Premiéry

Únor 2019 | Leden 2019 | Prosinec 2018 | Listopad 2018 | Říjen 2018 | Září 2018 | Červen 2018 | Květen 2018 | starší 


foto: Tino KratochvilAutorem hudby a písňových textů tohoto výrazného počinu na poli hudebního divadla je Gordon Matthew Thomas Sumner, kterého zná celý svět pod uměleckým jménem Sting. Anglický hudebník a příležitostný herec, v sedmdesátých a osmdesátých letech hlavní zpěvák rockové skupiny The Police, se na sólovou dráhu vydal v roce 1985 a od té doby se výrazně zapsal do dějin hudby, v níž se pohybuje napříč všemi žánry. V roce 2013 napsal svůj první, velmi osobní muzikál, inspirovaný vlastními zážitky z dětství v anglickém námořním městě Wallsend, které je proslavené svými loděnicemi. Zdejší život se vždy točil kolem loděnice, v níž těžce pracující muži stavěli s ohromnou hrdostí velkolepé lodě. Muzikál Poslední loď ukazuje kolektivní sílu zdejší komunity, která čelí zániku lodního průmyslu, jenž zde měl velmi dlouhou a výraznou historii a formoval zdejší společnost. Zároveň vypráví romantický příběh Gideona Fletchera, který sní o jiné budoucnosti, touží cestovat po světě. Gideon opouští svůj život i lásku, aby když se po sedmnácti letech vrátí, najde loděnice v hluboké krizi a svou životní lásku po boku někoho jiného a uvědomuje si, že přišel o víc, než si kdy dovedl představit. Oficiální premiéra na Broadwayi proběhla 26. října 2014 v Neil Simon Theatre. Muzikál obsahuje přes dvacet hudebních čísel, zahrnuje povětšinou původní písně, ale i dříve napsané skladby jako Island of Souls a All ThisTime ze Stingova alba The Soul Cages z roku 1991, také píseň When We Dance z desky Fieldof Gold z roku 1994 a skladbu Ghost Story z alba Brand New Day z roku 1999. Na scénáři se podíleli slavní autoři John Logan, na jehož kontě jsou například filmové scénáře Gladiátor, Skyfall či SweeneyTodd, a Brian Yorkey, který za libreto k muzikálu Next to normal získal Pullitzerovu cenu a naši diváci ho znají jako autora Děsnýho pátku. Yorkey o Stingově hudbě řekl: „Ačkoli je to na první poslech zřetelný Sting, zároveň jde o velmi dramatickou hudbu. Není to jen pop uvedený na divadle.“ Muzikál Poslední loď získal v roce 2015 dvě nominace na Cenu Tony a MdB jej v režii Stanislava Moši a překladu Zuzany Čtveráčkové uvede v české premiéře. Radka Coufalová nebo Lucie Bergerová, Dušan Vitázek nebo Kristian Pekar, Zdeněk Junák nebo Ladislav Kolář, Zdena Herfortová nebo Jana Musilová, Viktória Matušovová nebo Dagmar Křížová, Petr Štěpán nebo Viktor Skála, Alena Antalová nebo Erika Kubálková, Lukáš Janota nebo Aleš Slanina, Ondřej Studénka nebo Jakub Uličník, Igor Ondříček nebo Stanislav Slovák, Lenka Bartolšicová nebo Hana Kováříková, Patrik Földeši nebo Marco Salvadori, Eliška Skálová nebo Alžbeta Trembecká, Rastislav Gajdoš nebo Lukáš Vlček, Ondřej Halámek nebo Daniel Rymeš, Kristýna Daňhelová nebo Katarína Mikulová, Robert Jícha nebo Tomáš Sagher a další.
premiéra: 16.2.2019 | foto: Tino Kratochvil
foto: Martina RootJedno z nejslavnějších a nejoriginálnějších děl proslulého Semaforu poukazuje s notnou dávkou komediálního nadhledu na působení moci peněz na lidské bytosti a jejich city. Běžný život mladých manželů Uliho a Vanilky začnou narušovat absurdní události a překvapivé návštěvy advokáta, listonoše nebo mrtvé tetičky z Liverpoolu, kteří jejich osudům začínají v nečekaném okamžiku udávat nový a zcela nenadálý směr. Dobře placená procházka nabízí zábavný a stále živý příběh, známé melodie Jiřího Šlitra i poetické texty Jiřího Suchého – to vše v podání mladých členů muzikálového ansámblu DJKT. Na malé scéně Nového divadla účinkují Charlotte Pščolková, Pavel Režný, Daniela Šinkorová, Martin Holec, Pavel Klimenda, Simona Lebedová, Hana Spinethová, Stanislava Topinková-Fořtová, Lucie Zvoníková, Roman Krebs a Martin Šefl. Muzikál režijně nastudoval Dalibor Gondík.
