček. V inscenaci hrají Božena Homolková, Lenka Pavlíčková a Karel Růžička.
premiéra: 12.1.2018 | foto: archiv Divadla loutek
foto: Radovan ŠťastnýPoetické drama nejznámějšího norského dramatika a zakladatele moderního dramatu poprvé v činohře Národního divadla moravskoslezského. Mladý Peer před každodenními starostmi utíká do vybájeného světa, kde může být hrdinou, generálem, císařem a vším, čím si přeje. Kým je ale on sám? Životní překážky nezdolává, ale obchází je, to, co ho tíží, nechává za sebou. Fjordy a trollí sluje střídá vyprahlá poušť a rozbouřené moře. Kam až člověk musí utéct, aby si uvědomil, že už mu nic nezbylo? Peer postupně zjistí, že proutíkal celý svůj život, neboť nikdy neutíkal „za něčím“, ale „od něčeho“, a že najednou už utíkat není kam… A nezbude mu nic jiného než čelit tomu nejtěžšímu – totiž sobě a svým vlastním činům. Což je téma, které i dnes nepřestává být aktuální! V titulní roli se představí Ivan Dejmal, jeho matku Åse ztvární Anna Cónová, v rolích Nicoty, Pasažéra a Knoflíkáře uvidíte Vladimíra Čapku a osudovou ženou Solvejg bude Lucie Končoková. Režíruje hostující Pavel Khek. Za Peer Gyntem se vydejte do Divadla Jiřího Myrona, kde inscenace bude uváděna do konce března, pak se z důvodu rekonstrukce budovy na čas odmlčí.
premiéra: 11.1.2018 | foto: Radovan Šťastný
foto: archiv Komorní scény ArénaDo Komorní scény Aréna se vrací ruský dramatik Anton Pavlovič Čechov. V prosinci 2006 zde měla premiéru inscenace jeho hry Racek a o tři roky později Višňový sad (2009). Po devíti letech tak budou mít diváci opět vzácnou příležitost ponořit se do světa vnitřních dramat Čechovových hrdinů, na které ovšem sám autor pohlíží s nemilosrdným a zároveň účastným humorem. Tři sestry, hra z roku 1901, patří k nejhranějším titulům moderního dramatu, ačkoliv se v ní, jak je u Čechova pravidlem, zas až tak moc nestane. Tři dcery zesnulého generála Prozorova žijí v provinčním městečku se svým bratrem a posléze i s jeho rodinou a vzpomínají na šťastné chvíle strávené v Moskvě, do které se chtějí vrátit. Nejstarší Olga je stará panna, která pracuje jako středoškolská učitelka, prostřední Máša nešťastně vdaná za místního učitele a nejmladší Irina upíná své životní naděje k lásce, ale když se dočká zklamání, je zřejmé, že ji čeká stejný osud jako Olgu. Společnost jim dělají důstojníci místní posádky, s kterými se pouštějí do planých filozofických debat, ale i do seriózních úvah o tom, jak naplnit své životy. Bratr sester, Andrej, je nakonec svou ženou Natašou zcela zničen, přičemž ta také postupně vytlačí celou rodinu Prozorovových z jejich domu. Všichni se nicméně až do konce hry snaží porozumět smyslu své existence a v závěru se doberou zásadního poznání, že žít se zkrátka musí. V rolích sester Prozorovových se objeví Tereza Cisovská jako Olga, Pavla Dostálová jako Máša a Zuzana Truplová coby Irina. Jejich bratra Andreje hraje Šimon Krupa a jeho ženu Natašu hostující Kristýna Leichtová. Inscenaci hry Tři sestry (v překladu nejznámějšího českého překladatele A. P. Čechova, Leoše Suchařípy) připravil osvědčený tým režiséra Ivana Krejčího.
premiéra: 6.1.2018 | foto: archiv Komorní scény Aréna