premiéra: 16.2.2019 | foto: Martina Root
foto: archiv Národního divadla BrnoZačínající režisér Lewis chystá svůj debut. Má nastudovat hru s herci psychiatrické léčebny v rámci jejich terapie. Jenže! Režijní ambice musí stranou ve chvíli, kdy jeden z pacientů prosadí, že budou hrát jedině Mozartovu operu Così fan tutte. A to nehledě na to, že nikdo z nich neumí zpívat, natož italsky. Pyroman, narkoman závislý na lithiu, který ke všemu nenávidí Mozarta, koktající právník, autistka… to je jen vzorek hereckého souboru, jenž začne do zkoušení projektovat své potřeby a představy a postupně vtahovat režiséra do jejich vlastní hry a životů. Nasnadě je tedy otázka: kdo je tady vlastně blázen? Tuto elektrizující, částečně biografickou komedii ze zákulisí vzniku jedné divadelní inscenace ve specifickém prostředí blázince napsal jeden z nejslavnějších australských autorů Louis Nowra, který má na svém kontě kromě třiceti původních her a desítek scénářů rovněž čtyři operní libreta. Podle Noci bláznů byl natočen v roce 1996 také stejnojmenný film. Premiéra divadelní inscenace proběhne v Mahenově divadle a v novém českém překladu, který vytvořil Šimon Dominik, který je též režisérem inscenace. Hrají Roman Blumaier, Tomáš Šulaj, Annette Nesvadbová, Isabela Smečková Bencová, Martin Siničák, Tereza Groszmannová, Martin Sláma, Tomáš David, Klára Apolenářová, Martin Veselý a Tereza Richtrová.
premiéra: 15.2.2019 | foto: archiv Národního divadla Brno
foto: Martin ŠpeldaJevištní adaptace třetího románu Jáchyma Topola (1962) Noční práce evokuje přízračný svět české pohraniční vesnice v čase přelomové dějinné události – okupace ČSSR vojsky zemí Varšavské smlouvy. Bratři Ondra a Kamil jsou sem „uklizeni“ svým otcem, který má blíže neurčené tajné poslání a nemůže se o kluky starat. Ti se tak stávají jakýmsi majetkem vesnice a zároveň kanálem, jímž protéká zjitřená kolektivní paměť. Na ploše několika srpnových dnů, kterými nás Topol svým jedinečným obrazivým stylem provádí, jako bychom se ocitli v sousedství všeho podstatného, čím mohla typická česká vesnice projít – válka, odsun, kolektivizace, ale také hony na čarodějnice, pogromy, masopustní orgie. V Topolově knize se zvláštním způsobem protíná historie a bezčasí ve znepokojivém, nervy drásajícím tanci. Úkol převést tento tanec na jeviště Stavovského divadla byl výzvou pro Jana Mikuláška. Hrají Johanna Tesařová, Lucie Juřičková, Tereza Vilišová, Jindřiška Dudziaková, David Prachař, Matyáš Řezníček, Pavel Batěk, Filip Kaňkovský, Robert Mikluš, Václav Vašák, , Kateřina Dvořáková, Veronika Lapková, Martin Dědoch, Oskar Hes a Jan Nedbal.
premiéra: 14.2.2019 | foto: Martin Špelda
foto: Dita HavránkováJeviště plzeňského Velkého divadla obsadí hulvát, křupan a pomstychtivý lajdák Král Ubu. Slavný text francouzského dramatika Alfreda Jarryho upravila a s činoherním souborem Divadla J. K. Tyla nastudovala Lucie Ferenzová. Jarryho hra se podobá gejzíru nashromážděné energie, který oslnivě chrlí proudy fantazie, humoru, perzifláže, lyriky či drastické grotesky. Nesmysl se skládá ve smysl, komediálnost v tragiku. Král Ubu je opakem aristokratické vznešenosti. Je ztělesněním hlouposti, chlípnosti, nenasytnosti a vulgarity. Opilý nabitou mocí dokazuje, že bezpráví není o nic horší než právo. Přízemnost okolí jeho moc legalizuje. Dramatická hyperbola o bořivé síle hlouposti vytváří prostor pro živé, hravé, útočné divadlo. Do titulní role byl obsazen dlouholetý člen souboru Zdeněk Mucha, jeho životní družku Matku Ubu ztvární Jana Kubátová.
premiéra: 9.2.2019 | foto: Dita Havránková
foto: Radovan ŠťastnýÚspěšnou komedii Robina Hawdona Dokonalá svatba zařazuje poprvé na repertoár také činohra Národního divadla moravskoslezského. Bill má dnes svůj velký den a připravoval se na něj skutečně důkladně. Ze včerejší rozlučky se svobodou si toho totiž moc nepamatuje, takže nemá nejmenší tušení, jak je možné, že se probudil ve svém novomanželském apartmá ještě před svatbou, a navíc s úplně cizí ženou. Zatímco za dveřmi se už nevěsta souká do svatebních šatů, ženich Bill, krásná neznámá, oddaný, avšak trochu tupý svědek Tom a nepříliš spolupracující pokojská rozjíždějí hru nečekaných záměn a výmluv a v šíleném tempu mění dokonalou svatbu v dokonalé peklo. Co vše se může během svatebního šílení přihodit, se dozvíte ve veleúspěšné britské situační komedii! Premiéra se odehraje v Divadle Jiřího Myrona. Dvojici snoubenců tvoří Petr Panzenberger a Izabela Firlová, dívku, jejíž přítomnost v novomanželské posteli nastartuje řadu komických zvratů, hraje Kateřina Vainarová. Inscenaci nastudoval režisér Janusz Klimsza.
premiéra: 7.2.2019 | foto: Radovan Šťastný
foto: Martin ŠpeldaRežisérka Hana Burešová s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem divadelně zpracovali stejnojmennou slavnou novelu o tragickém příběhu lásky studenta a židovské dívky v temné atmosféře Prahy za heydrichiády. Představte si - sedíte za soumraku na lavičce v parku, v kapse lístek do kina, máte za sebou úspěšně maturitní písemku, kolem vás chodí líbající se páry a vám je docela příjemně, kdyby ovšem nebyla ta pitomá válka… Ale ta určitě brzo skončí, vy za chvíli budete dospělý a nastane ten pravý život! Zapálíte si cigaretu a vidíte, že vedle vás sedí nějaká holka, ošklivá není, jen se tak divně krčí a fňuká. Asi nešťastně zamilovaná!… Ideální příležitost vyzkoušet si, jak to umíte s děvčaty - no tak, slečno, je krásný májový večer a vy tady takhle… Proč je tak vyděšená a tiskne k tělu ten kufřík, ujel jí snad vlak? No, do Terezína. Cože??!! Ano, nenastoupila do transportu a teď neví, kam jít. Není z Prahy, nikoho tu nezná, nemá, kdo by jí pomohl… a podle těch nových zákonů snad nesmí být ani v parku. Stmívá se, vycházejí hvězdy a přímo do očí vám svítí ta na dívčině hrudi. Vy máte svůj úkryt, své místečko a nejste žádná sketa. Tak ji vezmete pod křídlo, ráno se uvidí, co bude dál. A druhý den ráno zabijí Heydricha a nastane ten pravý život!… V rolích ústřední dvojice uvidíte Marii Poulovou a Pavla Neškudlu. Dále hrají Miroslav Hanuš, Tomáš Turek, Marie Turková, Jan Meduna, Eva Hacurová, Michaela Doležalová a Čeněk Koliáš
premiéra: 2.2.2019 | foto: Martin Špelda
foto: Patrik BoreckýDvoudílné epické drama amerického spisovatele Tonyho Kushnera, scenáristy Spielbergových filmů Mnichov a Lincoln, vypráví o věcech mezi zemí a nebem, o životních výhrách a ztrátách, o lásce a zradě, o nemoci a smrti, o spravedlnosti a odpuštění – a hlavně o světě jako takovém. Dramatické osudy osmi postav se prolínají v kulisách New Yorku poloviny 80. let a splétají dohromady hluboce lidský příběh, který je cynický i dojemný zároveň. Kushnerova fantastická freska, ověnčená Pulitzerovou cenou, se stala předlohou slavného seriálu s Alem Pacinem a Meryl Streepovou a svou nadčasovost prokazuje novými inscenacemi na nejvýznamnějších světových scénách. Městská divadla pražská uvádějí v limitovaném počtu repríz vždy v jediném večeru oba díly, Milénium se blíží a Perestrojka, a to v režii uměleckého šéfa Michala Dočekala. Vzhledem k náročnosti projektu i délce představení do června 2019 bude v Divadle ABC uvedeno pouze 6 repríz. Účinkují Ondřej Pavelka, Martin Donutil, Beáta Kaňoková, Viktor Dvořák, Tomáš Havlínek, Eva Salzmannová, Filip Březina a Evellyn Pacoláková.
premiéra: 2.2.2019 | foto: Patrik Borecký